• <

UE przeprowadzi wspólne ćwiczenia marynarki wojennej. Celem ochrona infrastruktury krytycznej

21.03.2023 19:52
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo UE przeprowadzi wspólne ćwiczenia marynarki wojennej. Celem ochrona infrastruktury krytycznej

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 8. FOW

Unia Europejska zaktualizowała strategię bezpieczeństwa morskiego. Uwzględnia ona plany organizowania od 2024 roku corocznych ćwiczeń marynarki wojennej z udziałem wszystkich krajów członkowskich. Celem jest wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej na morzu.

Plany mają związek z rosnącymi obawami o potencjalne ataki na kolejne elementy infrastruktury energetycznej po wydarzeniach związanych z projektem gazociągu Nord Stream, który został ostatecznie uszkodzony. Służby wywiadowcze Niderlandów informowały ostatnio, że Rosjanie interesują się w szczególności farmami wiatrowymi na Morzu Północnym.

UE zaktualizowała strategię bezpieczeństwa morskiego, która zakłada coroczne ćwiczenia marynarki wojenne oraz koordynację krajowych wysiłków państw członkowskich w zakresie ochrony gazociągów, podmorskich kabli danych, morskich farm wiatrowych i innej krytycznej infrastruktury morskiej, w tym portów i terminali LNG.

- Powinniśmy być świadomi strategicznego znaczenia naszych oceanów. Wymiar morski ma kluczowe znaczenie dla strategicznej autonomii UE, ponieważ dobrobyt Unii Europejskiej i jej państw członkowskich zależy od bezpiecznych i chronionych oceanów. Będziemy przeciwdziałać skutkom zmiany klimatu i degradacji środowiska dla bezpieczeństwa morskiego, wzmocnimy narzędzia nadzoru morskiego, ulepszymy naszą ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi i hybrydowymi oraz wzmocnimy ochronę krytycznej infrastruktury morskiej – powiedział Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevicius.

W rozmowie z agencją Reuters komisarz przekazał również, że ćwiczenia były już planowane przed atakami na Nord Stream, już po wybuchu wojny na Ukrainie. Zniszczenie gazociągów na Morzu Bałtyckim tylko umocniły przekonanie, że takie przedsięwzięcia są potrzebne. Do tej pory jest prowadzone dochodzenie w Szwecji, Niemczech i Danii na temat przyczyn uszkodzenia rurociągów. Na ten moment wiadomo, że wybuchy na rurociągach nie były przypadkowe i jak na razie nie są znani sprawcy, choć domysły wskazują na Rosję i sabotaż projektu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.