• <
smartre_2023

CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro

jm

30.11.2021 23:36
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro

Partnerzy portalu

CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że postawiło trzem osobom zarzuty w związku z postępowaniem dotyczącym wyrządzenia szkody Polskiej Żegludze Morskiej w wysokości prawie 3,5 miliona euro. Jedną z nich jest dyrektor finansowy PŻM.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą wspólnie z Zachodniopomorskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie śledztwo w sprawie wyrządzenia Polskiej Żegludze Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe oraz podmiotom od niego zależnym szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Aktualnie ustalona szkoda w majątku Polskiej Żeglugi Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe wynosi blisko 3.5 mln euro.

W ramach wskazanego śledztwa w ostatnich dniach przeszukano 16 miejsc, w tym w kancelarii prawnej, biurze rachunkowym oraz w miejscach zamieszkania osób fizycznych. Tego samego dnia przedstawiono trzem osobom świadczącym pracę lub usługi na rzecz Polskiej Żeglugi Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe zarzuty karne między innymi w zakresie oszustwa i pomocnictwa do oszustwa oraz działania na szkodę przedsiębiorstwa oraz prania pieniędzy, w tym osobie prowadzącej obsługę prawną oraz byłemu i aktualnemu dyrektorowi finansowemu tego podmiotu.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

W śledztwie planowane są kolejne czynności procesowe i ma ono rozwojowy charakter.

CBA rozpoczęło śledztwo w 2018 roku po zawiadomieniu złożonym do prokuratury ówczesny zarządca komisaryczny firmy Paweł Brzezicki. W rozliczeniach finansowych znaleziono dokumenty dotyczące opłacania służbowymi kartami kredytowymi drogich, prywatnych zakupów - m.in. biżuterii, cygar czy damskiej bielizny. Jak podaje Radio Szczecin, po wewnętrznej kontroli w PŻM wyszło na jaw, że "w okresie, kiedy spółką zarządzał Paweł Szynkaruk, doszło do "prania brudnych pieniędzy" i wystawiania fałszywych faktur". W ten sposób wyrządzono w spółce szkody w wielkich rozmiarach".

Radio podaje ponadto, że obecnie zarzuty wyrządzenia PŻM szkód w wysokości 3,5 miliona euro postawiono Markowi Cz., wieloletniemu radcy prawnemu obsługującemu spółkę, Andrzejowi C., byłemu dyrektorowi finansowemu, oraz obecnemu dyrektorowi finansowemu Mariuszowi J. CBA zabezpieczyło majątek podejrzanych, grozi im do 10 lat więzienia.

Rozgłośnia przypomina także, że w rozmowie z Pawłem Brzezickim, przeprowadzonej po wewnętrznej kontroli w PŻM, ówczesny komisarz sugerował, że 3,5 miliona euro to "wierzchołek góry lodowej". Brzezicki podał, że według szacunków PŻM "zgubił gdzieś 300 milionów euro".

Śledztwo prokuratury obejmuje lata 2004-2016, kiedy przed firmą stanęło widmo upadłości, nawet pomimo sprzedaży aktywów w postaci kilkudziesięciu statków. Rząd wtedy zdecydował o wyznaczeniu dla PŻM zarządcy komisarycznego.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.