• <

Wynik wyszukiwania - "oszustwo" - Wiadomości

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Konosament – umowne wyłączenie obowiązku wydania ładunku na podstawie konosamentu

Strony konosamentowej umowy frachtowej (tj. umowy przewozu ładunku morzem na podstawie konosamentu), przewoźnik i frachtujący/legitymowany posiadacz konosamentu, podejmują czasem próbę wprowadzenia do warunków konosamentowych, postanowienia, zgodnie z którym, przewoźnik może być zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej, nawet w przypadku wydania ładunku bez konosamentu. Czy tego typu postanowienia umowne są skuteczne prawnie w świetle prawa angielskiego?
29.01.2023

Byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police z zarzutami. W tle kwestie złóż

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Główne zarzuty związane są z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 87 milionów złotych. Oskarżonych w tej sprawie jest 26 osób.
21.12.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

Podlaskie. 43-latka przekazała pieniądze oszustowi podającemu się za pracownika platformy wiertniczej

Za Anglika pracującego na platformie wiertniczej podał się oszust, któremu 43-letnia mieszkanka okolic Suwałk przelała w sumie ponad 10 tys. zł. Była przekonana, że planują wspólne życie, wysłała mu pieniądze, za które miała być opłacona przesyłka paczki z dolarami.
06.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

UOKiK ostrzega konsumentów przed spółką z Portoryko oferującą wycieczki statkiem

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił spółce InCruises International LLC z Portoryko zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów; wydał także w tej sprawie ostrzeżenie konsumenckie - podał UOKiK. Firma oferuje konsumentom z całego świata udział w programie członkostwa w rejsach statkiem.
20.07.2022

CBA: zarzuty za oszukanie PŻM na 3,5 mln euro

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało, że postawiło trzem osobom zarzuty w związku z postępowaniem dotyczącym wyrządzenia szkody Polskiej Żegludze Morskiej w wysokości prawie 3,5 miliona euro. Jedną z nich jest dyrektor finansowy PŻM.
30.11.2021

Marynarze, a wymiana informacji podatkowych

Aktualnie nadrzędnym celem zarówno na świecie, jak i w państwach Unii Europejskiej, stała się walka z nadużyciami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania. Wzajemna pomoc pomiędzy państwami, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych stało się kluczowe dla wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych.
22.11.2021

Inżynier US Navy oskarżony o szpiegostwo

Inżynier marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i jego żona zostali oskarżeni o szpiegostwo. Mieli podjąć próbę przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji o budowie okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
11.10.2021

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

PO złoży wniosek o kontrolę NIK ws. promu dla PŻB

Złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący zbadania procesu budowy promu dla PŻB – zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak wskazał, po trzech latach od położenia stępki prom nadal nie został wybudowany.
22.06.2020

Split payment w gospodarce morskiej

Z dniem 1 listopada 2019 r. obowiązywać będą nowe przepisy wprowadzające zmiany przy płatnościach za faktury w ramach systemu tzw. split payment.
31.10.2019

CBA zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z PARP

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 17 osób w nowym śledztwie w sprawie wyłudzeń dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – dowiedziała się PAP. Zatrzymani mieli stworzyć firmę tylko dla wyłudzenia ponad 27 mln zł i zawyżać koszty.
05.06.2019

PiS: Głosowanie nad pakietem mobilności pokazało, że KE nic nie znaczy w PE; zaskarżymy pakiet do TSUE

Głosowanie w PE nad pakietem mobilności pokazało, że PO i szeroko rozumiana Koalicja Europejska nic nie znaczy w Parlamencie Europejskim; zaskarżymy pakiet do TSUE - mówili na konferencji w piątek europosłowie PiS Tomasz Poręba, Karol Karski i Ryszard Czarnecki.
06.04.2019

Testy DNA produktów rybnych i owoców morza. Wiemy, co jedzą konsumenci

Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Tymczasem badania DNA pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
20.03.2019

Rząd we wtorek m.in. o Funduszu Dróg Samorządowych, modernizacji sił zbrojnych i ubezpieczeniach rolnych

Projekty ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz w sprawie zmian zasad ubezpieczeń rolnych znalazły się w porządku wtorkowych obrad rządu. Rada Ministrów zajmie się też Polityką Lekową Państwa.
18.09.2018

Prezydent: Cieszę się, że obecne władze przywracają Podkarpaciu rozwój infrastrukturalny

Mamy prawo do tego, aby się sami rządzić i decydować o tym, w jaki sposób będziemy naprawiali "zbutwiałe i gryzione jeszcze starymi systemowymi rozwiązaniami" instytucje w Polsce i będziemy to robili - powiedział we wtorek w Leżajsku (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.
11.09.2018

„Split payment” w branży morskiej i stoczniowej – metoda podzielonej płatności i dlaczego kurs EURO może się zmienić

W branży stoczniowej i morskiej zagrzmiało od 1 lipca 2018 r., z powodu wprowadzenia metody podzielonej płatności – split payment. Do największych wad tej instytucji przedsiębiorcy zaliczają zamrożenie środków finansowych dotyczących podatku VAT, które są umieszczane na specjalnym rachunku i do których dostęp stał się znacznie utrudniony.
24.07.2018

Policja bada port w Pireusie. Mogło dochodzić tam do oszustw podatkowych

Władze Unii Europejskiej i Włoch badają podejrzane o oszustwa podatkowe na szeroką skalę przez chińskie gangi przestępcze importujące towary za pośrednictwem największego greckiego portu w Pireusie, stanowiącego bramę handlową między Chinami a Europą.
17.06.2018

Rzeczpospolita: fiskus zablokuje konto

Podatnik może stracić pieniądze w banku na 72 godziny, a nawet na 3 miesiące. Wystarczy, że komputer fiskusa wytypuje go jako oszusta, a urzędnik uzna, że blokada zapobiegnie wyłudzeniom skarbowym - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
07.05.2018

KE chce, żeby wszystkie kraje UE rejestrowały firmy online

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają pomóc firmom działać za granicą. Ma temu pomóc m.in. wprowadzenie we wszystkich krajach możliwości rejestracji spółki online. Obecnie tylko 17 państw UE zapewnia elektroniczną procedurę rejestracji.
25.04.2018

Oszustwa podatkowe w największym greckim porcie? Unia podejrzewa chińskie gangi

Władze Unii Europejskiej i Włoch badają podejrzane o oszustwa podatkowe na szeroką skalę przez chińskie gangi przestępcze importujące towary za pośrednictwem największego greckiego portu w Pireusie, stanowiącego bramę handlową między Chinami a Europą.
22.04.2018

KE proponuje utworzenie w 2019 r. Europejskiego Urzędu ds. Pracy

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz zmiany prawa, dzięki czemu wszyscy pracownicy i osoby samozatrudnione będą miały dostęp do ochrony socjalnej. Urząd ma zacząć działać w 2019 r.
13.03.2018

Nieprawidłowa data na konosamencie – analiza w świetle prawa angielskiego

W 1886 r. w orzeczeniu „Stumore, Weston & Co. v Breen” (1886) 12 App Cas, przyjęto, iż w sytuacji, w której wpisano do konosamentu datę, która miała potwierdzić ostateczny termin załadunku towaru na statek – a data ta okazała się datą nieprawidłową, wówczas takie oświadczenie konosamentowe w stosunku do legitymowanego nabywcy konosamentu nie jest wiążące dla przewoźnika. Innymi słowy, w ślad za precedensem „Grant v. Norway” uznano, iż taka fałszywa deklaracja kapitana wykracza poza zakres jego upoważnień, a tym samym nie może wią
25.02.2018

Jak pseudoagencje oszukują marynarzy i ich rodziny?

Coraz więcej podmiotów próbuje oszukać marynarzy. Postaramy się krótko omówić najbardziej typowe i popularne przykłady próby oszustw, których ofiarami padają marynarze i ich rodziny.
14.12.2017

W Sejmie wszystkie kluby za tzw. split payment

Wszystkie kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.
08.11.2017

Z lotniska i promu trafili do aresztów

Trzech poszukiwanych listami gończymi mężczyzn zatrzymali 29 i 30 września na gdańskim lotnisku oraz w Świnoujściu funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jeden z nich był poszukiwany aż trzema listami gończymi.
03.10.2017

Od 04.04.2017 roku - automatyczna wymiana informacji w sprawach podatkowych

Informacje o rachunkach finansowych prowadzonych dla nierezydentów będą gromadzone przez instytucje finansowe, które następnie zostaną przekazane do Krajowej Administracji Podatkowej. Następnie informacje te zostaną przekazane do zagranicznej administracji podatkowej właściwej dla miejsca zamieszkania/rezydencji podatkowej posiadacza rachunku.
04.07.2017

Ustawa o automatycznej wymianie informacji podatkowych coraz bliżej wejścia w życie

W ostatnich czasach jednym z głównych priorytetów polityki podatkowej prowadzonej przez społeczność międzynarodową jest walka z uchylaniem się od opodatkowania oraz przeciwdziałanie oszustwom podatkowym o charakterze transgranicznym. Wzrost popularności agresywnej optymalizacji podatkowej polegającej na wykorzystywaniu przez podatników struktur kapitałowych opartych na spółkach ulokowanych w rajach podatkowych, zmusił państwa i organizacje międzynarodowe do opracowania i wdrożenia nowych narzędzi prawnych służących zapobie
13.03.2017

Uwaga: Od 1 stycznia 2017 roku ważne zmiany w ustawach podatkowych

W dniu 1 stycznia 2017 roku weszły w życie ustawy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które w sposób doniosły zmieniają najważniejsze akty prawne w polskim systemie podatkowym, regulujące takie podatki jak PIT, CIT czy VAT. Głównym celem wprowadzonych zmian w założeniach Ministerstwa Finansów jest uszczelnienie systemu podatkowego, zapobieganie oszustwom podatkowym i tym samym zwiększenie efektywności organów państwa w egzekwowaniu należności podatkowych. W związku z powyższym, nowe regulacje z całą pewnością odnios
03.01.2017

Obniżenie podatku od nieruchomości dla terminalu LNG - „kpina i oszustwo”

W ten sposób w Radiu Szczecin politycy komentowali próbę obniżenia o połowę podatku od nieruchomości dla gazoportu w Świnoujściu. Polskie LNG zwróciło się z taką propozycją do władz miasta. Mniejszy podatek dla terminala oznacza niższe wpływy do budżetu miasta i zagrożony wkład własny w budowę tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin.
20.09.2016

Protest Służby Celnej przeciwko reorganizacji administracji skarbowej

Służba Celna w całym kraju protestuje przeciwko planom zmian w administracji skarbowej i utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej – podał związek zawodowy Celnicy PL. Wszystkie obiekty Służby Celnej są oflagowane; w Wielkopolsce i w Opolu odbyły się pikiety.
02.06.2016

Greenpeace: Projekt ustawy o OZE nadaje się do recyklingu

W dniu obrad parlamentarnej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), w sejmowych toaletach można było znaleźć niecodzienne rolki gazetowego papieru toaletowego z nadrukiem „Jaka ustawa, taki papier. Projekt ustawy o OZE w obecnym kształcie powinien zostać odrzucony”. W ten niestandardowy sposób Greenpeace zwraca uwagę na fakt, iż mimo kosmetycznych poprawek, nowa regulacja nie będzie wspierać obywateli, a jedynie duże spółki energetyczne.
03.12.2014

OW Bunker na przepaści po wykryciu oszustwa

Duński dostawca paliwa do statków OW Bunker bada oszustwo, którego mieli dopuścić się pracownicy jej spółki zależnej w Singapurze, Dynamic Oil Trading (DOT).
07.11.2014

Kaczyński wezwał premiera do rozpoczęcia prac nad przekopem Mierzei

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał w sobotę w Elblągu premiera Donalda Tuska, by ten rozpoczął prace nad przekopem Mierzei Wiślanej. Jak określił Kaczyński, kanał będzie szansą dla elbląskiego portu i będzie służył ożywieniu gospodarczemu miasta i regionu.
07.04.2014

Filmowe święto miłośników żagli w Gdańsku - edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm

W dniach 20-21 kwietnia (sobota i niedziela) w Gdańsku odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do auli kinowej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.0 w kinie Neptun odbędzie się premierowy pokaz filmu "Tabarly".
02.04.2013

Walczymy do końca

Rozmowa z Krzysztofem Piotrowskim, prezesem Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA w upadłości
27.06.2011

Wykrzyczeli swój protest

Solidarność protestowała wczoraj we wszystkich miastach wojewódzkich przeciwko bezrobociu, drożyźnie, biedzie, zwolnieniom i pustym obietnicom wyborczym.
26.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.