• <
nauta_2024

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

jm

18.02.2022 14:49
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

Partnerzy portalu

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej? - GospodarkaMorska.pl

CLECAT, Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Służb Celnych, wystosowało do Unii Europejskiej wezwanie do zbadania praktyk największych linii kontenerowych. Organizacja wskazuje, że stosują nieuczciwe i dyskryminacyjne praktyki, zawyżają stawki i monopolizują rynek.

CLECAT twierdzi, że największe linie oceaniczne zarządzają swoimi pojemnościami w taki sposób, by z pozycji siły zawyżać stawki frachtowe i eliminować mniejszych i niezależnych operatorów z rynku. W ten sposób, według stowarzyszenia, dochodzi do nieuczciwej konkurencji, ale także sztucznego zawyżenia kosztów firm spedycyjnych i załadowców, a tym samym także konsumentów.
List wzywający do przyjrzenia się praktykom linii otrzymała unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. CLECAT prosi o wykorzystanie uprawnień dochodzeniowych Komisji Europejskiej w celu ustalenia stopnia koncentracji i kartelizacji na rynku usług żeglugowych obsługujących kraje unijne i na rynkach spedycyjnych.

CLECAT wskazuje, że szczególnie niesprawiedliwa i dyskryminująca jest tzw. integracja pionowa, czyli połączenie różnych odrębnych procesów w ramach jednej spółki, jak dzieje się to np. w przypadku nabywania przez wielkie firmy żeglugowe kolejnych spółek zajmujących się m.in. spedycją, załadunkiem, czy produkcją kontenerów. Nicolette van der Jagt, dyrektor generalna stowarzyszenia, skomentowała problematyczna jest również konsolidacja.

– Mniejsza liczba przewoźników prowadzi do mniejszej liczby opcji, ograniczeń w podaży przestrzeni i dominacji na rynku, co z kolei umożliwia kilku przewoźnikom dyskryminację mniejszych firm, a to z kolei prowadzi do podwyższenia stawek dla wszystkich.

Unia Europejska do tej pory nie prowadziła dochodzeń w sprawie linii żeglugowych. Tematem zaczyna się interesować coraz żywiej Wielka Brytania, w ostatnich miesiącach poczynaniom linii przyglądały się bacznie także Stany Zjednoczone i niektóre kraje Azji.

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.