• <

Wynik wyszukiwania - "essen" - Wiadomości

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

Eskorta statków i zwalczanie ataków z morza i powietrza zadaniami okrętów w ramach EUNAVFOR Aspides

Prowadzona pod egidą Unii Europejskiej międzynarodowa operacja EUNAVFOR Aspides od lutego chroni statki znajdujące się na obszarze Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej i poruszające na trasie obejmującej m.in. Kanał Sueski. Trwające od listopada 2023 roku ataki jemeńskich bojowników Huti doprowadziły do największego od dekad kryzysu w branży morskiej.
08.04.2024

Royal Bodewes wybiera firmę Damen Marine Components na dostawcę wyposażenia dla nowych statków

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała od Royal Bodewes kontrakt na dostawę sprzętu sterującego, kontrolnego i napędowego dla czterech statków, które mają zostać dostarczone klientom stoczni w ciągu najbliższych dwóch lat. Służy to zacieśnianiu współpracy obu firm, działających od lat w branży stoczniowej. W ramach umowy DMC dostarczy przekładnię sterowniczą, elementy sterowe mostka oraz dysze do turbin dla statków transportowych, w tym jednego typu ro-ro.
08.04.2024

Huti zaatakowali dwa statki u wybrzeży Jemenu

Brytyjska firma Ambrey, ubezpieczająca statki handlowe, poinformowała w niedzielę, że jemeńska milicja Huti zaatakowała tego dnia dwa kolejne statki u wybrzeży Jemenu; w sumie w ciągu 24 godzin wspierani przez Iran Huti zaatakowali trzy jednostki.
07.04.2024

Niemiecki okręt wojenny udaremnił na Morzu Czerwonym atak rakietowy rebeliantów Huti na statek handlowy

Operująca na Morzu Czerwonym w ramach misji UE Aspides niemiecka fregata "Hessen" unieszkodliwiła rakietę, wystrzeloną przez rebeliantów Huti w kierunku statku handlowego - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na brytyjskie źródła wojskowe.
07.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Udana akcja niemieckiej fregaty. FGS Hessen skutecznie obronił statki przed atakiem Huti

Niemieckie dowództwo poinformowało, że dziś rano niemiecka fregata FGS Hessen odparła atak na statki poruszające się przez Morze Czerwone.
21.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Okręty z Włoch i Grecji eliminują drony Huti na Morzu Czerwonym

Okręty uczestniczące w operacji EUNAVFOR Aspides odparły kolejny atak jemeńskich bojowników na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. W akcji zostało zestrzelonych kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych.
13.03.2024

Kolejne ataki Huti na międzynarodową żeglugę odparte. Sytuacja pozostaje napięta

Siły morskie USA zneutralizowały w ramach dwóch akcji przeciwokrętowe pociski manewrujące, które bojownicy Huti przygotowywali do ataku na międzynarodową żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To, jak i zestrzelenie wrogiego bezzałogowca wpisuje się w międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony transportu morskiego na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski.
01.03.2024

Dowódca Marynarki Wojennej Niemiec broni załogi FGS Hessen po omyłkowym ostrzelaniu amerykańskiego drona

Niemiecka fregata Hessen o mało nie zestrzeliła amerykańskiego drona na Morzu Czerwonym. Według dowódcy niemieckiej Marynarki Wojennej adm. floty Jana Christiana Kaacka załoga zachowała się jednak "podręcznikowo".
29.02.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

Pierwsze użycie broni przez fregatę Hessen na Morzu Czerwonym zakończyło się sukcesem

Niemiecka fregata Hessen, która została rozmieszczona na Morzu Czerwonym w celu ochrony statków handlowych, odparła pierwszy atak milicji Huti działającej z Jemenu. Okręt biorący udział w unijnej misji wojskowej Aspides skutecznie walczył we wtorek wieczorem z dwoma dronami wroga, poinformowała dpa.
28.02.2024

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Centralne dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że we wtorek amerykańskie samoloty i okręt wojenny koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć jednokierunkowych dronów szturmowych, które pochodziły z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie.
28.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Na Zatoce Fińskiej rozpoczęły się manewry NATO z udziałem amerykańskiej i brytyjskiej piechoty morskiej

Przez tydzień u południowych wybrzeży Finlandii oraz na wodach archipelagowych oddziały marynarki wojennej, a także sił powietrznych i lądowych kilku krajów NATO, w tym Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwecji i Estonii, ćwiczą w ramach manewrów "Freezing Winds 22". Celem przedsięwzięcia jest m.in. ochrona infrastruktury podwodnej.
22.11.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I)

Umowy kupna-sprzedaży statków stanowią stały element międzynarodowego obrotu morskiego. Podczas gdy „segmentowość” sprzedawanego tonażu podlega znacznym fluktuacjom rynkowym (np. aktualnie obserwuje się praktyczny zastój w kupnie/sprzedaży kontenerowców przy dużym obrocie w segmencie wycieczkowców i tankowców), średnia „roczna wielkość” światowego tonażu, będącego przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży, pozostaje względnie stabilna.
25.10.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Polscy marynarze sprawdzali swoje umiejętności podczas międzynarodowego ćwiczenia REPMUS 23 w Portugalii

Od 11 do 12 września na portugalskim wybrzeżu odbywało się ćwiczenie REPMUS 23, skupiające się na integracji morskich systemów bezzałogowych, wykorzystaniem ich podczas operacji, a także kwestii szkolenia i gotowości wykorzystującego je personelu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaangażowani także polscy marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
25.09.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

USA. Media: Rosjanie zaczęli kamuflować wielkość swoich najcenniejszych okrętów na Morzu Czarnym

Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.
22.06.2023

Od początku wojny ukraińska armia miała zniszyć 18 rosyjskich okrętów

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku siły ukraińskie zniszczyły 18 okrętów rosyjskich; dokonały tego zarówno ukraińska marynarka, jak i wojska lądowe i inne jednostki - poinformował w środę dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ołeksij Nejiżpapa.
31.05.2023

Rosyjska fregata uzbrojona w rakiety przeciwokrętowe kieruje się na Baltyk

Rosyjska fregata projektu 11356 Admirał Grigorowicz zakończyła wykonywanie zadań w ramach stałego zgrupowania rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym i wyruszyła w kierunku Bałtyku. Miejscem przeznaczenia okrętu jest bałtycka stocznia Jantar.
25.04.2023

Szwecja: Ciężarówka wytoczyła się z promu, zawisła na krawędzi

Z promu Skane armatora Stena Line w trakcie rejsu z Niemiec do Szwecji wytoczyła się ciężarówka tir, pojazd zawisł na krawędzi. W sobotę, mimo incydentu, statek bezpiecznie dopłynął do portu w szwedzkim Trelleborgu.
17.04.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część I

Orzeczenie sądu angielskiego w sprawie „Piraeus Bank A.E. v Antares Underwriting Limited and Others” („The ZouZou” [2022] EWHC 1169 (Comm)) przyniosło ciekawą analizę dotyczącą klubowej polisy ubezpieczeniowej, zwanej „MII Policy” („Mortgage Interest Insurance Policy” – Polisa Ubezpieczeniowa Interesów Wierzyciela Hipotecznego).
27.03.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I

Konosament, zarówno w klasycznym systemie common law, jak i pod rządami Reguł Hague-Visby 1924/1968/1979 – (COGSA 1971), stwarza domniemane przyjęcie na statek przez przewoźnika określonego ładunku do przewozu w takiej ilości i stanie jak to uwidoczniono w konosamencie.
17.03.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Konosament – wniesienie uwag („zabrudzenie”) konosamentu

Konosament, jako dokument przewozowy, spełnia niezwykle istotną rolę, między innymi, w ewidencjonowaniu i dokumentacyjnym potwierdzaniu wszelkich danych ładunkowych, towaru, który jest przedmiotem przewozu a szerzej transakcji handlowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym.
03.02.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do umowy („Modifications”) Część I

Po zawarciu umowy cena kontraktowa statku może ulec zmianie, zasadniczo na skutek dwóch typów okoliczności kontraktowych: potrącenia z tytułu kar umownych („Liquidated damages”) oraz zmian w zakresie objętym przedmiotem umowy o budowę statku (a w szczególności w „Specification”, („Modifications and Changes”).
09.01.2023

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

Finlandia i Niemcy zaimportowały pierwsze wolumeny LNG

Zwrot krajów europejskich ku LNG (skroplony gaz ziemny) jest odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny związany z wojną na Ukrainie i skutkami geopolitycznym konfliktu. Pierwsze partie LNG importowała już Finlandia oraz Niemcy.
29.11.2022

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

Szwecja: wybuch spowodował doszczętne zniszczenie 50 metrów gazociągu Nord Stream 1

Wybuch spowodował doszczętne zniszczenie co najmniej 50 metrów gazociągu Nord Stream 1. Wokół znajdują się fragmenty rozerwanych metalowych rur - pisze we wtorek szwedzki dziennik "Expressen", publikując pierwsze zdjęcia wykonane na głębokości 80 metrów.
18.10.2022

Szwecja. Ekspert o wycieku z gazociągów Nord Stream: to nie trzęsienie ziemi, to silna eksplozja w wodzie

Jestem pewien, że wyciek gazu z rurociągów Nord Stream nie został spowodowany przez trzęsienie ziemi, to była eksplozja w wodzie odpowiadająca sile wybuchu 100-200 kg dynamitu - oświadczył w rozmowie z gazetą "Expressen" sejsmolog z Uniwersytetu w Uppsali Bjoern Lund.
27.09.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
30.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Brytyjskie MSZ: blokując ukraińskie porty, Rosja używa żywności jako broni

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.
20.05.2022

Czarter na podróż – załadunek na statek

Z trzech zespołów odpowiedzialności czarterującego związanych z ładunkiem zapewnienie, aby ładunek odpowiadał parametrom ilościowym i jakościowym przewidzianym umową frachtową oraz aby został dostarczony do miejsca załadunku w uzgodnionym czasie leży wyłącznie po stronie czarterującego. Trzecia część szeroko pojętego procesu załadunku, czyli załadowanie danego towaru na statek, jego odpowiedniego rozmieszczenie i zabezpieczenie (zasztauowanie) są, z oczywistych względów, wspólną operacją i współdziałaniem czarterującego (frachtuj
18.05.2022

Ukraiński dziennikarz: Rosja wyznaczyła nowy okręt flagowy, następcę krążownika Moskwa

Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk podał, że nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zastąpi zniszczony krążownik Moskwa, będzie fregata Admirał Makarow. Według dziennikarza taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.
14.05.2022

Czy Ukraińcy trafili kolejny rosyjski okręt?

W sieci pojawiają się informacje o tym, że ukraińskie siły zbrojne trafiły kolejny rosyjski okręt - fregatę Admiral Makarov. Informacje na razie nie są potwierdzone.
06.05.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
05.05.2022

Niemiecki udziałowiec Nord Stream 1 przestaje kupować rosyjski gaz

Niemiecki koncern E.ON przestaje kupować nowe ilości gazu od spółek związanych z Gazpromem - poinformował w czwartek Reuters. E.ON posiada poprzez fundusz emerytalny pakiet udziałów w gazociągu Nord Stream 1.
17.03.2022

Hybryda z żaglami wyrusza na Morze Północne. Polskie stocznie są gotowe do realizacji takich zleceń

Na morze wyruszył kolejny statek, w którym napęd tradycyjny wspomagany jest przez siłę wiatru. Przebudowę jednostki wykonano w stoczni pod Rotterdamem. W polskich stoczniach bez problemów można by również zrealizować taki projekt.
30.01.2022

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]

W niniejszym opracowaniu, kontynuujemy nasze rozważania prawne dotyczące instytucji kontraktowej „liquidated damage” (kary umowne) w systemie prawa angielskiego.
16.12.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

Niemcy zaniepokojeni rosnącymi cenami i malejącymi zapasami gazu

W magazynach gazu w RFN jest obecnie mniej surowca niż zwykle, a jego ceny hurtowe gwałtownie wzrosły. Gospodarstwa domowe już odczuwają tego skutki. – Sytuacja z pustymi magazynami Gazpromu została prawdopodobnie celowo wywołana – uważa wiceszef frakcji Zielonych w Bundestagu Oliver Krischer. Polityk mówi o szantażu w związku z Nord Stream 2.
21.09.2021

W. Brytania: Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed jego pierwszą misją

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła w sobotę krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – HMS Queen Elizabeth, tuż przed rozpoczęciem jego pierwszej misji na morzu.
24.05.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

Kontenerowiec Maerska stracił setki kontenerów po awarii silnika

Maersk Eindhoven, wybudowany w 2010 roku kontenerowiec Newpanamax Maerska, stracił kilkaset kontenerów po awarii silnika w trudnych warunkach pogodowych.
18.02.2021

Kolejny kontenerowiec stracił setki kontenerów w czasie rejsu

Około 750 kontenerów wypadło za burtę z kontenerowca Maersk Essen w czasie burzliwego rejsu po Północnym Pacyfiku. Do incydentu doszło 16 stycznia, gdy jednostka o ładowności 13,1 tys. TEU płynęła z chińskiego Xiamen do amerykańskiego Los Angeles.
22.01.2021

Kolejny teren w Porcie Gdańsk przekazany pod inwestycję

DCT rozwija swój biznes w Porcie Gdańsk. Największy terminal kontenerowy na Bałtyku wchodzi w kolejną fazę rozbudowy. Na blisko 6,5 ha działce powstaną place, parking i budynek biurowy.
08.01.2021

Jeziora na całym świecie wysychają z powodu zmian klimatu

Z powodu zmian klimatu na całym świecie zmniejsza się powierzchnia jezior. Przykładem jest Morze Kaspijskie, największe jezioro na świecie, które kurczy się w szybkim tempie – piszą naukowcy na łamach „Communications Earth & Environment”.
03.01.2021

Naukowcy alarmują: Morze Kaspijskie wysycha. Może stracić ponad jedną trzecią swojego obszaru

Według szacunków niemieckich i holenderskich naukowców poziom wody w Morzu Kaspijskim do 2100 roku będzie o 9-18 metrów niższy niż obecnie. Uczeni twierdzą, że spowoduje to szereg problemów w ekologii, gospodarce i stabilności politycznej regionu.
28.12.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.
27.07.2020

PromySKAT: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in. brexit i jego wpływ na branżę

PromySKAT, w pierwszym, coponiedziałkowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, co brexit oznacza dla podróży w tym roku oraz jaki wpływ na branżę ma zagrożenie związane z szerzeniem się koronawirusa.
04.02.2020

Rekordowe przeprawy przez Kattegat. Molslinjen świętuje sukces

Ten rok będzie rekordowy dla firmy Molslinjen. Przewoźnik już teraz może cieszyć się z największej w historii liczby pasażerów, którzy skorzystali z przepraw przez Kattegat.
11.12.2019

Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym

Rosja rozpoczęła we wtorek ćwiczenia na Morzu Czarnym, w których bierze udział ponad 10 okrętów Floty Czarnomorskiej i lotnictwo, w tym myśliwce Su-30SM - podały służby prasowe floty. Częścią ćwiczeń będzie strzelanie artyleryjskie i rakietowe.
19.11.2019

PSA International chce zwiększyć przepustowość DCT Gdańsk do 7 mln TEU

Operator terminalowy PSA International chce zwiększyć możliwości ładunkowe polskiego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk do 7 mln TEU rocznie. W 2018 roku obiekt przeładował 2,2 mln TEU.
07.11.2019

Nowy przewoźnik promowy na popularnej linii. Dodatkowe możliwości podróży w sezonie letnim

Niewykluczone, że już 15 czerwca linię promową, łączącą wyspę Ærø oraz Svendborg na wyspie Fionia, zacznie obsługiwać jeszcze jeden przewoźnik. Stosowane zapytania wpłynęły do gmin, pomiędzy którymi pływać miałby prom.
27.05.2019

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
30.04.2019

Coraz bliżej końca budowy nowego promu dla ÆrøXpressen

W stolicy Łotwy trwają prace nad nowym promem dla ÆrøXpressen. Trzeba przyznać, że budowa przebiega w iście ekspresowym tempie.
26.04.2019

Producent śmierdzącej potrawy sponsorem piłkarskiego klubu w Szwecji

Falkenberg FF to klub najwyższej szwedzkiej ligi piłkarskiej Allsvenskan. Od marca jego prezesem jest Patrik Hannell - miliarder nazywany w Szwecji królem kiszonego śledzia, ponieważ na tym właśnie produkcie zbudował swoje imperium finansowe.
23.03.2019

|Niemieckie okręty wpływają do Portu Gdynia

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Cztery niemieckie okręty wpłynęły do Gdyni (foto, wideo)

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Rosja/Resort obrony: USA przygotowują się do ataku na syryjskie siły rządowe

USA przygotowują się do przeprowadzenia ataku rakietowego na syryjskie siły rządowe - oświadczyło w poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przez TASS. Resort dodał, że USA wzmacniają swe zdolności uderzeniowe na Bliskim Wschodzie.
27.08.2018

Szybki serwis promowy Samsø-Aarhus został w tym roku reaktywowany i ponownie został zamknięty

Bezpośredni serwis promowy pomiędzy Aarhus a Samsø znów został zlikwidowany. Pomysłodawcy jego utworzenia oraz mieszkańcy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powtórnie zostanie przywrócony.
27.07.2018

Kolejny projekt niskoemisyjnego statku Nelton

Biuro projektowe Nelton z Pruszcza Gdańskiego i duńska stocznia Hvide Sande opracowali wspólny projekt promu pasażersko- samochodowego dla armatora AeroXpressen. Jednostka będzie pływała na płytkich duńskich wodach, co stanowiło prawdziwe wyzwanie przy projektowaniu.
12.07.2018

11. Międzynarodowy Kongres Kapitanów Portów

11. Międzynarodowy Kongres Kapitanów Portów (International Harbour Master Congress – IHMA 2018) odbył się w dniach 25-28 czerwca w Londynie. Urząd Morski w Gdyni reprezentował dyrektor, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, który pierwszego dnia wygłosił prezentację pod tytułem „Polish Approach to the Safety of Port Waterways”.
06.07.2018

Wodowanie częściowo wyposażonego chemikaliowca w Szczecinie (foto, wideo)

Dortsman już na wodzie. Częściowo wyposażony chemikaliowiec w miniony piątek zwodowała Partner Stocznia z Polic. Jednostka trafi do holenderskiego odbiorcy. Ma być gotowa w październiku tego roku.
04.06.2018

Putin: okręty z rakietami Kalibr będą na stałe na Morzu Śródziemnym

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że okręty rosyjskiej marynarki wojennej z pociskami manewrującymi Kalibr będą pełnić stałą służbę na Morzu Śródziemnym. Putin zapowiedział to na naradzie z szefami resortu obrony i kompleksu zbrojeniowego.
16.05.2018

ÆrøXpressen zamawia nowy prom

Firma ÆrøXpressen poinformowała o zamówieniu nowego promu. Jednostka przeznaczona do obsługi nowego połączenia pomiędzy Marstal oraz Rudkøbing ma zostać dostarczona już w przyszłym roku. Ale nie oznacza to, że wszystkie problemy, związane z zainicjowaniem nowej trasy, zostały rozwiązane.
10.05.2018

Wioślarze rywalizowali w regatach kontrolnych na poznańskiej Malcie

Wysoką formę zaprezentowali wioślarze podczas centralnych wiosennych regat kontrolnych, które w weekend rozegrano w Poznaniu. "To ważne zawody, bo pokazują, jak przepracowaliśmy całą zimę" – powiedział PAP trener żeńskiej kadry Jakub Urban.
29.04.2018

W Gdańskiej Stoczni Remontowa przeprowadzono innowacyjne testy obciążenia rampy promu (foto)

Innowacyjne testy obciążenia rampy promu w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Po raz pierwszy w historii polskich stoczni wykonano je z użyciem technologii stopniowego napełniania specjalistycznych atestowanych worków wodnych. Próby przeprowadzono na promie Mont St Michel, który obecnie przechodzi w Gdańsku remont klasowy.
01.02.2018

Sztorm i burza śnieżna na zachodzie Europy. W porcie Rotterdam kontenery spadają jak klocki Lego (wideo)

Potężny front niżowy Fryderyka ze śnieżycami i porywistym wiatrem powoduje w czwartek paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.
18.01.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy stan faktyczny sprawy The Spar Capella oraz zasygnalizowaliśmy węzłowe problemy prawne, które na tym tle powstały.
13.01.2018

Klauzule konosamentowe typu „weight and/or quantity unknown” w świetle prawa angielskiego

Art. III (4) Reguł Hague-Visby, potwierdzając zasady common law przewiduje, iż konosament stwarza domniemanie wzruszalne (prima facie evidence) przyjęcia przez przewoźnika ładunku w zakresie opisów deklaracji dotyczących znaków głównych potrzebnych do zidentyfikowania ładunku, liczby, ilości lub ciężaru oraz zewnętrznego stanu i wyglądu ładunku.
25.12.2017

Czarter na czas – odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy przed upływem terminu

Nie trzeba było długo czekać na praktyczne zastosowanie zasad przyjętych przez precedens Sądu Apelacyjnego w sprawie „The Spar Capella, The Spar Vega and The Spar Draco” [2016] 2 Lloyd’s Rep. 447.
02.12.2017

Nowoczesny, ekologiczny prom popłynie na Ærø już w 2019 r.

Już w 2019 r. może wystartować nowe połączenie promowe pomiędzy duńskimi portami Marstal oraz Rudkøbing. Ogłoszono właśnie szczegóły dotyczące finansowania całego projektu. Trasa miałaby być obsługiwana nowym ekologicznym promem przez firmę ÆrøXpressen.
14.11.2017

Rosja: 4 dywizje powstały w Zachodnim Okręgu Wojskowym przez pięć lat

W ciągu ostatnich pięciu lat w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji sformowane zostały cztery dywizje, w tym pancerna oraz dwie brygady artyleryjskie - oznajmił we wtorek szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Walerij Gierasimow.
07.11.2017

Promotech: najnowsze technologie cięcia i spawania w Dusseldorfie

Swoje najnowsze produkty w zakresie automatyzacji i mechanizacji procesów cięcia i spawania oraz sprzęt do ukosowania prezentował białostocki Promotech podczas Targów Schweissen & Schneiden 2017 w Dusseldorfie.
09.10.2017

ÆrøXpressen coraz bliżej uruchomienia nowego połączenia. Firma zamówi nowy prom

Coraz bardziej krystalizują się plany dotyczące uruchomienia nowego połączenia promowego pomiędzy wyspami Ærø oraz Langeland. Będzie się to prawdopodobnie wiązało z budową zupełnie nowej jednostki.
19.09.2017

Skuteczność złożenia NOR (Notice of Readiness) – ustalenie granic pojęcia „port” – część 2

W pierwszej części artykułu przeprowadziliśmy wstępną analizę orzeczenie angielskiego Sądu Gospodarczego (Queen’s Bench Division – Commercial Court) z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie Navalmar UK LTD. v Kale Maden Hammaddeler Sanyi ve Ticaret AS” („The Arundel Castle”) odnoszącego się do kwestii skuteczności złożenia przez armatora/przewoźnika NOR przy tak zwanych „port voyage charterparty”.
09.09.2017

Resort obrony Rosji: nasz okręt ostrzelał siły IS w Syrii

Rosyjski okręt Admirał Essen ostrzelał we wtorek pociskami manewrującymi Kalibr stanowiska i obiekty bojowników Państwa Islamskiego w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur; w regionie tym działają dżihadyści z byłych republik ZSRR - przekazał resort obrony Rosji.
05.09.2017

Molslinjen wspomaga się autobusami

Molslinjen od kilku lat zachwyca coraz lepszymi statystykami, jeśli chodzi o liczbę pasażerów. Jednym ze sposobów na dalsze śrubowanie wyników jest uruchomiona przez armatora linia autobusowa (zaoferowana ona została we współpracy z firmą Herning Turist), która wozi pasażerów m.in. do Aarhus.
22.08.2017

Resort obrony: ostrzał obiektów IS w Syrii z rosyjskich okrętów

Rosyjskie okręty znajdujące się we wschodniej części Morza Śródziemnego ostrzelały sześcioma pociskami manewrującymi Kalibr obiekty Państwa Islamskiego (IS) w syryjskiej prowincji Hama - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Rosji.
23.06.2017

Rosyjskie okręty ostrzelały rakietami obiekty IS w rejonie Palmiry w Syrii

Rosyjska fregata "Admirał Essen" i okręt podwodny "Krasnodar" przeprowadziły atak z użyciem pocisków manewrujących, którego celem były obiekty Państwa Islamskiego (IS) w rejonie miasta Palmira w Syrii - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.
31.05.2017

Alfa Laval na pokładzie

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, dyrektorem Oddziału Morskiego Alfa Laval Sp. z o.o.
19.03.2017

Serwis Samsø-Aarhus Expressen prawdopodobnie już nie wróci

Wszystko wskazuje na to, że prom Samsø-Aarhus Expressen nie powróci już na trasę. Jednostka, która obsługiwała ten serwis, zostanie prawdopodobnie sprzedana.
28.02.2017

Skutki prawne zmian wprowadzanych do standardowych formularzy umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Dla każdego uczestnika obrotu morskiego, formularze typu Barecon 2001 Charter, Gencon 94 Charter, Shellvoy 6 Charter, Baltime 1939 Charter (revis. 2001), NYPE 46 czy NYPE 93 Charter – to niemal „codzienność” eksploatacyjno-operacyjna kreująca i wyznaczająca ramy prawne praw, obowiązków i zakres odpowiedzialności stron danej umowy.
29.01.2017

Przyszłość serwisu Aarhus-Samsø wisi na włosku

Wciąż nie wiadomo, co będzie dalej z zainicjowanym podczas ubiegłorocznego sezonu połączeniem Aarhus-Samsø. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, miał on zostać zawieszony jedynie na okres zimowy. Teraz jednak nie wiadomo, czy w ogóle powróci.
11.01.2017

Przeprawy z botem

Poprzez potral Facebook, na stronie ktoryprom.p,l rozmawialiśmy z botem, informującym o rozkładzie jazdy i utrudnieniach na przeprawach promowych między innymi w Świnoujściu. Zna także, miedzy innymi, historię poszczególnych promów.
12.12.2016

Pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych gotowy (wideo)

Rotra Vente. To pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych. W Porcie Esbjerg w Danii zaprezentowała go fabryka turbin wiatrowych Siemens Wind Power.
03.12.2016

Zawarcie umowy pod wpływem błędu w świetle prawa angielskiego. Część V

Zgodnie z ogólnymi zasadami angielskiego prawa kontraktowego – umowa frachtowa będzie, z mocy prawa uznania za nieważną („void at common law”), jeżeli obie strony umowy działały w błędnym przeświadczeniu co do stanu faktycznego i prawnego istotnego dla zawieranej aktualnie umowy („Brennan v. Bolt Burdon” z 2004 roku).
01.10.2016

Umowa frachtowa („Contract of Affreightment”) – w świetle prawa angielskiego. Część III

Niniejszy artykuł, jest trzecią częścią opracowania dotyczącego umowy frachtowej w świetle prawa angielskiego.
11.09.2016

Coraz bliżej uruchomienia nowego połączenia promowego w Danii

Jest szansa, że już wkrótce w Danii uruchomione zostanie nowe połączenie promowe. Będzie ono wiodło z wyspy Ærø na Langeland.
31.08.2016

Start nowego połączenia pomiędzy Samsø a Aarhus już 3 czerwca. Znamy szczegóły

Już wkrótce ruszy nowe połączenie promowe pomiędzy Samsø a Aarhus. Oficjalnie ogłoszono, że stanie się to 3 czerwca.
23.05.2016

Prezydent RP w Norwegii: zacieśnienie współpracy w regionie Bałtyku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką od niedzieli 22 bm. przebywają z oficjalną wizytą w Norwegii. Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.
22.05.2016

Czy statki skrojone na miarę będą przyszłością sektora promowego?

Dostosowanie do potrzeb odbiorcy będzie głównym czynnikiem, który zmieni w ciągu najbliższych kilku lat w branżę promową, zaznacza Patrick Janssens z holenderskiej stoczni De Hoop. Janssens wyraził przekonanie o coraz mniejszej ilości promów na rynku, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa (czyli jednostce z silnikiem wysokoprężnym, przeznaczonej dla samochodów osobowych i pasażerów, podróżującej z punktu A do B).
10.05.2016

Wykładnia oświadczeń woli - interpretacja umów czarteru w systemie prawa angielskiego - analiza sprawy ,,The Glory Sanye”[1]

Sprawa dotyczy czarteru na podróż (Synacomex 2000) z dn. 23.10.2009 r., zgodnie z którym armator („HBC” -,,disponent owners”[2] ) wyczarterował statek ,,The Glory Sanye” czarterującemu – na podróż z portu Konstanca do Dżibuti na przewóz ładunku pszenicy. Armator, z kolei dysponował statkiem na podstawie czarteru na czas (NYPE 1946) wyczarterowanego od właściciela rejestrowego statku (tzw. ,,time charter trip”).
19.03.2016

Konosament – inkorporacja czarterowej klauzuli arbitrażowej i prawa właściwego – analiza sprawy „The Golden Endurance”.[1]

Ładunek spaletyzowanych otrębów pszennych (6.489,95 mt) został załadowany na statek ,,Golden Endurance” w czerwcu i lipcu 2013 r. w trzech portach załadunkowych – Gabon (Owendo), Togo (Lome) oraz Ghana (Takoradi) z portem przeznaczenia w Maroko. W związku z załadunkiem wystawione zostały trzy „sety” konosamentów, które określone zostały jako: ,,konosamenty z Owendo” wydane w dn. 27.06.2013 r. ,,konosamenty z Lome” wydane w dn. 22.07.2013 r. oraz ,,konosamenty z Takoradi” wydane w dn. 22.07.2013 roku. Wszystkie ww. konosame
05.03.2016

Gdańsk: Rekordowy przemyt narkotyków w kontenerze

Kontener wypełniony ponad 3 tonami narkotyków to widok, który może zaskoczyć nawet policjantów na co dzień zajmujących się walką z narkobiznesem. Taką ilość przemycanych środków odurzających udało się zabezpieczyć dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy krakowskiego CBŚP. Jest to rekordowy wynik w walce z przestępczością narkotykową. Do sprawy zatrzymanych zostało pięć osób, obywateli krajów afrykańskich.
23.11.2015

Corsica Ferries zwiększa flotę przed sezonem

Dwa powszechnie znane na rynku statki, wyspecjalizowane w przewozie pasażerów i samochodów, dołączą do floty Corsica Ferries w sezonie letniem 2015 na trasach na Korsykę i Sardynię.
29.04.2015

REC Global rozwija współpracę z Hatteland Display

Hatteland Display i REC Global zaprezentują wspólnie podczas targów Nor-Shipping 2013 interaktywną wersję demonstracyjną systemów Hatteland Display wraz z dodatkowym oprogramowaniem wykonanym przez REC Global.
28.05.2013

Wizyta przedstawicieli Portu Rotterdam

Dnia 19 września 2012 r. (środa) w Trójmieście gościć będzie delegacja Portu Rotterdam. W tym dniu odbędzie się spotkanie biznesowe połączone z seminarium pt. „Port Rotterdam – korzyści ze współpracy”
14.09.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.