• <

Wynik wyszukiwania - "Togo" - Wiadomości

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Jaki local content w "nienormalnej branży"?

Konferencja Offshore Wind 2.0 przyniosła pierwsze wnioski początkowych etapów realizacji pierwszej fazy polskiego offshore, zarówno od strony prawnej, jak i local contentu.
20.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

W 2023 r. ponad połowa LNG dostarczonego do terminala w Zeebrugge pochodziła z Rosji

W pierwszych 11 miesiącach 2023 r. 51 procent skroplonego gazu ziemnego (LNG) przybywającego gazowcami do Zeebrugge pochodziło z Rosji - podała belgijska agencja prasowa Belga.
09.01.2024

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Kolejne części turbozespołu do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przeładowywane w Porcie Gdańsk

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

Bułgaria wyznacza datę końca importu rosyjskiej ropy

Za rok nastąpi koniec importu rosyjskiej ropy dla petrochemicznego kombinatu Neftochim Burgas, będącego własnością rosyjskiego koncernu Łukoil, postanowił w czwartek parlament Bułgarii.
28.09.2023

Amerykańska premiera 80 Sunreef Eco: Fort Lauderdale International Boat Show 2023

Sunreef Yachts już wkrótce zaprezentuje 80 Sunreef Power Eco Sól oraz Sunreef 80 Seaclusion podczas Fort Lauderdale International Boat Show 2023. W dniach od 25 do 29 października, największa na świecie impreza jachtowa będzie gościć wszystkie najważniejsze marki z branży nautycznej, prezentując najlepsze jednostki pływające na świecie.
28.09.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

W portach rośnie popyt na paliwa alternatywne. LNG wraca do łask. Czas na polską bunkierkę LNG

Niższe ceny LNG spowodowały większy popyt na gaz w portach. W Rotterdamie sprzedaż LNG wzrosła o prawie 109% kwartał do kwartału, osiągając w drugim kwartale poziom 266 tys. m³. W Singapurze armatorzy w czerwcu zabunkrowali 17,9 tys. m³, a w lipcu 18,3 tys. m³ LNG. Prognozuje się, że będzie również popyt na metanol, który może stać się paliwem przyszłości.
04.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Europa radzi sobie bez gazu z Rosji. Magazyny wypełnione w 90 procentach, 3 miesiące przed terminem

UE osiągnęła swoje cele w zakresie magazynowania gazu ponad trzy miesiące przed terminem. Magazyny błękitnego paliwa są wypełnione w Unii Europejskiej w 90 proc. - podała organizacja Gas Infrastructure Europe. Z jej danych wynika, że w Polsce jest to ok. 93 proc.
23.08.2023

363 MWh w 24 godziny! Vestas ustanawia światowy rekord

Vestas ogłasza rekord wydajności pojedynczej turbiny w czasie 24 godzin. Prototyp modelu V236-15.0 MW™ odnotował fenomenalną produkcję 363 megawatogodzin energii.
10.08.2023

"Zielono mi". Zrównoważona strategia Portu Gdańsk dla środowiska i społeczności lokalnej

Port Gdańsk od lat dąży do zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z przejawów tej strategii jest realizowana przez port inicjatywa "Zielono mi". Program ma na celu nasadzenie drzew w Gdańsku, przyczyniając się do stworzenia bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska dla lokalnej społeczności.
24.07.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej. Idzie za tym spadek kosztów i rozwój technologii

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić.
26.06.2023

MSC Cruises stawia na E-LNG i zasilanie z lądu

MSC poinformowało, że podpisało długoterminową umowę na dostawy LNG ze skandynawską firmą energetyczną Gasum, która będzie wykorzystywana na nowym statku MSC Euribia. Podpisano również list intencyjny, którego celem jest dostarczanie przez Gasum znacznych ilości kilku tysięcy ton e-LNG do obsługi rejsów wycieczkowych począwszy od 2026 roku.
16.06.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
15.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Chiny oddają do użytku pierwszą pływającą morską turbinę wiatrową

Chiny poinformowały, że zakończyły instalację swojej pierwszej pływającej, pełnomorskiej turbiny wiatrowej, która będzie wykorzystywana do zasilania morskiego pola naftowego. Opracowana i należąca do China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), turbina wiatrowa jest uważana za przełomową ze względu na jej zdolność do radzenia sobie z trudnymi warunkami morskimi na głębokich i otwartych morzach. CNOOC donosi, że będzie ona wzorem dla otwarcia sektora dalekich morskich elektrowni wiatrowych.
10.05.2023

Transfer ropy na morzu jako metoda Rosji na unikanie sankcji

Rosja zaczęła przeładowywać olej napędowy metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) w pobliżu afrykańskich portów, szukając nowych dróg sprzedaży, jak podają obserwatorzy i dane Refinitiv Eikon. To kolejna próba ominięcia embarga na rosyjskie produkty naftowe funkcjonującego od 5 lutego br.
05.04.2023

Wiatr i słońce pozwoliły zaoszczędzić Unii Europejskiej 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
02.03.2023

Opracowana przez Shanghai Electric turbina EW8.X-230 uznana za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 przez Wind Power Monthly

Koncern Shanghai Electric poinformował, że produkowany obecnie generator turbiny wiatrowej EW8.X-230 został uznany za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 zgodnie z najnowszym raportem Wind Power Monthly, czołowej światowej publikacji poświęconej branży wiatrowej.
20.02.2023

Hiszpańskie służby zatrzymały frachtowiec z ładunkiem narkotyków

Mundurowi weszli na pokład bardzo podejrzanego statku towarowego u wybrzeży Wysp Kanaryjskich i skonfiskowali blisko 4 500 kg kokainy poukrywanej w różnych zakamarkach pokładu.
27.01.2023

Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze? [WIDEO]

Trening symulacyjny znany jest ze zwiększania bezpieczeństwa procesu szkoleniowego i zwiększania jego efektywności. Jednak w czasach inflacji, wojny i niepewności gospodarczej warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku przemawiającym na korzyść symulatorów treningowych VR. Mogą one znacznie obniżyć koszty szkoleń.
25.01.2023

Turbina V236-15.0 MW wyprodukowała pierwszą energię. Ten model pojawi się w Polsce

Duński producent Vestas poinformował, że prototypowa turbina wiatrowa V236-15,0 MW wygenerowała pierwszą energię w centrum testowym w zachodniej Jutlandii. Piasty i gondole do tego modelu będą produkowane m.in. w Szczecinie.
04.01.2023

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

Chińczycy idą za ciosem i prezentują turbinę wiatrową o mocy 16 MW

Chiński producent komponentów wiatrowych Goldwind we współpracy z chińskim partnerem przemysłowym China Three Gorges Corporation zaprezentował morską turbinę wiatrową o mocy 16 MW. Zgodnie z projektami instalacja ma mieć średnicę wirnika sięgającą 252 metrów, natomiast wysokość piasty wyniesie 146 metrów.
01.12.2022

Niemcy planują "windfall tax" dla producentów OZE

Jak wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Bloomberg News, Niemcy zamierzają wprowadzić limit w wysokości 130 euro za megawatogodzinę od zysków z sektora energetyki wiatrowej, słonecznej i jądrowej.
29.11.2022

Hiszpania. Migranci przepłynęli z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie uczepieni płetwy sterowej tankowca

Trzej pasażerowie na gapę zostali uratowani przez hiszpańską straż przybrzeżną w Las Palmas w poniedziałek po tym, jak trwającą 11 dni podróż z Nigerii na Wyspy Kanaryjskie przetrwali, siedząc na płetwie sterowej tankowca.
29.11.2022

Pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW schodzi z chińskiej linii produkcyjnej

Morska turbina wiatrowa o mocy 16 MW opracowana wspólnie przez Three Gorges Group i Goldwind Technology zjechała z linii produkcyjnej w Chinach.
27.11.2022

Hiszpania. Gandia pierwszym samowystarczalnym portem

Hiszpański port w Gandii ma zostać pierwszym samowystarczalnym portem. Umożliwi mu to zainstalowanie pływającej farmy fotowoltaicznej. Informacją podzieliły się władze portu wspólnoty autonomicznej Walencji.
09.11.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
03.11.2022

Jakie łopaty będą kręcić się na polskim Bałtyku?

Krajobraz Morza Bałtyckiego wkrótce zapełni się nowymi elementami. Rozwijające się morskie farmy wiatrowe będą miały spory udział w polskim rynku energii. Niedługo ruszają budowy. W miarę rozwoju technologii w rodzimych projektach będą instalowane turbiny nowej generacji. Siemens Gamesa pokazuje nam, jakie rozwiązania chce wprowadzić w ramach swoich kontraktów dla farm offshore w Polsce.
18.10.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Francja od czwartku po raz pierwszy w historii zaczęła dostarczać gaz bezpośrednio do Niemiec

Pierwsze dostawy gazu z Francji bezpośrednio do Niemiec rozpoczęły się w czwartek i mają osiągnąć wartość 31 gigawatogodzin (GW/h) dziennie, co jest częścią polityki solidarności europejskiej – poinformowały francuskie sieci przesyłu gazu GRTgaz.
13.10.2022

Niemcy zabezpieczają dostawę LNG dla FSRU w Brunsbüttel. W tle współpraca w offshore wind

Niemiecki koncern energetyczny RWE porozumiał się z emiracką firmą National Oil Company (ADNOC) w sprawie pierwszego ładunku skroplonego gazu LNG, który zostanie przyjęty w terminalu FSRU w Brunsbüttel. Niemcy nawiązali także współpracę z Masdar w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
07.10.2022

Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies

Największy dostawca gazu w Grecji, firma DEPA, podpisała kontrakt na 10 TWh LNG z francuskim koncercem TotalEnergies. Skroplony gaz ma zabezpieczyć krajowe dostawy na okres zimowy. Decyzję ogłosił dziś grecki minister energii.
29.09.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych w świetle niemieckiego prawa

Zgodnie z tzw. deklaracją z Esbjergu, rozwój morskich farm wiatrowych jest wspólnym celem Niemiec, Danii, Belgii i Holandii. Deklaracja ta wyznacza wspólny cel dla tych krajów w postaci zainstalowania 65 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i zwiększenie mocy do co najmniej 150 GW do 2050 roku.
04.09.2022

Holenderscy analitycy: spadek cen gazu to efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny

Poniedziałkowy spadek cen gazu na giełdzie w Amsterdamie to - zdaniem analityków - efekt informacji, że Niemcom udaje się szybciej zapełniać magazyny, niż pierwotnie zakładano - informują holenderskie media.
29.08.2022

Popłynął pierwszy prąd z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji

SSE Renewables i partner TotalEnergies ogłosili pierwsze wytworzenie energii ze swojej przybrzeżnej farmy wiatrowej Seagreen o wartości 3 miliardów funtów, położonej 27 km od wybrzeża Angus w Szkocji.
26.08.2022

Porzucony bez zasilania statek straszy na kotwicowisku w Dakarze. Załoga bezradna, właściciel i port umywają ręce

Na kotwicowisku portu Dakar od miesięcy kotwiczy frachtowiec porzucony wraz z załogą. Statek nie ma zasilania, nie jest też w żaden sposób oświetlony, co stwarza niebezpieczeństwo dla innych jednostek. Na frachtowcu pozostało czterech marynarzy pozbawionych opieki armatora.
18.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Francja. Paryż może dostarczyć Niemcom część swojego gazu, jeśli będzie to konieczne

Francja może zapewnić Niemcom 20 terawatogodzin gazu lub pokryć 2 proc. niemieckiego zużycia w miesiącach zimowych, jeśli będzie to potrzebne - poinformowali w środę przedstawiciele francuskiego ministerstwa energii, cytowani przez agencję Reutera.
27.07.2022

Przybrzeżny turbozespół wiatrowy zaprojektowany przez Shanghai Electric już gotowy

10 czerwca z linii produkcyjnej zakładu w Putian zjechał pierwszy turbozespół wiatrowy, EW8.X-230, wyprodukowany przez Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. (Shanghai Electric), wyznaczający nowy etap rozwoju na chińskim rynku objętej parytetem morskiej energii wiatrowej.
28.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: morska energetyka wiatrowa to dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku to ogromna szansa rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Ocenia się, że każdy GW mocy w takich elektrowniach wiatrowych to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy. O inwestycjach w odnawialne źródła energii rozmawiano w trakcie panelu: „Czy MEW będzie istotnym elementem polskiej energetyki? Wyzwania najbliższych lat dla inwestycji MEW” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
21.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

Rosjanie grozili bronią zagranicznemu cywilnemu statkowi koło Wyspy Węży

Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.
22.05.2022

Tauron ponownie szuka prezesa

Rada Nadzorcza Taurona ogłosiła nowe postępowanie na stanowisko prezesa zarządu. Jak poinformowała spółka, termin przyjmowania zgłoszeń mija 1 kwietnia. Poprzednie postępowanie, rozpisane w sierpniu 2021 r., zostało zakończone bez rozstrzygnięcia.
26.03.2022

Zarabianie na wojnie. Europejskie ceny są około 18 razy wyższe niż kontrakty terminowe w USA

Ceny gazu ziemnego osiągnęły w Europie rekordowy poziom. Inwazja Rosji na Ukrainę wykorzystana została do skokowego podniesienia cen przez wszystkich graczy.
08.03.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Dobry rok dla Liebherr. Nowe dźwigi w portach na całym świecie

Liebherr, wiodący producent dźwigów portowych, poinformował, że 2021 rok był w tym segmencie rekordowy. Do portów na całym świecie popłynęło ponad 80 nowych dźwigów. Dobrze funkcjonowała także sprzedaż używanych urządzeń.
26.01.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 tys. portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

MSZ ws. porwanego polskiego marynarza: prowadzimy rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji

MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał PAP rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.
15.12.2021

Piraci zaatakowali kontenerowiec w Zatoce Gwinejskiej, biorąc szóstkę zakładników

Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników - poinformował we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych.
15.12.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami -innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA]

Magazyny energii są odpowiedzią na transformację energetyczną oraz rosnące ceny energii. Gdańska Grupa Technologiczna Automatic Systems Engineering (ASE) wspólnie ze spółką Elmech-ASE zaprezentowała własny magazyn, z którego już wkrótce skorzysta na własne potrzeby. Co przemawia za sukcesem tego projektu?
13.10.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Morze Egejskie. Zatonął frachtowiec

W sobotę 28 sierpnia pływający pod banderą Togo frachtowiec Sea Bird zatonął w okolicy wyspy Karavia na Morzu Egejskim, 70 mil morskich na południe od Aten. Załodze nic się nie stało.
30.08.2021

Pożar na transportowcu do przewozu zwierząt w Hiszpanii

Pożar na pokładzie transportowca do przewozu zwierząt pod banderą Togo został ugaszony. Do incydentu doszło w hiszpańskim porcie Tarragona.
11.08.2021

ABB dostarczy pakiet napędowy dla pierwszego elektrycznego holownika Crowleya

ABB zostało wybrane jako dostawca systemu napędowego dla pierwszego holownika elektrycznego Crowley, który jest obecnie w fazie rozwoju.
30.07.2021

Nowatorskie rozwiązanie do magazynowania energii z rurami i kotwami

Co wspólnego mają rury i kotwy z magazynowaniem energii? W nowym badaniu testowano potencjał mniej znanego, ale obiecującego zrównoważonego systemu magazynowania energii o nazwie Buoyancy Energy Storage.
27.06.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

ARP: w marcu wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

W marcu wzrosły ceny węgla we wszystkich głównych terminalach węglowych. Jednocześnie pogłębiły się dysproporcje cenowe: w Australii i RPA cena tony węgla wzrosła powyżej 100 USD, a w Europie przekroczyła 70 USD - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
14.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

W grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla

Grudzień ubiegłego roku przyniósł wzrost cen węgla na europejskim rynku - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy wskazują, iż w końcówce 2020 r. o sytuacji na węglowym rynku decydowały przede wszystkim czynniki o charakterze sezonowym.
18.01.2021

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych. Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru - informuje środowa "Rzeczpospolita".
09.12.2020

U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa

Brytyjska firma SSE oraz norweski koncern energetyczny Equinor zdobyli finansowanie na wielki projekt offshore na wschodnim wybrzeżu Anglii. Jego częścią będą wielkie jak wieżowce turbiny, zdolne wyprodukować 5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
30.11.2020

Dryad Global: Porwano bunkierkę. Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia załogi

Statek bunkrowy Stelios K pod banderą Togo został porwany podczas podróży do Lagos, poinformowała we wtorek brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim - Dryad Global.
20.11.2020

Piraci zaatakowali dwa tankowce u wybrzeży Zachodniej Afryki

7 listopada dwa tankowce zostały zaatakowane przez piratów w osobnych incydentach u wybrzeży Afryki Zachodniej.
10.11.2020

Kiedy atom zastąpi polski węgiel?

„W Polsce na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zastąpienia produkcji energii opartej na węglu produkcją taniej energii ze źródeł odnawialnych lub opartej na atomie, bo nie ma takiej alternatywy” – stwierdził ekspert Jerzy Markowski.
30.10.2020

Neutralność klimatyczna wymaga gigantycznych inwestycji. Zielone technologie nie są jeszcze powszechnie dostępne

Osiągnięcie do 2050 roku przez Europę neutralności klimatycznej wymaga gigantycznych inwestycji, zwłaszcza w Polsce, która jest silnie uzależniona od wysokoemisyjnej energetyki – twierdzą eksperci. Siłą naszego kraju w obliczu polityki Zielonego Ładu może być zagospodarowanie branż, w których nie występuje silna konkurencja. Duże szanse upatrywane są w energetyce wodorowej, jednak na razie produkcja tego pierwiastka także jest wysokoemisyjna.
23.10.2020

Minister Kurtyka na EKG w Katowicach: Mamy ogromną szansę i musimy mieć odwagę ją wykorzystać

Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego na drodze do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to tematy dyskusji, w których uczestniczyli minister klimatu Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska, podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
03.09.2020

Kurtyka: zaproponujemy międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku

Polska chce budować przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, we współpracy z państwami bałtyckim i Komisją Europejską - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka. We wrześniu mają spotkać się w tej sprawie ministrowie z kilku krajów.
03.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Kanada: mniej ropy naftowej, więcej energii odnawialnej

Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy. Kolejne instytucje wycofują się z finansowania tego sektora w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej.
01.08.2020

13 marynarzy porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej

13 z 19 członków załogi chemikaliowca Curacao Trader zostało porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii.
18.07.2020

Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł

Dostosowanie polskiego miksu energetycznego do unijnych wymogów do 2040 r. będzie kosztować - w zależności od wariantu - od 250 do 400 mld zł; jednak w perspektywie inwestycje te dadzą wzrost PKB o ok. 200-310 mld zł wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
17.07.2020

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? Już dziś webinar!

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W opublikowanej wczoraj broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
02.07.2020

Studencka wizja Brzeźna i Stogów

Jak nadmorskie dzielnice Gdańska widzą młodzi? Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej organizowanego wraz z Wydziałem Urbanistyki i Architektury UM. Tematem prac była koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dotycząca dwóch dzielnic Gdańska – Stogów i Brzeźna. Na konkurs wpłynęło 28 projektów.
29.06.2020

Wody Polskie zaktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
23.06.2020

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

Podczas ostatniego spotkania Władimira Putina z dyrektorem generalnym Rosatom State Atomic Energy Corporation Aleksiejem Lichaczowem, szef spółki poinformował prezydenta m.in. o planach związanych z rozwojem Północnej Drogi Morskiej.
19.06.2020

Krajowy węgiel obecnie droższy od importowanego

W minionych 10 latach średnie ceny polskiego węgla dla energetyki były o ok. 42 zł na tonie niższe od cen, które elektrownie musiałyby zapłacić za węgiel importowany - wynika z danych górniczych spółek. Obecnie krajowe ceny są wyższe od międzynarodowych, a eksperci prognozują utrzymanie tego trendu.
05.06.2020

Czas na zmiany - 100 tonowy żuraw opuszcza OT Port Gdynia (foto)

3 czerwca br. przy Nabrzeżu Polskim w OT Port Gdynia, odbył się załadunek mobilnego żurawia portowego LHM 400 LIEBHERR o udźwigu 104 ton, na statek mv Meri Turku. Maszyna popłynie do Finlandii, gdzie będzie pracować przy przeładunkach rudy żelaza w porcie Raahe, na terenie którego jednym z operatorów jest firma Liftlink OY, nowy właściciel maszyny.
04.06.2020

Stowarzyszenie brytyjskich portów bada możliwość wprowadzenia zasilania lądowego w swoich obiektach

Po przeprowadzeniu nowych badań nad barierami dla zasilania lądowego w portach w Wielkiej Brytanii British Ports Association uważa, że fundusz Green Maritime Fund miałby zasadnicze znaczenie dla urzeczywistnienia tej inicjatywy.
31.05.2020

Kwieciński: dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków i o to, żeby gaz był jak najtańszy

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, jak również o to, żeby gaz był jak najtańszy - mówił w czwartek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że Polska nie tylko importuje gaz, ale zaczyna też być jego eksporterem.
27.05.2020

Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki

Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe - ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki, stabilizuje się.
18.05.2020

Corvus Energy napędza hybrydowy statek do przewozu ryb Nordlaks

Firma Corvus Energy wygrała kontrakt z BMA Technology w Turcji na dostawę opartego na akumulatorach litowo-jonowych systemu magazynowania energii dla nowego przewoźnika ryb.
13.05.2020

Pływające elektrownie pomocne w czasie światowego kryzysu

Ponieważ blokady gospodarcze komplikują proces dostarczania elektryczności do każdego zakątka planety, jedna firma umieszcza elektrownie na statkach, które mogą zostać szybko z morza podłączone do lokalnych sieci.
03.05.2020

Gazprom obniżył cenę gazu dla Bułgarii o około 40 proc.

Bułgaria, jako ostatnia z ośmiu krajów dotkniętych wysokimi cenami rosyjskiego gazu, zawarła porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżki kosztów importu surowca o ponad 40 proc. - poinformował we wtorek szef bułgarskiego operatora gazowego Bułgargaz Nikołaj Pawłow.
03.03.2020

Marynarze porwani u wybrzeży Togo zostali uwolnieni. Jedna osoba nie żyje

Marzynarze zbiornikowca Duke uprowadzeni 15 grudnia 2019 roku u wybrzeży Togo zostali uwolnieni. Niestety jeden z nich nie przeżył.
20.01.2020

Piraci porwali ośmiu marynarzy z greckiego tankowca

Pięciu Greków, dwóch Filipińczyków i Ukrainiec zostali porwani przez piratów z greckiego tankowca Happy Lady. W czasie ataku jednostka była zakotwiczona dwie mile morskie od portu Limboh w Kamerunie.
01.01.2020

Największa turbina wiatrowa na świecie stanęła w porcie Rotterdam

Turbina Haliade-X o mocy 12 MW jest największą tego typu konstrukcją zamontowaną na świecie. Pierwsze egzemplarz trafił do Holandii, jednak wykonawca projektu GE Renewable Energy nie rozważa instalacje Haliade-X w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
19.12.2019

Dwudziestu marynarzy porwanych przez piratów u wybrzeży Togo

Jak poinformował portal World Maritime News, dwudziestu członków załogi tankowca zostało porwanych przez piratów u wybrzeży Togo w Zachodniej Afryce. Uprowadzenie miało miejsce 15 grudnia.
16.12.2019

EBI z końcem 2021 r. przestanie finansować inwestycje gazowe

Europejski Bank Inwestycyjny w czwartek na posiedzeniu rady dyrektorów w Luksemburgu podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym z końcem 2021 r. To decyzja, która zdaniem ekspertów jest niekorzystna dla Polski.
14.11.2019

Piraci porwali czterech marynarzy z greckiego tankowca

Uzbrojeni piraci porwali czterech marynarzy z greckiego tankowca u wybrzeży Togo. Zaatakowana jednostka to Elka Aristotle o nośności 94,143 dwt. Do ataku doszło 4 listopada w momencie, gdy statek był zacumowany w pobliżu portu Lome.
05.11.2019

Masowiec Bonita porwany przez piratów

Dziewięciu Filipińczyków porwali piraci, którzy w Zatoce Gwinejskiej, na wodach należących do Beninu, zaatakowali statek Bonita płynący pod banderą Norwegii - informuje w poniedziałek agencja EFE, powołując się na źródła w benińskich władzach.
04.11.2019

Nowy Jork rusza z projektem olbrzymich morskich farm wiatrowych

Gubernator Nowego Jorku Andrew M. Cuomo ogłosił, że Urząd Badań i Rozwoju Energetyki stanu Nowy Jork (NYSERDA) sfinalizował umowy z Equinor Wind US LLC w sprawie farmy wiatrowej Empire Wind o mocy 816 MW i Sunrise Wind LLC w sprawie farmy wiatrowej Sunrise Wind o mocy 880 MW.
24.10.2019

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Ogromne turbiny GE trafią na największą morską farmę wiatrową na świecie

General Electric podpisała kontrakt na dostarczenie swoich 260-metrowych turbin Haliade-X dla morskiej farmy wiatrowej powstającej u wybrzeży Anglii. Projekt farmy jest autorstwa SSE Plc i Equinor ASA.
02.10.2019

Tragiczna próba bicia rekordu prędkości. Nie żyje m.in. słynny projektant łodzi motorowych (wideo)

W ostatni wtorek, na trasie Monte Carlo-Wenecja doszło do tragicznego wypadku. Trzech mężczyzn, wśród nich włoska ikona wyścigów i specjalista od łodzi motorowych Fabio Buzzi, zginęło podczas próby bicia rekordu prędkości motorówki.
20.09.2019

Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w środę 5. Wschodnie Forum Gospodarcze. Organizatorzy oczekują na nim około 8200 uczestników z 65 krajów świata. Głównym gościem są Indie, na forum przyjeżdża premier tego kraju Narendra Modi.
04.09.2019

Litewski terminal LNG notuje świetne wyniki w czerwcu

Terminal LNG w litewskiej Kłajpedzie zanotował ogromny wzrost w regazyfikacji i przeładunkach skroplonego gazu ziemnego. Dane Klaipedos Nafta, operatora obiektu, pokazują, że w czerwcu w terminalu zregazyfikowano i przeładowano 2,43 TWh (kilowatogodzin) tego surowca, o 196,7 procent więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
08.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Analiza ARP: Spadek zużycia węgla i rosnące zapasy wśród przyczyn malejących cen

Spadek konsumpcji węgla w Europie do rekordowo niskiego poziomu, rosnące zapasy tego surowca w europejskich portach oraz wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych to główne czynniki decydujące w maju br. o spadku spotowych cen węgla w Europie – wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
11.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Damen wybuduje dwa hybrydowe promy ro-ro dla Seaspan

Dwa hybrydowe promy ro-ro z napędem LNG powstają w stoczni Damen Shipyards Mangalia. Dwa nowoczesne statki o długości 149 metrów mają trafić do floty armatora Seaspan.
03.06.2019

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego gazu

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu - poinformowała w piątek bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa. Tankowiec z gazem zakupionym od holenderskiego dostawcy przybył do greckiego terminalu LNG koło Aten.
31.05.2019

Analiza ARP: W kwietniu europejskie ceny węgla najniższe od blisko 3 lat

W kwietniu br. ceny węgla dostarczonego do europejskich portów obniżyły się do poziomu najniższego od czerwca 2016 r. – wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację na międzynarodowym rynku węgla i sytuację w polskim górnictwie.
11.05.2019

Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla

W marcu br. na przeważającej części międzynarodowego rynku węgla nadal obserwowany był spadek cen tego surowca, a dynamika spadku była większa niż w dwóch poprzednich miesiącach - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.04.2019

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku odnotowano mniej przypadków piractwa i napadu z bronią na morzu, ale ryzyko porwań nadal stanowi zagrożenie dla statków w Zatoce Gwinejskiej - poinformowało Centrum Raportowania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w swoim pierwszym szczegółowym raporcie.
08.04.2019

Novatek chce korzystać z szlaku arktycznego przez cały rok

Rosyjski producent gazu Novatek chce wykorzystać lodołamacze nuklearne do utrzymania szlaku arktycznego otwartego przez cały rok w celu transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) - powiedział szef zarządzający koncernu.
01.04.2019

Asseco stworzy rządowe centrum cyberbezpieczeństwa w Togo

Asseco Data Systems (ADS) uruchomi w Republice Togo „Cyber Defense Africa” – pierwszą w tym kraju instytucję odpowiedzialną za bezpieczeństwo cybernetyczne. Współpraca będzie realizowana w ramach spółki Joint Venture, którą ADS stworzył wspólnie z rządem Togo. Nowa organizacja rozpocznie funkcjonowanie na początku 2020 r., a koszt inwestycji wyniesie ok. 14 mln EUR.
25.03.2019

Novatek chce pływać szlakiem arktycznym przez cały rok

Rosyjski producent gazu Novatek chce wykorzystać lodołamacze nuklearne do utrzymania szlaku arktycznego otwartego przez cały rok w celu transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) - powiedział w środę szef zarządzający koncernu.
28.02.2019

Zły początek roku MSC. Porwano marynarzy z jednego z kontenerowców armatora

Kilku członków załogi zaginęło w wyniku ataku piratów na jeden ze statków kontenerowych Mediterranean Ship Company u wybrzeży Beninu w Afryce Zachodniej.
03.01.2019

Specjalna ustawa dla offshore jesienią 2019 roku

Trwają prace nad specustawą dla morskiej energetyki wiatrowej. Już za kilka miesięcy możemy poznać jej kształt.
02.01.2019

Silny wiatr i wysokie fale zepchnęły go prosto na skały. Masowiec utknął na mieliźnie (wideo)

Rio w tarapatach. Masowiec utknął na skalistym wybrzeżu Zatoki Cemeskiej w okolicach Noworosyjska w Rosji. Załoga jest bezpieczna, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiają ściągnięcie statku z mielizny.
13.12.2018

Kolejna stocznia rozpoczęła prace nad promem zasilanym wodorem

Stany Zjednoczone przystąpiły do wyścigu, którego celem jest zrewolucjonizowanie komunikacji promowej poprzez zaoferowanie efektywnych i ekologicznych jednostek. W jednej z tamtejszych stoczni rozpoczęły się właśnie prace nad promem, który będzie zasilany wodorem.
24.11.2018

Tajfun atakuje północne Filipiny, tysiące ludzi ewakuowało się

Silny tajfun uderzył we wtorek w północne Filipiny. Władze liczą na to, że udana ewakuacja tysięcy mieszkańców pomoże uniknąć powtórki z września, kiedy kraj nawiedził tajfun Mangkhut, powodując znaczne zniszczenia i ofiary w ludziach.
30.10.2018

Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

Rosnąca populacja miast jest wyzwaniem dla przemysłu energetycznego, który staje przed problemami zanieczyszczenia środowiska i malejących zasobów. Można im jednak zapobiegać korzystając z dostępnych środków - ocenił w rozmowie z PAP szef Veolii Antoine Frerot.
27.10.2018

Olbrzymie moduły baterii dla nowych promów w Norwegii. Jest nowy rekord

Cztery nowe promy, które powstaną dla firmy Havila Kystruten, zostaną wyposażone w najpotężniejsze baterie, jakie do tej pory instalowane były na statkach. To kolejny etap wielkiej rewolucji, jaką od jakiegoś czasu można obserwować na norweskich wodach.
16.10.2018

Analiza ARP: Wrzesień kolejnym miesiącem wzrostu międzynarodowych cen węgla

We wrześniu na międzynarodowym rynku węgla utrzymywał się, zapoczątkowany w drugiej połowie sierpnia, trend wzrostu cen tego surowca - wynika z najnowszej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje rynek węgla i sytuację w polskim górnictwie.
10.10.2018

Chiny: Tajfun Mangkhut najpotężniejszy w Hongkongu od 1946 roku

Mangkhut, który w weekend nawiedził Filipiny i Chiny, zabijając co najmniej 69 osób, był najpotężniejszym tajfunem odnotowanym w Hongkongu od 1946 roku, gdy zaczęto prowadzić pomiary – poinformowało w poniedziałek hongkońskie obserwatorium meteorologiczne.
17.09.2018

Filipiny, Chiny: co najmniej 69 zabitych po przejściu tajfunu

Łącznie co najmniej 69 ofiar śmiertelnych odnotowały w poniedziałek władze na Filipinach oraz w Państwie Środka, w których w ostatnich dniach pojawił się tajfun Mangkhut. Na południu Chin obfite opady deszczu i silne wiatry mają utrzymać się do wtorku.
17.09.2018

Filipiny: 40 zaginionych po osuwisku po przejściu tajfunu Mangkhut

Co najmniej 40 osób, głównie górników, zaginęło po osunięciu się ziemi w prowincji Benguet na filipińskiej wyspie Luzon - poinformowała w niedzielę lokalna policja. Do zdarzenia doszło na skutek tajfunu, który przeszedł nad Filipinami w nocy z piątku na sobotę.
16.09.2018

Dziewięć dni po zaginięciu odnaleziono tankowiec

Tankowiec Pantelena, który zaginął 14 sierpnia, został odnaleziony na wodach Konga 10 dni później – doniosło gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
27.08.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Głównie redakcyjne zmiany podkomisji w projekcie noweli ustawy o OZE

Podkomisja sejmowej komisji energii wprowadziła pakiet głównie redakcyjnych poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE. Poprawki nie zmieniają głównych założeń projektu. Ministerstwo Energii zapowiedziało już jednak kolejną nowelizację.
09.05.2018

Wiceprezydent Dulkiewicz: - Bez zgody mieszkańców Stogów nie będzie zmian w miejscowym planie zagospodarowania

Prezydent Gdańska wysłał pismo do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o zmianę granicy gdańskiego portu. To reakcja na gorącą dyskusję, jaka toczy się na Stogach, dotycząca zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, w którym określono możliwości rozbudowy portu morskiego m.in. o odcinek plaży.
19.04.2018

Prezydent Adamowicz: Trzeba stworzyć PAKT dla Stogów

Rozmowa z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, resortem gospodarki morskiej oraz mieszkańcami na temat Paktu dla Stogów jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem, który pogodzi interesy państwa, miasta i dzielnicy - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Pakt zagwarantuje mieszkańcom Stogów korzyści z zysków jakie przynosi gdański port do budżetu państwa – tłumaczy prezydent.
09.04.2018

Kolejny ważny krok w kierunku modernizacji promu Stena Jutlandica

Stena Line przygotowuje się do modernizacji jednego ze swoich promów. Chodzi o jednostkę Stena Jutlandica, która po zakończeniu prac będzie mogła korzystać z napędu zasilanego energią elektryczną. Armator podpisał właśnie ważną umowę z firmą, która odpowiedzialna będzie za dostarczenie odpowiednich rozwiązań.
06.04.2018

Piraci uwolnili załogę oraz porwany tankowiec

Na skutek kilkudniowych negocjacji uwolniono statek MT Barrett oraz jego 22 osobową załogę.
18.01.2018

PSEW: Bez energetyki wiatrowej Polska nie wypełni zobowiązań dekarbonizacyjnych

Bez rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu Polska nie wypełni zobowiązań dekarbonizacji z Pakietu Zimowego, do czego się zobowiązała - przekonywali w poniedziałek przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
15.01.2018

Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

Po obserwowanym w listopadzie spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, w grudniu ub. roku nastąpiło umocnienie cen tego surowca, których poziom w niektórych terminalach przekroczył 100 dol. za tonę - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.01.2018

Gajda: Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen

Nowe Prawo wodne nie poskutkuje podwyżkami cen: dla mieszkańców, dla rolnictwa czy też dla energetyki – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.
07.12.2017

DNV GL opracowuje statek przyszłości

Nowoczesny, ekologiczny i bezzałogowy. To cechy nowoczesnego statku, który opracowuje norweska firma DNV GL. Jednostka będzie przeznaczona do przewozu towarów na krótkie dystanse.
16.10.2017

30 statków wpłynęło nielegalnie do portów w okupowanym Krymie

Od września do października odnotowano nielegalne wpłynięcie 30 statków do portów na okupowanym Krymie. Informuje o tym służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Osób Wewnętrznie Przesiedlonych.
04.10.2017

Ekologiczne modyfikacje na promach Scandlines pozwalają na coraz większe oszczędności

Scandlines zalicza się do grupy przewoźników, które kładą olbrzymi nacisk na ograniczenie wpływu prowadzonej działalności na środowisko. Firma ma już na swoim koncie mnóstwo inwestycji, które pomogły jej w realizacji wizji, ale nie zamierza na tym poprzestawać.
24.08.2017

Okręt wojenny zatonął po zderzeniu ze statkiem handlowym na Morzu Czarnym

Należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej okręt rozpoznania elektronicznego Liman zatonął w rezultacie doznanego w czwartek zderzenia ze statkiem handlowym na Morzu Czarnym – podała turecka straż przybrzeżna. Wszystkich 78 członków załogi uratowano.
27.04.2017

Gdyńskie suwnice popłyną do USA

Już za trzy dni, trzynaście potężnych wozów kontenerowych zostanie załadowanych na statek holenderskiej bandery - Saimaagracht. Portem docelowym jest Newark w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
04.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.