• <
PZT_1100x200_gif_2020

W grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla

Strona główna Porty, logistyka W grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla
W grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

ew

18.01.2021 Źródło: PAP

Grudzień ubiegłego roku przyniósł wzrost cen węgla na europejskim rynku - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy wskazują, iż w końcówce 2020 r. o sytuacji na węglowym rynku decydowały przede wszystkim czynniki o charakterze sezonowym.

"Wskaźnik API2, który reprezentuje indeks dla rynku europejskiego na warunkach CIF ARA (chodzi o ceny węgla w europejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - PAP) na początku miesiąca odnotował najwyższy poziom w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy, podążając za rosnącymi wskaźnikami dla cen ropy i gazu" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla w grudniu ub. roku.

Eksperci oceniają, że rosnące w końcu ub. roku ceny ropy i gazu, a w ślad za nimi także ceny węgla, to m.in. reakcja na pozytywne informacje o wprowadzeniu na europejski rynek szczepionek przeciwko COVID-19. W poprzednich miesiącach surowcowe rynki - także węglowy - były pod dużym, negatywnym wpływem pandemii.

Według notowania z 4 grudnia ub. roku, w europejskich kontraktach typu swap poziom cen wyniósł 63 USD za tonę węgla o określonych parametrach, co - według ekspertów - wskazuje na znaczną poprawę nastrojów na rynku.

Jak czytamy w opracowaniu, na rynku fizycznych dostaw węgla w Europie, wskaźnik CIF ARA na przestrzeni całego grudnia wzrósł o 7 proc. i w ostatnim tygodniowym notowaniu wyniósł 66,35 USD za tonę.

"Poprawie nastrojów na rynku sprzyjał wysoki popyt oraz informacje dotyczące zwiększenia podaży w obszarze Atlantyku, na skutek wznowienia działalności kolumbijskiego producenta Cerrejon, co nastąpiło po rozwiązaniu trwającej ponad trzy miesiące akcji strajkowej" - podano w raporcie.

W opinii uczestników rynku, także zapowiedź powrotu na rynek innego kolumbijskiego producenta - Prodeco, który był od marca wyłączony z produkcji, złagodzi w obszarze Atlantyku ograniczenia podaży, wywołujące w ostatnim czasie napięcia w hubach węglowych i przyczyniające się do wzrostu cen.

Analitycy oceniają, że zapasy węgla w portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia osiągnęły w ostatnim tygodniu ub. roku poziom najniższy od 32 miesięcy, zmniejszając się o ponad 2 mln ton wobec stanu z początku zeszłego roku.

"Mimo iż koniec roku - bardzo nieprzewidywalnego ze względu na panującą pandemię COVID-19 - tchnął nieco optymizmu w rynek, to produkcja energii z węgla w całym 2020 roku podążała zdecydowanym spadkowym trendem" - podkreślają eksperci. Wskazują, iż na wielkości produkcji energii z węgla w Europie w ub. roku zaważyło przede wszystkim słabsze zapotrzebowanie na energię, silna konkurencja ze strony gazu ziemnego oraz rosnąca produkcja prądu ze źródeł odnawialnych.

Według danych operatorów sieci, produkcja energii z węgla w 2020 r. w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii w ujęciu rok do roku obniżyła się prawie o 33 proc. i wyniosła ok. 130 terawatogodzin. Największy spadek w produkcji energii z węgla nastąpił w wyniku zamiany paliwa węglowego na gazowe oraz ze względu na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Według szacunków firmy analitycznej Argus, całkowity spadek produkcji energii z węgla w tych krajach wyniósł w minionym roku 34,8 TWh.

"Jednocześnie udział węgla w całkowitej produkcji energii w tych krajach obniżył się o 3 proc. i ostatecznie wyniósł 22 proc.. Natomiast udział gazu w produkcji energii wzrósł o 4 proc. i wyniósł 56 proc., podczas gdy innych paliw - w większości węgla brunatnego - obniżył się o 1 proc., i wyniósł 22 proc." - podano w raporcie.

Według prognozy opublikowanej przez Międzynarodową Agencję Energii na łamach Argusmedia, zapotrzebowanie na energię elektryczną w Europie w 2021 r. wzrośnie o 2,3 proc., wciąż jednak będzie niższe niż w roku 2019. "Jak wynika z analizy tego scenariusza, wzrost produkcji energii na takim poziomie nie przełoży się na zwiększenie konsumpcji węgla ze względu na systematyczny wzrost produkcji z paliw odnawialnych oraz zwiększenie produkcji energii jądrowej" - czytamy w opracowaniu ARP.

Węglowy rynek Azji-Pacyfiku - wskazują eksperci - nadal zmaga się z reperkusjami napięć politycznych między Australią a Chinami. Największym beneficjentem tej sytuacji jest rynek RPA, na którym ceny w grudniu ub. roku wzrosły o 26 proc., czemu sprzyjała kurczącą się podaż węgla wysokogatunkowego w tym regionie oraz stabilny popyt ze strony Indii. Południowoafrykański indeks FOB RB w ostatnim tygodniowym notowaniu grudnia wzrósł do 107,73 USD za tonę węgla.

Źródło:
PAP
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 65,51 $ baryłka  1,68% 10:57
 Cyna 27500,00 $ tona -6,97% 26 lut
 Cynk 2821,00 $ tona -2,52% 26 lut
 Aluminium 2202,00 $ tona -0,94% 26 lut
 Pallad 2334,00 $ uncja  1,26% 10:57
 Platyna 1212,50 $ uncja  1,65% 10:57
 Srebro 26,91 $ uncja  0,90% 10:57
 Złoto 1745,20 $ uncja  0,74% 10:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.