• <

Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki

Strona główna Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki
Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki - GospodarkaMorska.pl

sons

18.05.2020 Źródło: PAP

Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe - ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki, stabilizuje się.

"Naszym zdaniem, sytuacja, w której się znaleźliśmy, dla energetyki oznacza przyspieszenie; pandemia pcha nas o 5 -10 lat do przodu" - powiedziała prezes podczas poniedziałkowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online.

Forum Energii to wyspecjalizowany w problematyce energetycznej think tank. Jego eksperci od początku pandemii koronawirusa badają jej wpływ na sytuację w polskim sektorze energetycznym. Najbardziej dotkliwym skutkiem epidemii dla energetyki był - zdaniem ekspertów - spadek zapotrzebowania na moc.

 

"W tej chwili ten spadek już jest łagodniejszy. Jeszcze miesiąc temu obserwowaliśmy bardzo duże spadki; teraz sytuacja się w miarę ustabilizowała i mówimy o ok. 8 proc. spadku zapotrzebowania w stosunku do okresu kwiecień-maj ubiegłego roku; to nie tak najgorzej" - oceniła Maćkowiak-Pandera, wskazując, iż podobne spadki notowano również w innych dotkniętych kryzysem krajach europejskich; obecnie także tam sytuacja poprawia się.

 

Innym efektem kryzysu był spadek cen energii elektrycznej, sięgający nawet 23 proc. na rynku dnia następnego. "W tej chwili widzimy, że ceny lekko odbiły i kształtują się w okolicach 180 zł za megawatogodzinę. Sytuacja stabilizuje się, natomiast - moim zdaniem - transformacja energetyczna będzie przyspieszać" - uważa prezes Forum Energi.

 

Prognozowane przyspieszenie procesów transformacji wynika m.in. z konstrukcji rynku energii, gdzie źródła o najmniejszych lub zerowych kosztach zmiennych (jak wiatr i słońce) mają preferencje, zaś "wypychane" są najbardziej emisyjne źródła - w przypadku polskiej energetyki są to przede wszystkim najstarsze i najmniejsze, 200-megawatowe bloki węglowe.

 

"Ogólnie sytuacja w elektroenergetyce się ustabilizowała, natomiast (...) nasze elektrownie nie stały się młodsze, powietrze nie stało się czystsze, a prócz tego zachodzą zjawiska, które będą wypychały najbardziej emisyjne źródła węglowe, przy ograniczonej woli ich wsparcia" - wyjaśniła Joanna Maćkowiak-Pandera.

 

Ekspertka zauważyła, że spadek zapotrzebowana na energię przekłada się na mniejsze zużycie węgla. "Węgiel jest pod ogromną presją, także ze względu na globalny spadek cen tego surowca. To nie jest sytuacja, która się bardzo szybko poprawi" - powiedziała prezes, prognozując utrzymywanie się spadków cen ropy, węgla i gazu w dłuższej perspektywie.(PAP)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 44,98 $ baryłka  -0,79% 10:56
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2256,30 $ uncja  1,15% 10:55
 Platyna 1004,80 $ uncja  1,14% 10:56
 Srebro 27,72 $ uncja  2,36% 10:56
 Złoto 2047,75 $ uncja  0,37% 10:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.