• <

NCBR Investment Fund ASI planuje zapewnić na rozwój nowoczesnych firm 1,4 mld zł

sons

18.05.2020 20:05 Źródło: PAP
Strona główna NCBR Investment Fund ASI planuje zapewnić na rozwój nowoczesnych firm 1,4 mld zł
NCBR Investment Fund ASI planuje zapewnić na rozwój nowoczesnych firm 1,4 mld zł - GospodarkaMorska.pl

NCBR Investment Fund ASI za kilka tygodni ogłosi nabór tzw. funduszy partnerskich, czyli funduszy venture capital, które chciałyby inwestować w projekty badawczo-rozwojowe; spodziewa się, że we współpracy z nimi zapewni na rozwój polskich nowoczesnych firm 1,4 mld zł.

Poinformował o tym w poniedziałek prezes NCBR Investment Fund ASI Krzysztof Szubert, który wystąpił na sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online nt. cyfryzacji w czasie pandemii. Jak podkreślił, temat cyfryzacji przewijał się także w wielu innych dyskusjach kongresu, jednak dziedzina ta – by nadać jej rozwojowi dalszego rozpędu – wymaga finansowania.

„Mamy szereg narzędzi wprowadzonych w ostatnim roku przez Komisję Europejską – z punktu widzenia firm warto mieć je na uwadze i aplikować o ich środki. To programy Digital Europe, blisko 10 mld euro na najnowsze rozwiązania cyfrowe (…). Jest też bardzo bogaty program Horyzont 2020, czy jego nową odsłonę w nowej perspektywie Horyzont Europa, gdzie mamy blisko 100 mld euro na badania badawczo-rozwojowe” - mówił Szubert.

 

Zaznaczył, że na polskim rynku firmy z branż nowoczesnych technologii, po początkowym etapie powstawania, wchodzą w fazę rozwoju i wzrostu, potrzebując dodatkowego finansowania.

 

„Jest kilka miejsc, gdzie po te pieniądze można się zgłaszać, jest to zarówno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (…), są inne miejsca i jest cała grupa funduszy Venture Capital” - wskazał Szubert. Zastrzegł, że polski rynek VC jest stosunkowo młody: w poprzednim roku był szacowany na ok. 1 mld zł. Dodał, że mimo trudnych okoliczności, potrzeba dostępu do kapitału rośnie.

 

W tym kontekście poinformował, że NCBR Investment Fund ASI za kilka tygodni ogłosi nabór tzw. funduszy partnerskich, czyli funduszy Venture Capital, które chciałyby inwestować w projekty badawczo-rozwojowe.

 

„Na dziś budżet funduszu oszacowany jest na 700 mln zł, więc mając na uwadze, że będziemy chcieli prowadzić inwestycje wspólnie z partnerami, gdzie te pieniądze inwestycyjne mamy nadzieję podwajać – zarówno z partnerami krajowymi, jak i funduszami, które będziemy chcieli ściągać spoza Polski do inwestowania na naszym rynku – to to jest podwójna kwota, czyli już dziś mówimy o kwocie 1,4 mld zł w skali pięciu, sześciu lat” - zasygnalizował Szubert.

 

Przekładając to na obecny poziom rynku VC w Polsce zobrazował, że będzie to „zastrzyk na poziomie do 20 proc.”. „Będziemy w stanie bardzo dużo tych pieniędzy dostarczyć, szczególnie do firm z obszaru startupowego, które już jakoś przetarły się, dostały już małe pieniądze grantowe czy z funduszy na poziomie pojedynczych milionów” - zapowiedział szef NCBR Investment Fund ASI.

 

„Teraz, w kolejnym etapie ich rozwoju, celujemy w spółki, w które chcemy inwestować pomiędzy 6 mln zł, a 128 mln zł. To dość nietypowe widełki, natomiast one wyszły nam z wielu badań luki kapitałowej na polskim rynku: mamy bardzo duże zainteresowanie i dużo pieniędzy na projekty małe – szczególnie z tego obszaru cyfrowego, natomiast nie bardzo mamy pieniądze na rozwój w dalszych stadiach” - wyjaśnił.

Zasygnalizował też, że NCBR Investment Fund ASI będzie chciał skoncentrować się nie tylko na na firmach cyfrowych, natomiast również na obszarze inżynierskim, przemysłu 4.0, nowych technologii.

 

Odnosząc się do pytania o zaostrzającą się globalną konkurencję w świecie cyfrowym Szubert przypomniał, że Unia Europejska próbuje gonić pod tym względem Stany Zjednoczone oraz Chiny. Zwrócił uwagę, że narodowa komisja ds. rozwoju Chin w ostatnich tygodniach zdefiniowała dziewięć strategicznych nowych obszarów infrastrukturalnych ze świata cyfrowego: od sztucznej inteligencji, przez 5G do technologii blockchain.

 

„Za tym idą też ogromne pieniądze: tam mówi się o kwocie 1 bln dolarów, które chcą zainwestować w ten obszar. Dla porównania Unia Europejska w ramach strategii jednolitego rynku cyfrowego liczy w perspektywie kilku lat na przychody z tego obszaru na poziomie 415 mld dolarów” - zaznaczył Krzysztof Szubert podczas internetowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.(PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.