• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku

pc

04.09.2019 11:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku
Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku - GospodarkaMorska.pl

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w środę 5. Wschodnie Forum Gospodarcze. Organizatorzy oczekują na nim około 8200 uczestników z 65 krajów świata. Głównym gościem są Indie, na forum przyjeżdża premier tego kraju Narendra Modi.

Akcent na współpracę z Indiami jest główną nowością tegorocznego forum, które dotąd koncentrowało się na kontaktach rosyjsko-chińskich i rosyjsko-japońskich. We Władywostoku planowane jest podpisanie kilku umów dwustronnych, w tym porozumienia z koncernem Tata Power dotyczącego eksploatacji złoża węgla kamiennego Krutogorowskoje na Kamczatce.

Indie i Rosja planują też zawarcie podczas forum umowy międzyrządowej, która ma zaowocować zwiększeniem dwustronnych obrotów handlowych, z obecnych 11 mld USD do 30 mld USD do 2025 roku.

Delegacja z Indii, licząca 73 osoby, będzie czwarta co do wielkości. Najliczniejsza jest delegacja z Japonii; premier tego kraju Shinzo Abe przyjeżdża do Władywostoku na każde forum, począwszy od 2015 roku. Tak jak w poprzednich latach, Rosja i Japonia omówią we Władywostoku kontakty gospodarcze i problem traktatu pokojowego. Abe, dążący do porozumienia z Moskwą, wielokrotnie podnosił tę kwestię podczas poprzednich edycji forum i na spotkaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W tym roku nie należy spodziewać się przełomu: jak powiedział wiceszef MSZ Rosji Igor Morgułow, stanowiska stron w sprawie traktatu są obecnie zbyt rozbieżne.

Do Władywostoku przyjadą: prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga, a także premier Malezji Mahathir Mohamad. Będzie to pierwsza wizyta szefa malezyjskiego rządu w Rosji od 2011 roku. Tuż przed forum, 3 września, Putin złożył wizytę w Mongolii i oba kraje podpisały umowę o przyjaźni i współpracy strategicznej, a także porozumienia o współpracy wojskowo-technicznej i inwestycjach.

Na forum oczekiwani są także przedstawiciele rządów Korei Południowej i Singapuru. Kontakty z tym pierwszym krajem nie przyniosą znaczących decyzji, z Singapurem Rosja chce rozmawiać o utworzeniu strefy wolnego handlu pomiędzy tym państwem a Eurazjatycką Unią Gospodarczą.

W tematyce obrad tegorocznego forum Chiny zeszły na dalszy plan, ale to z nimi podpisane zostaną największe kontrakty, m.in. pomiędzy firmami spożywczymi. Jak powiedział dziennikowi "Kommiersant" ekspert Rosyjskiej Akademii Nauk Iwan Zujenko, do rezultatów pięciu lat funkcjonowania forum można zaliczyć napływ turystów chińskich do Rosji i rosnący popyt w Chinach na rosyjską produkcję rolną.

"Kommiersant" prognozował przed rozpoczęciem forum, że przeniesienie akcentów z Chin na inne kraje jest próbą zademonstrowania przez Rosję własnej agendy w regionie Azji i Pacyfiku, alternatywnej do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Forum we Władywostoku potrwa do piątku, sesja plenarna z udziałem prezydentów Rosji i Mongolii, premierów Japonii, Indii i Malezji odbędzie się w czwartek. W kuluarach forum zaplanowano spotkania dwustronne Putina z przywódcami tych krajów.

W dniach przed rozpoczęciem forum, pod koniec sierpnia, we Władywostoku ogłoszono stan nadzwyczajny. Ulewne deszcze zalały część ulic i spowodowały osunięcia gruntu; potoki wody i błota sparaliżowały ruch. Jak podały służby meteorologiczne, w ciągu jednego dnia - 27 sierpnia - na miasto spadła jedna trzecia miesięcznej średniej opadów.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.