Hiszpański port w Gandii ma zostać pierwszym samowystarczalnym portem. Umożliwi mu to zainstalowanie pływającej farmy fotowoltaicznej. Informacją podzieliły się władze portu wspólnoty autonomicznej Walencji.
Za instalację i serwisowanie farmy fotowoltaicznej odpowiedzialna będzie hiszpańska firma Electromur. Projekt, który dostarczać ma 990 megawatogodzin rocznie sprawi, że Gandia będzie pierwszym w pełni samowystarczalnym energetycznie portem w Europie. To znaczy, że prąd z portowej farmy fotowoltaicznej będzie dostarczał energii do konsumpcji własnej.
Panele słoneczne będą zainstalowane na dachu budynku o powierzchni 4,5 tys. metrów kwadratowych. Do tego zainstalowane zostanie sprzęt do magazynowania energii. Budowa farmy fotowoltaicznej ma zostać zrealizowana w przeciągu ośmiu miesięcy, za to okres gwarancji obejmuje 52 miesiące.
Projekt jest finansowany ze środków rządowego Planu Odbudowy, Transformacji i Odporności. Zarząd Portu Walencja (Valenciaport), pod który podlega port w Gandii, przeznacza 130 milionów euro na cele zrównoważonego rozwoju. Kwota ta pozwolić osiągnąć cel strategiczny portu – zeroemisyjność do roku 2030.
Panele fotowoltaiczne mają zostać zainstalowane także w Porcie Walencja. Valenciaport będzie też pierwszym w Europie, który użyje zielonego wodoru do swoich operacji.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami