• <

Wynik wyszukiwania - " samoloty" - Wiadomości

Niespokojnie na wyspach Nowej Kaledonii. To ważny obszar Francji na Pacyfiku

Na obszarze francuskie terytorium zamorskiego na Oceanie Spokojnym wrze. Prezydent Macron ogłosił stan wyjątkowy. Powodem tego mają być zmiany w prawie wyborczym, przez co o swoją pozycję boją się Kanakowie, rodzima ludność obszaru. Odżywają nastroje niepodległościowe, a pojawiają się też teorie, że za zamieszkami stoją Chiny, widzące w wyspach kolejny punkt do ekspansji.
17.05.2024

Wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu. Rośnie współpraca obu państw w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Jak nieoficjalnie dowiedział się Reuters, w kwietniu tego roku odbyły się wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Tajwanu (Republiki Chińskiej) na Oceanie Spokojnym. Choć Waszyngton oficjalnie nie uznaje podmiotowości rządu w Tajpej, tak oba kraje zacieśniają relacje w związku z chińską aktywnością na tym obszarze. Istnieją obawy, że Pekin nie porzucił planów inwazji na wyspę, którą uważa za "zbuntowaną prowincję".
14.05.2024

Efektowne wysadzenie byłego tankowca podczas amerykańsko-filipińskich ćwiczeń

Podczas ćwiczeń pk."Balikatan 24" siły Australii, Filipin i USA zatopiły były tankowiec BRP Lake Caliraya z użyciem pocisków wystrzelonych z okrętów. W ten sposób państwa uczestniczące w ćwiczeniu sprawdzały zdolności sił morskich w zakresie likwidacji celów na wodzie oraz siłę swojej broni. Międzynarodowe manewry na Morzu Południowochińskim spotykają się z niesłabnącym oburzeniem Pekinu, który rości sobie prawa do tamtejszego akwenu.
09.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Eskalacja zakłóceń GPS w regionie bałtyckim. Finlandia wskazuje na Rosję

Zakłócenia sygnału GPS, które znacząco nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen w piątek po posiedzeniu komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z prezydentem Alexandrem Stubbem. Działamy w tej sprawie razem z sojusznikami NATO oraz partnerami w UE – przekazano w oficjalnym komunikacie władz.
04.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

Przedstawicielka KE: transport jest krwiobiegiem europejskiej gospodarki

Transport to krwiobieg europejskiej gospodarki - podkreśla szefowa dyrekcji generalnej ds. mobilności i transportu (DG MOVE) Komisji Europejskiej Magda Kopczyńska w rozmowie z PAP o znaczeniu tego sektora dla funkcjonowania Europejczyków, a także o Ukrainie i Zielonym Ładzie.
02.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

Zdaniem mediów Turcja nie zrezygnowała z podważania suwerenności Grecji nad częścią Morza Egejskiego

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.
22.04.2024

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.
14.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
03.04.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.
29.03.2024

Japończycy chcą przystosować lotniska i porty na wypadek wojny

Rząd Japonii planuje przystosowanie pięciu lotnisk i 11 portów, by mogły być używane przez wojsko w sytuacji kryzysowej – podała w środę agencja Kyodo, wiążąc to z rosnącą aktywnością Chin na morzach i obawami o potencjalny konflikt wokół Tajwanu.
27.03.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Haiti: port w stolicy przejęty przez gangi, mieszkańcy nie mogą się ewakuować

Port-au-Prince, stolica Haiti, pilnie potrzebuje pomocy - ostrzegła w swym czwartkowym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podkreśliła, że miasto jest praktycznie odcięte od świata: na międzynarodowym lotnisku, opanowanym przez zbrojne gangi, od tygodni nie lądują samoloty, a z zablokowanego przez bandy portu morskiego nie wypływają statki, którymi próbują się ewakuować mieszkańcy i nieliczni pozostali na Haiti cudzoziemcy.
22.03.2024

Władze Tajwanu: 32 chińskie samoloty wojskowe i pięć okrętów wykryto w pobliżu wyspy

Dwadzieścia z 32 samolotów bojowych Chin wykrytych w pobliżu Tajwanu w ostatniej dobie przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną granicę między obiema stronami – podał w czwartek resort obrony w Tajpej. Jest to drugi najsilniejszy przejaw aktywności chińskiej armii w regionie od początku roku.
21.03.2024

Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie wojska zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu

W reakcji na dużą liczbę utraconych okrętów i samolotów rosyjskie siły zbrojne zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu, by utrudnić wojskom ukraińskim ich wykrycie, ale jest mało prawdopodobne, by znacząco zmniejszyło to straty - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.03.2024

Zginęło ośmiu członków załogi koreańskiego chemikaliowca

Japońska straż przybrzeżna potwierdziła zgon ośmiu członków załogi chemikaliowca pływającego pod banderą Korei Południowej, który w środę rano czasu lokalnego wywrócił się na wodach u południowo-zachodniego wybrzeża Japonii – poinformował nadawca NHK. Dwie osoby są poszukiwane.
20.03.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Ruch oporu na Krymie opublikował dokumenty związane z produkcją rosyjskich pocisków manewrujących

Ukraińscy partyzantów pokazali tajne dokumenty dotyczące produkcji rosyjskich pocisków manewrujących Ch-32 w jednym z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw w Rosji. W 2024 roku planowanych jest tam 224 pociski tego typu.
19.03.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

Indie i USA przeprowadziły duże manewry straży wybrzeża pk. "Sea Defenders-2024"

Czterodniowe ćwiczenia miały na celu zwiększać współpracę morską i interoperacyjność między Strażą Wybrzeża Indii i USA. 9 marca w Port Blair zostały oficjalnie zakończone.
09.03.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

Ukraina: atakujemy samoloty Rosjan z odległości ponad 150 km; na Morzu Azowskim nadal nie ma samolotów radarowych

Ukraińskie wojska codziennie polują na rosyjskie samoloty i ostatnio ostrzelały je z odległości ponad 150 kilometrów – oświadczył w piątek dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
08.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Myśliwce misji NATO eskortowały rosyjskie samoloty wojskowe nad Bałtykiem

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z łotewskiej bazy Lielvarde, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu Łotwy - poinformowało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych.
02.03.2024

Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO (AIRCOM) na portalu X (dawniej Twitter) pokazało materiał, jak dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które znalazły się nieopodal terytorium Polski, na wodach międzynarodowych na Bałtyku.
01.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Rosyjski samolot wojskowy pojawił się nad estońskim wybrzeżem. Przechwycił go francuski myśliwiec

Myśliwiec Mirage 2000-5, należący do Francuskich Sił Powietrznych zlokalizował i przechwycił rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, który działał nad terytorium Estonii. "Nieproszony gość" został zmuszony do opuszczenia przestrzeni powietrznej tego nadbałtyckiego państwa.
28.02.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Centralne dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że we wtorek amerykańskie samoloty i okręt wojenny koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć jednokierunkowych dronów szturmowych, które pochodziły z obszarów kontrolowanych przez Huti w Jemenie.
28.02.2024

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Morskie armaty polskich okrętów do naprawy. Jest zawarta umowa w tej sprawie

22 lutego 2024 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S. A. zawarły kolejną umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę średnią trzech morskich armat plot. ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy średniej do 30 listopada 2024 roku. tego typu przedsięwzięcia są realizowane przez ZM Tarnów, jako ich producenta, przede wszystkim na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.
26.02.2024

Rosjanie grozili zestrzeleniem francuskich samolotów nad Morzem Czarnym

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu poinformował w czwartek, że w ubiegłym miesiącu siły rosyjskie zagroziły zestrzeleniem francuskich samolotów wojskowych, które patrolowały wody międzynarodowe na Morzu Czarnym.
22.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

To przyszłość zaopatrzenia na morzu? Boeing Defence testuje bezzałogowy dron do tankowania powietrznego

Trwają testy prototypowego bezzałogowego pojazdu latającego, przeznaczony do wypełniania zadań w zakresie powietrznego tankowania. Jednostka, która znajdzie się w wyposażeniu US Navy ma zrewolucjonizować kwestię zaopatrywania sił powietrznych, regularnie działających nad akwenami morskimi.
22.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Chiny i Tajwan obwiniają się nawzajem po śmierci dwóch Chińczyków na morzu

Władze w Tajpej wezwały w czwartek Pekin do powstrzymania swoich obywateli od nielegalnych połowów na wodach wokół tajwańskiej wyspy Kinmen. Pościg straży przybrzeżnej za chińską łodzią doprowadził do śmierci dwóch obywateli Chin.
15.02.2024

Rosja twierdzi, że Ukraińcy zaatakowali cywilny statek

Rosja oświadczyła w sobotę, że zniweczyła atak ukraińskich dronów pływających na „cywilne statki transportowe” na Morzu Czarnym. Nie zostały jednak opublikowane żadne inne dowody, że do wydarzenia doszło.
12.02.2024

Indie rozmieściły 10 okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej celem ochrony żeglugi

W związku z zagrożeniem dla międzynarodowej żeglugi władze w New Delhi zdecydowały o wysłaniu znacznych sił morskich w rejon zagrożony atakami jemeńskich bojowników Huti. Rząd podkreśla, że operacja nie odbywa się w ramach międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian", realizowanej pod auspicjami USA od grudnia 2023 roku. Ma jednak podobne cele.
27.01.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z Huti, ale będzie reagować na ich agresję

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z jemeńskimi rebeliantami Huti, ale uderzy ponownie, jeśli ich ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną - oświadczył we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak.
23.01.2024

Nad Cieśniną Tajwańską wykryto sześć chińskich balonów

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w poniedziałek o wykryciu sześciu chińskich balonów przelatujących nad Cieśniną Tajwańską, z których jeden znalazł się bezpośrednio nad wyspą. Jest to najwyższa dobowa liczba balonów od czasu, gdy resort zaczął regularnie publikować dane w grudniu. Dotychczas odnotowano ok. 50 takich przypadków.
22.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Trzeci dzień ataków rakietowych na cele rebeliantów Huti

Cele rebeliantów Huti w portowym mieście Al-Hudajda zostały w niedzielę ponownie ostrzelane - podał Ansar Allah, portal finansowanego przez Iran ruchu. W rejonie przybrzeżnym zauważono "liczne wrogie amerykańskie samoloty" - przekazał agencji Reutera rzecznik Huti.
14.01.2024

Odwet za ataki na statki. USA i W.Brytania rozpoczęły atak na Huti

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego, że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.
12.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Eksperci: za masowymi zakłóceniami sygnału GPS w obszarze Morza Bałtyckiego stoi Rosja

Masowe zakłócenia sygnału GPS, które odnotowuje się nad Finlandią i krajami bałtyckimi od połowy grudnia, pochodzą z systemu umieszczonego w Kaliningradzie - wskazali eksperci, cytowani w piątek przez portal telewizji ERR.
06.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

Marynarka wojenna Indii wysłała okręty na Morze Arabskie aby chronić żeglugę przed atakami terrorystycznymi

Ministerstwo Obrony podało w poniedziałek wieczorem, że indyjska marynarka wojenna wysłała niszczyciele rakietowe na Morze Arabskie po sobotnim ataku na powiązany z Izraelem chemikaliowiec u jej wybrzeży.
26.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Ponad 2 miliardy finansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programu InvestEU

PKO Leasing podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jeden z największych unijnych kontraktów InvestEU – głównego programu wspierania MŚP w Unii Europejskiej. Projekt PKO Leasing dostarczy ponad 2 miliardy finansowania polskim przedsiębiorcom.
11.12.2023

Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży

Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem ukraińskiego oporu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.12.2023

Tajwan: chińskie myśliwce naruszyły nocą linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało o nocnej aktywności chińskiego wojska w pobliżu wyspy. Siedem samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, we współdziałaniu z chińskimi okrętami wojennymi. Loty nocą należą w tym rejonie do rzadkości.
07.12.2023

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania dla nowych promów elektrycznych Auckland Transport

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania o mocy megawata (MCS) do ładowania promów elektrycznych przy użyciu tego samego interfejsu co ciężarówki i samoloty. Standardowy system ma obniżyć bariery wejścia na rynek dla elektrycznych jednostek pływających, poprawiając ich konkurencyjność w porównaniu do jednostek napędzanych paliwami kopalnymi.
07.12.2023

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku

20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), wyjątkowego, międzynarodowego zgrupowania sił morskich, będzie strzec bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej Morza Bałtyckiego. Na jego czele stoi Wielka Brytania, która wysłała znaczne zgrupowanie na zagrożony obszar.
30.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

Rosyjskie samoloty zrzucają ładunki wybuchowe na szlaki transportowe na Morzu Czarnym

Rosyjskie samoloty zrzucają „wybuchowe przedmioty” na cywilne szlaki transportowe na Morzu Czarnym – poinformowały w środę siły obrony południa Ukrainy na Telegramie.
01.11.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

"Nuklearny" pokaz siły NATO. Rusza ćwiczenie pk. "Steadfast Noon"

W ćwiczeniu "Steadfast Noon" bierze udział 14 państw i do 60 samolotów różnych typów, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, a także samoloty obserwacyjne i tankowce. Podobnie jak w poprzednich latach, w ćwiczeniach wezmą udział amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52, które w tym roku wylecą z bazy lotniczej Barksdale w Luizjanie. Loty szkoleniowe odbędą się nad Belgią, będącej gospodarzem ćwiczeń, a także nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią. W ramach realizowanych scenariuszy nie jest planowane użycie uzbrojenia.
16.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Prezydent Tajwanu uspokaja w kwestii Chin i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej

Nie prowokujemy, nie działamy pochopnie i absolutnie nie ugniemy się pod presją Chin – oświadczyła we wtorek w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w orędziu wygłoszonym z okazji święta narodowego. Głowa państwa stwierdziła, że żadna ze stron nie powinna samemu zmieniać status quo.
10.10.2023

Saab zaprezentował samolot systemu nadzoru dla polskich sił powietrznych

Saab zaprezentował pierwszy samolot wczesnego ostrzegania w powietrzu Saab 340 (Airborne Early Warning, AEW) klientowi podczas ceremonii w Linköping, 29 września br. Wydarzenie miało miejsce zaledwie dwa miesiące po złożeniu przez Polskę zamówienia na dwie jednostki tego rodzaju.
04.10.2023

Coraz większa aktywność rosyjskiego lotnictwa morskiego na Morzu Czarnym

W ostatnich tygodniach komponent lotniczy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przyjął szczególnie ważną rolę w operacjach floty, która zmaga się ze zbiegającymi się zagrożeniami na południowej flance wojny na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.10.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów, Rosjanie znów celowali w infrastrukturę portową

Podczas nocnych ataków na terytorium Ukrainy, przeprowadzonych przez Rosję, ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów typu Shahed - poinformowały we wtorek ukraińskie Siły Powietrzne. Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że drony uderzyły w infrastrukturę portową.
26.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów wielozadaniowych F-16; władze w Hanoi próbują pogłębić współpracę z USA w obawie przed Chinami, z którymi toczą spór terytorialny na Morzu Południowochińskim - ujawniła w sobotę agencja Reutera.
23.09.2023

Chińska marynarka wojenna poszukuje wykształconych pilotów na lotniskowce

Marynarka wojenna Chin ogłosiła nabór absolwentów szkół wyższych na stanowiska pilotów samolotów stacjonujących na lotniskowcach, podnosząc przy tym górną granicę wieku. To część dążenia do budowy „silnej armii” i „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” - napisano.
21.09.2023

Tajwan. Resort obrony: ponad 100 chińskich samolotów bojowych aktywnych w pobliżu wyspy

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykryło wokół wyspy 103 chińskie samoloty bojowe, "co stanowi najwyższą w ostatnim czasie liczbę".
18.09.2023

68 chińskich samolotów aktywnych w okolicy Tajwanu

W czwartek Chiny wysłały 68 samolotów wojskowych i 10 okrętów do działań w okolicy Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
14.09.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

20 godzin za burtą. Marynarz cudownie uratowany

Około 20 godzin dryfował na Morzu Czarnym marynarz służący na kontenerowcu. Przytomnego mężczyznę na pokład podjął turecki statek handlowy.
02.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

W Gdańsku zakończył się rozładunek koreańskiej wyrzutni rakietowej

W niedzielę do Portu Gdańsk dotarł statek AAL Dalian, który dostarczył pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii. W poniedziałek przybył do Nabrzeża Oliwskiego, gdzie miał miejsce rozładunek jednostki.
21.08.2023

Tajwan. Władze: 45 chińskich samolotów wojskowych i 9 okrętów aktywnych w pobliżu wyspy

W niedzielę rano czasu lokalnego Chiny wysłały 45 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów do działań w pobliżu Tajwanu – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
20.08.2023

Tajwan. 26 chińskich samolotów przekroczyło Cieśninę Tajwańską, w okolicy operuje 8 chińskich okrętów

26 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło w sobotę medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
19.08.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

Pięć chińskich okrętów wojennych w okolicach Tajwanu

Dziesięć chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej – poinformował w środę resort obrony Tajwanu. Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy ChRL i Tajwanem, po której przekroczeniu dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę drugiej strony.
09.08.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Hiszpania przejęła misję monitorowania przestrzeni powietrznej Bałtyku

Hiszpania przejęła w środę przewodnictwo nad natowską misją monitorowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja publiczna ERR.
02.08.2023

Kolejne protesty przeciwko przybyciu rosyjskiego wycieczkowca. Są zatrzymani

W Batumi, na zachodzie Gruzji, w poniedziałek mieszkańcy ponownie wyszli na demonstrację przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Policja nie dopuszcza zebranych do przystani. Zatrzymano ok. 10 osób.
31.07.2023

Mimo protestu Gruzinów do Batumi znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami

Mimo protestu do Batumi na zachodzie Gruzji znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami, pisze w piątek portal Echo Kawkaza. Na pokładzie statku będą artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.
28.07.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Ukraina: samoloty F-16 pomogą nam zakończyć rosyjską blokadę naszych portów

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.
20.07.2023

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Japońskim. "Przeciwdziałanie USA i ich sojusznikom w regionie"

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii, podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania.
20.07.2023

Waszyngton rozmieszcza okręt i samoloty wojskowe na Bliskim Wschodzie, aby zapobiec zajmowaniu statków przez Iran

Stany Zjednoczone ogłosiły w poniedziałek, że rozmieszczają okręt wojenny typu niszczyciel oraz myśliwce F-35 i F-16 na Bliskim Wschodzie, aby powstrzymać Iran przed przejmowaniem statków w Zatoce Perskiej.
18.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w środę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-18. Test odbył się pod osobistym nadzorem przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap powołując się na północnokoreańskie media.
13.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża, poinformowało w środę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej oraz japońska armia. Rakieta spadła do morza poza japońską strefą ekonomiczną.
12.07.2023

Korea Północna oburzona z powodu obecności w okolicach półwyspu atomowego okrętu podwodnego z USA

Władze w Pjongjangu potępiły wprowadzenie amerykańskiego okrętu podwodnego z pociskami nuklearnymi na wody w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Zarzuciły, że stwarza to sytuację, która przybliża region do nuklearnego konfliktu.
10.07.2023

Korea Północna grozi, że będzie zestrzeliwać amerykańskie samoloty zwiadowcze

Korea Północna przekazała, że amerykańskie samoloty zwiadowcze naruszyły niedawno jej przestrzeń powietrzną i że nie ma gwarancji, że następnym razem nie zostaną zestrzelone - podała w niedzielę wieczorem rządowa agencja informacyjna KCNA.
10.07.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

W region Indo-Pacyfiku Fracja wysłała 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale

Rząd w Paryżu zdecydował, by w region Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku wysłać 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale, które wylądują w 10 krajach w ramach współpracy z siłami zbrojnymi 14 państw sojuszniczych i wezmą udział w manewrach na wyspie Guam i na Hawajach, poinformowały w środę francuskie siły powietrzne.
28.06.2023

Tajwan. Dwie rosyjskie korwety marynarki wojennej przepłynęły w pobliżu wyspy

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego o wykryciu dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej przepływających na wschód od wyspy. W odpowiedzi resort obrony wysłał samolot i łodzie - podała w środę agencja Reutera.
28.06.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Na pomoc zaginionej łodzi Titan wyruszy zdalnie sterowany robot

Oczy całego świata są skoncentrowane na dramatycznych poszukiwaniach łodzi podwodnej Titan, która płynęła z pięcioma pasażerami do wraku Titanica. Akcja trwa już od niedzieli, na małej łodzi kończy się tlen. Dziś BBC poinformowała, że z lotniska w Jersey ma wyruszyć specjalistyczny robot przeznaczony do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: nawet jeśli łódź zostanie zlokalizowana, jej wydobycie potrwa wiele godzin

Jeśli nawet uda się zlokalizować zaginioną łódź podwodną, jej wydobycie zajmie wiele godzin - powiedział dr David Gallo, badacz głębin morskich, cytowany w czwartek przez "The Guardian".
22.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: słyszeliśmy kilka razy odgłosy na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Odgłosy wydobywające się z morskich głębin na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan były słyszane podczas kilku lotów samolotów P3, zarówno we wtorek jak i w środę rano - poinformował kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC). Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo, co było ich źródłem, ale na miejsce ściągane są dodatkowe zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).
21.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: w poszukiwaniu łodzi podwodnej spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych, załodze kończy się tlen

Do wtorkowego poranka w ramach akcji poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej Titan spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych (25,9 tys. km2) - podała we wtorek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Do akcji we wtorek włączył się kanadyjski morski samolot rozpoznawczy P-3 Aurora.
20.06.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

Royal Navy śledzi aktywność rosyjskich sił morskich w pobliżu Wielkiej Brytanii

Niszczyciel HMS Defender monitorował grupę trzech okrętów wojennych i utrzymywał z nią kontakt, gdy ta kontynuowała swoją podróż obok Wysp Brytyjskich.
12.06.2023

Chińskie samoloty przekroczyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Tajwan poderwał w niedzielę myśliwce, gdy 10 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a cztery chińskie okręty przeprowadzały "patrole bojowe" - poinformował resort obrony Tajwanu.
11.06.2023

Dowództwo Generalne: polskie okręty i samoloty w ćwiczeniu Baltops

Trzy polskie okręty, a także samoloty i śmigłowce wezmą udział w 52. edycji ćwiczenia Baltops 23, które rozpocznie się w sobotę w Tallinnie - poinformowało w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
01.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

ORP Albatros pokazuje możliwości nowej armaty

Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.
27.05.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Po incydencie nad Morzem Czarnym oddziały NATO postawione w stan podwyższonej gotowości

„Oddziały NATO Air Policing zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w odpowiedzi na niebezpieczne zachowanie rosyjskiego samolotu wojskowego w pobliżu polskiego samolotu Frontex nad Morzem Czarnym w pobliżu Rumunii w piątek. NATO pozostaje czujne” - poinformowała PAP Kwatera Główna Sojuszu.
08.05.2023

Myśliwce Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze nad Bałtykiem

Myśliwce sił powietrznych Niemiec i Wielkiej Brytanii przechwyciły trzy rosyjskie samoloty zwiadowcze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - podała agencja dpa, cytując środowy komunikat niemieckiej Bundeswehry.
26.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

Chiny ogłosiły zakończenie manewrów, ale ich samoloty i okręty pozostały w pobliżu Tajwanu

Chińskie samoloty wojskowe i okręty wciąż znajdowały się w pobliżu Tajwanu po ogłoszeniu przez Pekin zakończenia trzydniowych manewrów – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony. Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen skrytykowała ćwiczenia jako przejaw nieodpowiedzialności.
11.04.2023

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania
08.04.2023

Chiński lotniskowiec w pobliżu Tajwanu przed spotkaniem prezydent Caj w USA

Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca wpłynęła na wody na południowy wschód od Tajwanu – podał w środę tajwański resort obrony przed planowanym na ten dzień spotkaniem prezydent Tajwanu Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii.
05.04.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Rosja przerwała poszukiwania strąconego amerykańskiego drona na Morzu Czarnym

Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym – powiadomiła w niedzielę rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
19.03.2023

USA rozważają zakończenie operacji zwiadowczych przy użyciu dronów, realizowanych nad Morzem Czarnym

Zniszczenie amerykańskiego drona przez rosyjski myśliwiec, do którego doszło we wtorek nad Morzem Czarnym, skłoniło Waszyngton do analizy potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z kontynuacją takich operacji; nie jest wykluczone, że USA zrezygnują z tych misji z uwagi na duże ryzyko konfrontacji z Rosją - powiadomiła w czwartek wieczorem stacja CNN.
17.03.2023

Chińskie wojsko może zakłócać komunikację samolotów cywilnych na Pacyfiku

Linie lotnicze Qantas napotkały przypadki zakłócania komunikacji przez stacje podające się za chińskie wojsko oraz zagłuszania sygnału GPS, być może przez okręty wojenne działające w pobliżu Australii – podał w piątek portal News.com.au, opisując ostrzeżenie skierowane do pilotów.
17.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Czarnym po strąceniu amerykańskiego drona

Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9 – wynika z wypowiedzi rzeczniczki sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk.
16.03.2023

Biały Dom martwi się, że nie odzyska drona, który wpadł do Morza Czarnego po strąceniu przez Rosjan

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN powiadomił, że władze USA nie odzyskały strąconego przez Rosjan drona i nie wiem, czy będziemy w stanie go odzyskać. Tam, gdzie wpadł, Morze Czarne jest bardzo głębokie. Wciąż zastanawiamy się, czy podejmować próby odzyskania drona; może nie być takiej próby.
15.03.2023

28 chińskich samolotów wojskowych i 4 okręty aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 28 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony.
15.03.2023

Strącony przez Rosjan dron MQ-9 Reaper to maszyna rozpoznawcza, wykorzystywana również do misji bojowych

Rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper lecący nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie. MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Dron waży 2,2 tony, ma zasięg do 2,5 tys. km, może latać przez ponad dobę. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.
14.03.2023

Groźny Incydent nad Morzem Czarnym. Departament Stanu wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oznajmił we wtorek, że resort wezwał rosyjskiego ambasadora w USA, by przekazać mu "silne obiekcje" dotyczące niebezpiecznych manewrów rosyjskich samolotów, które spowodowały strącenie do Morza Czarnego amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Równocześnie swój protest rosyjskiemu MSZ złożyła ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy.
14.03.2023

Chińskie samoloty wojskowe i okręty były minionej doby aktywne w okolicy Tajwanu

W ciągu ostatnich 24 godzin Chiny wysłały 37 samolotów wojskowych i 6 okrętów do działań okolicy Tajwanu – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.
24.02.2023

Holenderskie F-35 ponownie przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje w czwartek ministerstwo obrony. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
23.02.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

Amerykańskie i izraelskie okręty wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym

W ramach utrzymywania wieloletniej współpracy marynarki wojenne obu krajów poprzez wspólne manewry prezentowały także gotowość do wzajemnego wsparcia oraz znaczenie politycznych relacji.
13.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Korea: nadal trwają poszukiwania 9 zaginionych rybaków

Statki i samoloty południowokoreańskiej straży przybrzeżnej szukają na wodach południowo-zachodniego wybrzeża kraju dziewięciu rybaków, którzy zaginęli po wywróceniu się w sobotę ich łodzi , informuje straż przybrzeżna.
05.02.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Uboat Line

    Gdynia, ul. ul. Kwiatkowskiego 60 , tel.: 48 (0)58 341 94 12

Dziękujemy za wysłane grafiki.