• <

Korea Płn. wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płn. wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną

Partnerzy portalu

rakieta

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża, poinformowało w środę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej oraz japońska armia. Rakieta spadła do morza poza japońską strefą ekonomiczną.

Wystrzelona w środę rano rakieta balistyczna jest dwunastą w tym roku. W ostatnich dniach Korea Północna złożyła skargę na działania wojskowe USA oskarżając amerykańskie samoloty szpiegowskie o naruszanie jej przestrzeni powietrznej i potępiając niedawną wizytę w Korei Południowej amerykańskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym z pociskami manewrującymi .

W tym roku Korea Północna wystrzeliła swój pierwszy w historii międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe (ICBM) i przeprowadziła nieudaną próbę wystrzelenia swojego pierwszego satelity szpiegowskiego na nowej rakiecie nośnej. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zakazują Korei Północnej wykorzystywania technologii pocisków balistycznych, w tym do wystrzeliwania satelitów.

Analitycy twierdzą,wskazuje AP, Korea Północna przygotowuje się do organizacji parady sił zbrojnych podczas nadchodzącego święta 27 lipca, upamiętniającego zwycięstwo w wojnie koreańskiej 1950-1953 nad Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, i ich sojusznikami. (PAP)

wr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.