• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chińskie wojsko może zakłócać komunikację samolotów cywilnych na Pacyfiku

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińskie wojsko może zakłócać komunikację samolotów cywilnych na Pacyfiku

Partnerzy portalu

Fot. Eluveitie, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Linie lotnicze Qantas napotkały przypadki zakłócania komunikacji przez stacje podające się za chińskie wojsko oraz zagłuszania sygnału GPS, być może przez okręty wojenne działające w pobliżu Australii – podał w piątek portal News.com.au, opisując ostrzeżenie skierowane do pilotów.

W komunikacie rozesłanym w czwartek do pilotów Qantas napisano, że linie spotkały się z zakłóceniami pasma VHF (bardzo wysokich częstotliwości) przez stacje podające się za przedstawicieli chińskich sił zbrojnych. Miało to miejsce na zachodnim Pacyfiku i na Morzu Południowochińskim – dodano.

„Dodatkowo, samoloty grupy doświadczyły zagłuszania GPS, czego źródłem, jak się podejrzewa, były okręty wojenne działające u Północno-Zachodniego Szelfu Australii” – napisano w dokumencie cytowanym przez News.com.au.

Pilotom dano wytyczne, co robić w przypadku wystąpienia takich zakłóceń. Podkreślono, że nie wystąpiły żadne „wypadki bezpieczeństwa” związane z tymi zakłóceniami.

Pasmo VHF określa fale radiowe o częstotliwości od 30 do 300 MHz i ma wiele zastosowań w komunikacji – podał australijski portal.

News.com.au zaznacza, że Chiny krytycznie oceniały ogłoszoną niedawno umowę w sprawie sprzedaży Australii okrętów podwodnych z napędem nuklearnym przez Stany Zjednoczone oraz współpracy z Wielką Brytanią na rzecz budowy takich okrętów przez Australię w ramach porozumienia AUKUS.

Australia, USA i Wielka Brytania dążą do realizacji swoich egoistycznych interesów geopolitycznych, lekceważąc przy tym obawy społeczności międzynarodowej i podążając „dalej i dalej błędną i niebezpieczną drogą” – mówił w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

anb/ tebe/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.