• <

Wynik wyszukiwania - " rząd" - Wiadomości

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Pełnomocnik ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej na liście zniesionych przez rząd stanowisk

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek zapowiedział zniesienie kolejnych 29 pełnomocników, którzy dotychczas funkcjonowali przy rządzie. Zastrzegł przy tym, że ich istotne zadania będą dalej realizowane, ale "przez właściwych ministrów".
13.05.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.05.2024

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.
10.05.2024

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.
02.05.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

Pojawili się nowi mieszkańcy płockiego zoo. To pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.
25.04.2024

Hiszpański rząd zapowiada relokację nieletnich imigrantów z Wysp Kanaryjskich

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.
24.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Szef partii rządzącej Turcji: nie pozwolimy Grecji na park morski na Morzu Egejskim

Turcja nie pozwoli Grecji na utworzenie parku morskiego na terytorium Morza Egejskiego - oświadczył rzecznik rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Omer Celik. Zgodnie z zapowiedzią Aten nowe parki mają powstać na Morzu Egejskim i Morzu Jońskim.
18.04.2024

W KPRM spotkanie premiera Donalda Tuska z szefową duńskiego rządu

W KPRM rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. Szefowie rządów poruszą m.in. kwestie agendy unijnej i współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki - poinformowała Kancelaria Premiera.
15.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

Chorwacja. Rząd wysyła cywilom ze Strefy Gazy 400 ton mąki

Statek z 400 tonami mąki, z której ma zostać upieczony chleb dla cywilów ze Strefy Gazy, wypływa w piątek z portu w Rijece - podała chorwacka telewizja N1. Pomoc żywnościową sfinansował rząd w Zagrzebiu.
05.04.2024

Przedstawiciele amerykańskiego rządu deklarują wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski - przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA, na czele z ambasadorem Markiem Brzezinskim.
04.04.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

USA. Rząd przyznał 60 mln dolarów na odbudowę mostu w Baltimore

W czwartek rząd USA przyznał stanowi Maryland 60 milionów dolarów federalnej pomocy nadzwyczajnej w odpowiedzi na zawalenie się mostu Francisa Scotta Key Bridge w Baltimore, Koszty odbudowy mostu mogą wzrosnąć do 2 miliardów dolarów, prognozują urzędnicy federalni.
29.03.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Przełom w sprawie pogłębienia toru wodnego do Portu Elbląg: rząd pokryje koszty

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu, prace rozpoczną się w tym roku - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Szef MI podkreślił, że instytucje rządowe porozumiały się w tej sprawie z samorządem i portem w Elblągu.
25.03.2024

Konosament a umowa czarteru

Standardem niemal, w międzynarodowym obrocie morskim, jest sytuacja, w której kapitan statku (lub inny przedstawiciel armatora) zatrudnionego w ramach umowy czarterowej wystawia konosament. W relacjach bezpośrednich armator – czarterujący, wystawiony konosament, co do zasady, nie wywołuje większych skutków prawnych.
22.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Niemiecki rząd przyjął narodową strategię dla portów

Głównym punktem przyjętej strategii jest wzmocnienie krajowych portów przez rząd federalny – powiedział w środę w Berlinie minister transportu Volker Wissing (FDP). Niemieckie porty powinny być dobrze przygotowane na przyszłość – podkreślił minister.
20.03.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

MKiŚ: trwają badania na dnie oceanicznym w celu zabezpieczenia dostępu do złóż kluczowych surowców mineralnych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Kobieta za kierownicą samochodu ciężarowego, czyli jak wygląda codzienność w transporcie kontenerowym. Wywiad z Wiolettą Westwalewicz

Zapraszamy na rozmowę z Wiolettą Westwalewicz, kierowcą samochodu ciężarowego w transporcie kontenerowym. Wywiad przeprowadziła Angelika Wilkosz, specjalista ds. marketingu Balticon.
08.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Tajwan. Rząd: chińska straż przybrzeżna wywołała "panikę" na pokładzie łodzi turystycznej z Tajwanu

Wkroczenie funkcjonariuszy chińskiej straży przybrzeżnej na pokład tajwańskiej łodzi turystycznej w pobliżu administrowanej przez Tajpej wyspy Kinmen wywołało "panikę" wśród turystów – poinformowała we wtorek tajwańska minister Kuan Bi-ling.
20.02.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Szwedzki rząd przekaże Ukrainie 10 łodzi desantowo-szturmowych

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.
20.02.2024

U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.
20.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Amerykanie ostrzelali cztery rejony rządzone przez Huti

Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) poinformowało w czwartek o ostrzelaniu czterech kontrolowanych przez rebelianckich Huti obszarów Jemenu.
15.02.2024

Kolejny atak sił koalicji na instalacje Huti w Jemenie. Bojownicy dostaną zadyszki?

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM) kolejny raz udało się, w ramach samoobrony, zneutralizować pocisk przeciwokrętowy, który jemeńscy rebelianci planowali wykorzystać przeciwko międzynarodowej żegludze na Morzu Czarnym i Zatoce Adeńskiej. Celem międzynarodowych sił morskich stało się skuteczne neutralizowanie zagrożenie jeszcze zanim znajdzie się ono w powietrzu.
14.02.2024

Sondaż: rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
14.02.2024

Kamienna ściana z dna Bałtyku może być najstarszą megastrukturą w Europie

Niemieccy naukowcy odkryli na dnie Morza Bałtyckiego konstrukcję z epoki kamienia, która z dużym prawdopodobieństwem może być najstarszą megastrukturą zbudowaną przez człowieka w Europie - informuje czasopismo „PNAS”.
13.02.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

Rybak popłynął po makrele, złapał ważącego 102 kg granika

O wyjątkowym szczęściu może mówić rybak, który u wybrzeży południowego Tajwanu złowił ważącego 102 kg granika wielkiego – podała w środę tajwański nadawca TVBS. To jak wygrana na loterii i świetna premia na koniec roku – powiedział rybak z wyspy Xiaoliuqiu, który sprzedał okaz za niemal 70 tys. dolarów tajwańskich (9 tys. złotych).
07.02.2024

Filipińscy biskupi wzywają rząd do działania w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim

Katoliccy biskupi Filipin zabrali głos w kwestii roszczeń terytorialnych Chin na Morzu Południowochińskim, zarzucając chińskim "agresorom" pozbawianie "biednych rybaków" źródła utrzymania. Duchowni zasugerowali rządowi w Manili, że "moralnie dopuszczalne" jest odwołanie się do "przyjaźni sojuszników", jeśli dyplomacja zawiedzie.
07.02.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Rząd Filipin: udaremniliśmy ataki chińskich hakerów na systemy rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie

Hakerzy działający w Chinach nieskutecznie próbowali włamać się na strony internetowe i do systemów poczty elektronicznej prezydenta Filipin i agencji rządowych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie – powiadomił w poniedziałek rzecznik ministerstwa informacji i komunikacji w Manili.
05.02.2024

Rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę

Do bezprecedensowego połowu doszło przy brzegu portugalskiej wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, gdzie samotnie łowiący rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę wielką, gatunek niezwykle rzadki w północnej części Atlantyku.
05.02.2024

Hiszpania. Rząd będzie dostarczał statkami odsoloną wodę do pogrążonej w suszy Katalonii

Do walczącej od 2021 r. z suszą Katalonii odsolona woda pitna będzie sprowadzana statkami z Walencji - poinformowała w sobotę wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera po spotkaniu z władzami regionu autonomicznego Walencji.
03.02.2024

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Maciej Bando podsekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Były szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando został powołany na podsekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformował w poniedziałek wieczorem resort klimatu i środowiska.
29.01.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich za powołaniem pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej

Federacja Przedsiębiorców Polskich w przekazanym PAP stanowisku postuluje powołanie Pełnomocnika Rządu ds. Inwestycji Związanych z Transformacją Energetyczną w randze wiceministra, podsekretarza lub sekretarza stanu dla koordynacji całego procesu transformacji.
23.01.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Wiceminister klimatu chce utrzymać stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Opóźnienia we wdrażaniu dziesiątków aktów prawnych, umowy bez zapewnionych budżetów na ich realizację - to pierwsze ustalenia audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jakie wskazała wiceszefowa resortu Urszula Zielińska w środowej rozmowie w Studiu PAP.
10.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

O krok od tragedii. Groźny pożar na rosyjskim transportowcu z napędem atomowym

W rosyjskim porcie w Murmańsku doszło niespodziewanie do pożaru na arktycznym statku drobnicowym Sewmorput. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż to wyjątkowa jednostka tej klasy, mająca rzadki w tym przypadku napęd atomowy.
27.12.2023

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Izraelskie statki z zakazem wpływania do malezyjskich portów. Rząd zdecydował

Malezyjski rząd zakaże dostępu do swoich portów izraelskim liniom ZIM. Inne statki zmierzające do Izraela nie będą zaś mogły ładować towarów w Malezji.
20.12.2023

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Szwedzki rząd rozważa umieszczenie osób skazanych na nieużywanych statkach

Wraz z zaostrzeniem kar w walce z gangami Szwecja musi w ciągu najbliższych 10 lat potroić liczbę miejsc w więzieniach. Rząd w Sztokholmie szuka alternatywnych rozwiązań, dlatego rozważa m.in. wynajęcie cel za granicą oraz umieszczenie osób skazanych na statkach.
15.12.2023

Podczas rządów Sancheza do Hiszpanii napłynęło ponad 270 tys. nielegalnych imigrantów

Od czasu objęcia w czerwcu 2018 r. przez szefa Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) stanowiska premiera do Hiszpanii przybyło ponad 270 tys. nielegalnych imigrantów, wynika z szacunków MSW i organizacji praw człowieka cytowanych we wtorek przez madryckie media.
12.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Incydent na placu przeładunkowym. Kontener podniesiony z naczepą

Suwnica w terminalu Baltic Hub w Gdańsku podniosła kontener z naczepą, od której nie został poprawnie odczepiony. Zestaw spadł z kilku metrów, ale nikomu nic się nie stało. Incydent miał miejsce w piątek, 8 grudnia, nad ranem.
11.12.2023

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Tajwan: chińskie myśliwce naruszyły nocą linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało o nocnej aktywności chińskiego wojska w pobliżu wyspy. Siedem samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, we współdziałaniu z chińskimi okrętami wojennymi. Loty nocą należą w tym rejonie do rzadkości.
07.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

Adam Gibourge-Czetwertyński pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został w poniedziałek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało ministerstwo klimatu i środowiska.
04.12.2023

Projekt: pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister ds. energii

Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii – wynika z opublikowanej w środę na stronach Kancelarii Premiera informacji na temat projektowanego rozporządzenia MKiŚ.
29.11.2023

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

Nowy rząd: Gajadhur ministrem infrastruktury, Łukaszewska-Trzeciakowska ministrem klimatu

Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Pośród „morskich” resortów szefem ministerstwa infrastruktury ma zostać Alvin Piotr Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
27.11.2023

Niemiecki rząd dofinansowuje dekarbonizację żeglugi przybrzeżnej

Gerdes Green, spółka joint-verture Reederei Gerdes i Over-C. Reederei Gerdes współpracująca z Damen, otrzymała od niemieckiego rządu dotację na inwestycję w związku z zamówionymi statkami Damen Combi Freighter (CF) 3850, które mają zostać w wyposażone w nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne rozwiązania dla żeglugi. Wpisuje się to w politykę władz Niemiec odnośnie wspierania dekarbonizacji branży morskiej i związanych z tym przedsięwzięć.
23.11.2023

Hiszpański rząd potwierdził incydent pomiędzy okrętami marynarki Hiszpanii i Wlk. Brytanii koło Gibraltaru

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza potwierdził incydent pomiędzy okrętem marynarki wojennej tego kraju a jednostkami marynarki Wielkiej Brytanii w pobliżu Gibraltaru. Położona przy południowych granicach Hiszpanii enklawa znajduje się pod brytyjską jurysdykcją.
22.11.2023

Bloomberg: Przyszły polski rząd chce objęcia udziałów w elektrowni jądrowej przez amerykańskie firmy

Amerykańskie koncerny Westinghouse i Bechtel zaangażowane w budowę elektrowni jądrowej w Polsce powinny objąć co najmniej 30 proc. udziałów w inwestycji - powiedział doradca Platformy Obywatelskiej ds. energetyki Grzegorz Onimichowski, cytowany przez Bloomberga. Stwierdził też, ze idealnym planem byłoby zbudowanie dwóch elektrowni, w tym drugiej być może z innym partnerem.
17.11.2023

ORP Błyskawica odholowany do Portu Wojennego [wideo]

ORP Błyskawica został odholowany z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do portu wojennego. Na miejscu okrętu-muzeum wkrótce stanie dawny ORP Sokół, który zostanie przetransportowany w stronę Muzeum Marynarki Wojennej. Przed 28 listopada ORP Błyskawica wróci na swoje miejsce przy Skwerze Kościuszki w Gdyni - poinformowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
16.11.2023

15 mld EUR dla Siemens Energy. Niemiecki rząd interweniuje w kryzysie producenta turbin

Niemiecki rząd, pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, intensyfikuje naciski na koncern Siemens w celu udzielenia wsparcia finansowego kłopotliwej spółce Siemens Energy, będącej największym producentem turbin wiatrowych w kraju. Na specjalnym seminarium w Berlinie kanclerz Scholz wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte, podkreślając konieczność sprawiedliwego podziału ciężaru finansowego między rząd, banki a sam koncern.
15.11.2023

AntwerpXL - najważniejsze globalne wydarzenie breakbulk już w tym miesiącu

Tysiące profesjonalistów z branży zbierze się w tym miesiącu w Antwerp Expo w porcie w Antwerpii na AntwerpXL, jedynym na świecie wydarzeniu poświęconym wyłącznie branży breakbulk, project cargo i heavy lift.
14.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Brytyjski rząd zamierza co roku wydawać nowe licencje na wydobycie ropy i gazu

Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza regularnie, co roku, wydawać nowe licencje na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wydobyciu paliw kopalnych sprzeciwiają się aktywiści klimatyczni, ale rząd przekonuje, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne.
06.11.2023

Kolejny wiatrowy potentat z kłopotami na giełdzie

Po niemieckim koncernie Siemens Gamesa, którego akcje zanurkowały na giełdzie przez problemy z jakością turbin, w tarapaty wpadł duński Ørsted. Powodem jest wycofanie się z projektu farmy wiatrowej w USA.
05.11.2023

Straż Wybrzeża USA ma problem z brakami kadrowymi

Zbyt mała liczba chętnych i kwestia rozbudowy formacji okazują się wyzwaniem dla największej straży wybrzeża na świecie. Potencjalnie może to oznaczać redukcję baz, a także wycofanie jednostek nawodnych ze służby.
02.11.2023

W północnych Chinach odkryto dwa skamieniałe minogi. Odkrycie wzbogaca wiedzę o ewolucji tych zwierząt

Dwa skamieniałe minogi z okresu jurajskiego liczące 160 milionów lat zostały odkryte w północnych Chinach. Odkrycie jest ważnym wkładem w odczytanie historii ewolucji tych zwierząt, twierdzą chińscy i francuscy naukowcy.
02.11.2023

Hiszpania. Konflikty z mieszkańcami w związku z relokowaniem przez rząd nielegalnych imigrantów z Wysp Kanaryjskich na kontynent

Burmistrz Sobrado koło A Coruna w hiszpańskiej Galicji Lisardo Santos odmówił przyjęcia 40 nielegalnych imigrantów, którzy decyzją ministerstwa ds. integracji społecznej i migracji w Madrycie mieli zostać ulokowani w br. tygodniu w kompleksie klasztornym miasteczka liczącego ok. 1800 mieszkańców.
31.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Fiński rząd chce pozyskać z Unii Europejskiej fundusze na naprawę gazociągu Balticconnector

Premier Petteri Orpo zapowiedział w środę, że zamierza poinformować przywódców UE o ustaleniach śledztwa w sprawie uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię z Estonią. W grę wchodzi pozyskanie z UE środków na naprawę rury w ramach tzw. narzędzi hybrydowych, ustanowionych na wypadek zniszczenia infrastruktury krytycznej.
25.10.2023

Nowy rząd powoła Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku?

Prof. Marek Gzik, poseł-elekt z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a obecnie przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, ogłosił, że powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Jego siedziba ma mieścić się na Śląsku.
23.10.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

W pobliżu Portugalii poruszają się dwa rosyjskie okręty, w tym jeden podwodny

Portugalska marynarka wojenna (Marinha Portuguesa) podała, że w trakcie regularnego monitoringu wybrzeża zaobserwowała dwie rosyjskie jednostki. Były to holownik ATS Siergiej Balk oraz okręt podwodny typu Kilo II Krasnodar. Zarówno okręt, jak i holownik przeszły przez portugalską strefę ekonomiczną rankiem 15 października.
16.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Premier Włoch: Rząd będzie zwalczał przemyt migrantów, także w imię tych, którzy zginęli na morzu

Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek, że jej rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów, także - jak dodała - w imię tych, którzy stracili życie na morzu. Oświadczenie to Meloni złożyła w 10. rocznicę katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy. Dzień ten poświęcony jest we Włoszech pamięci migrantów, którzy zginęli na morzu.
03.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Wieloryb kontra łódź: jedna osoba nie żyje, druga ranna

Wieloryb przewrócił łódź u wybrzeży Sydney w sobotę, w wyniku czego zginął jeden mężczyzna, a drugi został ranny. Wieloryby rzadko powodują śmierć ludzi, jednak w regionie odnotowano przypadki zderzeń tych zwierząt z łodziami. Wyskoki z wody są charakterystycznym zachowaniem wielu gatunków waleni.
30.09.2023

Wyspy Kanaryjskie apelują do rządu Sancheza o pieniądze na opiekę nad nieletnimi imigrantami

Władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii Pedro Sancheza do przekazania regionom pieniędzy na opiekę nad nielegalnymi nieletnimi imigrantami docierającymi masowo z Afryki. Głównym kierunkiem ich podróży jest ten położony na Atlantyku hiszpański archipelag.
29.09.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

Urugwaj. Morze wyrzuciło na brzeg 20-tonowego płetwala błękitnego; pierwszy taki przypadek od 100 lat

Na jedną z plaż na południowym zachodzie Urugwaju morze wyrzuciło ważącego około 20 ton płetwala błękitnego - podały w środę władze tego kraju, dodając, że to pierwszy od 100 lat taki przypadek.
28.09.2023

Włoski rząd zapowiada szybsze wydalanie niebezpiecznych imigrantów

Rząd Włoch przyjął w środę dekret, którego celem ma być ułatwienie wydalania nielegalnych imigrantów, uważanych za niebezpiecznych oraz położenie kresu zjawisku tzw. fałszywych nieletnich. To ci migranci, którzy po przypłynięciu do Włoch deklarują się jako niepełnoletni, by zapewnić sobie pobyt w osobnych ośrodkach, a zatem i lepsze warunki.
27.09.2023

Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)

Okres czasu niezbędny do przeprowadzenia pełnego cyklu operacji załadunkowych i wyładunkowych określany jest w czarterze na podróż jako „okres ładowania” („laytime”, ,,lay-time”, „lay-days”).
27.09.2023

W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów

Cztery zęby, sprzed około 148 mln lat, należące do plezjozaurów – odkryli naukowcy z UJ i PAN w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gmina Sławno, woj. łódzkie). Jak podają, to pierwsze skamieniałości tych wodnych gadów z tego stanowiska paleontologicznego.
23.09.2023

Zwodowano pierwsze sprzęty wodne zakupione z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego

Pierwsze sprzęty wodne zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego przekazano w czwartek we Wrocławiu beneficjentowi programu. To m.in. 16 pontonów oraz łódź motorowa, która posłuży do zabezpieczania spływów na Odrze.
21.09.2023

Władze Wysp Kanaryjskich grożą skargą do KE na rząd w Madrycie w sprawie nieletnich imigrantów

Autonomiczne władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii do podjęcia natychmiastowych działań w celu zabrania z tego archipelagu nielegalnych nieletnich imigrantów bez opieki. Zagroziły złożeniem w tej sprawie skargi do Komisji Europejskiej.
21.09.2023

Konosament w systemie prawa angielskiego

Klasyczny system prawa angielskiego dzielił umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe – „contracts of affreightment”) na umowy zawarte w formie czarteru (charterparty) oraz zawarte lub wykazane przez konosament (bill of lading).
18.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

W Karpaczu o małym atomie: skorzysta gospodarka i samorządy

Bezpieczeństwo energetyczne, niższe rachunki za prąd, niskoemisyjna energia, dodatkowe wpływy do budżetów lokalnych i budżetu państwa – to niektóre z korzyści inwestycji w tzw. mały atom, jakie wskazywali uczestnicy panelu, który odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
07.09.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

Logistyka w offshore wind: czy hotele na morzu dla pracowników MFW to opłacalne rozwiązanie?

Transport ludzi i urządzeń na morzu ze względu na wymagające środowisko pracy nie jest tak oczywisty jak na lądzie. Zbudowanie farmy wiatrowej i utrzymanie jej ruchu, wymaga szczegółowego planowania, już w fazie koncepcyjnej. Kontraktacja statków, następuje przed decyzją inwestycyjną i w związku z tym deweloperzy muszą wcześniej zdefiniować narzędzia (jednostki), które będą brały udział w czasie wszystkich prac.
07.09.2023

Bieliki w Świnoujściu będą kursowały rzadziej

Promy Bielik transportujące pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam od września będą kursowały rzadziej. Zmiana ta miała nastąpić wraz z otwarciem tunelu pod Świną, jednak zapotrzebowanie na promy dla pieszych i rowerzystów okazało się na tyle duże, że z decyzją zaczekano do końca sezonu turystycznego.
25.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Gdynia: 440 kg kokainy w kontenerze z deskami podłogowymi

Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu 440 kg kokainy. Narkotyki ukryte były wewnątrz desek podłogowych w kontenerach, które przypłynęły do Portu Gdynia z Ameryki Południowej.
24.08.2023

Bułgaria. Rząd oficjalnie pozbawił rosyjską firmę Łukoil-Neftochim koncesji na terminal naftowy

Bułgarski rząd oficjalnie pozbawił należący do rosyjskiego koncernu Łukoil kombinat petrochemiczny Neftochim-Łukoil licencji na używanie terminalu naftowego w porcie Rosenec pod miastem Burgas nad Morzem Czarnym. Od poniedziałku operatorem terminalu jest bułgarska państwowa firma Infrastruktura Portowa.
23.08.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Flisacy z całego kraju uczestniczą w kolejnej edycji Festiwalu Wisły, największego zlotu tradycyjnych łodzi rzecznych

Kolejna odsłona Festiwalu Wisły, czyli imprezy oswajającej Polaków z największą rzeką, rozpoczęła się 12 sierpnia we Włocławku. Motywem przewodnim są tym razem tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili już Włocławek i Włęcz, a w poniedziałek dotarli do Torunia. Dla nich rzeka daje wolność i możliwość zrozumienia miejsca człowieka w świecie.
14.08.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Zremb-Chojnice z dużym zamówieniem na kontenery offshore

Zremb-Chojnice wybuduje kontenery offshore dla klientów z rynku skandynawskiego.
09.08.2023

Bardzo trudne warunki na mazurskich jeziorach, ratownicy apelują, by nie wypływać

Na mazurskich jeziorach panują w niedzielę bardzo turdne warunki - wieje z siłą 7 do 8 w skali Beauforta. Na Niegocinie doszło do wypadku - żeglarz wypadł za burtę, w ostatniej chwili podjęli go świadkowie, trafił do szpitala - poinformował PAP Mauriusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
06.08.2023

"Pogłębienie toru wodnego rzeki Elbląg leży w gestii rządu", a nie miasta, podkreślił Witold Wróblewski

"Ucieszyłem się przedwcześnie", powiedział w piątek prezydent Elbląga Witold Wróblewski po tym, gdy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk stwierdził, że informacja, iż rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg, to "nadinterpretacja". Oświadczył też, że pogłębienie tego toru wodnego należy do rządu.
04.08.2023

W usteckim porcie żartownisie odcumowali kuter. Nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji

Wieczorem dwójka młodych osób postanowiła w ramach "żartu" odcumować jeden z kutrów znajdujących się w Porcie Ustka, a następnie wypchnąć go na wodę. Na ich nieszczęście wszystko to zostało nagrane na portowym monitoringu.
02.08.2023

To prawdopodobnie światowy rekord. Temperatura wody na Florydzie przekroczyła 37,8 st. Celsjusza

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.
28.07.2023

Trzecie miejsce polskich żeglarzy w Lidze Mistrzów

Polska załoga Yacht Club Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem wywalczyła brązowy medal w finałowych regatach Sailing Champions League. To pierwszy, historyczny medal polskiego żeglarstwa w żeglarskiej Lidze Mistrzów, w której rywalizują najlepsze klubowe załogi z całego świata.
26.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
21.07.2023

Nauta: aż osiem statków jednego armatora naraz

Niecodzienny widok panuje w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Przy stoczniowych nabrzeżach cumuje aż osiem jednostek jednego armatora. Wszystkie zostały skierowane na przeglądy klasowe.
19.07.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Senat za uchwałą w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją Kanału Augustowskiego

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę zainicjowania prac nad projektem Kanału Augustowskiego docenia wkład jego twórców i projektantów w rozwój polskiej myśli inżynierii hydrotechnicznej - głosi uchwała przyjęta przez izbę wyższą.
14.07.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Morskie siły Meksyku przechwyciły transport 3,5 ton kokainy

Marynarka Wojenna Meksyku (Armada de México) ogłosiła sukces w ramach dużej akcji antynarkotykowej na wodach wschodniego Pacyfiku, jaka miała miejsce pod koniec czerwca. Marynarze zatrzymali półzanurzalny statek załadowany 3,5 tonami kokainy w pobliżu Baja California, leżącego na północ od obszaru znanego z wyjątkowego natężenia przemytu w Ameryce Środkowej.
07.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Tajwan. Dwie rosyjskie korwety marynarki wojennej przepłynęły w pobliżu wyspy

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego o wykryciu dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej przepływających na wschód od wyspy. W odpowiedzi resort obrony wysłał samolot i łodzie - podała w środę agencja Reutera.
28.06.2023

W. Brytania. Rząd liczy, że mimo wysokich kosztów plan deportacji migrantów do Rwandy się opłaci

Choć koszt deportacji pojedynczego nielegalnego imigranta do Rwandy jest znacząco wyższy niż utrzymywania go w Wielkiej Brytanii, rząd liczy, iż perspektywa deportacji będzie na tyle silnym czynnikiem zniechęcającym, że w ogólnym rozrachunku to się opłaci - piszą we wtorek brytyjskie media, w tym "The Times".
27.06.2023

Amerykański lotniskowiec z rzadką wizytą w Wietnamie

Lotniskowiec USS Ronald Reagan wpłynął do portu Da Nang w środkowym Wietnamie w niedzielę - informuje w poniedziałek agencja AP. Ta rzadka wizyta zbiega się w czasie z rosnącą rywalizacją USA i Chin o wpływy w Azji Południowo-Wschodniej i wizytą premiera Wietnamu w Pekinie.
26.06.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Szybki serwis Spliethoff między Europą i USA

Od czerwca ruszyło comiesięczne połączenie liniowe między Belgią, Wielką Brytanią i wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, realizowane przez Spliethoff statkami typu con-ro.
22.06.2023

Pozostałości ręcznie szytej łodzi zostaną wydobyte z morza

Archeolodzy morscy u wybrzeży Chorwacji przygotowują się do misternej i delikatnej operacji wydobycia z dna pozostałości ręcznie szytej łodzi sprzed ponad 3200 lat.
21.06.2023

Norwegia zmierza w stronę górnictwa morskiego

Norwegia poszukuje sposobów na uniezależnienie się od wydobycia węglowodorów i chce poszukiwać pod dnem morskim również metali.
21.06.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.