• <

Wynik wyszukiwania - " katastrofa" - Wiadomości

Nie będzie zwiększenia żeglowności Odry. "Rząd nie planuje mocarstwowości w oparciu o żeglugę na Odrze"

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury powiedział, że rząd nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze. W czwartek wziął udział w panelu dotyczącym zasobów wodnych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

W chińskiej stoczni zwodowano najnowszy okręt podwodny dla Pakistanu

W chińskiej stoczni Wuchang Shipbuilding Industry Group Company mieszczącej się w Wuhan odbyła się ceremonia wodowania okrętu podwodnego typu Hangor zbudowanego dla Marynarki Wojennej Pakistanu. To pierwszy okręt nowej serii, budowany w ramach chińsko-pakistańskiego partnerstwa, którego celem jest wzmocnienie podwodnego potencjału Pakistanu.
29.04.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Po ponad miesiącu od katastrofy kolejne statki opuszczają port w Baltimore

W efekcie działań władz lokalnych, stanowych służb i kapitanatu portu w celu stworzenia tymczasowego kanału o dużym zanurzeniu, kolejne duże statki opuszczają Baltimore. Od momentu katastrofy, gdy zawalił się most Francis Scott Key, wiele statków spędziło przymusowo w porcie kilka tygodni, oczekując na przywrócenie żeglowności na rzece Patapsco.
29.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

Jedna trzecia miejskiej ludności Chin zagrożona osiadaniem lądu. Zagrożenie szczególne dla miast przybrzeżnych

Prawie połowie z 82 głównych chińskich miast grozi zatonięcie na skutek szybkiego osiadania gruntów. Naukowcy oszacowali, że bez podjęcia odpowiednich środków do 2120 r. problem ten może pozbawić domów od 55 do 128 milionów osób.
22.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Kolejny zgrzyt na linii Ateny-Ankara w związku z Morzem Egejskim

Ateny oskarżają Turcję o upolitycznianie kwestii środowiska naturalnego - pisze w środę grecki portal eKathimerini. Wcześniej Turcja skrytykowała grecki plan założenia parku morskiego na terytorium Morza Egejskiego. W stosunkach grecko-tureckich znów nasiliły się napięcia - podkreśla Politico.
10.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore przyczyną strat dla żeglugi

Wiele firm wskazuje, że ubiegłotygodniowa katastrofa, w wyniku której doszło do zawalenia mostu w Baltimore, doprowadziła do zaburzenia żeglugi w regionie. Wallenius Wilhelmsen wskazuje u siebie straty wynoszące do 10 mln dolarów.
03.04.2024

Cypr: statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone

Statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone na Cypr z 240 tonami nierozładowanej żywności; to skutek izraelskiego ataku na wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym w poniedziałek zginęło siedem osób, w tym Polak - przekazała we wtorek agencja AP, powołując się na władze w Nikozji.
02.04.2024

Do Strefy Gazy wyruszył drugi transport pomoc humanitarnej transportowanej morzem

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze - poinformowała agencja Reutera. Na trzech statkach jest niemal 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy dotarło tam w połowie marca.
30.03.2024

Przed uderzeniem w most Dali tracił zasilanie. Załoga alarmowała, most był zamknięty

Gubernator stanu Maryland Wes Moore poinformował, że wstępne wyniki śledztwa ws. zawalenia się mostu Key w Baltimore wskazują na wypadek. Nie widzieliśmy żadnych dowodów na związki z terroryzmem - powiedział Moore we wtorek na konferencji. Dodał, że załoga statku zgłosiła utratę mocy silnika, co pozwoliło zamknąć most tuż przed uderzeniem.
26.03.2024

Ekspert o moście w Baltimore: zawinił brak odpowiedniej osłony podpory mostu

Jak wskazują dostępne materiały, przyczyną katastrofy mostu Francis Scott Key Bridge było uderzenie statku w jedną z podpór, która nie była chroniona przed tego typu oddziaływaniem – skomentował w rozmowie z PAP prof. Mikołaj Miśkiewicz z Politechniki Gdańskiej.
26.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Rozpoczyna się druga morska misja humanitarna do Strefy Gazy

W najbliższym czasie z portu w Larnace na Cyprze wyruszy drugi w ostatnich dniach morski konwój humanitarny do Strefy Gazy; na pokładzie statku znajdzie się 300 ton żywności - poinformował w czwartek portal Times of Israel za organizatorem misji, amerykańską organizacją pozarządową World Central Kitchen (WCK).
14.03.2024

Mars wpływa na oceany

Mimo liczonej w dziesiątkach, a nawet setkach milionów kilometrów odległości od Ziemi, Mars może wpływać na kształt orbity Ziemi, a co za tym idzie, na głębiny ziemskich oceanów - informuje pismo „Nature Communications”.
13.03.2024

Rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna drogą morską z Cypru do Strefy Gazy

We wtorek rano rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna do Strefy Gazy, realizowana drogą morską z Cypru; statek Open Arms, holujący barkę przewożącą około 200 ton mąki, ryżu i produktów białkowych, wypłynął z portu w Larnace - poinformowała agencja Reutera.
12.03.2024

Korytarz morski z Cypru do Strefy Gazy może zacząć działać w ten weekend

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w trakcie wizyty na Cyprze, że spodziewa się, iż w najbliższy weekend zacznie działać korytarz pomocy humanitarnej między Cyprem a Strefą Gazy.
08.03.2024

UE zamierza uruchomić morski korytarz pomocy humanitarnej z Cypru do Strefy Gazy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi w piątek Cypr, gdzie omówi z władzami tego kraju plany uruchomienia morskiego korytarza pomocy humanitarnej dla cywilów ze Strefy Gazy - powiadomiła w środę agencja Reutera.
06.03.2024

Pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską

Po raz pierwszy od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską; przedsięwzięcie finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiadomiła we wtorek izraelska telewizja Kanał 13.
05.03.2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.
28.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Walka z wyciekiem ropy u wybrzeża Tobago nadal trwa

Sytuacja po wycieku ropy z tajemniczego statku Gulfstream u wybrzeża wyspy Tobago nadal pozostaje kryzysowa. Biuro Gotowości i Zarządzania Katastrofami kraju dostarczyło sprzęt, aby wesprzeć Agencję Zarządzania Kryzysowego. Setki ochotników pracuje nad kontrolą rozprzestrzeniania się ropy.
12.02.2024

Dwie ofiary zderzenia taksówki wodnej z promem

Dwóch członków załogi wodnej taksówki zginęło w zderzeniu z promem pasażerskim u wybrzeży Filipin.
02.02.2024

Izraelska armia potwierdziła, że zalewa tunele Hamasu wodą morską

Siły Obronne Izraela (IDF) po raz pierwszy oficjalnie potwierdziły we wtorek wcześniejsze doniesienia prasowe, że zalewają wodą morską tunele Hamasu w Strefie Gazy. W grudniu zeszłego roku po raz pierwszy napisał o tym amerykański "The Wall Street Journal".
31.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Morawiecki: skutki zmiany lokalizacji elektrowni atomowej będą katastrofalne

Zmiana lokalizacji elektrowni atomowej to opóźnienie budowy nawet o kilka lat, strata wielu milionów złotych i ryzyko dla systemu energetycznego - ocenił w czwartek były premier Mateusz Morawiecki (PiS). Jego zdaniem, skutki takiej decyzji byłyby katastrofalne.
18.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

24 grudnia na Telegramie pojawiły się doniesienia o pożarze na zacumowanym w Murmańsku kontenerowcu Sevmorput o zasilaniu nuklearnym. Rosatom i Atomflot, właściciel i operator jednostki, nie komentują wydarzenia.
02.01.2024

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.
01.12.2023

20 okrętów do ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Jest to jasny sygnał dla Rosji

Minister Obrony Szwecji Pal Johnson przekazał, że infrastrukturę morską na Morzu Bałtyckim będzie patrolowało 20 okrętów w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Ma to być nie tylko forma bezpieczeństwa, ale także demonstracja siły, wskazująca Rosji, że kraje Europy są gotowe do obrony interesów na Morzu Bałtyckim.
28.11.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem załadunku kontenerów na jednym statku

Giganci branży żeglugowej rywalizują z sobą na różnych polach. Dotyczy to nie tylko ogólnego wzrostu wolumenów czy przeładunków, czy wdrażania innowacji, ale też bicia kolejnych, morskich rekordów. Tym razem japoński przewoźnik ONE chwali się wynikiem załadowania pełnych kontenerów na pojedynczy statek.
28.11.2023

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

100 aktywistów klimatycznych aresztowanych za zablokowanie w kajakach największego portu węglowego. Wśród nich jest 97-latek

Aresztowano ponad 100 działaczy klimatycznych, którzy w weekend zablokowali ruch żeglugowy w porcie Newcastle, protestując przeciwko eksportowi paliw kopalnych - poinformowała w poniedziałek stacja Deutsche Welle.
27.11.2023

Odnaleziono ciało kolejnego członka załogi Kafkametler, poszukiwania nadal trwają

Po czterech dniach od wypadku statku towarowego Kafkametler u wybrzeży Turcji odnaleziono ciało kolejnego marynarza; trwają poszukiwania reszty załogi - poinformowały w czwartek tureckie władze
23.11.2023

Lampedusa. Katastrofa łodzi z migrantami, nie żyje dziecko

Dwuletnia dziewczynka zginęła, o osiem osób jest zaginionych - to wstępny, podany przez Ansę bilans katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy w poniedziałek. Na pokładzie łodzi, która wypłynęła z Tunezji i zatonęła blisko włoskiej wyspy, było według relacji rozbitków 53 migrantów. Ich mała grupa, także kobiety i dzieci, zdołała o własnych siłach dotrzeć na brzeg.
21.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Trwa analiza dowodów z katastrofy łodzi podwodnej Titan

Władze z USA, Kanady i Francji przeczesują dowody odzyskane z łodzi podwodnej Titan, która uległa katastrofalnej implozji w drodze do wraku Titanica w czerwcu.
17.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
14.11.2023

System zapór "Mojżesz" w Wenecji uratował miasto przed zalaniem

System zapór o nazwie Mose ("Mojżesz") w Wenecji uratował to miasto przed powodzią. Tamtejsze służby podały, że w nocy z poniedziałku na wtorek acqua alta, wielka woda, w rejonie Lido osiągnęła poziom 154 centymetrów. Gdyby woda wlała się do miasta, konsekwencje powodzi byłyby bardzo poważne.
31.10.2023

Nigeria: 70 osób zaginęło wskutek wywrócenia się łodzi

70 osób zaginęło wskutek wywrócenia się łodzi na rzece Benue na północy kraju.
30.10.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku

Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie unijnej "27-ki" odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe. Co ważne dla Polski, nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku; wcześniej proponowała to Komisja Europejska.
24.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Nagrodzono dziennikarzy, którzy badali sprawę zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Grecko-niemiecko-brytyjskie konsorcjum dziennikarzy zdobyło tegoroczną Nagrodę im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia w czerwcu u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski.
18.10.2023

Kapitan statku, który spowodował katastrofę na Dunaju w 2019 roku, skazany na 5,5 roku więzienia

Ukraiński kapitan statku-hotelu Jurij C., który pod koniec maja 2019 roku spowodował katastrofę na Dunaju w Budapeszcie, został we wtorek skazany na 5,5 roku więzienia, poinformowały węgierskie media. W wyniku staranowania mniejszego statku wycieczkowego zginęło wówczas prawie 30 turystów z Korei Południowej.
26.09.2023

Crowley prezentuje innowacyjną koncepcję statku do wytwarzania energii jądrowej

Crowley i BWX Technologies nawiązały współpracę w ramach protokołu ustaleń dotyczącego koncepcji statku, który ma posiadać potencjał do wytwarzania alternatywnej energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ponadto innowacyjna jednostka ma spełniać potrzeby dostarczania prądu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego w trakcie konfliktów i katastrof.
25.09.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny, budowała pół wieku temu firma z Jugosławii

Dwie tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny na północy Libii, zbudowała w latach 70. XX wieku firma z Jugosławii. Eksperci wskazują, że zaniedbanie wywołane trwającym w kraju konfliktem doprowadziło do tragedii, w której zginąć mogło nawet 20 tys. osób.
14.09.2023

W wielkiej powodzi na terenie Libii mogło zginąć nawet 20 tys. osób

Liczba ofiar po katastrofalnej powodzi w libijskim mieście Derna może sięgnąć 20 tys., podały w środę lokalne władze.
14.09.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

Branża hotelarska w Rimini występuje przeciwko tym, którzy szkodzą wizerunkowi kurortu

Hotelarze w stolicy włoskich wakacji, Rimini nad Adriatykiem, zapowiedzieli, że będą występować na drogę prawną przeciwko każdemu, kto zniesławi ich morze i miasto. W ten sposób postanowili reagować na - jak mówią - „oszczerstwa” w mediach społecznościowych, które przynoszą straty wizerunkowi głównego nadmorskiego kurortu w kraju.
30.08.2023

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu u wybrzeży Australii

Trzech żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej zginęło w katastrofie samolotu wojskowego, do której doszło w niedzielę rano podczas ćwiczeń u północnych wybrzeży Australii; pięciu rannych przetransportowano do szpitala w mieście Darwin, ich stan zdrowia jest poważny - powiadomiły źródła w siłach piechoty morskiej USA, cytowane przez agencję AFP.
27.08.2023

Nigeria. Katastrofa platformy wiertniczej, są ofiary [WIDEO]

W Nigerii przewróciła się platforma wiertnicza. Jedna osoba zginęła, trzy uznawane są za zaginione.
17.08.2023

Ropa z FSO Safer wypompowana, ale to nie koniec zmartwień

Ładunek ropy naftowej zalegający od 2016 na zacumowanym nieopodal Jemenu byłym tankowcu groził jedną z największych katastrof ekologicznych. Po zakończeniu procesu przeniesienia ładunku na inny statek świat odetchnął z ulgą, ale potrzeba więcej funduszy, aby to wszystko zakończyć.
14.08.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Caritas Polska przekazała Słowenii 100 tys. zł na pomoc powodzianom

Caritas Polska przekazała Słowenii 100 tys. zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian - poinformowało we wtorek biuro prasowe Caritas Polska. Zapowiedziano także przekazanie pomocy materialnej, m.in. osuszaczy oraz odzieży i żywności z długim terminem ważności.
08.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Czeskie badania: nie doszło do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze

Nic nie wskazuje, aby miało dojść do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze – przekazał wyniki czeskich badań dotyczących przyczyn śnięcia ryb po czeskiej stronie granicy wojewoda śląski. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to warunki pogodowe – wynika z czeskich informacji.
28.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Trwa eskalacja pożaru statku z 3 tysiącami aut

Holenderska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​pożar na panamskim statku Fremantle Highnjay wymyka się spod kontroli. 200-metrowy statek, który płynął z Bremerhaven w Niemczech do Port Said w Egipcie, przewoził 2857 samochodów, w tym 25 elektrycznych. Jeden członek załogi zginął, a co najmniej 16 zostało rannych.
26.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Sześć łodzi ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich

Sześć łodzi ratowniczych wraz z wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działań ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich i Zalewu Szczecińskiego.
20.07.2023

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.
11.07.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Były, włoski komisarz ds. pandemii będzie odpowiadał za odbudowę Emilii-Romanii po powodzi

Włoski generał broni Francesco Figliuolo został mianowany przez rząd nadzwyczajnym komisarzem do spraw odbudowy regionu Emilia-Romania po katastrofalnej majowej powodzi, poinformowano po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Tym samym zakończono spór koalicji rządowej z opozycją na tle tej nominacji.
27.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

Już w 2018 r. eksperci ostrzegali firmę OceanGate, że jej eksperymentalna łódź podwodna może ulec "katastrofalnym" problemom podczas wyprawy do wraku Titanica - pisze we wtorek "New York Times". Z kolei "The New Republic" informuje, że jeden z pracowników firmy został zwolniony za zgłaszanie obaw dotyczących bezpieczeństwa.
21.06.2023

Kolejny sukces morskich specjalistów. Usunęli półtonową bombę zalegającą w Porcie Gdynia

W trakcie prac związanych z pogłębianiem dna toru podejściowego gdyńskiego portu robotnicy natknęli się na duży, podejrzany przedmiot. Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoznali w nim ważącą 500 kg bombę lotniczą z czasów II wojny światowej.
16.06.2023

Posłanka Falej: Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń to tama, która przeciwdziała powodziom

Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń, to tama, która przeciwdziała powodziom. Jeżeli ten teren nie będzie zabezpieczony, to dojdzie do takiej katastrofy powodziowej, której Polska nie widziała – mówiła w czwartek posłanka Lewicy Monika Falej.
15.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Pięć osób zginęło w katastrofach łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym

Pięć osób, w tym jedno dziecko, zginęło, a kolejnych kilkadziesiąt zaginęło po zatonięciu trzech łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, u wybrzeża Tunezji, poinformowały w czwartek władze tego kraju.
09.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez Rosjan

Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych organizmów w tym akwenie; szczególnie zagrożone są liczne gatunki ryb i ptaków - ostrzegli w środę ekolodzy z Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody (UNCG).
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie

Służby prasowe ONZ poinformowały, że ruszyły prace mające na celu wydobycie ekwiwalentu 1,1 mln baryłek zalegających na tankowcu zacumowanym od 2015 roku u wybrzeżu targanego konfliktami wewnętrznymi Jemenu, Niszczejący statek stanowił rosnące zagrożenie dla morskiego ekosystemu i gospodarki na Morzu Czerwonym, stanowiąc potencjalnie jedno z największych niebezpieczeństw tego typu od lat.
31.05.2023

Władze Emilii-Romanii: nadmorskie kurorty czekają na turystów

Wybrzeże we włoskim regionie Emilia-Romania jest przygotowane na sezon letni i czeka na turystów z całego świata- zapewnili przedstawiciele lokalnych władz na konferencji prasowej w sobotę w Rimini. Minister turystyki Daniela Santanche mówiła o potrzebie wspierania ruchu turystycznego. "Pracujemy nad tym, aby nikt nie odwołał rezerwacji" - zapewniła.
27.05.2023

Media: USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów

Stany Zjednoczone zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie; to element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja - pisze we wtorek "USA Today", cytując ekspertów.
23.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
19.05.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA przeleciał przez Cieśninę Tajwańską

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w piątek nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.
28.04.2023

Chiny: władze reagują na pomysł patroli okrętów z UE w Cieśninie Tajwańskiej

Władze Chin będą utrzymywały czujność i będą gotowe na wszelkie próby szkodzenia suwerenności i integralności terytorialnej kraju – oświadczyło w środę chińskie rządowe biuro ds. Tajwanu w reakcji na apele o patrolowanie Cieśniny Tajwańskiej przez okręty krajów UE.
26.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Pożar tankowca u wybrzeży Indonezji

Dnia 26.03 w pobliżu indonezyjskiej wyspy Lombok u wybrzeży Ampenan doszło do tragedii na pokładzie tankowca Kristin o wyporności 5 000 DWT. Statek przewoził sześć milionów litrów benzyny premium marki Pertalite dla klientów na Bali i Zachodniej Nusa Tenggara.
28.03.2023

Tragedia u wybrzeży Tunezji

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała agencja Reutera.
26.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

W Korei Północnej przetestowano nowy podwodny dron bojowy o napędzie atomowym

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały o przetestowaniu nowego, zdolnego do ataku nuklearnego podwodnego drona, który ma być zdolnym do wygenerowania "radioaktywnego tsunami".
24.03.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

Papież apeluje o legalizację migracji i tworzenie korytarzy humanitarnych

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
18.03.2023

Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie

Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
16.03.2023

Włoski senator o migrantach: winna Rosja

"Rosja tworzy prawdziwą bombę migracyjną, by postawić Europę w trudnej sytuacji" - stwierdził senator współrządzącej we Włoszech Ligi Massimiliano Romeo w wywiadzie dla dziennika "Libero" w poniedziałek. Tak odniósł się do nasilającego się napływu migrantów na włoskie wybrzeża.
13.03.2023

Maersk ostrzega przed zmniejszeniem dochodów na rynku kontenerowców. Spadek może być nawet czterokrotny

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk ostrzegła w środę, że niższy wolumen kontenerów i stawki frachtowe spowodują czterokrotny spadek zysków w tym roku, nawet pomimo ogłoszenia rekordowych zysków za rok 2022.
09.02.2023

30 osób zginęło wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu cyklonu Cheneso

30 osób zginęło, a 20 pozostaje zaginionych wskutek powodzi i osunięć ziemi po przejściu przez Madagaskar cyklonu Cheneso - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press.
31.01.2023

Cztery ofiary śmiertelne cyklonu Cheneso

Co najmniej cztery osoby zginęły na Madagaskarze w rezultacie przejścia cyklonu Cheneso, który nadal uderza w wyspę, zalewając deszczem jej północno-zachodnią część i odcinając dojazd do Antananarywy, stolicy kraju – podał serwis Africa News.
25.01.2023

Szwecja. Raport w sprawie zatonięcia promu Estonia: nie ma śladów kolizji ani eksplozji

Nie ma śladów kolizji z innym statkiem, obiektem pływającym, ani pozostałości świadczących o eksplozji, mogących spowodować zatonięcie w 1994 roku promu Estonia - ogłosiła w poniedziałek w Tallinie wspólna estońsko-szwedzko-fińska komisja ekspertów.
23.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Pakistan ma otrzymać pomoc w łącznej kwocie 8,57 mld USD na usuwanie skutków katastrofalnej powodzi

Otrzymaliśmy jak dotąd łączne zobowiązania w wysokości 8,57 mld dolarów na pomoc w usuwaniu skutków powodzi - podał w poniedziałek minister informacji Pakistanu Marriyum Aurangzeb, cytowany przez agencję Reutera.
09.01.2023

Odra nadal z wysoką zawartością soli

Zasolenie Odry jest nadal wysokie – wynika z nowych badań, przeprowadzonych przez specjalistów ds. ekologii wodnej i rybołówstwa śródlądowego w Instytucie Leibniz (IGB).
15.12.2022

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

System barier ma uchronić Wenecję przed bardzo wysoką wodą

Lokalne władze poinformowały, że system ruchomych barier Mose zablokował we wtorek napływ do miasta tzw. wysokiej wody o jednym z najwyższych poziomów w historii. Rano poziom ten osiągnął na Adriatyku 173 centymetry, czyli najwięcej po powodziach z 1966 i 2019 roku.
22.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Ukraińskie władze: na południu paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną

Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
05.11.2022

Wielka Brytania odrzuca "zmyślone" zarzuty Rosji, jakoby uszkodziła Nord Stream

Wielka Brytania odrzuciła w sobotę rosyjskie twierdzenia, jakoby to jej marynarka wojenna była odpowiedzialna za uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2, nazywając to "zmyśloną historią na ogromną skalę".
29.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream wyzwaniem dla stabilności w Europie; podejrzenia padają na Rosję

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream, do którego doszło w poniedziałek na wodach Morza Bałtyckiego, wywołał obawy o bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w Europie i zapoczątkował dyskusję o nowej strategii rosyjskich operacji hybrydowych wymierzonych w Zachód. W ocenie licznych ekspertów awaria mogła być skutkiem celowych działań Kremla.
28.09.2022

Szef MSZ: wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkich

Wyciek gazu do Morza Bałtyckiego niepokoi nas wszystkich. Nie możemy wykluczyć, że była to katastrofa spowodowana przez człowieka - podkreślił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Wezwał do "niezależnego śledztwa" w tej sprawie.
27.09.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjskie ośrodki propagandowe powracają do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej. Władze Kaliningradu wyraziły obawy, co do stanu ekologii Zatoki Kaliningradzkiej, na który wpływ ma mieć przekop - podkreślił pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
21.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Kanał Sueski odblokowany i pracuje na pełnych obrotach. 7 mld euro w roku

57 statków o nośności 3,4 mln t przepłynęło po jego odblokowaniu w dniu 2 września br. Kanał Sueski został szybko odblokowany, po tym jak na mieliźnie osiadł zbiornikowiec 64 tys. t Affinity V. Po szybkiej akcji jednostkę o długości 252 m. ściągnięto z mielizny i odholowano. Następnego dnia na Kanale Sueskim znalazło się już prawie 60 statków, informował admirał Osama Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego.
02.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Pierwszy milion ton zboża wyeksportowany z Ukrainy

Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża od czasu zawarcia prawie miesiąc temu porozumienia umożliwiającego wznowienie tego eksportu - poinformował w piątek wieczorem prezydent Włodymyr Zełenski.
27.08.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Na Odrze 282 upusty bez pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
23.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Minister Moskwa: badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze

Badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała sytuację z 2009 r. na Bugu i Narwi.
20.08.2022

Wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk w "Die Welt": katastrofy ekologicznej na Odrze nie można było przewidzieć

"Wiele wskazuje na to, że katastrofa w Odrze mogła być pochodzenia naturalnego, pewne rozprzestrzenienie się glonów mogło doprowadzić do zabicia ryb" - mówi wiceminister spraw zagranicznych Polski w wywiadzie opublikowanym w piątek na portalu dziennika "Die Welt". "Nie można było przewidzieć katastrofy ekologicznej" - zaznacza.
20.08.2022

Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego: w próbkach wody nie znaleziono nieprawidłowości

Pierwsze szczegółowe badania wody z niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego nie wykazały żadnych nieprawidłowości - przekazał w piątek minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
19.08.2022

Rybacy i przetwórcy rybni w obliczu największego kryzysu w historii. „Jeżeli połowy nie ruszą szybko, to stoimy przed widmem bankructwa”

Nie tylko wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne i ośrodki turystyczne mają poważny problem wynikający z katastrofy ekologicznej na Odrze. Niemal z dnia na dzień możliwość funkcjonowania stracili także rybacy, przetwórcy i spółdzielnie rybackie.
19.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

"Rzeczpospolita": Śledztwo nad Odrą

Zbadane w Polsce próbki wody z Odry nie wykazały substancji toksycznych, które spowodowałyby śnięcie ryb w drugiej co do wielkości polskiej rzece – pisze środowa "Rzeczpospolita".
17.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.