• <

Wynik wyszukiwania - "zaproszenie" - Wiadomości

Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
21.05.2024

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.
13.05.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Nad Morzem Kaspijskim odbędą się manewry wojskowe bez udziału Rosji

Pięć krajów byłego ZSRS przeprowadzi w lipcu br. wspólne ćwiczenia wojskowe nad Morzem Kaspijskim bez udziału Rosji; budzi to zaniepokojenie Moskwy - poinformował redagowany w Berlinie portal bne IntelliNews. Jak dodano, ma to prawdopodobnie związek z rozwojem Korytarza Środkowego.
16.04.2024

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Dowództwo Operacyjne: Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej

Polska dołączyła do Połączonych Sił Marynarki Wojennej (ang. Combined Maritime Forces - CMF) - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne. To największe na świecie - jak podkreślili wojskowi - partnerstwo morskie chroniące prawo międzynarodowe w Zatoce Perskiej oraz na Morzach Arabskim i Czerwonym.
20.03.2024

Szwecja wstąpiła do NATO

Rząd Szwecji podjął w czwartek po południu decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. To ostatnia czynność, jaka musiała zostać dokonana ze szwedzkiej strony, aby kraj stał się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
07.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Druga edycja Konferencji OFFSHORE WIND – ryzyko, bezpieczeństwo, finasowanie już w marcu w Sopocie

W dniach 11-12 marca w Sopocie odbędzie się druga edycja konferencja poświęcona tematyce morskiej energetyki wiatrowej. W jej ramach przedstawiciele branży, a także największych banków, instytucji finansujących, towarzystw ubezpieczeniowych oraz zespołu ekspertów spółek z Grupy MJM Holdings specjalizujących się w ubezpieczeniach dla energetyki odnawialnej, porozmawiają o dotychczasowych osiągnięciach i nadchodzących wyzwaniach sektora MEW.
19.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

XXI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie – od czwartku

Cyrk na wodzie to temat przewodni XXI Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie i zaproszenie, jak zapowiada organizator, do kolorowego świata pełnego magii, niespodzianek i fantazji. Zlot startuje w czwartek i zakończy się w niedzielę kąpielą w Bałtyku. Rok temu kąpały się 8893 osoby.
07.02.2024

Iran, Chiny i Rosja przeprowadzą w marcu wspólne manewry morskie

Iran, Rosja i Chiny mają przeprowadzić wspólne ćwiczenia morskie w celu "zapewnienia bezpieczeństwa w regionie" – ogłosił w poniedziałek dowódca irańskiej marynarki wojennej kontradmirał Shahram Irani.
06.02.2024

Port Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium. Centrum miałoby powstać na działce w sąsiedztwie mostu portowego, u zbiegu ulic Solnej i Warzelniczej.
29.01.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Promocja książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej zapraszają na promocję książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”.
10.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

DNV wie jak optymalizować projektowanie instalacji morskich farm wiatrowych

DNV zakończyło etap 1 wspólnego projektu branżowego, którego celem było ustanowienie standardów podstacji morskich dla rozwijającego się sektora pływającej energii wiatrowej. Wnioski zawarte w raporcie warte są upowszechniania, by uniknąć wpadek firm uczestniczących w budowie zarówno stacjonarnych jak i pływających farm wiatrowych. A jest ich ostatnio zbyt wiele.
08.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Baltexpo - zostań wystawcą! Zaproszenie od Stoczni CRIST S.A

Baltexpo to międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku - dołącz do grona wystawców na największych branżowych targach sektora gospodarki morskiej.
21.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie obsypany nagrodami na międzynarodowym konkursie chóralnym w Seghizzi

Seghizzi to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Europie rozgrywany w Gorycji, we Włoszech. W tym roku w dniach 21-23 lipca odbyła się jego jubileuszowa – 60. edycja, podczas której Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zgarnął niemal wszystkie nagrody!
26.07.2023

Wizyta polskich dowódców na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

Na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski i szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78). Wizyta odbyła się 17 lipca br. na Morzu Adriatyckim w ramach „Dnia Dostojnych Gości”, w trakcie której uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć zdolności operacyjne tego okrętu podczas misji na Morzu Śródziemnym.
20.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Energetyczna, wakacyjna przygoda! „Świerszczyk” na morskich farmach wiatrowych

Wydawnictwo Nowa Era i PGE Baltica łączą siły, prezentując wyjątkowy numer „Świerszczyka”. To zaproszenie do ekscytującego świata morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2023

PŻB partnerem Muzeum II Wojny Światowej: „Chcemy być hubem łączącym instytucje kultury z Polski i Szwecji”

Polska Żegluga Bałtycka, operator linii promowych Polferries, podpisała porozumienie o partnerstwie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum liczy, że dzięki świadczeniom reklamowym na promach Polferries w ich progi zawita więcej turystów zza granicy.
25.06.2023

P. Müller ws. propozycji Ziobry: idealny moment na rozmowę o Fit for 55 to posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu to idealny moment na rozmowę o kosztach Fit for 55 - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do propozycji Zbigniewa Ziobrę debaty z premierem na ten temat. Według Müllera, argumenty Ziobry w tej sprawie są średnio trafione.
22.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
19.05.2023

Zaprószenie ognia w zakładzie produkcyjnym w Korei Południowej zagrożeniem dostawy gazowców dla Polski?

Oceniając skutki zniszczeń po pożarze, który wybuchł 21 kwietnia br. w zakładzie produkcyjnym należącym do Hankuk Carbon Plant, leżącego w południowokoreańskim Miryang, może to odbić się na przyszłych dostawach gazowców dla armatorów. Dotyczyć to może także statków, które do końca 2025 roku miały rozpocząć działalność w ramach czarteru dla PGNiG i stać się źródłem dostaw LNG m.in. dla Polski. Na razie nie wiadomo, czy terminy są zagrożone.
09.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
04.05.2023

Dar Młodzieży kontynuuje rejs. Powrócił z Madery do Antwerpii

Trwa rozpoczęty 21 marca rejs żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W jego ramach polscy i zagraniczni studenci realizują praktyki morskie. Kilka dni temu ponownie wpłynął do belgijskiego portu, szykując się też do dalszego etapu podróży oraz zabierając na pokład praktykantów z polskich szkół morskich.
25.04.2023

Szef SGWP w Szwecji o sytuacji bezpieczeństwa i współpracy regionalnej

Sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, perspektywy członkostwa Szwecji w NATO i współpraca regionalna to tematy rozmów szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka z szefem obrony Szwecji – poinformowała rzeczniczka Sztabu płk Joanna Klejszmit.
05.04.2023

Wszystko jasne! Tajemniczy obiekt przy Nord Stream 2 wydobyty i zidentyfikowany

Wydobyliśmy obiekt znaleziony przy Nord Stream 2. Według wstępnych badań jest nim nie stanowiąca zagrożenia pusta boja dymna lub granat dymny – poinformowała w środę Duńska Agencja Energii.
29.03.2023

Konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Żeglugę, a tym samym przemysł stoczniowy, czekają w najbliższych latach nie lada wyzwania związane z dekarbonizacją. Inicjatyw nie brakuje, a jedną z tych, które znalazły się w centrum dyskursu, są nisko- i zeroemisyjne napędy statkowe i takież paliwa. Tego typu rozwiązaniom poświęcone były konferencje z cyklu Marine Green Propulsion Solutions, które w połowie marca odbyły się najpierw w Szczecinie, a następnie w Gdańsku.
29.03.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Straż Wybrzeża USA rozszerza obecność na Pacyfiku

US Coast Guard zwiększa swoją rolę w utrzymywaniu bezpieczeństwa na Oceanie Indyjskim oraz Spokojnym. W ten sposób ta formacja rozszerza swoje kompetencje, w wielu miejscach wyręczając US Navy. Z racji na większe kompetencje, można oczekiwać wzmocnienia jej potencjału oraz wzrostu nakładów finansowych.
28.02.2023

„Dziewczyny na fali”. V edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.
22.02.2023

Konferencja OFFSHORE WIND – ryzyko | bezpieczeństwo | finansowanie. 6-7 marca, Sopot

W dniach 6-7 marca 2023 w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w całym łańcuchu dostaw sektora morskich farm wiatrowych „OFFSHORE WIND – ryzyko | bezpieczeństwo | finansowanie".
15.02.2023

Promocja żeglarstwa wśród środowisk polonijnych - list intencyjny

24 stycznia br. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej miało miejsce podpisanie listu intencyjnego – deklaracji pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a Akademią Marynarki Wojennej w zakresie współpracy środowisk polonijnych i społeczności akademickiej w obszarze promocji i rozwoju żeglarstwa.
27.01.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez SeaTech, należący do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
20.01.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
13.01.2023

Inwestycja na Bałtyku Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

Strażak-28 ochrzczony i z banderą [FOTO]

Nowa jednostka pożarnicza Portu Szczecin, Strażak-28, została oficjalnie ochrzczona. Po raz pierwszy podniesiono na niej także polską banderę.
06.12.2022

Zaproszenie na święto gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego

Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz oraz Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapraszają na obchody Święta Szkoły w dniach 7-8 grudnia 2022 roku.
29.11.2022

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
02.11.2022

Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Airmech zaprasza

3 listopada w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie rozpoczną się targi Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Impreza potrwa cztery dni.
26.10.2022

Sasin: Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę

Arabia Saudyjska wyraża chęć inwestowania w polską energetykę - mówił w środę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to pierwszy krok.
13.10.2022

Prezes PGE dla "Rz": PGE liczy nie tylko na samorządy

Sprzedajemy węgiel w cenie 2100 zł netto za tonę i zależy nam, żeby do odbiorców indywidualnych trafiał on w rozsądnej cenie, a więc poniżej 3000 zł brutto - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
07.10.2022

Dar Pomorza świadkiem miłosnej historii. Goście odnaleźli zaproszenie w butelce wrzuconej do Bałtyku

Diana i Wojciech wpadli na niebanalny pomysł i kilka tygodni przed swoim ślubem na Darze Pomorza wrzucili do Morza Bałtyckiego butelkę z zaproszeniem na uroczystość. Nietypowe znalezisko wyłowiły dzieci, które tego lata wraz z rodzicami wypoczywały na plaży. Rodzina, zauroczona treścią listu, niedługo po tym, wróciła nad polskie morze, tym razem w charakterze weselnych gości.
02.09.2022

Kolejna edycja Rejsu z GospodarkaMorska.pl - konferencja na morzu już w październiku [OSTATNIE MIEJSCA]

Już w dniach 3-5 października po raz kolejny z Portu Gdańsk, w kierunku szwedzkiego Nynäshamn wypłynie prom Nova Star wraz ze 150 uczestnikami konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. Idea konferencji na morzu i o morzu, która powstała w ubiegłym roku na stałe weszła do kalendarza branży morskiej.
01.09.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
19.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Biden podziękował Erdoganowi za odblokowanie akcesji Finlandii i Szwecji do NATO i zaangażowanie w sprawie Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podziękował podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem za jego "przywództwo" w sprawie uwolnienia eksportu ukraińskiego zboża oraz odblokowanie drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Biały Dom zasugerował, że przywódcy będą rozmawiać też o sprzedaży Turcji zmodernizowanych samolotów F-16.
29.06.2022

100 pytań do Ocean Winds. Spotkanie dla potencjalnych dostawców branży offshore

Ocean Winds, jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, organizuje spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej już 9 czerwca. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w szybko rozwijającej się branży offshore.
03.06.2022

Generał Zaruski płynie do Bremy i edukuje

Generał Zaruski, flagowa jednostka Gdańska, w sobotę 7 maja wypłynie do Bremy. Rejsy tego najstarszego polskiego żaglowca są częścią Programu Edukacji Morskiej, którego tegoroczne założenia zaprezentowało w piątek miasto Gdańsk.
06.05.2022

Kurs na inwestycje i innowacje. Elbląg i okolice z nowymi szansami na rozwój

Kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską a Mierzeją Wiślaną wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Port w Elblągu uniezależnia się od przejścia przez Cieśninę Pilawską, planuje rozwój i wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Elbląg i okolice zyskają szansę na rozwój usług i przemysłu.
02.05.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
25.04.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

Chór Akademii Morskiej ze Szczecina śpiewał dla Ukrainy

Trudno znaleźć słowa, by opisać to, co wydarzyło się podczas koncertu charytatywnego "Razem z Ukrainą", który odbył się 20 marca w Atlas Arena w Łodzi, a transmitowany był w 50 krajach świata. Z całą pewnością był to jeden z ważniejszych koncertów w historii Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, który włączył się w to największe wydarzenie charytatywne w Polsce.
22.03.2022

Chór Akademii Morskiej zaśpiewa obok gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został zaproszony do jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce. Artystów zobaczymy już w niedzielę 20 marca, w Łodzi, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert „Razem z Ukrainą”. Cel to zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Transmisję koncertu będzie można oglądać na antenie TVN oraz w Playerze.
16.03.2022

Gdańsk. Pas Nadmorski w Brzeźnie ma być bardziej dostępny dla spacerowiczów

Urząd miejski w Gdańsku informuje o kolejnym etapie działań związanych z zagospodarowaniem Pasa Nadmorskiego w Brzeźnie. Tereny w tym miejscu zmienią się w przestrzeń bardziej uporządkowaną i dostępną dla mieszkańców, jak i turystów.
21.02.2022

Ogłoszono konkurs na koncepcję zagospodarowania promenady do mola w Brzeźnie

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania, którego tematem będzie przedstawienie pomysłu na przebudowę i rewaloryzację promenady prowadzącej do mola w Gdańsku-Brzeźnie. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna, a przede wszystkim możliwość urzeczywistnienia swojego pomysłu. Zostanie on bowiem zaproszony do negocjacji w postępowaniu na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektu według swojej koncepcji.
05.02.2022

Huby z Gdyni pracują na sukces polskich firm. W Polsce i na świecie

Wyspecjalizowane zespoły projektowo-produkcyjne działają w ramach sześciu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia około 60 polskich innowacyjnych firm. Dzięki aktywnej współpracy najlepsze polskie inicjatywy, mają szansę na komercjalizację w branży morskiej. Powstał już m.in. hub statku bezemisyjnego, hub ICT & AI czy pomysł na hybrydowy system produkcji energii odnawialnej.
20.12.2021

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk- Makuch, istnieje na scenie muzycznej już 18 lat. Czynnie uczestnicząc w życiu miasta i regionu, a także reprezentując Szczecin na największych scenach świata (m.in. Tokio, Tajpei, Kanada, Ekwador, Rosja), zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami.
13.12.2021

DNV stawia na rozwój pływających morskich farm wiatrowych. Szansa dla konsorcjum polskich uczelni

Celem DNV jest zintegrowanie potencjału firm i uczelni i zastosowanie najlepszych praktyk w formie joint industry project (JIP). Te działania przyczynią się do przyspieszenia rozwoju technologii budowy i eksploatacji pływających farm wiatrowych. Chodzi o wypełnienie luk w dostępnych standardach dla podstacji umożliwiających skalowanie pływającej morskiej energetyki wiatrowej przy akceptowalnym poziomie ryzyka handlowego, technicznego, zdrowotnego, bezpieczeństwa i środowiskowego.
28.11.2021

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Można składać oferty na instalację morskich kabli eksportowych

Należące do Equinor i Polenergii spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zapraszają do udziału w dialogu z potencjalnymi dostawcami wszystkie firmy zainteresowane dostawami i instalacją morskich kabli eksportowych. Termin upływa 15 grudnia.
17.11.2021

Czy instytucje finansowe pomogą rozwijać polską branżę morską? [KOMENTARZE]

Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami, jednak nie milkną echa dyskusji, które miały miejsce w kameralnej atmosferze na promie Polferries. Najwięcej emocji wzbudził panel na temat warunków finansowo-prawnych rozwoju sektora morskiego w Polsce. W naszym podsumowaniu prezentujemy część wniosków, które podnieśli uczestnicy konferencji na morzu. Prezesów stoczni i instytucji finansowych pytamy o to, co jeszcze trzeba zrobić by wypracować mechanizmy współpracy, które na lata ułatwią rozwój polskiego offshore.
15.11.2021

Co się dzieje na placu budowy Polimery Police? Zobacz film i zdjęcia

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins odwiedziła plac budowy Polimerów Police. Członkowie rady razem z zarządem odwiedzili terminal przeładunkowo-magazynowy, instalację PDH i instalację PP.
01.10.2021

Drony lądują w Szczecinie

Think tank Nobilis Media we współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zaprasza na międzynarodową konferencję poświęconą bezzałogowym systemom powietrznym i kierunkom ich rozwoju. Konferencja odbędzie się 23 września (czwartek) w Hotelu Park przy ul. Plantowej 1 w Szczecinie.
09.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

3Bird Radar System zaprasza. Zapisz się na seminarium dotyczące migracji ptaków

Seminarium pod hasłem "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi: Morskie badania ptaków migrujących z użyciem stabilizowanego radaru ornitologicznego" otworzy projekt pod tym samym tytułem. Wydarzenie zaplanowano na 10 września.
01.09.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Zełenski o spotkaniu z Bidenem: będzie szczera rozmowa o zagrożeniach związanych z NS2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że oczekuje rzeczowego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sierpniu. Zaznaczył, że będzie to szczera rozmowa o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie stanowi gazociąg Nord Stream 2.
22.07.2021

Sprzedaż Portu Gdańsk Eksploatacja S.A. Siedmiu inwestorów zainteresowanych

Do 15 lipca 2021 przyjmowane były zgłoszenia firm zainteresowanych zainwestowaniem w spółkę Port Gdański Eksploatacja S.A. Jest to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu. Zainteresowanie zainwestowaniem w spółkę zgłosiło siedem firm. Są to zarówno podmioty krajowe, podmioty mające siedzibę w Unii Europejskiej jak i podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
19.07.2021

Znaczenie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu dla systemu HNS

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest zainteresowany możliwością wykorzystania przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby militarne.
16.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Nowa odsłona konkursu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił kolejne postępowanie, które ostatecznie ma wskazać realizatora projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w świnoujskim porcie zewnętrznym.
09.07.2021

Baltexpo 2021 powraca po długiej przerwie. Znamy program największych targów branży morskiej

Na finiszu są przygotowania do XXI Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo, największego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Od 6 do 8 września na targach pojawi się ponad połowa wystawców z ostatniego wydarzenia w 2019 roku. Co w programie tegorocznej imprezy?
07.07.2021

MSZ: Minister Zbigniew Rau odbył szereg spotkań dwustronnych

Podczas pobytu w tureckiej Antalyi minister Zbigniew Rau, na marginesie Antalya Diplomacy Forum, spotkał się ze swoimi odpowiednikami m.in. z Turcji, Ukrainy, Rumunii i Iranu. Głównym tematem prowadzonych rozmów był szczyt Biden-Putin, jego rezultaty oraz konsekwencje.
20.06.2021

Pierwszy w Europie park energii Wave Power o skali użytkowej

Region Bretania we Francji stworzy pierwszy w Europie komercyjny park energii z falowania w skali komercyjnej.
05.06.2021

Katar ogłosił przetarg na czarter ogromnej floty gazowców LNG

Qatar Petroleum zaprosił armatorów do wzięcia udziału w przetargu na długoterminowy czarter aż 100 gazowców, których firma będzie potrzebować do obsługi swojego terminalu eksportowego Golden Pass LNG oraz złoża North Field.
23.03.2021

Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne czeka na inwestora

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przypomina przedsiębiorcom i firmom zainteresowanym dzierżawą Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego (ZCL) w porcie Szczecin, że mają jeszcze tydzień na wyrażenie zainteresowania tą lokalizacją.
22.03.2021

PERN zamierza przełożyć głębiej rurociągi biegnące pod dnem Wisły w Płocku

PERN zamierza przełożyć na głębokość ok. 25 metrów pod dnem Wisły w Płocku dwie nitki rurociągu naftowego i jeden rurociąg produktowy. Inwestycja ma być wykonana metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki, gdzie magistrale ułożone są obecnie na głębokości do 2,5 m.
11.03.2021

Konferencja nt. widoczności łańcucha dostaw Transform 2021

Firma project44 zapowiedziała wirtualną konferencję dla innowatorów łańcucha dostaw Transform, która ma odbyć się 9 marca 2021 r. w Ameryce Północnej i 10 marca 2021 r. w Europie.
03.03.2021

Port Gdański Eksploatacja na sprzedaż - Zarząd Morskiego Port Gdańsk szuka inwestora dla największego operatora w Porcie Wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zdecydował się na sprzedaż pełnego pakietu akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. PGE to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
01.03.2021

Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne w porcie w Szczecinie czeka na inwestora

Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne położone w samym centrum portu w Szczecinie czeka na inwestora. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza do współpracy firmy i podmioty zainteresowanie dzierżawą tego terenu i prowadzeniem działalności usługowej, logistycznej, dystrybucyjnej czy produkcyjnej.
22.02.2021

Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne zaprasza zainteresowanych dzierżawą

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA zaprasza do wyrażenia zainteresowania dzierżawą terenów inwestycyjnych w szczecińskim porcie, określanych jako Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne (ZCL). Chodzi o obszar o łącznej powierzchni blisko 9,4 ha, na którym może być prowadzona działalność usługowa, logistyczna, dystrybucyjna czy produkcyjna. Dzierżawą może być objęty cały teren, bądź poszczególne jego części, począwszy od 2 ha.
08.02.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

Gowin: Niemcy to główny partner gospodarczy Polski

Wicepremier Jarosław Gowin złożył w czwartek wizytę w Berlinie. Spotkał się m.in. z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem i federalnym ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Rozmawiając z prasą podkreślił, że Niemcy to główny partner gospodarczy Polski.
21.01.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Pandemia zmieniła postrzeganie zmian klimatu i ich skutków

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia. Przykładem mogą być globalne łańcuchy dostaw, które zostały zerwane przez zamknięcie granic.
10.12.2020

Fregaty dla Marynarki Wojennej, czyli Miecznik bliżej realizacji?

18 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o postępach programu Miecznik. Zgodnie z upublicznionymi danymi, stosowne rekomendacje trafiły na biurko ministra Mariusza Błaszczaka.
24.11.2020

Portowe projekty przyszłości

Zarząd Morskiego Portu Gdynia uruchomił procedurę wyboru partnera prywatnego dla projektu „Budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego. Jak podkreślają władze portu, jest to najbardziej optymalna forma realizacji zamówienia przewidzianego w ustawie o zamówieniach publicznych i partnerstwie publiczno-prywatnym dla dużych projektów infrastrukturalnych.
18.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Postępy reanimowanego programu Ratownik: Polska złożyła ofertę na budowę okrętu

3 listopada, w odpowiedzi na pytania zadanie przez Zespół Badań i Analiz Militarnych Inspektorat, Uzbrojenia MON poinformował o postępach programu zamówienia i budowy wyspecjalizowanego okrętu ratowniczego projektu 570-II, który kryje się pod kryptonimem Ratownik.
09.11.2020

Premier: potrzebujemy restrykcji w walce z koronawirusem, ale bez zamknięcia gospodarki

Potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
12.10.2020

Konfederacja przeciwko lockdownowi

Konfederacja nie zgadza się na tego typu eksperymenty jak lockdown. Państwa, które przeszły kryzys, ale nie zniszczyły życia społecznego i gospodarki, mają teraz znacznie mniejszą śmiertelność chorych na COVID-19 niż Polska - przekonywał w poniedziałek poseł Janusz Korwin-Mikke.
12.10.2020

Będzie mini-lockdown w czerwonych strefach?

W czerwonych strefach powinien być mini-lockdown, czyli powrót do zasady: zostań w domu, jeśli nie musisz wychodzić; zamiast tego pozwala się na imprezy do 50 osób - powiedział PAP pediatra, immunolog dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem, na obecne rekordy zakażeń pracowaliśmy od maja.
03.10.2020

Zielony ład w Szczecinie, a gospodarka. Przedsiębiorcy będą dyskutować o energetyce

Już w najbliższy czwartek Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie będzie współorganizatorem kolejnego wydarzenia, którego celem jest edukowanie przedsiębiorców w zakresie ekologii i energetyki. Przed nami polsko-niemiecka konferencja energetyczna „Zielony ład i skutki dla regionu metropolitalnego Szczecina”. W ramach wydarzenia odbędzie się szereg prelekcji, dyskusja oraz networking.
28.09.2020

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO z okazji Światowego Dnia Morza 2020

Temat Światowego Dnia Morza 2020 Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety nie mógłby być bardziej aktualny, zarówno teraz jak i w ciągu najbliższych lat.
23.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Brytyjskie porty przygotowują się na nadejście autonomicznych statków

Stowarzyszenie Portów Brytyjskich (BPA) ruszyło z nowym projektem, który ma zbadać wpływ pojawienia się autonomicznych statków w brytyjskich portach.
26.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Wjazd cudzoziemców do Polski na imprezy mistrzowskie dozwolony!

Na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, możliwy jest wjazd cudzoziemców do Polski na międzynarodowe zawody sportowe rangi mistrzowskiej. Nie trzeba ubiegać się o specjalne pozwolenie od Straży Granicznej. Wystarczy ważny dokument podróży oraz ważny tytuł pobytowy (np. wiza) wraz z oficjalnym zaproszeniem wystawionym przez organizatora regat. Dotyczy to zawodników, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów.
14.08.2020

Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji

Jaką historię skrywa wyspa Fuerteventura? Jest rajem dla turystów czy raczej udręką dla mieszkańców? O historii tego miejsca, tubylcach i ich spojrzeniu na świat opowie Kasper Bajon - autor książki pod tytułem „Fuerte". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni.
13.08.2020

Żeglarska Parada Świętojańska: wyniki konkursu fotograficznego

20 czerwca odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady. Z tej okazji, wraz z gdyńskim portem zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
07.08.2020

Mistrzostwa świata i Europy juniorów w klasie 470 odwołane

Zaplanowane na 22-29 sierpnia Mistrzostwa Świata Juniorów klasy 470, mające się odbyć w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja zapadła po konsultacjach Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy 470 z Polskim Związkiem Żeglarskim, który odpowiadał za zorganizowanie regat.
05.08.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Baltic Sail Gdańsk we wrześniu. Parada po Motławie odbędzie się w niedzielę, 6 września

Międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk z nową datą i ze zmienioną formułą – organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa od 4 do 7 września do Gdańska. Zakończmy wspólnie sezon wodny.
12.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Baltic Sail Gdańsk we wrześniu

Międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk z nową datą i ze zmienioną formułą – organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa od 4 do 7 września do Gdańska. Zakończmy wspólnie sezon wodny.
07.07.2020

KE zaprasza do składania wniosków dot. nowowczesnych technologii niskoemisyjnych

Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego, dotyczących przełomowych technologii w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, a także wykorzystywania i składowania CO2, poinformowała Komisja.
03.07.2020

Pierwsza wspólna kampania promocyjna trzech regionów nad Adriatykiem

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska.
02.07.2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.
26.06.2020

Trump i Duda: relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze

Prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Donald Trump zgodzili się, że relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze. "Nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz" - mówił Trump w Gabinecie Owalnym. Duda wyraził nadzieję, że po tym spotkaniu relacje będą jeszcze lepsze.
24.06.2020

Ambasador Wilczek: rozmowy Dudy z Trumpem będą prowadzone w duchu transatlantyckim

W przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO; rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa "prowadzone będą w duchu transatlantyckim" - powiedział PAP ambasador RP w USA Piotr Wilczek.
22.06.2020

Świętojańska Parada Żeglarska już za nami. Weź udział w konkursie fotograficznym!

W sobotę odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
22.06.2020

Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę! KONKURS Portu Gdynia i portalu GospodarkaMorska.pl

Z okazji Parady Żeglarskiej zorganizowany został wyjątkowy konkurs! Osoby, które wybierają się 20 czerwca na spacer nad morze, aby oglądać Paradę zachęcamy do zrobienia zdjęć.
19.06.2020

Powstała koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski”

Walka z przyczynami i skutkami zmian klimatycznych oraz rozwijanie produkcji przemysłowej nie muszą się wykluczać. Co więcej – rozwój oraz badania w jednej z tych dziedzin przekładają się na zmiany w drugiej. Niezbędna jest jednak współpraca podmiotów związanych z każdym etapem wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania energii, ośrodków badawczych oraz think-tanków. W celu stymulowania takiej współpracy oraz zapewnienia przepływu wiedzy i doświadczeń Pracodawcy RP powołali do życia koalicję „Włącz Czystą Energię dla Polski”
18.06.2020

Tematy rozmów Dudy z Trumpem: obronność, energetyka, handel i bezpieczeństwo telekomunikacyjne

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.
18.06.2020

Żeglarska Parada Świętojańska 2020

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która już po raz czwarty uświetni Święto Morza. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców ma przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
18.06.2020

NCBR: 4 mln dla polskich przedsiębiorców i naukowców w ramach inicjatywy GlobalStars

W konkursie na innowacje o potencjale rynkowym, z obowiązkowym udziałem firm z Singapuru, na polskich wnioskodawców czekają 4 miliony złotych - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odbywa się to w ramach międzynarodowej inicjatywy GlobalStars.
09.06.2020

Nowa inwestycja Akademii Marynarki Wojennej [foto]

Akademia Marynarki Wojennej planuje budowę nowego obiektu. To budynek wielofunkcyjny, który zawierał będzie między innymi: kuchnię, stołówkę, sale wykładowe i pokoje. Koszt inwestycji to 55 mln. złotych, w całości finansowane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany termin zakończenia budowy 2023 rok.
05.06.2020

DFDS przygotowuje promy przed przyjęciem wczasowiczów

Operator promowy, firma DFDS, zaproponowała, abyśmy rzucili okiem na to jak przygotowała swoje promy przed zaproszeniem wczasowiczów do podróży na upragnione wyjazdy w tym roku.
02.06.2020

Webinar w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie zapraszają do udziału w webinarze w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej
15.05.2020

Prezes PKP zaapelował do KE o wsparcie inwestycji kolejowych

Prezes PKP S.A. zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie dla inwestycji kolejowych, które pomogą skutecznie pobudzić gospodarkę w ramach unijnego planu odbudowy gospodarczej - poinformowała kolejowa spółka w przesłanym PAP komunikacie.
14.05.2020

TargOiOwisko. Wydziałowe targi pracy dla studentów - tym razem online

Poszukujesz pracy? Praktyki? Stażu? Chcesz poznać firmy z branży okrętowej? Już dziś zarejestruj się na spotkania z pracodawcami - TARGOIOWISKO - targi pracy online, na które zapraszają Biuro Karier PG, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO.
14.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Dwie czołowe firmy połączyły siły, aby opracować rozwiązania energetyczne w celu zmniejszenia śladu węglowego

Energy Market Authority (EMA) oraz Keppel Offshore & Marine podpisały list intencyjny w celu opracowania rozwiązań energetycznych, digitalizacji i pojawiających się alternatyw niskoemisyjnych.
15.04.2020

Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce

Zakończyła się wizyta prezydenta Islandii Gudniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Polsce. Para przyjechała na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
05.03.2020

MON: Rosja, jak inne kraje OBWE, będzie zaproszona, by obserwować Defender-Europe 20

Kraje OBWE, w tym Rosja, zostaną zaproszone do obserwowania części ćwiczenia Defender-Europe 20 odbywającej się w Polsce – poinformowało MON. Polska wystosuje zaproszenie do 1 kwietnia.
05.03.2020

Rutter Day w Enamor

Enamor wraz z kanadyjską firmą Rutter zorganizował cykl spotkań informacyjnych, podczas których zaprezentowano najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologiczne systemy z zakresu bezpieczeństwa nawigacji i ochrony środowiska. Dwudniowe wydarzenie odbyło się w lutym i zgromadziło wiele osób, którym problem postępujących zmian klimatycznych oraz wyzwań z nim związanych, nie jest obcy.
11.02.2020

10 lutego na Pomorzu obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

W Pucku, Władysławowie i Wejherowie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 10 lutego obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystości zwieńczy koncert z udziałem głowy państwa i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
06.02.2020

IPN przedstawił materiały edukacyjne dot. 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Interaktywna publikacja, broszury, wystawy, lekcje plenerowe - to niektóre inicjatywy przygotowane przez gdański IPN z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Polski.
04.02.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście szuka chętnych do wybudowania głębokowodnego terminala kontenerowego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A szuka chętnych do wybudowania i użytkowania głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Ogłoszenie jest skierowane do podmiotów posiadających doświadczenie w zakresie budowy i eksploatacji morskich głębokowodnych terminali kontenerowych, w szczególności podmiotów które zrealizowały w przeszłości co najmniej jeden podobny projekt i posiadają doświadczenie w zarządzaniu tego typu terminalami.
04.02.2020

Sunreef Yachts z dwoma premierami na targach MIBS 2020

Dwa jachty żaglowe Sunreef Yachts zadebiutują na amerykańskim rynku podczas tegorocznych targów Miami International Boat Show. Od 13 do 17 lutego stocznia zaprezentuje katamarany Sunreef 50 PAZ oraz Sunreef 80 Endless Horizon na Miami Marine Stadium.
17.01.2020

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów z Funduszy Norweskich

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu firmy, które będą realizowały projekty bilateralne z obszarów energii odnawialnej, efektywności energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego czy łagodzące zmiany klimatu moga otrzymać 150 tys. euro dotacji z Funduszy Norweskich i EOG.
10.01.2020

Erdogan zapowiedział działania na rzecz rozejmu w Libii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę przybył do Tunezji z niezapowiedzianą wizytą, ogłosił podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Tunezji Kaisa Saieda, że oba kraje uczynią wszystko, by doprowadzić do zawieszenia broni w Libii.
25.12.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.