• <

Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce

Strona główna Prawo, polityka Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce
Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce - GospodarkaMorska.pl

ew

05.03.2020 Źródło: własne

Zakończyła się wizyta prezydenta Islandii Gudniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Polsce. Para przyjechała na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

W czwartek rano prezydent Republiki Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson odbył rejs statkiem Oceanograf. Towarzyszyli mu m.in. islandzka minister nauki i kultury Lilja D. Alfredsdóttir oraz prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.

R/v Oceanograf jest własnością Uniwersytetu Gdańskiego. To jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą. Wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego. Na pokładzie znajdują się m.in. laboratoria, multimedialna sala seminaryjna dla studentów oraz miejsce do obserwacji ssaków i ptaków morskich. Naukowcy wykorzystują Oceanograf do prowadzenia swoich badań oraz kształcenia studentów.

W czasie rejsu omówiono dotychczasowe kontakty pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim oraz współpracę w obszarze edukacji pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a krajami skandynawskimi.

"Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy gościć na naszym statku delegację Islandii. Debatowaliśmy o tym, jakie wyzwania stoją przed Islandią, głównie w zakresie wspierania Polonii islandzkiej, borykającej się z licznymi problemami. Podjęliśmy szereg zobowiązań o zaangażowaniu UG w proces edukacji naszych rodaków w Islandii. Rozmawialiśmy o włączaniu szeregu kursów, wykładów w języku polskim na Uniwersytecie Islandzkim, ale także wzajemnej wymianie akademickiej w zakresie badań naukowych między kadrą obu uczelni. Podejmiemy współpracę w zakresie edukacji morskiej" - powiedział prof. Piotr Stepnowski.

Na pokładzie statku naukowo-badawczego przedstawiciele obu uniwersytetów podpisali umowę o współpracy między uczelniami.

W imieniu UG "Memorandum of Understanding" podpisała prorektor ds. informatyzacji i umiędzynarodowienia prof. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek. Uniwersytet Islandzki w Reykjaviku reprezentował rektor uczelni dr Jón Atli Benediktsson.

Porozumienie zakłada wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych.

W tym czasie pierwsza dama Eliza Jean Reid zwiedziła Teatr Szekspirowski. Prezydentowa spotkała się z przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak oraz przedstawicielami Rady Równości i Rady ds. Imigrantów. W Teatrze Szekspirowskim odbyło się również spotkanie z popularyzatorami literatury islandzkiej w Polsce. Wśród nich był gdański tłumacz języka islandzkiego Jacek Godek.

Na zakończenie wizyty para prezydencka udała się do Muzeum II Wojny Światowej. Prezydenta oraz Pierwszą Damę powitał m.in dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki. Gościom wręczono pamiątkową replikę polskiego orła wojskowego wz. 1919. Oryginał został odnaleziony na Westerplatte w trakcie II sezonu badań archeologicznych w 2017 r. w pozostałościach Starych Koszar. Następnie islandzka delegacja zwiedziła wystawę czasową „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, opowiadającą o polskim doświadczeniu II wojny światowej.

Podczas pierwszego dnia pobytu w Gdańsku prezydent Republiki Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson wraz z małżonką złożył w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Parze prezydenckiej towarzyszyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Po oddaniu hołdu zamordowanym w grudniu 1970 r. stoczniowcom Jóhannesson zwiedził Salę BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi robotnikami a komunistyczną władzą oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Kolejnym oficjalnym punktem programu było zwiedzanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Prezydentowi Jóhannessonowi i jego małżonce towarzyszyła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor ECS Basil Kerski.

Jóhannesson przybył do Polski we wtorek. Tego dnia w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowa dotyczyła m.in. relacji dwustronnych, w tym sytuacji Polaków na wyspie, współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W obecności prezydenta RP i prezydenta Islandii podpisana została deklaracja pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej RP oraz Ministerstwem Edukacji Nauki i Kultury Islandii, dotycząca nauczania języka polskiego na Islandii. Według oficjalnych danych liczba zarejestrowanych w Islandii obywateli RP to ok. 20 tys., nie licząc Polaków, którzy mają także obywatelstwo islandzkie. Polacy stanowią tym samym najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców na wyspie.

Prezydent Duda i prezydent Jóhannesson wzięli także wspólnie udział w konferencji inaugurującej III edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w obszarze środowisko, energia i zmiany klimatu, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu.

We wtorek islandzki przywódca spotkał się także z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Pierwszy dzień wizyty zakończył uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim wydany przez prezydenta RP na cześć islandzkiej pary prezydenckiej.

W środę w godzinach przedpołudniowych przed przyjazdem do Gdańska prezydent Islandii wraz z małżonką Elizą Jean Reid odwiedził Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Warszawie, a także złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim
Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 55,62 $ baryłka  -0,34% 19:56
 Cyna 23031,00 $ tona 4,69% 25 sty
 Cynk 2690,00 $ tona 1,47% 25 sty
 Aluminium 2011,00 $ tona 1,82% 25 sty
 Pallad 2310,75 $ uncja  -0,87% 19:51
 Platyna 1080,90 $ uncja  -2,41% 19:56
 Srebro 25,39 $ uncja  -0,55% 19:56
 Złoto 1844,20 $ uncja  -0,32% 19:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.