• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa (foto, wideo)

ew

05.03.2020 19:22 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Dziś rano, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Zakłada ono m.in. wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku.

Jak powiedział nam rektor Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku, Dr Jón Atli Benediktsson: "Jesteśmy zainteresowani współpracą w wielu obszarach. Poczynając od tematów związanych z badaniami morza, przez polską kulturę i edukację. Uniwersytet Islandzki jest co prawda trochę mniejszy niż Uniwersytet Gdański, ale należy pamiętać, że jest największym uniwersytetem w Islandii, w którym mamy około 13000 studentów. Dodatkowo, jesteśmy bardo wszechstronni stąd też możemy zaoferować wiele płaszczyzn współpracy".

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Islandią rozpoczęła się w 2018 roku, gdy została podpisana umowa dwustronna uczelni z Uniwersytetem w Akureyri oraz umowa pomiędzy Wydziałem Oceanografii i Geografii UG a School of Business in Science w Islandii. Równocześnie Północnoatlantycka Organizacja Producentów wraz z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetem w Akureyri oraz School of Business in Science w Islandii podjęły się organizacji konkursu stypendialnego PISCES (Polish Icelandic Scholarship – Exchange Studies), który wspiera polskich studentów zamierzających studiować na Uniwersytecie w Akureyri w ramach Programu Stypendialnego Erasmus Plus.

Jak dodaje dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prorektor ds. informatyzacji i umiędzynarodowienia UG: "Mamy nadzieję, że pierwsza wymiana odbędzie się już w październiku. Będzie ona możliwa w ramach programu Erasmus. Dodatkowo, zaprosiliśmy studentów z Islandii do szkoły letniej, którą planujemy zorganizować. Będzie ona obejmowała m.in. badania na Oceanografie". 

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim odbyło się 5 marca 2020 roku na pokładzie statku r/v Oceanograf, należącego do Uniwersytetu Gdańskiego. W imieniu Uniwersytetu Gdańskiego memorandum podpisała prof. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, Prorektor ds. Informatyzacji i Umiędzynarodowienia UG, a Uniwersytet Islandzki w Reykjaviku reprezentował Rektor, Dr Jón Atli Benediktsson. Porozumienie zakłada wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych.

- Z delegacją Islandii, z Panem Prezydentem i Panią Minister Edukacji, Nauki i Kultury na czele,  którą gościliśmy na pokładzie naszego statku, rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed Islandią, głównie w zakresie wspierania Polonii islandzkiej, borykającej się z licznymi problemami. Podjęliśmy szereg zobowiązań o zaangażowaniu Uniwersytetu Gdańskiego w proces edukacji naszych rodaków w Islandii, ale również wzajemnej wymiany akademickiej w zakresie badań naukowych i kształcenia pomiędzy Uniwersytetem Islandzkim a Uniwersytetem Gdańskim – powiedział prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki UG

- Podczas tej wizyty otrzymałam bardzo dobry wgląd w system edukacji w Polsce – od opieki przedszkolnej po studia na Uniwersytecie Gdańskim. Jestem pewna, współpraca z uczelnią przyniesie korzyści obu stronom – podsumowała Lilja Dögg Alfreðsdóttir, Minister Edukacji, Nauki I Kultury

Spotkanie poprzedził rejs, w czasie którego zaprezentowano dotychczasowe kontakty Uniwersytetu Gdańskiego z Islandią oraz współpracę w obszarze edukacji pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a krajami skandynawskimi.  

Prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki UG przedstawił Uniwersytet Gdański, dotychczasową współpracę uczelni z Islandią oraz potencjalną współpracę w zakresie studiów polonistycznych. Dziekani i prodziekani wydziałów Oceanografii i Geografii, Zarządzania oraz Ekonomicznego – prof. Waldemar Surosz, prof. Angelika Kędzierska-Szczepaniak oraz prof. Monika Bąk, omówili współpracę swoich jednostek z Islandią. Agnieszka Tomasik, Dyrektor ZSO nr 8 w Gdańsku opowiedziała o projekcie „Kreatywna pedagogika”, a Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. Edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprezentował aspekty współpracy w obszarze edukacji pomiędzy Urzędem a krajami skandynawskimi.

Statek r/v Oceanograf to jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą. Statek, wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego, jest wykorzystywany do prowadzenia badań naukowych oraz kształcenia studentów. Na pokładzie znajdują się m.in. specjalistyczne laboratoria, multimedialna sala seminaryjna dla studentów oraz miejsce do obserwacji ssaków i ptaków morskich.

Nowoczesny statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma 49,5 m długości, 14 m szerokości i 2 m zanurzenia. Wysokość boczna jednostki to 3,8 m, a wysokość do pokładu górnego – 6,55 m. Statek posiada napęd diesel electric: agregaty Volvo (dwa po 420 kW i dwa po 225 kW) oraz pędniki Schottel (dwa rufowe pędniki azymutalne i dwa pędniki dziobowe). Prędkość ekonomiczna nowej jednostki to 10 w., maksymalna zaś jest o 2 w. większa. 

Zasięg przy prędkości ekonomicznej to 2 500 Mm, a autonomiczność żeglugi – 21 dni. Portem macierzystym Oceanografa jest Gdynia. Statek może zabrać na pokład maksymalnie 20 osób.

Budowę Oceanografa w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni rozpoczęto w maju 2013 roku. Wodowanie jednostki odbyło się w czerwcu 2015 roku, a chrzest w roku 2016.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.