• <

XXI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie – od czwartku

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie XXI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie – od czwartku

Partnerzy portalu

Cyrk na wodzie to temat przewodni XXI Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie i zaproszenie, jak zapowiada organizator, do kolorowego świata pełnego magii, niespodzianek i fantazji. Zlot startuje w czwartek i zakończy się w niedzielę kąpielą w Bałtyku. Rok temu kąpały się 8893 osoby.

Niewątpliwie to wspólna kąpiel w Bałtyku była kulminacyjnym i najbardziej widowiskowym momentem wszystkich minionych zlotów morsów i ma być nim również w 21. edycji tej międzynarodowej imprezy. Miłośnicy morsowania wskoczą do morza w południe, 11 lutego. Zanim to nastąpi organizator zlotu, Centrum Kultury w Mielnie, zapowiedziało, sporo atrakcji dla uczestników.

Na plaży, która w ramach inwestycji Urzędu Morskiego w Szczecinie została poszerzona, stanie po raz pierwszy wodny plac zabaw. "Będą trampoliny, zjeżdżalnie i prawdopodobnie jedyna w Polsce nadmorska tyrolka" – przekazała rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Mielnie Mirosława Diwyk-Koza.

Zapowiedziała kąpiel w Bałtyku z pochodniami w pierwszy wieczór zlotu oraz poranne spotkania z Morzem Aniołów. "To społeczność, która każdego dnia o wschodzie słońca spotyka się na plaży w Sopocie i rozpoczyna dzień wspólnym wejściem do zimnej wody. Grupa odwiedzi Mielno już po raz kolejny i zaprosi wszystkich chętnych nie tylko do wspólnego wejścia do wody, ale również do kręgu intencji i anielskich zdjęć. Dodatkowo, sobotniemu wejściu do morza towarzyszyć będzie nietypowy koncert Piano Ice Man Tomasza Szwelnika" – poinformowała Diwyk-Koza.

Swój udział w zlocie potwierdził Valerjan Romanovski, gospodarz Mistrzostw Polski w Morsowaniu, które podczas mieleńskiej imprezy będą miały swoją czwartą edycję, wielokrotny rekordzista Guinnessa i autor książek o morsowaniu. Mielno odwiedzi również pływak Bartłomiej Kubkowski, który dwukrotnie podjął próbę przepłynięcia Morza Bałtyckiego. Będzie także okazja, by porozmawiać z Adamem Kowalewskim, psychologiem oraz praktykiem pracy z ciałem i oddechem w terapii.

Ponadto nie zabraknie dobrej muzyki i "saunowania". Zorganizowane zostaną dwa bale morsa, po raz drugi Morsmageddon. Tradycyjnie działać będą: Pałac Ślubów, w którym można było zawrzeć związek małżeński ważny jedynie na czas zlotu, oraz Morsowa Strefa Chilloutu. Rozegrany został także turniej Mrozoodpornych. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej zlotu.

Od 2004 r. zachodniopomorskie Mielno przez kilka dni lutego staje się międzynarodową stolicą morsów, czyli miłośników zimowych kąpieli z Polski i różnych zakątków świata. Podczas mieleńskich zlotów ustanowiono dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1054 osoby, i drugi w 2015 r., nadal aktualny, gdy w Bałtyku wykąpało się 1799 morsów.

Podczas kolejnych zlotów w Mielnie do morza wchodziło więcej morsów, ale już bez ustanawiania rekordów. Ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią w 2021 r. impreza się nie odbyła, za to w 2022 r. połączono dwie edycje. W wydarzeniu wzięło wówczas udział 8576 morsów. W 2023 r. do Mielna przyjechały na zlot 8893 osoby.(PAP)

Inga Domurat
ing/ jann/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.