• <

Pierwszy w Europie park energii Wave Power o skali użytkowej

05.06.2021 22:45 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwszy w Europie park energii Wave Power o skali użytkowej

Partnerzy portalu

Pierwszy w Europie park energii Wave Power o skali użytkowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. seabased.com

Region Bretania we Francji stworzy pierwszy w Europie komercyjny park energii z falowania w skali komercyjnej.

Przy wsparciu regionu Seabased, firma zajmująca się energetyką oceaniczną, kierowana przez francuskiego dyrektora generalnego Laurenta Alberta, planuje budowę parku energii falowej o mocy 10 MW w zatoce Audierne.

– Region Bretanii z przyjemnością wspiera ten szczególnie innowacyjny komercyjny projekt. Przyczyni się on w znacznym stopniu do produkcji energii odnawialnej wzdłuż wybrzeża Bretanii – mówi Loïg Chesnais-Girard, przewodniczący Rady Regionalnej Bretanii.

Philippe Thieffry, kierownik Bretagne Ocean Power, zauważył, że projekt pomoże utrzymać region Bretanii jako wyjątkowy, modelowy obszar zastosowania innowacyjnej technologii pozyskiwania energii, zwłaszcza że może to być pierwszy w Europie park o tak dużej skali, podłączony do sieci. Inicjatywa ta będzie również pomocna w promowaniu wzrostu przemysłowego i gospodarczego w regionie. Taki też jest cel Bretagne Ocean Power, który stanowi centralny akcelerator dla projektów morskiej energii odnawialnej na tym obszarze.

Centrum innowacji w dziedzinie energii oceanicznej  

Dla Seabased jest, to idealna możliwość zainstalowania zaprezentowanego komercyjnego systemu w zatoce Audierne. 

– Bretania wykonuje fantastyczną pracę, budując jedyne w swoim rodzaju centrum innowacji w dziedzinie energii oceanicznej na obszarze, który wcześniej miał niewiele odnawialnych źródeł energii – komentuje Albert.  

 Seabased już współpracuje z ENAG z Bretanii, firmą specjalizującą się w konwersji energii. ENAG zbudowała unikalny system elektryczny Seabased.

 – Współpraca Seabased z ENAG jest dla nas ważna pod względem zgodności z planem rozwoju przemysłowego Bretanii. Ale wybierając projekty energii odnawialnej jako uzupełnienie już istniejących w regionie, ważne jest dla nas zaproszenie firm znajdujących się na skraju komercjalizacji, które wykonały już kilka testów na pełną skalę w warunkach rzeczywistych – mówi Albert. 

Bretagne Ocean Power opracowała już projekty dotyczące energii oceanicznej na tym obszarze, zidentyfikowała strefy, w których działają różne technologie oraz podjęła współpracę z lokalnymi interesariuszami. 

Skalowanie mocy 

Planowany park energii falowej rozpocznie się od budowy pilotażowego projektu o mocy 2 MW i będzie skalowany do 10 MW, a następnie zostanie podłączony do sieci francuskiej.

Technologia Wave Power firmy Seabased wykorzystuje boję unoszącą się na powierzchni oceanu, która porusza się wraz z falami. Ten ruch unosi ciężki, namagnesowany ciężar zwany w górę i w dół wewnątrz generatora, który spoczywa na dnie morza. Generator Wave Energy Converter, lub WEC – przekształca tę energię mechaniczną w energię elektryczną, którą następnie przesyła do unikalnego systemu elektrycznego Seabased, również znajdującego się na dnie. System elektryczny przekształca energię z wielu generatorów w pojedynczy strumień energii elektrycznej.

Firma ukończyła już budowę dwóch parków demonstracyjnych,  które zostały podłączone do sieci i jest w trakcie ostatecznej optymalizacji systemu oraz certyfikacji zewnętrznej przed pełną komercjalizacją.

 Dla dyrektora generalnego Seabased ten projekt ma dodatkową korzyść. 

– Bardzo się cieszę, że mogę ogłosić nasz pierwszy komercyjny projekt w Europie w moim ojczystym kraju – powiedział Albert.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.