• <

Wynik wyszukiwania - "podwodna" - Wiadomości

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Portugalia. Trzy rosyjskie okręty wojenne na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii skierowała dwie fregaty w pobliże trzech okrętów rosyjskiej floty wojennej, które pojawiły się na wodach pod portugalską jurysdykcją, podało w piątek dowództwo marynarki w Lizbonie.
16.12.2023

Niewybuchy już nie stanowią zagrożenia. Marynarze zabezpieczyli morskie znalezisko

Od rana specjaliści z Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety intensywnie działała w związku z wykryciem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegały blisko helskiej plaży. W związku z tym marynarze zabezpieczyli obszar oraz przeprowadzili akcję wydobycia stwarzających zagrożenie bomb lotniczych.
15.12.2023

Litwa. Władze wzmacniają podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
21.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

MAG Offshore & N-Sea z porozumieniem dotyczącym Morskich Centrów Koordynacyjnych (MCC)

N-Sea Polska i MAG Offshore wspólnie rozwijają Morskie Centra Koordynacyjne (MCC) dla Polski i krajów bałtyckich. W ramach takiego podejścia strony udostępnią odpowiednią wiedzę, doświadczenie, sprzęt, statki i obiekty portowe, aby służyć naszym Klientom na etapach rozwoju i eksploatacji ich morskich farm wiatrowych w regionie Morza Bałtyckiego.
14.09.2023

Szykowany na atrakcję turystyczną ORP Kondor już w Górkach Zachodnich

W kwietniu służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor odbył swój ostatni rejs i wystawiony na sprzedaż, znalazł nowego właściciela. Dużo się spekulowało, jaki los go czeka. Obawiano się, że służący wiele lat Marynarce Wojennej okręt pójdzie "na żyletki", jednak jak się okazuje, jednostka zostanie atrakcją turystyczną. W ostatnim czasie zmienił swoje miejsce położenia i trafił do Stoczni Wisła w Górkach Zachodnich.
21.08.2023

Morskie siły Meksyku przechwyciły transport 3,5 ton kokainy

Marynarka Wojenna Meksyku (Armada de México) ogłosiła sukces w ramach dużej akcji antynarkotykowej na wodach wschodniego Pacyfiku, jaka miała miejsce pod koniec czerwca. Marynarze zatrzymali półzanurzalny statek załadowany 3,5 tonami kokainy w pobliżu Baja California, leżącego na północ od obszaru znanego z wyjątkowego natężenia przemytu w Ameryce Środkowej.
07.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.
27.06.2023

BBC: szef OceanGate lekceważył ostrzeżenia w sprawie łodzi podwodnej Titan

Dyrektor generalny firmy OceanGate wielokrotnie odrzucał ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z używaniem łodzi podwodnej Titan - twierdzi portal BBC. "W wyścigu do Titanica powtarzasz słynne hasło on jest niezatapialny", napisał w jednym z maili dawny konsultant firmy do jej szefa Stocktona Rusha. Rush wraz z czterema innymi osobami zginął w wypadku Titana, do którego doszło prawdopodobnie w niedzielę.
23.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: szanse na uratowanie załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru

Szanse uratowania załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru - oświadczył w czwartek były kapitan amerykańskiej Marynarki Wojennej David Marquet w rozmowie z NBC News. Ocenił, że mało prawdopodobne jest, by pięć osób na pokładzie mogło przeżyć dłużej niż 96 godzin, na które starczały zapasy tlenu w łodzi.
22.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

USA. Dowódca Straży Wybrzeża: poszukiwania łodzi Titan będą kontynuowane mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu

Akcja poszukiwawczo-ratunkowa załogi łodzi podwodnej Titan będzie kontynuowana przez cały czwartek mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu dla załogi - powiedział telewizji NBC dowódca 1. dystryktu amerykańskiej Straży Wybrzeża, kontradmirał John Mauger. Dodał, że ważnym czynnikiem jest wola życia załogi.
22.06.2023

USA. Ekspert: nawet jeśli łódź zostanie zlokalizowana, jej wydobycie potrwa wiele godzin

Jeśli nawet uda się zlokalizować zaginioną łódź podwodną, jej wydobycie zajmie wiele godzin - powiedział dr David Gallo, badacz głębin morskich, cytowany w czwartek przez "The Guardian".
22.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: słyszeliśmy kilka razy odgłosy na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Odgłosy wydobywające się z morskich głębin na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan były słyszane podczas kilku lotów samolotów P3, zarówno we wtorek jak i w środę rano - poinformował kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC). Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo, co było ich źródłem, ale na miejsce ściągane są dodatkowe zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).
21.06.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

Już w 2018 r. eksperci ostrzegali firmę OceanGate, że jej eksperymentalna łódź podwodna może ulec "katastrofalnym" problemom podczas wyprawy do wraku Titanica - pisze we wtorek "New York Times". Z kolei "The New Republic" informuje, że jeden z pracowników firmy został zwolniony za zgłaszanie obaw dotyczących bezpieczeństwa.
21.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: w poszukiwaniu łodzi podwodnej spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych, załodze kończy się tlen

Do wtorkowego poranka w ramach akcji poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej Titan spenetrowano już obszar 10 tys. mil kwadratowych (25,9 tys. km2) - podała we wtorek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Do akcji we wtorek włączył się kanadyjski morski samolot rozpoznawczy P-3 Aurora.
20.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

BBC: zaginęła łódź podwodna, z której obserwowano wrak Titanica

Łódź podwodna, wykorzystywana do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica, zaginęła na Oceanie Atlantyckim. Na jej poszukiwanie wysłano misję ratunkową - poinformowała rozgłośnię BBC straż ochrony wybrzeża.
19.06.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Media: USA zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów

Stany Zjednoczone zbudują szpiegowski superokręt podwodny za 5,1 mld dolarów, który będzie patrolował najgłębsze obszary oceanów i wysyłał drony oraz miniłodzie; to element rywalizacji o dno morskie, w którą zaangażowały się Chiny i Rosja - pisze we wtorek "USA Today", cytując ekspertów.
23.05.2023

Testy podniesienia specjalistycznej ramy podwodnej w Stoczni Crist

W suchym doku gdyńskiej Stoczni Crist dnia 17 maja o godzinie 10:00 odbył się test pontonu wielozadaniowego (MPP) i jego specjalistycznej ramy podwodnej SDT (Submarge Dumping Tool).
18.05.2023

Australia wydzieliła obszar morski do testów technologii autonomicznych

Australia stworzyła przybrzeżny poligon morski służący do testów technologii autonomicznych. Skorzystanie z niego nie będzie wymagało pozwoleń.
16.05.2023

W tunelu pod Świną trwają prace wykończeniowe

Budowa tunelu pod Świną, pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiega końca. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na obu wyspach trwają prace porządkowe i wykończeniowe.
11.05.2023

Polska marynarka będzie mogła zatopić wrogi statek atakujący podwodną infrastrukturę krytyczną

Według zatwierdzonego w zeszłym tygodniu projektu nowelizacji ustawy, polskie wojsko będzie miało prawo odpowiedzenia siłą na ataki terrorystyczne wobec infrastruktury morskiej.
08.05.2023

Zakończyły się największe od dekad manewry francuskiej armii pk. Orion 2023

We Francji zakończyły się największe od blisko 30 lat manewry wojskowe pk. Orion 2023, których uczestniczyły wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Ich przebieg wynikał z doświadczeń po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, prezentując przygotowanie jednej z największych i najbardziej doświadczonych armii wśród europejskich członków NATO.
06.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

NATO: Rosja może wziąć na cel kable biegnące po dnie mórz; zyskałaby wówczas strategiczną przewagę nad Zachodem

Rosja może spróbować dokonać sabotażu w sieciach kabli biegnących po dnie mórz i w innej infrastrukturze krytycznej, co pozwoliłoby jej uzyskać strategiczną przewagę nad Zachodem - oświadczył David Cattler, odpowiadający w NATO za wywiad i bezpieczeństwo.
04.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Kanada planuje wydać miliardy dolarów na okręty podwodne

Zdaniem przedstawicieli przemysłu obronnego Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna planuje odmłodzić swoją flotę podwodną. W grę wchodzi zakup do 12 nowych okrętów, przeznaczając na ogromną część budżetu na zbrojenia.
06.04.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Prof. Magdalena Błażewicz z Uniwersytetu Łódzkiego w gronie naukowców chroniących dno Pacyfiku

Wydobycie wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach pierwiastków z dna oceanu może mieć negatywny wpływ na środowisko i zagrażać morskiej różnorodności biologicznej.
05.02.2023

Niemiecki bank wspiera zielone promy od TT Line

TT-Line otrzymuje wsparcie finansowe dla promu RoPax zasilanego dwoma paliwami. Bank KfW IPEX-Bank zapewni finansowanie w wysokości 30 milionów euro.
29.12.2022

Portugalia. Media: ekspert podważa możliwość przesyłu zielonego wodoru gazociągiem BarMar

Transport zielonego wodoru planowanym gazociągiem BarMar z Barcelony do Marsylii jest nierealnym przedsięwzięciem - uważa cytowany w środę przez portugalskie media koordynator niezależnego Iberyjskiego Obserwatorium ds. Energii (OIE) Antonio Eloy.
26.10.2022

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

Biuro ministra Bergera: jest za wcześnie na wskazanie, czy eksplozje wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link

Jest za wcześnie, by jednoznacznie wskazać, czy eksplozje na Nord Stream wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link - poinformowało PAP w piątek biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Mateusza Bergera. Służby państwowe i PSE są w kontakcie ze stroną szwedzką - dodało.
30.09.2022

PSE: spółka jest w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link

PSE są w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link - poinformował w piątek PAP Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Do jednej z eksplozji na gazociągu Nord Stream doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.
30.09.2022

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.
29.09.2022

Farma na dnie oceanu. Przełomowa współpraca Nemo’s Garden i Siemensa [ZDJĘCIA]

Zespół włoskich inżynierów, nurków i naukowców opracował koncept uprawy roślin pod wodą. Startup Nemo’s Garden stworzył farmę na dnie oceanu, wykorzystując korzystne warunki podwodnej biosfery: stabilną temperaturę, parowanie wody, absorpcję CO2, obfitość tlenu oraz naturalną ochronę przed szkodnikami. Poszukiwania alternatywy w dobie kryzysu żywnościowego Grunty orne stanowią dziś jedynie 11 proc. powierzchni ziemi, a zmiany klimatyczne systematycznie pogarszają sytuację. Na wypadek globalnego kryzysu żywnościowego rozpocz
07.09.2022

Hiszpania planuje podwodny gazociąg do Włoch

Hiszpański rząd Pedro Sancheza planuje budowę gazociągu na dnie Morza Śródziemnego do Włoch. Surowiec przesyłany w ten sposób miałby stanowić alternatywę w Unii Europejskiej dla rosyjskiego gazu ziemnego.
25.08.2022

Dron, który lata i nurkuje - może zmienić inspekcje floating offshore i ułatwić monitoring wód

Innowacyjny dron może zarówno latać, jak i lądować na wodzie oraz nurkować, aby np. pobierać próbki i monitorować jakość wody. Dron został opracowany przez naukowców z Imperial College London i Empa, a niedawno po raz pierwszy przetestowany wraz z badaczami z instytutu badań wodnych Eawag na Jeziorze Zuryskim.
15.08.2022

Rosja wzmocniła się na Morzu Czarnym okrętem podwodnym

Grupa rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym w pobliżu Ukrainy została wzmocniona okrętem podwodnym - poinformowała w niedzielę ukraińska armia.
04.07.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

US Navy planuje wycofanie ze służby dziewięciu stosunkowo nowych okrętów

Marynarka wojenna USA chce wycofać ze służby dziewięć stosunkowo nowych okrętów walki przybrzeżnej, z których trzy wprowadzono do użytku mniej niż trzy lata temu; plan ogłoszono mimo rywalizacji z rosnącą w siłę marynarką Chin - podała w czwartek stacja CNN.
12.05.2022

Atak rakietowy z okrętu podwodnego na Lwów

W kierunku Lwowa wystrzelono sześć rakiet z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym – podało w piątek rano dowództwo sił powietrznych Zachód, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
18.03.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Izrael kupi okręty podwodne od Niemiec

Rząd Izraela podpisał z niemieckim holdingiem stoczniowym ThyssenKrupp Marine Systems GmbH opiewającą na 3,4 mld dolarów umowę, zgodnie z którą izraelskiej marynarce wojennej dostarczone zostaną trzy wysoko zaawansowane okręty podwodne - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Izraela.
20.01.2022

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych ostrzega przed podwodną aktywnością Rosji

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin ostrzegł Rosję, że każda próba przecięcia przez nią kluczowych podwodnych kabli telekomunikacyjnych może zostać uznana za akt wojny. Ujawnił też, że przedstawił rządowi wojskowe opcje w razie inwazji Rosji na Ukrainę.
08.01.2022

Rosjanie staranowali sonary brytyjskiej fregaty

Brytyjczycy poinformowali, że w 2020 roku rosyjska łódź podwodna zderzyła się z holowanym przez fregatę HMS Northumberland sonarem. Do zdarzenia prawdopodobnie doszło na skutek umyślnych działań załogi rosyjskiego okrętu.
07.01.2022

Salwador skonfiskował ponad 4 tony kokainy w porcie

Marynarka wojenna Salwadoru przechwyciła u wybrzeży Pacyfiku dwie półzanurzalne łodzie przewożące ponad cztery tony kokainy, poinformował w piątek rząd.
01.01.2022

Grecki nurek odnalazł wrak okrętu podwodnego

Grecki nurek odnalazł wrak włoskiego okrętu podwodnego z czasów drugiej wojny światowej - poinformowała w środę agencja Reutera. Wrak przez 80 lat leżał na głębokości 103 metrów na dnie Morza Egejskiego.
29.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Za atomowe okręty podwodne Australia zapłaci 80 mld dolarów

Rozwinięcie przez Australię floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym będzie kosztować ponad 80 mld dolarów i zajmie dziesiątki lat - podaje w poniedziałek portal France24 za raportem Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI).
14.12.2021

Tunel pod Świną. Budują elementy pod jezdnię i sufit [ZDJĘCIA]

Galeria ewakuacyjna, sufit z kanałem wentylacyjnym i wreszcie płyta z jezdnią, po której będą jeździć samochody - wszystko to powstanie w tunelu pod Świną dzięki zamontowanym tam prefabrykatom. W zakładzie prefabrykacji wykonano już ponad połowę z nich. A to nie jedyne wieści z budowy.
07.12.2021

Ekwadorski żaglowiec używany do szkolenia kadetów przechwycił łódź podwodną przemytników narkotyków

Niemal 80-metrowy trzymasztowiec należący do floty Ekwadoru przechwycił w piątek należący do przemytników narkotyków statek niskoprofilowy - podała we wtorek telewizja CNN.
26.10.2021

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Korea Południowa stała się ósmym krajem świata dysponującym technologią wystrzeliwania pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, a jednocześnie pierwszym wśród państw nieposiadających broni jądrowej.
07.09.2021

Ukraiński kapitan kontenerowca Maerska aresztowany w Australii

Kapitan kontenerowca Maersk Surabaya został aresztowany przez Australijską Policję Federalną w związku z uszkodzeniem podwodnego okablowania telekomunikacyjnego.
24.08.2021

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.
24.08.2021

Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO]

Kilometr tunelu wydrążyła maszyna TBM Wyspiarka w Świnoujściu – poinformowała w czwartek GDDKiA. Budowa świnoujskiej przeprawy ma się zakończyć w ostatnim kwartale przyszłego roku.
13.08.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

Umarł król, niech żyje król! Chińska marynarka wojenna kontra Ameryka

Chińska marynarka wojenna jest największą marynarką wojenną na świecie. Rosnąca potęga Chin na morzu stanowi twardy orzech do zgryzienia dla amerykańskiej marynarki wojennej od zakończenia zimnej wojny i stanowi kluczowy element dla utrzymania dotychczasowego statusu Stanów Zjednoczonych jako wiodącej potęgi militarnej.
13.07.2021

Zachodniopomorskie. Maszyna TBM drąży tunel pod cieśniną Świny

Wyspiarka drąży już pod Świną - poinformowano w piątek na oficjalnym profilu facebookowym "Tunel w Świnoujściu" poświęconym inwestycji. Drążenie od wyspy Uznam do wyspy Wolin maszyna TBM powinna zakończyć we wrześniu.
04.06.2021

Rosyjskie okręty okrążają całe wybrzeże Wielkiej Brytanii

Rosyjskie okręty podwodne "okrążają całe wybrzeże Wielkiej Brytanii" – powiedział w opublikowanej w niedzielę rozmowie brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że Rosja pozostaje dla Wielkiej Brytanii "zagrożeniem numer jeden".
23.05.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
19.05.2021

Łeba: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju [wideo]

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
18.05.2021

Marynarka wojenna potwierdza: nie ma nadziei na znalezienie ocalałych z okrętu podwodnego

Okręt podwodny, który zaginął w środę u wybrzeży Bali z 53 osobami na pokładzie, zatonął - potwierdził w sobotę szef sztabu indonezyjskiej marynarki wojennej. Znaleziono przedmioty z zaginionego okrętu, co wskazuje na to, że jednostka zatonęła. Nie ma nadziei na znalezienie ocalałych.
24.04.2021

Marynarka wojenna: okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie zatonął

Okręt podwodny, który zaginął w środę u wybrzeży Bali z 53 osobami na pokładzie, zatonął - potwierdził w sobotę na konferencji prasowej rzecznik indonezyjskiej marynarki wojennej Yudo Margono.
24.04.2021

Zespół ekspertów wydobywa z łódź sprzed 4000 lat

Eksperci rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego w Niemczech czółna liczącego ponad 4000 lat. Wykonana z drzewa lipowego prehistoryczna łódź jest sensacją archeologiczną. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej, żmudnej konserwacji przez konserwatorów z państwowego urzędu ochrony zabytków.
01.04.2021

Kolumbijskie wojsko przechwyciło na Pacyfiku łódź podwodną z kokainą

Narkotykowi baronowie z Ameryki Południowej regularnie podejmują próby przemytu narkotyków przy użyciu łodzi podwodnych. Proceder ten jest dobrze znany kolumbijskiej marynarce wojennej, która co kilka miesięcy informuje o kolejnych zatrzymaniach. Ostatni taki przemyt udaremniono wczoraj.
23.03.2021

Najważniejsze wypowiedzi polityków z dzisiejszej inauguracji prac przy tunelu w Świnoujściu

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
05.03.2021

Gróbarczyk: "tunel w Świnoujściu to inwestycja oczekiwana, pożądana i konieczna"

Tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, to ostatnie miejsce w Polsce bez takiego połączenia.
05.03.2021

Rusza drążenie tunelu w Świnoujściu

5 marca rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce.
04.03.2021

Koncern Leonardo wyposaży łodzie podwodne włoskiej marynarki wojennej

Koncern Leonardo podpisał kontrakt z Fincantieri o wartości około 150 milionów euro na dostarczenie wyposażenia dla pierwszych dwóch łodzi podwodnych U212 Near Future Submarines (NFS), z których pierwsza ma dołączyć do floty włoskiej marynarki wojennej w roku 2027. To strategiczne wyposażenie wzmocni zdolności włoskiej marynarki wojennej w zakresie nadzoru i ochrony w trakcie przeprowadzania operacji podwodnych na wodach włoskich i międzynarodowych.
01.03.2021

Świnoujście: drążenie tunelu od wyspy Uznam do Wolina ruszy za tydzień

Drążenie tunelu pod Świną ma rozpocząć pod koniec przyszłego tygodnia maszyna TBM, której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Prace nad tunelem mają się zakończyć w 2022 r.
25.02.2021

Największe morze na Tytanie ma co najmniej 300 metrów głębokości

Kraken Mare - wypełniony ciekłym metanem największy zbiornik Tytana - księżyca Saturna, jest głęboki na co najmniej 300 m. To wystarczy, aby wysłać w to miejsce zrobotyzowaną łódź „podwodną”. Dane potrzebne do określenia głębokości morza zgromadziła sonda Cassini.
25.01.2021

Trwają przygotowania do drążenia tunelu w Świnoujściu

We wtorek w Świnoujściu dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Wiercenie tunelu pod dnem rzeki ma się rozpocząć w marcu br.
12.01.2021

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Zaginiona platforma gazowa na Adriatyku odnaleziona na dnie morskm

Morska platforma gazowa INA „Ivana D”, która zniknęła na północnym Adriatyku podczas niedawnej gwałtownej burzy, została znaleziona na dnie morskim, poinformował chorwacki koncern naftowo-gazowy.
17.12.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

„Chabarowsk”: nowy rosyjski okręt podwodny do broni strategicznej

Rosja buduje okręt podwodny o napędzie atomowym dla strategicznego uzbrojenia, nazywanego czasem bronią „Dnia Sądu Ostatecznego”. Ta łódź podwodna jest nie mniej interesująca niż to, czym jest „naszpikowana”. Czy to prawda, że wraz z jej pojawieniem się świat stanie przed nową strategiczną rzeczywistością?
17.11.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Niedźwiedzica i jej młode wdrapały się na okręt podwodny, zostały zastrzelone (wideo)

Niedźwiedzica i jej młode wdrapały się na atomowy okręt podwodny w bazie w mieście Wiluczyńsk w Kraju Kamczackim na Dalekim Wschodzie Rosji i zostały zastrzelone - poinformował w poniedziałek serwis internetowy anglojęzycznego dziennika "The Moscow Times".
10.11.2020

Tunel w Świnoujściu. Na wyspie powstaje niemal 800 potężnych pierścieni [foto]

Są już gotowe pierwsze segmenty, z których będzie wykonany tunel łączący wyspy Uznam i Wolin. Specjalna maszyna Tunnel Boring Machine (TBM), która będzie drążyła tunel pod dnem Świny, będzie jednocześnie układała te betonowe segmenty w pierścienie, a kolejne zabudowane pierścienie będą tworzyły pełną obudowę tunelu.
30.10.2020

Łódź podwodna będzie badać morza wielkiego księżyca Saturna [wideo]

Naukowcy opracowywali koncepcyjną misję, która miałaby wysłać łódź podwodną na ogromny księżyc Saturna, Tytana, na którego lodowatej powierzchni znajdują się jeziora i morza ciekłych węglowodorów.
25.10.2020

O archeologii podwodnej i rybołówstwie - nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W budynku w kształcie wydmy znajdą się m.in. wraki statków, aranżacje słowiańskich łodzi czy eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego - powstaje w Łebie. Zwiedzimy go latem 2024 roku.
21.10.2020

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

Ocean Art 2020 – można zgłaszać prace do kolejnej edycji konkursu

Organizowany od 2010 roku konkurs fotografii podwodnej "Ocean Art" cieszący się coraz większym powodzeniem na całym świecie, rozpoczął przyjmowanie prac do nowej edycji.
24.09.2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.
15.09.2020

Konstruktor łodzi podwodnych przyznał się do zamordowania szwedzkiej dziennikarki

Duński konstruktor łodzi podwodnych, Peter Madsen, w filmie dokumentalnym przyznał się do zamordowania w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Wcześniej, choć zaprzeczał, został skazany za zabójstwo na dożywocie.
09.09.2020

Pierwsza w historii zdalna, podwodna inspekcja kadłuba

Jak poinformowało na swojej stronie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, z sukcesem został przeprowadzony pierwszy na świecie, podwodny, zdalny przegląd statku przy użyciu robota podwodnego (ROV, Remotely Operated Vehicle).
01.09.2020

Podwodna stacja badawcza “Proteus” Fabiena Cousteau. Wygląda obłędnie!

Najnowszy projekt Fabiena Cousteau i Yvesa Béhar to stworzenie największego kompleksu podwodnego naukowo-mieszkalnego na świecie. Według planów "Proteus" to modułowa konstrukcja usytuowana na 18 metrach pod powierzchnią wody. Dwupiętrowa budowla ma stać się domem i olbrzymim laboratorium dla naukowców i badaczy, niczym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
24.07.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.
03.07.2020

RE2 otrzymuje środki na rozwój podwodnych robotycznych ramion

RE2 Robotics, twórca broni robotycznej, otrzymał 2,5 miliona dolarów od Urzędu Badań Marynarki Wojennej na dalszy rozwój i komercjalizację swojej technologii w ramach programu Zręcznego Systemu Manipulacji Morskiej (DM2S).
01.06.2020

Peru: Straż przybrzeżna przechwyciła łódź podwodną z ponad toną kokainy

Okręt patrolowy peruwiańskiej straży przybrzeżnej przechwycił u północnego wybrzeża kraju łódź podwodną z ponad toną kokainy na pokładzie - poinformowała w środę meksykańska stacja telewizyjna "Televisa".
12.12.2019

Ujęto dwie osoby związane z przemytem kokainy łodzią podwodną

Hiszpańska policja zatrzymała w piątek dwie osoby związane z grupą przestępczą, która łodzią podwodną dostarczała do Europy wielotonowe ładunki kokainy z Ameryki Południowej. Jeden z ujętych mężczyzn to członek załogi.
30.11.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiego okrętu podwodnego na dnie Morza Barentsa

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiej nuklearnej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa stwierdzili podczas badań norwescy naukowcy. W jednej z próbek promieniowane radioaktywne zostało przekroczone ponad 100 tys razy - informuje norweska telewizja TV2.
11.07.2019

Mostostal Pomorze: prestiżowe kontrakty i zaufanie światowych gigantów (wywiad)

Mostostal Pomorze SA wykonuje wielkogabarytowe konstrukcje stalowe i aluminiowe na rynku krajowym i zagranicznym. Realizuje głównie projekty dla przemysłu offshore (w szczególności na rynek skandynawski), ale także dla przemysłu: petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, stoczniowego i infrastrukturalnego. Wykonuje także konstrukcje dźwigowe i specjalistyczne. Miesiąc temu firma wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo – biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. O najnowszych, prestiżowych kontrakt
14.06.2019

Politechnika Gdańska wykorzystuje oprogramowanie Simcenter firmy Siemens w dydaktyce i projektach badawczych

Simcenter STAR-CCM+ stał się jednym z najważniejszych narzędzi CFD na uczelni służących do symulacji przepływów cieczy.
27.05.2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja rozpoczyna działalność (wideo)

Znajduje się pięć metrów pod poziomem morza i wygląda jak wielka betonowa tuba. Pierwsza w Europie podwodna restauracja właśnie zaczyna przyjmowac rezerwacje. I mimo że na początku możliwość zjedzenia kolacji w tej wyjątkowej scenerii będzie miała tylko najbliższa rodzina i przyjaciele - chętnych nie brakuje. W norweskim lokalu zarezerwowano już ponad siedem tysięcy miejsc.
20.03.2019

Na Zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. Nie będą dostępne dla turystów

Na zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. A to za sprawą inwestycji, jaką jest pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m głębokości. Wyspy mają powstać w ciągu dwóch lat w miejscach, gdzie będzie składowany urobek wydobyty z dna. Nie zostaną udostępnione dla zwiedzających.
16.12.2018

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Imponująca ruchoma makieta kolejowa, trójwymiarowy model wraku okrętu wojennego ORP "Wicher" i jego niezwykłe eksponaty, mosty tczewskie za czasów swej świetności, a wszystko w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku na Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 8 września w godzinach 10:00-15:00.
25.08.2018

Pierwsza w Europie podwodna restauracja powstaje w Norwegii (foto)

Kolacja pięć metrów pod poziomem morza? Wktótce będzie to możliwe! W południowej Norwegii powstaje właśnie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Jak obiecują twórcy, będzie jednocześnie największa na świecie.
20.08.2018

Sztorm odsłonił tory na dnie Bałtyku (wideo)

Niezwykłe odkrycie na Półwyspie Helskim. Sztorm odsłonił tory leżące na dnie Morza Bałtyckiego. Zauważył je biegacz i fotograf Grzegorz Elmiś, który znalezisko pokazał na jednym z portali społecznościowych.
11.07.2018

Nowy dowódca ORP Orzeł

Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem, w trakcie pobytu okrętu na morzu w środę odbyła się uroczystość objęcia dowodzenia okrętem podwodnym ORP Orzeł.
01.06.2018

Wypadek na Kanale Kilońskim. Wrota śluzy znów uszkodzone

Wypadek na Kanale Kilońskim. Statek BF Timaru podczas wchodzenia do śluzy w Holtenau w Kilonii uderzył w jej wrota. Nikomu nic się nie stało.
21.04.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Przemysł podwodny w Polsce się profesjonalizuje, pracy będzie coraz więcej (foto, wideo)

W momencie, kiedy w Polsce pojawiają się duże projekty związane z morską energetyką wiatrową, koncepcją Bramy Północnej, rozbudową Portu Centralnego, Portu Zewnętrznego w Gdyni, tam prac podwodnych będzie dużo, ten przemysł się profesjonalizuje, jakby ze strony zlecających i ze strony firm nurkowych – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Stopierzyński, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków i współorganizator Konferencji Prace Podwodne 2018, która w czwartek odbyła się w Gdyni. Wydarzenie zgro
16.03.2018

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
12.03.2018

Okręty podwodne dla Polski się oddalają

Co dalej z nowymi okrętami podwodnymi dla polskiej floty? Czy doczekamy się w styczniu wskazania zagranicznego dostawcy nowych jednostek?
17.01.2018

Amerykański niszczyciel opuszcza Morze Czarne

Należący do amerykańskiej marynarki wojennej niszczyciel USS Carney 13 stycznia opuścił Morze Czarne. Wcześniej odbył wizytę portową na Ukrainie oraz przeprowadził serię ćwiczeń z okrętami rumuńskimi i tureckimi.
15.01.2018

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Dar Młodzieży po 2 latach znowu w Naucie

W doku pływającym nr 3 w Stoczni Remontowej Nauta S.A. trwają prace związane z remontem klasowym na żaglowcu szkolnym Akademii Morskiej – M/V „Dar Młodzieży”. Podczas pobytu w stoczni na jednostce wykonane zostaną między innymi prace konserwacyjno-malarskie, kadłubowe, ślusarskie czy elektryczne, kompleksowy remont przejdzie też silnik główny nr 2, a także przekładnia.
20.12.2017

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

Rekin głodny, to zły (wideo)

Naukowcy, którzy znajdowali się na pokładzie łodzi podwodnej stali się celem wygłodniałych rekinów.
06.11.2017

15 lat pod biało-czerwoną banderą

24 tysiące mil morskich żeglugi, w tym prawie 13 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych - to bilans działań okrętu podwodnego ORP Sokół w Marynarce Wojennej. W niedzielę, 4 czerwca mija 15 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
02.06.2017

Podwodna akcja saperów w Gdyni

Panzerfaust oraz pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej wydobyli i zabezpieczyli saperzy z 43. Batalionu Saperów z Rozewia wraz z Grupą Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców. Akcję przeprowadzono w czwartek w godzinach wieczornych. Przedmioty niebezpieczne zalegały na głębokości 2 metrów przy molo na wysokości zejścia na plażę nr 10 przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.
25.03.2017

Oko w oko z Titanikiem. Nowa atrakcja dla miłośników nurkowania

Blue Marble Private znów zaskakuje klientów. Tym razem firma w ofercie przygotowała nurkowanie w pobliżu wraku Titanica. Odstraszać może jedynie cena: 105 129 dolarów za osobę.
24.03.2017

Makieta promu artyleryjskiego z II wojny światowej w kołobrzeskim muzeum

Półtorametrowa makieta wraku promu artyleryjskiego z okresu II wojny światowej została we wtorek zaprezentowana w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Stworzenie jej za pomocą drukarki 3D zajęło uczniom kołobrzeskiej szkoły 800 godzin.
14.03.2017

Wybudowany w Polsce kablowiec kończy prace na farmie wiatrowej w imponującym czasie

Wybudowany w Polsce statek spisał się na medal. Podwodna instalacja na farmie wiatrowej Veja Mate zakończyła się 10 tygodni przed terminem, także dzięki pracy kablowca Siem Aimery, wybudowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding.
12.02.2017

Sztorm uszkodził sztuczną rafę w Ustce (foto)

Kosztowała prawie 150 milionów złotych, teraz jest poważnie uszkodzona. Sztorm naruszył betonową konstrukcję, która miała chronić plażę w Ustce. Fotografie podwodnej rafy opublikowali płetwonurkowie z klubu Alpha Team.
27.10.2016

Nagrody DEFENDER dla spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nagrody DEFENDER za najbardziej innowacyjne i perspektywiczne produkty zwiększające bezpieczeństwo państwa przyznane zostały ostatniego dnia XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Aż 4 z 10 przyznanych nagród trafiły do spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
16.09.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Wrak z I wojny światowej znaleziony u wybrzeży Danii

Niemiecka łódź podwodna UC-30. To jej wrak prawdopodobnie odnalazł duński JD-Contractor. Łódź, zatopiona w 1917 roku, została odnaleziona u wybrzeży Jutlandii.
22.08.2016

Jubileusz ORP Sokół

W przededniu 14 rocznicy wcielenia ORP "Sokół" do służby w polskiej Marynarce Wojennej odbyły się uroczystości rocznicowe. Zgodnie z marynarską tradycją rozpoczęto je podniesieniem bandery i małej gali banderowej.
03.06.2016

Zderzenie polskiego i rosyjskiego okrętu podwodnego? Jest komentarz Marynarki Wojennej

Kilka dni temu na Bałtyku miało dojść do zderzenia polskiego i rosyjskiego okrętu podwodnego – podają rosyjskie media. Marynarka Wojenna komentuje te doniesienia.
28.04.2016

Najdłuższa i pierwsza w Polsce podwodna przeprawa drogowa w sercu Portu Gdańsk już otwarta

W minioną niedzielę nastąpiło uroczyste otwarcie tunelu pod Martwą Wisłą. Tym samym urzeczywistniło się wyczekiwane od lat połączenie lewo i prawobrzeżnej części Portu Gdańsk.
25.04.2016

Najdłuższa i pierwsza w Polsce podwodna przeprawa drogowa w sercu Portu Gdańsk już otwarta

W minioną niedzielę nastąpiło uroczyste otwarcie tunelu pod Martwą Wisłą. Tym samym urzeczywistniło się wyczekiwane od lat połączenie lewo i prawobrzeżnej części Portu Gdańsk.
25.04.2016

Tunel pod Martwą Wisłą już otwarty - przejedź nim po raz pierwszy z nami [wideo]

Kierowcy mogą już korzystać z tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Przeprawa połączyła Trasę Słowackiego z Trasą Sucharskiego. Jako pierwsze przejechały m.in. zabytkowe pojazdy. Efektem otwarcia tunelu jest m.in. wprowadzenie zakazu wjazdu ciężarówek do śródmieścia.
24.04.2016

Nowa siedziba i jednostka podwodna - rozmowa ze Sławomirem Zwarą, dyrektorem spółki Elektro-plus

Ze względu na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Gdyni w rejonie ulicy Waszyngtona oraz potrzebą powiększenia hali produkcyjnej i powierzchni biurowej, spółka Elektro-plus zmieniła siedzibę. W obecnej, na ulicy Krzywoustego 4, znajduje się hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pracownicy mają lepsze warunki socjalno-bytowe. Firma zwiększa zatrudnienie, jest także w trakcie realizacji poważnej inwestycji związanej z rozwojem działalności na rynku offshore.
03.11.2015

Narodowe Muzeum Morskie – 55 lat

W numerologii 55 to liczba mistrzowska, symbolizująca pracowitość, potencjał intelektualny, poświecenie na rzecz nauki, rozwoju i innowacyjności. To liczba wielkich planów i ich realizacji. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzi 55 rocznicę powstania.
03.11.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.