Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
Na wniosek producenta, którym jest koncern stoczniowy ThyssenKrupp Marine Systems, Federalna Rada Bezpieczeństwa wydała "ostateczną decyzję zezwalającą" - oświadczył na forum komisji gospodarki Bundestagu minister gospodarki Peter Altmaier.
Zezwolenie dotyczy czwartego już przeznaczonego dla Egiptu oceanicznego okrętu podwodnego eksportowego typu 209/1400mod i tym samym pełnej realizacji kontraktu, którego zawarcie strona egipska potwierdziła jeszcze w 2012 roku.
W trakcie swej ubiegłorocznej wizyty w Egipcie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas nazwał ten kraj "ważnym partnerem" w gwarantowaniu stabilności regionu.
Trzeci ze zbudowanych okrętów przekazano odbiorcy w Kilonii w kwietniu bieżącego roku, dwa wyprodukowane wcześniej weszły do służby w 2017 roku. W Izraelu wyrażano obawy, że dostawa wzmocni militarną pozycję Egiptu względem regionalnych partnerów, ale w ubiegłym roku premier Benjamin Netanjahu poinformował, iż w roku 2014 zgodził się na dojście sprzedaży do skutku.
W skład zatwierdzającej eksportowe kontrakty zbrojeniowe niemieckich firm Federalnej Rady Bezpieczeństwa wchodzą kanclerz Niemiec, szef urzędu kanclerskiego oraz sześciu ministrów - spraw zagranicznych, obrony, finansów, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i gospodarki. (PAP)
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin
Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy