• <
SAR_2022

Peru: Straż przybrzeżna przechwyciła łódź podwodną z ponad toną kokainy

ew

12.12.2019 08:10 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Peru: Straż przybrzeżna przechwyciła łódź podwodną z ponad toną kokainy

Partnerzy portalu

Peru: Straż przybrzeżna przechwyciła łódź podwodną z ponad toną kokainy - GospodarkaMorska.pl

Okręt patrolowy peruwiańskiej straży przybrzeżnej przechwycił u północnego wybrzeża kraju łódź podwodną z ponad toną kokainy na pokładzie - poinformowała w środę meksykańska stacja telewizyjna "Televisa".

Według meksykańskiej stacji łódź z kokainą płynęła do Meksyku. Jej załoga złożona była z dwóch Kolumbijczyków, Meksykanina i Ekwadorczyka.

Władze Peru próbują ustalić, który z narkotykowych gangów sfinansował budowę łodzi i zorganizował transport kokainy do Meksyku.

Według doniesień niektórych mediów całkowita waga przewożonej w łodzi podwodnej kokainy mogła sięgać nawet dwóch ton.

Niedawno hiszpańska policja zatrzymała dwie osoby związane z grupą przestępczą, która łodzią podwodną dostarczała do Europy wielotonowe ładunki kokainy z Ameryki Południowej. Jeden z ujętych mężczyzn to członek załogi.

Według śledczych hiszpańska Galicja, gdzie w listopadzie policja przejęła kolejną łódź podwodną z 3 tonami kokainy na pokładzie, była regularnie celem dostaw narkotyków tą jednostką pływającą. Z dochodzenia wynika, że część transportowanych nią z Ameryki Południowej ładunków mogła trafiać również na Wyspy Kanaryjskie oraz do Portugalii. Proceder miał być prowadzony od kilku lat.

Przejęcie łodzi podwodnej możliwe było dzięki zatrzymaniu się jednostki blisko wybrzeża w okolicach portugalsko-hiszpańskiej granicy. Według źródła zbliżonego do śledztwa służby przejęły łódź po tym, jak osiadła ona w niedzielę na mieliźnie z powodu braku paliwa.

Zarekwirowana przez funkcjonariuszy jednostka to pierwsza transatlantycka łódź podwodna, którą przejęto na wodach terytorialnych Hiszpanii z narkotykami. Pochodząca z Gujany Francuskiej jednostka miała zdolność załadunku do 6 ton kokainy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.