• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Makieta promu artyleryjskiego z II wojny światowej w kołobrzeskim muzeum

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Makieta promu artyleryjskiego z II wojny światowej w kołobrzeskim muzeum
Makieta promu artyleryjskiego z II wojny światowej w kołobrzeskim muzeum - GospodarkaMorska.pl

pc

14.03.2017 Źródło: PAP

Półtorametrowa makieta wraku promu artyleryjskiego z okresu II wojny światowej została we wtorek zaprezentowana w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Stworzenie jej za pomocą drukarki 3D zajęło uczniom kołobrzeskiej szkoły 800 godzin.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu wydrukowali w technologii 3D model jednego z bałtyckich wraków, który został odkryty na dnie niedaleko Kołobrzegu podczas ubiegłorocznych podwodnych prac archeologicznych.

– Wrak przez płetwonurków zwany jest „kanonierką”, ale w rzeczywistości jest to niemiecki prom, który zatonął w 1945 r. – powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz. – Jednostka prawdopodobnie weszła na minę i w ten sposób znalazła się na dnie morza. W 2016 r. badaliśmy ją, zrobiliśmy dobrą dokumentację zarówno zdjęciową, jak i filmową. Dzięki temu uczniowie mogli wykonać tak dokładną makietę – podkreślił.

Ostasz dodał, że jednostka ma długość 40 m i nigdy nie zostanie wyciągnięta z dna Bałtyku. Wrak znajduje się na północ od portu w Kołobrzegu na głębokości ok. 9 m.

Dyrektor zaznaczył, że dzięki temu modelowi każdy, nie schodząc głęboko pod wodę, będzie mógł zobaczyć, jak wygląda wrak jednostki. – Makieta zbudowana jest z 27 elementów, jest przestrzenna, bardzo realistyczna, do jej wykonania użyto również materiałów naturalnych – powiedział.

Makieta jest fragmentem ekspozycji „Podwodna Odyseja”, która zostanie otwarta w maju br. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Na wystawie będą zaprezentowane m.in. artefakty należące do jednostki.

Jak podkreślali uczniowie, najwięcej pracy zajęło im zebranie dokumentacji dotyczącej wraku oraz samo rysowanie modelu projektu, który następnie został wydrukowany w drukarkach 3D. Praca nad modelem trwała cztery miesiące i wzięło w nim udział 18 uczniów technikum z 4. klasy. – To praktyka, która jest lepsza od podręcznikowej nauki. Wpisanie sobie takiego doświadczenia i umiejętności w CV jest dla mnie czymś ważnym – powiedział w rozmowie z PAP uczeń Mateusz Kozak.

– Obecnie uczniowie pracują nad modelem XV-wiecznego Kołobrzegu, który powinien zostać zakończony w grudniu tego roku – zapowiedział nauczyciel przedmiotów informatycznych Jacek Kawałek. W planach szkoły jest także realizacja makiety miasta z czasów wojen napoleońskich, sprzed II wojny światowej oraz tuż po wojnie z 1945 r. Wszystkie prace uczniów zostaną przekazane do kołobrzeskiego muzeum.

Jak zapowiedział dyrektor Aleksander Ostasz, w maju rozpoczną się kolejną badania podwodne w okolicach Kołobrzegu. – Do tej pory sprawdziliśmy bardzo mały wycinek dna morskiego, ok. 9 km2. Mamy jednocześnie pewność, że znajduje się tutaj bardzo dużo wraków jednostek pływających oraz samolotów. Muzeum współpracuje w rybakami, wędkarzami oraz z płetwonurkami, którzy służą pomocą we wstępnym ustaleniu miejsca wraku. Dzięki nim mamy wytypowanych kilka miejsc, które będziemy chcieli odwiedzić w tym sezonie – wyjaśnił.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.