• <

Na Zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. Nie będą dostępne dla turystów

pc/PAP

16.12.2018 15:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Na Zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. Nie będą dostępne dla turystów

Partnerzy portalu

Na Zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. Nie będą dostępne dla turystów - GospodarkaMorska.pl

Na zalewie Szczecińskim powstaną dwie nowe wyspy. A to za sprawą inwestycji, jaką jest pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m głębokości. Wyspy mają powstać w ciągu dwóch lat w miejscach, gdzie będzie składowany urobek wydobyty z dna. Nie zostaną udostępnione dla zwiedzających.

– Wyspy znajdą się na środku Zalewu Szczecińskiego i będą obudowane tak, by nie rozpłynęły się podczas falowania. One nie będą dokładnie okrągłe. To jest pewnego rodzaju schemat. Decyzja środowiskowa wymaga, żeby linia brzegowa tych wysp była urozmaicona, więc one będą posiadały jakieś zatoczki, zagłębienia – powiedział dla Radia Szczecin Andrzej Borowiec, pełnomocnik ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Dodał, że wyspa północna będzie w całości zalądowiona i będzie stanowiła swego rodzaju element środowiskowy do gniazdowania lub zatrzymywania się ptaków.

Cytowany przez Radio Szczecin Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, zwrócił uwagę na inne funkcje wysp.

– Część podwodna ma być obszarem dla wodnej części zwierzęcego świata. Drugi fragment to będzie czynne pole refulacyjne, czyli obiekt niebezpieczny dla ludzi, żeby wchodzić na ten teren – powiedział dla Radia Szczecin Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Jak podało Radio Szczecin, Urząd Morski w Szczecinie zastanawia się, czy wyspy nie powinny otrzymać nazw.

Pogłębienie toru wodnego to długo wyczekiwana przez całą szczecińską branżę gospodarki morskiej inwestycja. Obejmuje ona pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin na odcinku ok. 62 kilometrów, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 metrów oraz m.in. przebudową skarp brzegowych i pogłębieniem i poszerzeniem obrotnic dla statków.

Dzięki inwestycji maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do około 11 metrów (obecnie jest to 9,15 metra). Do portu będą mogły wchodzić statki o większym zanurzeniu bez konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do Szczecina. Statek który obecnie wchodzi z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.

Projekt jest realizowany przy współudziale środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld zł.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.