• <

Wynik wyszukiwania - "koronawirus" - Wiadomości

Największe wzrosty pośród unijnych portów w Gdańsku; sytuacja wszystkich poprawia się po pandemii

W 2022 r. łączną masę brutto ładunków morskich, obsłużonych we wszystkich portach UE, oszacowano na 3,48 mld ton, co oznacza wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z 2021 r. (3,45 mld ton). Zakłócenia spowodowane pandemią koronawirusa doprowadziły do spadku o 7,3 proc. w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) - podaje Eurostat.
06.12.2023

MSC Cruises składa zamówienia na dwa wycieczkowce o wyporności ponad 200 000 ton każdy

Jedna z czołowych firm z turystycznej branży żeglugowej inwestuje w nowe jednostki dla swojej floty, co wiąże się również z odrabianiem strat po pandemicznym okresie. To pierwsze duże statki wycieczkowe zamówione przez od ponad trzech lat, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zaplanowane jednostki klasy World mają być trzecie co do wielkości na świecie.
14.11.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Korea Południowa przywraca ograniczenia COVID dla załóg przybywających z Chin

Od kiedy Chiny zaczęły zmniejszać ograniczenia w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19, w tym kontekście załóg statków, inne kraje zaczęły zwiększać restrykcje dla podróżnych przybywających z Państwa Środka. W związku z tym Korea Południowa przywróciła swoje wymagania dotyczące testów i kwarantanny.
12.01.2023

Queen Elizabeth skraca rejs z powodu zarażeń koronawirusem na pokładzie

Należący do Cunard Cruises wycieczkowiec opuścił swój port na Bali z powodu wykrycia zachorowań na Covid-19 na pokładzie. Szacuje się, że 10-15% z 3000 osób na pokładzie (2000 pasażerów i 1000 członków załogi) ma pozytywny wynik testu.
30.11.2022

Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney

Statek wycieczkowy Majestic Princess przybył do australijskiego portu po wypłynięciu z Nowej Zelandii. Władze państwowe stwierdziły, że na pokładzie jednostki istnieje ryzyko „poziomu 3”, co wskazuje na zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
12.11.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

Chiny. Zmiany w polityce covidowej wpłyną na porty

Po zakończeniu tygodniowego lockdownu w Shenzhen w Chinach, ważnym węźle komunikacyjnym, przemysł i transport w mieście wrócił do pracy. Jednocześnie władze zapowiedziały, że w najbliższej przyszłości będą na podobne sytuacje reagować inaczej.
21.03.2022

Chiny znów w lockdownie. Łańcuchy dostaw zagrożone

Tydzień ma potrwać lockdown nałożony na Shenzhen, 17,5-milionowe chińskie miasto, będące ważnym centrum eksportowym. Blokada spowodowana jest falą koronawirusa. To nie jedyna część Chin zmagająca się z Covid-19.
16.03.2022

45 żołnierzy marynarki wojennej USA zwolniono, bo się nie zaszczepili

Marynarka wojenna USA zwolniła 45 żołnierzy, bo odmówili zaszczepienia się przeciwko Covid-19. 23 z nich było w czynnej służbie - przekazała gazeta "Navy Times".
27.01.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Obowiązek szczepień w marynarce wojennej Portugalii

Dowództwo portugalskiej marynarki wojennej wprowadziło obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dla swoich żołnierzy jednostek operacyjnych. Jak podkreślono, chodzi o uniknięcie zakażeń podczas misji na pełnym morzu.
17.01.2022

Od świąt ponad 800 zakażonych osób na wycieczkowcach w Brazylii

Od Świąt Bożego Narodzenia do czwartku na wycieczkowcach pływających u brzegów Brazylii potwierdzonych zostało w sumie ponad 800 infekcji koronawirusem - oszacowały służby medyczne tego południowoamerykańskiego kraju.
07.01.2022

Wszystkie rejsy pasażerskie na amerykańskich statkach z przypadkami Covid-19

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że na wszystkich amerykańskich wycieczkowcach stwierdzono zakażenia Covid-19.
05.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Zakażeni z uziemionego wycieczkowca AIDANova na kwarantannie w hotelach

Do poniedziałkowego wieczora służby medyczne Portugalii potwierdziły 77 przypadków zakażenia na niemieckim wycieczkowcu AIDANova, który od piątku objęty był kwarantanną w porcie w Lizbonie. Chorzy trafili do kilku hoteli w portugalskiej stolicy.
04.01.2022

Około 150 zakażonych pasażerów na pokładzie statku w Genui

Około 150 pasażerów statku wycieczkowego, który wpłynął w poniedziałek do portu w Genui we Włoszech, jest zakażonych koronawirusem - podała agencja Ansa. Większość pasażerów na pokładzie luksusowej jednostki MSC Grandiosa, która przypłynęła z Marsylii, to Włosi.
04.01.2022

Wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie zakończył rejs; stwierdzono nowe infekcje

Niemiecki wycieczkowiec AIDANova, który w piątek wieczorem został objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem, zakończył w niedzielę rejs z powodu stwierdzenia nowych infekcji. Statek udawał się na hiszpańską wyspę Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
02.01.2022

Niemiecki wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie

Niemiecki wycieczkowiec został w piątek wieczorem objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia, jakie pojawiło się na tej jednostce zmierzającej na hiszpańską wyspę Lanzarote, usytuowaną na atlantyckim archipelagu Wysp Kanaryjskich.
01.01.2022

USA: CDC rekomenduje rezygnację z rejsów wycieczkowych z powodu pandemii

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleciły w czwartek obywatelom USA unikanie podróży statkami wycieczkowymi, niezależnie od poziomu zaszczepienia na Covid-19. CDC podniosły także poziom ostrzeżeń o zagrożeniach na takich jednostkach do czwartego, najwyższego stopnia.
30.12.2021

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Amerykańska marynarka wojenna będzie zwalniać ze służby niezaszczepionych przeciw Covid-19

Amerykańska marynarka wojenna ogłosiła, że zacznie zwalniać ze służby niezaszczepionych przeciw Covid-19. Proces może zająć do sześciu miesięcy, a marynarze jeżeli zmienią zdanie i okażą certyfikat zaszczepienia, będą mogli pozostać na służbie - tłumaczono.
16.12.2021

Panama zaszczepi marynarzy pływających pod jej banderą

Laurentino Cortizo, prezydent Panamy, zapowiedział, że każdy z marynarzy, jacy pływają na statkach pod panamską banderą, niezależnie od ich narodowości, będzie mógł podczas wizyty w kraju zaszczepić się przeciwko Covid-19.
11.12.2021

Singapur planuje przekazać szczepionki marynarzom

Singapur planuje dostarczyć minimum 12 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 marynarzom różnej narodowości. Szczepienia mają się odbyć w kolejnej fazie programu Sea Vaccination (SeaVax).
19.11.2021

Naukowcy: w związku z pandemią do oceanów trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

UBS: zakłócenia w łańcuchach dostaw są przejściowe

W najnowszym wydaniu „UBS House View – Daily Europe” analitycy UBS twierdzą, że zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw będą krótkotrwałe i nie wpłyną zasadniczo na ogólnoświatowe ożywienie.
09.09.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Koronawirus kontratakuje. Nowe ogniska w chińskich portach zagrażają łańcuchowi dostaw

Dwa największe porty świata, Ningbo-Zhoushan oraz Szanghaj doświadczają kolejnych zatorów z racji bezprecedensowej ilości statków powracających do chińskich portów, jak również kolejnych ognisk koronawirusa, wywołując spustoszenie w globalnym łańcuchu dostaw.
23.08.2021

Meyer Werft zwolni 450 pracowników

Grupa stoczniowa Meyer Werft podjęła decyzję o zwolnieniu 10 procent załogi. Jest to efekt przewidywanych strat związanych z pandemią Covid-19.
20.08.2021

Fundusz pomocowy dla marynarzy dotkniętych koronawirusem przekracza cel 1 mln USD

Międzynarodowy Fundusz Pomocy Marynarzom (SIRF) osiągnął swój cel, jakim jest zebranie 1 miliona dolarów na zapewnienie niezbędnej pomocy marynarzom i ich rodzinom dotkniętym COVID. Suma zebrana przez SIRF wynosi obecnie 1,17 miliona dolarów.
18.08.2021

Global Maritime Forum. Niewielu marynarzy zaszczepionych przeciwko Covid-19

Global Maritime Forum podaje, że stopień zaszczepienia przeciw Covid-19 pośród marynarzy jest bardzo niski.
13.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

Sześciu pasażerów na statku wycieczkowym Royal Caribbean uzyskało pozytywny wynik na Covid-19

Royal Caribbean twierdzi, że sześciu pasażerów statku wycieczkowego Adventure of the Seas uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 podczas rutynowych testów.
01.08.2021

W. Brytania: Ogniska koronawirusa są już na obu brytyjskich lotniskowcach

Ogniska koronawirusa wykryto już na obu brytyjskich lotniskowcach. Dwa dni po tym, jak potwierdzono, że na HMS Queen Elizabeth jest ok. 100 zakażeń, okazało się, iż koronawirus jest obecny na HMS Prince of Wales - podał w czwartek wieczorem dziennik "The Sun".
16.07.2021

Singapur: Przez podejrzenie Covid-19 u jednego pasażera, w kabinach statku zamknięto 3 tys. osób

Statek wycieczkowy World Dream został zawrócony do Singapuru po tym, jak wystąpiło podejrzenie, że jeden z pacjentów choruje na Covid-19. W ramach środków bezpieczeństwa załodze statku oraz pasażerom - czyli prawie 3 tys. osób - nakazano pozostać w kabinach.
14.07.2021

W. Brytania: Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską - poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.
14.07.2021

Nieszczepieni pasażerowie są traktowani na morzu jak goście drugiej klasy

Wycieczkowiec Freedom of the Seas firmy Royal Caribbean wznowiło rejsy z Miami na Bahamy z dwiema klasami pasażerów na pokładzie – tymi, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, i tymi, którzy tego nie zrobili.
09.07.2021

Koszty załogi rosną z powodu opóźnień w szczepieniach i ograniczeń w podróży

Koszty załogi rosną, a niedobory marynarzy zaczynają być widoczne z powodu ograniczeń podróży związanych z COVID-19 i opóźnień w szczepieniach - ostrzega agencja załogowa Danica Crewing Services.
01.07.2021

Chiny: Ogniska Covid-19 w portach windują ceny transportu, zakłócają dostawy towarów

Nowe ogniska Covid-19 w portach południowych Chin dodatkowo utrudniają logistykę i podnoszą wywindowane już przez pandemię koszty transportu, co może się przełożyć na wzrosty cen detalicznych i niedobory towarów na świecie – informują przedstawiciele branży.
17.06.2021

Estonia: Premier wzywa Finlandię do poluzowania restrykcji w przeprawach promowych

"Estończycy pracujący w Finlandii nie mogą podróżować między tymi krajami bez groźby utraty pracy. To nieuzasadnione i niezgodne z zasadami UE" – napisała premier Estonii Kaja Kallas w liście otwartym, skierowanym do Sanny Marin, szefowej fińskiego rządu.
12.06.2021

Hiszpania przyjmie zagraniczne statki-wycieczkowce od 7 czerwca

Władze Hiszpanii zgodziły się na przywrócenie międzynarodowego ruchu wycieczkowców w portach tego kraju od 7 czerwca. Ograniczenia dotyczące przyjmowania tego typu statków pasażerskich wynikały z restrykcji przeciwepidemicznych.
30.05.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Vanuatu: Morze wyrzuciło ciało marynarza zakażonego koronawirusem

Na należącej do Vanuatu wyspie Efate na Oceanie Spokojnym znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza, wyrzucone na brzeg przez morze. W ciele wykryto koronawirusa, a władze zakazały opuszczania wyspy przez trzy dni – podały we wtorek australijskie media.
20.04.2021

Intercargo: Sektor przewozów masowych ucierpiał najmocniej przez „loterię szczepieniową”

Loteria szczepieniowa, z którą zmaga się światowa żegluga, uderzyła najmocniej w sektor przewozu ładunków masowych - twierdzi stowarzyszenie Association of Dry Cargo Shipowners (Intercargo).
02.04.2021

Na terminalu promowym w Świnoujściu można zrobić test na koronawirusa

Podróżni wjeżdżający do Polski oraz wyjeżdżający do Szwecji mogą zrobić test na koronawirusa na terenie terminalu promowego w Świnoujściu. Od środy 31 marca br. działa tam mobilny punkt testowania Covid-19.
02.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Dla MSC rok 2020 był pełen sukcesów

Wysyłając ponad 1,9 miliona kontenerów chłodniczych w 2020 r., pobijając tym samym swój poprzedni rekord 1,8 miliona z 2019 r., MSC nadal z powodzeniem żegluje po morzach dostarczając świeże produkty konsumentom na całym świecie.
10.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Tajlandia umożliwi turystom odbycie kwarantanny na jachcie

Władze Tajlandii ogłosiły, że turyści przybywający do tego kraju będą mogli odbyć obowiązkową kwarantannę na jachcie lub małym statku wycieczkowym. To kolejny pomysł na uratowanie turystyki w czasie pandemii koronawirusa.
09.03.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

Fińska stocznia wznawia produkcję po wybuchu epidemii koronawirusa

25 lutego przywrócono produkcję w fińskiej stoczni Rauma Marine Constructions. Żeby nie stać się ogniskiem zakażeń Covid -19, stocznia była wyłączona z pracy przez ostatni tydzień.
01.03.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Bliski Wschód: Na amerykańskim okręcie wojennym odnotowano 12 przypadków koronawirusa

Na okręcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, operującego na Bliskim Wschodzie, stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Dowództwo innego okrętu wojennego w regionie sprawdza, czy część jego załogi jest również zainfekowana.
26.02.2021

Koszmar linii wycieczkowych trwa. Kanada przedłuża zakaz dla wycieczkowców do 2022 roku

Przez kolejny rok wycieczkowce otrzymają zakaz wstępu na kanadyjskie wody w celu powstrzymania pandemii COVID-19.
10.02.2021

Kanał Panamski łączy siły z PPC i PSA, by zoptymalizować dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19

Kanał Panamski podpisał list intencyjny z Panama Ports Company (PPC) oraz terminalem PSA, by pomóc w optymalizacji dróg dostaw w celu dystrybucji szczepionki COVID-19 i dostaw do Ameryki Łacińskiej.
27.01.2021

Carnival zanotował prawie 2 mld dolarów straty w ostatnim kwartale

Carnival Corp zanotował większą niż się spodziewano stratę w ostatnim kwartale, z powodu pandemii koronawirusa, która sparaliżowała branżę żeglugi wycieczkowej.
13.01.2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Koronawirus na Antarktydzie. Wybuch epidemii w bazie badawczej

Jak poinformował amerykański "Newsweek", 36 osób przebywających w chilijskiej stacji badawczej Bernardo O'Higgins na Antarktydzie jest zakażonych koronawirusem. Tym samym wirus dotarł już na wszystkie kontynenty na Ziemi.
22.12.2020

Lockdown u sąsiadów, kolejna fala koronawirusa w Europie

Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa zamykają się przed Bożym Narodzeniem - opisuje sytuację pandemiczną u naszych sąsiadów środowa "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważa też, że Polsce - inaczej niż u naszych sąsiadów - o dodatkowych obostrzeniach na święta i na sylwestra na razie nic nie wiadomo.
16.12.2020

P&O Ferries za darmo przetransportuje szczepionki przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii

Europejski armator P&O, własność DP World, zaoferował darmowy transport szczepionek przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii. To pierwszy zachodni kraj, który zaaprobował użycie szczepionki stworzonej przez amerykańskiego giganta Pfizer i ich niemieckiego partnera – BioNTech.
07.12.2020

Drewry: Koszty operacyjne statków wzrosły w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19

Koszty operacyjne statków rosły najszybciej w tym roku od ponad dekady, z powodu wyższych kosztów ubezpieczenia i kosztów związanych z pandemią COVID-19 – podała agencja Drewry.
02.12.2020

Grecki armator odnawia flotę i utrzymuje stały zysk, czekając na normalizację rynku

Grecki armator tankowców Tsakos Energy Navigation (TEN) utrzymał stały kurs podczas szalonego roku 2020, notując dobre wyniki finansowe i realizując plan modernizacji floty.
25.11.2020

Szefowa KE ostrzega przed szybkim łagodzeniem restrykcji i trzecią falą

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę w Parlamencie Europejskim przed zbyt szybkim złagodzeniem restrykcji mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wskazując na ryzyko trzeciej fali pandemii po świętach.
25.11.2020

MRPiT: odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE

Odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE - ocenia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
05.11.2020

Narodowy lockdown praktycznie pewny

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown jest już praktycznie pewny - ocenił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że najważniejsze są teraz rozmowy z rządem, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż.
04.11.2020

Premier: kolejne obostrzenia dla firm możliwe w ciągu kilku dni

Kolejne obostrzenia dla firm mogą zostać wprowadzone w ciągu kilku dni, na początku listopada, jeśli przyrost zakażeń koronawirusem będzie następował w trybie bliskim wykładniczego - powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
30.10.2020

Maersk dostarczy szczepionki przeciwko COVID-19

COVAXX, amerykańska firma biotechnologiczna z Long Island opracowująca wielotopową syntetyczną szczepionkę na bazie peptydów do zwalczania COVID-19, ogłosiła globalne partnerstwo logistyczne z Maersk, jednym z największych na świecie dostawców usług transportowych i logistycznych.
29.10.2020

Opracowywane są strategie wsparcia dla gospodarki na najbliższe 6-9 miesięcy

W dialogu z pracodawcami i związkami zawodowymi pracujemy nad strategiami wsparcia dla gospodarki w perspektywie najbliższych sześciu-dziewięciu miesięcy, a także najbliższych kilku lat - przekazał dziś na konferencji wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
27.10.2020

Norwegia ponownie zaostrza restrykcje koronawirusowe, dotkną one także pracowników z Polski

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w poniedziałek kolejne zaostrzenie restrykcji w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jako ich źródło wskazała imigrantów zarobkowych, w tym z Polski, którzy od soboty nie unikną już kwarantanny.
26.10.2020

Ekspert: Firmy dobrze sobie radzą, wstrzymanie inwestycji samorządów może jednak być problemem

Pomimo pandemii firmy generalnie radzą sobie dobrze, kapitału nie brakuje, a zbliża się nowa perspektywa UE, oznaczająca kolejne impulsy inwestycyjne dla wielu sektorów - powiedział prof. Jacek Tomkiewicz. Dodał, że obawia się jednak o inwestycje samorządowe - bo gdy zostaną zatrzymane na dłużej, będzie to realny problem.
26.10.2020

Ceny ropy na światowym rynku silnie spadają

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw silnie spadają - surowiec tanieje o ponad 2 proc. Na świecie odnotowuje się przypadków zakażeń koronawirusem, natomiast w USA nie ma porozumienia w sprawie wsparcia dla gospodarki, co zdecydowanie pogarsza sentyment rynkowych graczy.
26.10.2020

Będą nowe tarcze antykryzysowe

Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie rozwiązania antykryzysowe, tym razem skierowane do najbardziej dotkniętych kryzysem branż. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną, w której mają być uproszczenia ułatwiające prowadzenie działalności - donosi Prawo.pl.
23.10.2020

PKO BP: reakcja gospodarki na drugą falę pandemii będzie mniejsza niż wiosną

Reakcja gospodarki, w tym konsumpcji, na drugą falę zachorowań będzie mniejsza niż w II kwartale br. - wskazuje PKO BP, komentując dzisiejsze dane GUS. Zdaniem ekonomistów, budownictwo może częściowo neutralizować ponowne osłabienie aktywności w usługowych i handlu.
21.10.2020

Prezes PFR: nowe restrykcje w zw. z COVID-19 to koszt ok. 2 proc. spadku aktywności w IV kw.

Obecne restrykcje związane z koronawirusem to koszt ok. 2 proc. spadku aktywności w czwartym kwartale - ocenił we wtorek prezes PFR Paweł Borys.
20.10.2020

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy ze spłatą należności

Choć liczba niewypłacalności w tym roku, po początkowym wzroście, zaczęła spadać w miarę uruchamiania kolejnych rządowych tarcz, ostatecznie w 2020 roku może nastąpić kilkunastoprocentowy wzrost niewypłacalności, a więc i przeterminowanych długów – wynika z szacunków Euler Hermes. – IV kwartał tego roku nie będzie, jak dotychczas, okresem żniw dla wielu firm – mówi Tomasz Starus, członek zarządu ubezpieczyciela. Jeszcze trudniejsza sytuacja może mieć miejsce w II kwartale przyszłego roku, gdy nie tylko zabraknie rządowych osłon,
20.10.2020

Dworczyk o lockdownie: trudno jest wypowiadać się jednoznacznie, sytuacja jest dynamiczna

Dziś trudno jednoznacznie stwierdzać się, czy ponowny lockdown się wydarzy czy nie; sytuacja jest bardzo dynamiczna i musimy dostosowywać działania do jej rozwoju - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że polityka rządu ma na celu ochronę życia i zdrowia Polaków, ale też gospodarki.
19.10.2020

Wyspy Kanaryjskie przywracają ruch wycieczkowców

Rząd autonomiczny Wysp Kanaryjskich ogłosił w sobotę wznowienie ruchu dla wycieczkowców. Pierwsze statki z turystami dotrą na ten hiszpański archipelag na początku listopada.
17.10.2020

Premier: nie idziemy drogą państw, które kolejny raz wprowadzają lockdown; idziemy drogą środka

Nie poszliśmy błędną drogą budowania tzw. zbiorowej odporności; nie idziemy też drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown. Idziemy drogą środka, ale zahamowanie zachorowań jest w naszych rękach - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
17.10.2020

Badanie: przedsiębiorcy gotowi na drugą falę pandemii

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
16.10.2020

Kościński: pod koniec przyszłego roku polska gospodarka będzie na fali wznoszącej

Rekordowo niski koszt długu publicznego skłania ku temu, by nie konsolidować zbyt szybko finansów państwa, tylko – zadłużając się w rozsądnym zakresie – pompować te pieniądze w inwestycje, które rozkręcą polską gospodarkę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego.
14.10.2020

Gliński: nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związku z pandemią

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające - powiedział dziś wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
13.10.2020

Skutki pandemii odczuwa 68 proc. firm w Polsce

Ponad połowa przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona tegorocznymi wynikami swoich firm, a 68 proc. uważa, że skutki pandemii są dotkliwe dla przedsiębiorstw - wynika z badania Kantar Global Business Compass.
12.10.2020

Narzędzia do walki z kryzysem - wywiad z ekspertem

O optymalnych sposobach reakcji przedsiębiorstw na kryzys gospodarczy rozmawiamy z Mariuszem Grajdą, partnerem zarządzającym firmy doradczej MGW CCG.
09.10.2020

Lewiatan: raczej nie grozi nam zamrożenie całej gospodarki

Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki - pisze w dzisiejszym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
08.10.2020

W PERN na zmienną sytuację epidemii koronawirusa na bieżąco reaguje zespół kryzysowy

W związku z epidemią koronawirusa w PERN działa specjalny zespół kryzysowy, który reaguje na zmienną sytuację i podejmuje decyzje np. o dodatkowych procedurach bezpieczeństwa. Dotyczy to obiektów spółki w całej Polsce, w tym w szczególności na terenach objętych strefami czerwonymi bądź żółtymi.
07.10.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Stworzenie szczepionki na Covid-19 może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów

Według danych WHO istnieje 40 potencjalnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ocenie klinicznej i 142 potencjalne szczepionki w ocenie przedklinicznej. Jak podaje "Shark Allies", 17 z zaproponowanych preparatów używa adiuwantów, a pięć z nich jest opartych na Skwalenie z rekina.
29.09.2020

Premier: uczymy się żyć z koronawirusem, nie chcemy kolejnego lockdownu

Działania podejmowane na kolejnych etapach walki z pandemią przynoszą efekty; w Polsce odnotowywane jest mniej zakażeń niż w innych europejskich krajach. Uczymy się żyć z koronawirusem; nie chcemy kolejnego lockdownu - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.09.2020

Kościński: za rok o tej porze będziemy już po recesji

O tej porze za rok będziemy już po recesji - powiedział dziś minister finansów Tadeusz Kościński. Przyznał, że polski deficyt jest "znaczący", ale był konieczny, by ratować miejsca pracy.
28.09.2020

W Irlandii ograniczenia w poruszaniu się po przyjeździe z Polski

Od dzisiaj przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii, podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Te cztery kraje zaledwie po tygodniu spadły z listy uznawanych za bezpieczne epidemicznie.
28.09.2020

Koronawirus spowolni, ale nie wstrzyma rozwoju energetyki

Wg. najnowszych estymacji Światowej Agencji Energii (IEA) rok 2020 przyniesie rekordowy spadek konsumpcji energii wynoszący aż 6% i będzie to pierwszy tak wielki spadek od roku 1945. Z tego powodu na świecie pracę w sektorze energetycznym straciło już ponad 3 miliony osób. Czy oznacza to zahamowanie rozwoju energetyki, czy może kryzys da impuls do przyspieszenia zmian, które i tak są konieczne? Eksperci Fortum stawiają raczej na drugi wariant, upatrując dla branży szansę na rozwój m.in. przez jej cyfryzację, ale także poszukiwani
23.09.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

Mimo pandemii rośnie pozycja LOTOS Kolej na krajowym rynku

Pandemia koronawirusa miała i nadal ma negatywny wpływ na cały rynek kolejowy. Pomimo mniejszego zapotrzebowania na transport różnych grup produktowych, LOTOS Kolej wzmocniła swoją pozycję. Udziały gdańskiej spółki w rynku przewozowym za ostatnie miesiące są jednymi z najwyższych w historii.
21.09.2020

Nie będzie kwarantanny dla przyjeżdżających z Polski do Norwegii

W tym tygodniu norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkehelseinstituttet zalecił zniesienie kwarantanny wjazdowej do Polski. Na żółtej liście ma znaleźć się także Islandia i Liechtenstein, a na czerwonej Estonia. Rząd podejmie ostateczną decyzję w ciągu tygodnia. Wszystkie zmiany będą obowiązywać od północy w nocy do soboty 19 września.
17.09.2020

Amerykański Port Long Beach zanotował najlepszy sierpień w historii pomimo pandemii koronawirusa i wojny celnej

Port w Long Beach miał najlepszy sierpień w swojej 109-letniej historii, zaznaczając mocny początek szczytowego sezonu żeglugowego pomimo utrzymującej się niepewności gospodarczej związanej z kryzysem COVID-19.
10.09.2020

PFR: w III kwartale nastąpi gwałtowne odbicie w gospodarce

Z powodu pandemii firmy i konsumenci potrzebują odbudować na nowo zaufanie - jasne deklaracje rządu o tym, że nie będzie kolejnego lockdownu, mogą wzmocnić to zaufanie - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem w III kwartale nastąpi dynamiczne odbicie w gospodarce.
10.09.2020

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo]

Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.
10.09.2020

Światowy handel odradza się po kryzysie szybciej niż się spodziewano

Według niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii handel światowy jest na dobrej drodze do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa niż po kryzysie finansowym w 2008 roku.
07.09.2020

W Hiszpanii przyjęto pierwszy wycieczkowiec od wybuchu epidemii

Wczoraj do Hiszpanii dotarł pierwszy statek wycieczkowy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa w tym kraju. Jednostka przypłynęła z Francji w ramach rejsu wzdłuż brzegów Andaluzji.
07.09.2020

Władze turystycznych regionów Hiszpanii ograniczają wstęp na plaże nocą

Rządy regionów Andaluzji oraz Balearów, w związku ze wzrostem liczby przypadków zachorowań na Covid-19, wprowadziły zakazy wchodzenia na plaże po zapadnięciu zmroku. Argumentują, że wieczorne spotkania wczasowiczów nad brzegiem morza mogą sprzyjać rosnącej liczbie infekcji.
04.09.2020

Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu

Apelujemy do rządu o niewprowadzanie kolejnego lockdownu; jeżeli rząd potrzebuje pieniędzy, to niech szuka ich gdzie indziej np. w ograniczeniu wydatków i zostawi w spokoju małych, polskich przedsiębiorców - zaapelował dziś Michał Wawer (Konfederacja).
04.09.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

Były statek PŻB Silesia zostanie ośrodkiem dla migrantów na Malcie

Pasażersko-samochodowy prom Galaxy, należący niegdyś do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej pod nazwą "Silesia", zostanie teraz wykorzystany przez maltański rząd jako kwatera dla migrantów, przybywających do kraju. Prom wraz z pasażerami zostanie zakotwiczony na morzu. Działanie ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
03.09.2020

KORONAWIRUS - sytuacja w branży promowej: armatorzy zwalniają pracowników

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. Promy SKAT w specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportuje o sytuacji w branży promowej.
31.08.2020

Druga fala koronawirusa nie wzbudzi takiej paniki, jak pierwsza?

Liczę, że druga fala koronawirusa nie wzbudzi takiej paniki, jak ta pierwsza - mówił na Śląsku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu potępił też hejt, który dotknął mieszkańców województwa i mówił, że z utęsknieniem czeka na szczepionkę albo lek na koronawirusa.
25.08.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Premier: koronawirus to współczesna światowa wojna zmieniająca układ sił

Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami - dodał.
24.08.2020

Część afrykańskich wysp została zamknięta dla turystów

Część afrykańskich wysp, w tym Mauritius i Madagaskar została zamknięta dla turystów z powodu panującej pandemii COVID-19, a w części - w tym na Seszelach - obowiązują restrykcje - poinformował dziś MSZ na portalu "Polak za granicą".
19.08.2020

Stocznia Blohm + Voss wróciła częściowo do pracy

Niemiecka stocznia Blohm + Voss z Hamburga rozpoczęła prace po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa. Firma uzgodniła to z lokalnymi urzędami ds. zdrowia. Nie wszystkie wyniki drugiego testu masowego są jeszcze dostępne, ale niektórzy pracownicy mogą wrócić do pracy.
17.08.2020

Ciężko chory polski marynarz wrócił z Chin do Polski

Dzięki współpracy MSZ, premiera Mateusza Morawieckiego, MON, działaniom konsulów z Seulu i Pekinu, wczoraj na pokładzie rządowego samolotu, do Polski z Chin wrócił ciężko chory polski marynarz
14.08.2020

W Hiszpanii od rana powiększają się kolejki na plażę

W hiszpańskich nadmorskich kurortach powiększają się kolejki na plażę. Zbiorowiska spowodowane są limitami osób na kąpieliskach, które nałożone są poszczególnych gminach.
12.08.2020

Ognisko koronawirusa na tankowcu w Gdańsku. Zakażonych kilkunastu marynarzy

Na statku pod bahamską banderą wykryto obecność koronawirusa. Kilkunastu marynarzy jest zakażonych. Jeden z nich trafił do polskiego szpitala. Pozostali członkowie załogi oczekują na jednostce na redzie Portu Gdańsk na decyzję armatora.
12.08.2020

Nie będzie kolejnego zamrożenia gospodarki

W związku z pandemią koronawirusa resort rozwoju przygotowuje kolejne zalecenia, ale nie będzie zamrożenia gospodarki - powiedziała w środę wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
05.08.2020

Norwegia: 33 członków załogi wycieczkowca zakażonych jest SARS-CoV-2

Spośród 158 członków załogi wycieczkowca Roald Amundsen 33 osoby są zakażone SARS-CoV-2, a u 120 osób wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny - poinformował w sobotę norweski armator Hurtigruten.
01.08.2020

Ratownik z Jastarni zarażony COVID-19. Kąpielisko zamknięte do soboty

U jednego z ratowników w Jastarni wykryto wirus COVID-19. 14 innych zostało objętych kwarantanną.
31.07.2020

Już 30 osób zakażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Do piątku służby sanitarne wykryły w sumie 30 przypadków zakażenia koronawirusem będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid szuka kolejnych uczestników zabawy. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób.
31.07.2020

Malta: 65 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ma koronawirusa

Co najmniej 65 spośród 94 migrantów, którzy w poniedziałek zostali uratowani na Morzu Śródziemnym przez siły zbrojne Malty, jest zakażonych koronawirusem - poinformowało we wtorek maltańskie ministerstwo zdrowia.
28.07.2020

Włochy: Słynne plaże na wyspie Budelli objęte specjalnym nadzorem

Plaże na wyspie Budelli w archipelagu Maddalena, uważane za najpiękniejsze we Włoszech i zagrożone erozją, objęto nadzwyczajnym nadzorem. Są dostępne przez pięć godzin dziennie, a kto na nie wejdzie musi przed ich opuszczeniem pozbyć się każdego ziarenka piasku.
28.07.2020

Gdynia: 25 osób zarażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Służby sanitarne wykryły jak dotąd 25 przypadków zakażenia koronawirusem na imprezie, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Sanepid zawiadomił o sprawie prokuraturę.
28.07.2020

Ognisko koronawirusa na imprezowym katamaranie. 100 osób objętych kwarantanną po rejsie po Zatoce Gdańskiej

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Gdańsk, już siedmiu uczestników rejsu katamaranem po Zatoce Gdańskiej wykazało pozytywny wynik na wirus Covid 19. 100 osób uczęstniczących w imprezie na wodzie zostało objętych kwarantanną.
23.07.2020

GUS: w lipcu 52,5 proc. respondentów ocenia, że sytuacja epidemiologiczna stanowi zagrożenie dla gospodarki

W lipcu 2020 r., według 52,5 proc. respondentów obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce; jest to spadek o 8,5 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podał w środę GUS.
22.07.2020

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.
21.07.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

USA bez statków wycieczkowych do października

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiły dodatkowe przedłużenie swojego „zakazu pływania”, który wygaśnie dopiero 30 września.
17.07.2020

W Madrycie “wyłapują” koronawirusa ze ścieków

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłosiły, że uruchomiły system szybkiej analizy wód ściekowych w celu natychmiastowej identyfikacji nowych ognisk koronawirusa.
15.07.2020

Tajemnicza sprawa marynarzy zarażonych COVID-19 po 35 dniach na morzu

Argentyna próbuje rozwiązać tajemniczą zagadkę medyczną po tym, jak 57 żeglarzy zostało zarażonych koronawirusem po 35 dniach na morzu, mimo że cała załoga wykazała wynik negatywny podczas badania przed opuszczeniem portu.
14.07.2020

Potwierdzono obecność SARS-CoV-2 w cieku wodnym pod Madrytem

Hiszpańskie służby sanitarne potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w cieku wodnym na terenie aglomeracji Madrytu. Zdaniem ekspertów koronawirus obecny w wodzie w dużych ilościach mógł doprowadzić do pojawienia się nowego ogniska infekcji.
10.07.2020

Polski marynarz walczy o życie sam na końcu świata - potrzebuje naszej pomocy!

Polski marynarz walczy o życie w szpitalu w Chinach, odizolowany od najbliższych i reszty świata. Miał wrócić do domu ponad miesiąc temu, jednak stan zdrowia poważnie pokrzyżował mu plany. Teraz Wojtek potrzebuje naszej pomocy.
09.07.2020

Morawiecki: Spowolnienie po pandemii w innych krajach, to szansa dla rozwoju Polski

Trwające w innych krajach spowolnienie po pandemii, to szansa dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek w Tucholi (kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Powinniśmy wchodzić w te miejsca w łańcuchu dostaw czy produkcji, które opuściły na przykład Chiny - zachęcał.
06.07.2020

Antoniak z Pekao: wychodzenie gospodarki z kwarantanny urealniło ceny

Lockdown sztucznie „zamroził” ceny wielu usług, a wychodzenie gospodarki z kwarantanny przyniosło urealnienie cen - wskazał w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. Ocenił, że w br. inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, a w I kw. 2021 nie można wykluczyć przejściowej deflacji.
30.06.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Armatorzy odwołują kolejne rejsy wraz ze zbliżającą się nową wojną handlową

Maersk i MSC przedłużyli zawieszenie transatlantyckiego serwisu TA4 / NEUATL4 do września. Usługa, która rozmieszcza pięć statków o średniej pojemności 5300 teu i ma rotację Antwerpia-Rotterdam-Bremerhaven-Liverpool-Nowy Jork-Savannah-Port Everglades-Savannah, została pierwotnie zawieszona do połowy czerwca i do połowy lipca.
28.06.2020

Pierwszy taki kryzys. Jak wyleczyć recesję związaną z koronawirusem?

Według prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, światowa recesja związana z koronawirusem będzie znacznie dotkliwsza niż przewidywano jeszcze w kwietniu (globalne PKB skurczy się w 2020 roku o ponad 5% a nie 3%, jak zakładano). Pandemia i związany z nią globalny lockdown mogą spowodować, że dane na koniec roku będą najgorsze od 80 lat.
26.06.2020

Morawiecki: jesteśmy coraz bliżej powrotu do gospodarczej normalności

Polska jest coraz bliżej powrotu do gospodarczej normalności, bo naszą gospodarkę udało się “przechować” przez trudne miesiące pandemii - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w spółce Polcar w podwarszawskim powiecie piaseczyńskim.
26.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.