• <

UBS: zakłócenia w łańcuchach dostaw są przejściowe

jm

09.09.2021 14:17 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UBS: zakłócenia w łańcuchach dostaw są przejściowe

Partnerzy portalu

UBS: zakłócenia w łańcuchach dostaw są przejściowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. william william / Unsplash

W najnowszym wydaniu „UBS House View – Daily Europe” analitycy UBS twierdzą, że zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw będą krótkotrwałe i nie wpłyną zasadniczo na ogólnoświatowe ożywienie.

Według analityków UBS zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw w ostatnich tygodniach się pogłębiły. Powodów ku temu jest wiele, jednym z nich są ograniczenia mobilności w związku z kolejną falą rozprzestrzeniania się koronawirusa w Azji, która spowolniła produkcje w Japonii, Korei Południowej i Chinach. O 42 proc. spadł także transport obuwia z Wietnamu. Zamieszanie powoduje także kryzys na rynku półprzewodników, który odbił się produkcji samochodów, zmuszając największych producentów do cięcia produkcji.

Autorzy publikacji odnotowali rekordowo wysokie koszty frachtu, czasami nawet dziesięciokrotnie większe niż w 2019 roku. Wpłynęły na to zamknięcie portu Ningbo, huragan Ida i zablokowanie Kanału Sueskiego. Ostatnie dane pokazują również, że zakłócenia dostaw zatrzymały produkcję w Europie – tutejsze fabryki zmagały się w sierpniu z rekordową ilością niezrealizowanych zamówień.

Eksperci UBS jednak wskazują, że te perturbacje będą w najbliższych miesiącach zanikać i nie wyhamują globalnego ożywienia gospodarczego. Nadzieję dają m.in. szczepienia w Azji oraz zdejmowanie pandemicznych restrykcji i ponowne otwieranie fabryk. W Malezji, gdzie ograniczona została znacznie produkcja podzespołów, stopień wyszczepienia ma w listopadzie osiągnąć przedział 80-90 proc.

Azjatyckie rządy zezwalają także rodzimym producentom na eksport, choć z pewnymi ograniczeniami. Otwarty ponownie jest także port Ningbo. Dlatego, zdaniem UBS, kolejne fale pandemii nie będą miały już takiego wpływu na globalne łańcuchy dostaw.

Autorzy opracowania twierdzą, że firmy poradzą sobie z obecnymi problemami dostaw. Dane z USA pokazują, że wzrosła zarówno produkcja, jak i ilość nowych zamówień. UBS sądzi, że w najbliższych miesiącach produkcja będzie w dalszym ciągu rosnąć. Potwierdza to także rosnący eksport z Chin.

"Nadal oczekujemy, że w nadchodzących miesiącach wąskie gardła w łańcuchach dostaw będą stopniowo ustępować. Naszym zdaniem ożywienie globalne pozostaje na dobrej drodze i zalecamy inwestorom dalsze pozycjonowanie się na ponowne otwarcie. W szczególności, preferujemy cykliczne i wartościowe obszary rynków akcji, w tym akcje spółek finansowych i energetycznych, akcje japońskie oraz wybrane akcje narażone na ponowne otwarcie gospodarcze w USA, Azji i Europie" – wskazał Mark Haefele, Chief Investment Officer, UBS Global Wealth Management, cytowany w opracowaniu UBS.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.