• <
smartre_2023

Światowy handel odradza się po kryzysie szybciej niż się spodziewano

PMK

07.09.2020 17:00
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Światowy handel odradza się po kryzysie szybciej niż się spodziewano

Partnerzy portalu

Światowy handel odradza się po kryzysie szybciej niż się spodziewano - GospodarkaMorska.pl
Kiel Institute for the World Economy

Według niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii handel światowy jest na dobrej drodze do szybszego wyjścia z kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa niż po kryzysie finansowym w 2008 roku.

Wolumeny wysyłek są już z powrotem na poziomach, których osiągnięcie zajęło ponad rok po upadku Lehman Brothers Holdings Inc., co sugeruje ożywienie w kształcie litery V, powiedział prezes instytucji - Gabriel Felbermayr.

- Handel doświadczył głębokiego załamania i szybkiego odbicia – powiedział Felbermayr. - Obecna sytuacja jest znacznie lepsza niż dziesięć lat temu.

Pandemia zepchnęła światową gospodarkę w najgłębszy kryzys od czasów Wielkiego Kryzysu. Początkowe odbicie odzwierciedla zniesienie surowych ograniczeń w celu powstrzymania wirusa, a decydenci ostrzegają przed przedwczesnym optymizmem, że najgorsze minęło.

Światowa Organizacja Handlu stwierdziła na początku tego miesiąca, że prognozy dotyczące silnego odbicia handlowego w kształcie litery V w 2021 roku mogą być „zbyt optymistyczne”.

Jeszcze inni - w tym Instytut w Kilonii - zajmują bardziej pewne stanowisko. W poniedziałek dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva zwróciła uwagę na „ożywienie handlu”.

Według osoby znającej zaktualizowane prognozy, które mają zostać opublikowane później we wtorek, rząd Niemiec o dużej masie eksportowej oczekuje, że skutki gospodarcze koronawirusa będą mniejsze niż oczekiwano w tym roku.

Instytut w Kilonii argumentował, że działalność transportu kontenerowego w kluczowych obszarach popiera jego wniosek, a ruch statków w obu Amerykach, Azji i Europie normalizuje się. Możliwości przewozowe powróciły do poziomów, których można by się spodziewać pod koniec sierpnia - nawet bez kryzysu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.