• <

Wynik wyszukiwania - "kompozyt" - Wiadomości

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

APRS SA. oferująca rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Był on realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.
10.05.2024

Zielona transformacja przemysłu jachtowego. PG partnerem międzynarodowego projektu

Projekt TECoNaut to europejska inicjatywa związana z branżą budowy jachtów. Jej celem jest wsparcie zielonej transformacji tej gałęzi przemysłu. Partnerem projektu została Politechnika Gdańska.
30.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Polska w projekcie UE dotyczącym zielonej transformacji w przemyśle jachtowym

Przez trzy lata m.in. polski przemysł jachtowy będzie brał udział w unijnym programie TEcoNaut, który ma promować wykorzystanie ekologicznych materiałów w przemyśle żeglarskim - podała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (POLBOAT).
11.04.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

80 Sunreef Power Eco nominowany do Multihull of the Year 2024. Trwa głosowanie

80 Sunreef Power Eco znalazł się na liście nominowanych do nagrody Multihull of the Year 2024.
20.03.2024

Sunreef Yachts. Młoda i dynamiczna marka

W ciągu zaledwie dwudziestu lat stocznia Sunreef Yachts stała się jednym z wiodących producentów jachtów na świecie, szybko wspinając się w rankingach Boat International Global Order Book. Z rosnącym portfelem zamówień obejmującym dwa 43-metrowe superjachty żaglowe z napędem elektrycznym, Sunreef Yachts jest najmłodszą marką, która osiągnęła taki status w branży.
22.12.2023

Superkatamarany na fali: Sunreef Yachts zbuduje dwa katamarany Sunreef 100 Eco

Sunreef Yachts otrzymał zlecenie na zbudowanie dwóch superjachtów Sunreef 100 Eco. Obydwa katamarany zostały zamówione przez stałych klientów. Wraz z rosnącym zainteresowaniem dużymi, ekologicznymi katamaranami na całym świecie, Sunreef Yachts jest pionierem zrównoważonej rewolucji w świecie superjachtów.
08.12.2023

Sunreef Yachts Eco wprowadza kompozyty z dodatkiem włókien naturalnych

Sunreef Yachts Eco to projekt, w ramach którego stocznia optymalizuje proces budowy i eksploatacji jednostek, aby uczynić go bardziej energooszczędnym i odpowiedzialnym. Dział badawczo-rozwojowy stoczni Sunreef Yachts wdraża obecnie do produkcji kompozyty z zastosowaniem włókien roślinnych, aby podjąć kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego procesu budowy jachtów.
24.11.2023

Elektryczny jacht Sunreef 80 Eco Otoctone zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno jacht Sunreef 80 Eco Otoctone. Jacht zamówiony został przez stałego klienta, który wcześniej zbudował już dwa katamarany motorowe Sunreef. Jego nowy elektryczny jacht żaglowy zaoferuje cichą i wolną od spalin żeglugę.
09.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
01.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Norwegian Offshore Wind wzmacnia współpracę na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej

Norweska Offshore Wind wzmocniła swoje wysiłki w zakresie współpracy na polskim rynku, podpisując w tym tygodniu w Gdańsku dwa kluczowe protokoły ustaleń.
12.10.2023

80 Sunreef Power Eco zdobywa BLT Built Design Award 2023

Sunreef Yachts z dumą ogłasza, że 80 Sunreef Power Eco otrzymał nagrodę BLT Built Design Award 2023 w kategorii Construction Product Design.
09.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Niemcy sponsorują statki z migrantami

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
05.10.2023

Zbiornik terminala LNG jako sala koncertowa

W niedzielę, 17 września nowy zbiornik terminala LNG w Świnoujściu zamienił się w...salę koncertową. Wszystko za sprawą występu multiinstrumentalisty Joszka Brody. Terminal już wkrótce wypełni skroplony gaz.
18.09.2023

Saab podpisuje umowę o strategicznej współpracy z firmą Babcock w zakresie budowy korwet

Celem umowy jest umożliwienie dostarczania klientom zwiększonych możliwości poprzez wykorzystanie wspólnych, unikalnych atutów spółek poprzez oferowanie szerszej gamy produktów, usług i zintegrowanych rozwiązań.
15.09.2023

Gatunki inwazyjne na pokładzie – branża morska szuka remedium

Szkodniki i zwierzęta należące do gatunków inwazyjnych, jeśli znajdą się w ładowniach statków lub w samym ładunku, mogą spowodować nieodwracalne szkody. Branża morska szuka sposobu na walkę z problemem.
25.08.2023

Innowacyjna eko-technologia: Sunreef Yachts Eco na Monaco Yacht Show

Sunreef Yachts zaprezentuje dwa luksusowe ekologiczne katamarany podczas najważniejszych targów jachtowych na świecie, Monaco Yacht Show, które odbędą się w dniach 27-30 września. Ta ekskluzywna wystawa nautyczna, odbywająca się w kultowym Port Hercules, gromadzi najlepsze na świecie stocznie i liderów branży.
24.08.2023

Unikatowa wodorowa łódź Cicha Moc ochrzczona w Szczecinie

„To świetny napęd, ale musieliśmy się napracować, by ujarzmić tę moc” – mówi Kuba Wszytko, jeden z inżynierów, który pracował przy innowacyjnym napędzie wodorowym. W Szczecinie oficjalnie ochrzczono Cichą Moc, to jedyna taka jednostka na świecie. Już teraz wzbudza zainteresowanie największych stoczni jachtowych.
23.08.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023

To prawdopodobnie będzie pierwsza taka jednostka na świecie, nowoczesna technologicznie, ekologiczna i gotowa do masowej produkcji – mówi Marcin Hołub. Podczas Żagli 2023 zaprezentowana zostanie Cicha Moc, to będzie pierwsza jednostka w klasie do 6 metrów, która będzie wyposażona w ogniwo wodorowe.
13.08.2023

Rozwiązanie uszczelniające Roxtec GRP

Rozwiązanie Roxtec GRP to lekkie ramy i tuleje z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, które zostały opracowane z myślą o łatwym laminowaniu lub wklejaniu w struktury kompozytowe.
19.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

Dziś luksusem jest jacht z Polski

Jeszcze kilkanaście lat temu polski przemysł jachtowy był zapleczem dla zachodnich koncernów. Nad Wisłą budowano piękne jednostki, ale sprzedawane były pod brandem stoczni z Niemiec, czy Francji. Dziś jest wręcz odwrotnie: jachty i łodzie produkowane w Polsce cieszą się największym uznaniem wśród żeglarzy i ci kupując je, szukają informacji o kraju pochodzenia.
15.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

Najbardziej zaawansowany na świecie elektryczny jacht 80 Sunreef Power Eco zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno najbardziej zaawansowany elektryczny jacht motorowy na świecie. Luksusowy katamaran został dostosowany do wymagań właściciela i wykorzystuje najnowszą technologię, aby osiągnąć najwyższy poziom zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.
24.05.2023

Nowa technologia recyklingu łopat turbin wiatrowych

Duńscy naukowcy opracowali chemiczną technologię odzyskiwania i ponownego wykorzystania materiału, z którego powstają łopaty turbin wiatrowych i wiele części samochodowych.
16.05.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
18.04.2023

Singapursko-szwedzka współpraca na rzecz budowy okrętu przyszłości

Singapurska Agencja Nauki i Technologii Obrony (Defence Science and Technology Agency, DSTA) i szwedzki Saab będą wspólnie opracowywać, w ramach projektowania nowego, wielozadaniowego okrętu bojowego (Multi-Role Combat Vessel) dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru (Republic of Singapore Navy, RSN). Planowana jednostka ma być skokiem technologicznym w ramach automatyzacji i użycia jednostki jako platformy dla bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych.
28.03.2023

Chcą odbudować tradycje stoczniowe Pomorza Środkowego

Jedna z największych szkół średnich w regionie i jeden z największych pracodawców na Pomorzu Środkowym łączą siły, by otworzyć przed młodymi ludźmi nowe perspektywy rozwoju oraz odbudować tradycje stoczniowe na Pomorzu Środkowym. W słupskim Mechaniku we wrześniu ruszy klasa, w której kształcić będą się przyszli specjaliści od budowy jachtów i łodzi. Nauka będzie realizowana we współpracy z firmą Markos, która specjalizuje się w ich produkcji.
28.03.2023

Sunreef Yachts buduje katamaran dla Fernando Alonso

W gdańskiej stoczni Sunreef Yachts powstaje katamaran na zamówienie dwukrotnego mistrza Formuły 1 Fernando Alonso. Rajdowiec odwiedził stocznię Sunreef Yachts, aby poznać proces projektowania i produkcji katamaranów. Przyszły właściciel elektrycznej jednostki 60 Sunreef Power Eco skorzystał z okazji, aby porozmawiać z zespołem i dowiedzieć się więcej o miejscu, gdzie powstaje jednostka.
09.02.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Turcja wzmocni swoje siły nawodne o bezzałogowe jednostki. Kontrakt już podpisany

Tureckie Ministerstwo Obrony (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) podpisało kontrakt z ARES Shipyard i Meteksan na dostarczenie bezzałogowych jednostek nawodnych ULAQ.
28.12.2022

Luksusowy Sunreef 80 Eco wygrywa German Design Award [ZDJĘCIA]

Sunreef Yachts poinformował, że jednostka Sunreef 80 Eco zdobyła nagrodę German Design Award 2023. Luksusowy eko-katamaran otrzymał nagrodę w kategorii Excellent Product Design.
15.12.2022

Recykling turbin wiatrowych - naukowcy z Rzeszowa będą tworzyć dźwigary do budowy i modernizacji mostów

Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do budowy dźwigarów hybrydowych, przeznaczonych do modernizacji oraz budowy obiektów mostowych.
13.12.2022

Zachodniopomorskie. Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa – podpisano list intencyjny

List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej celem jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.
28.11.2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.
24.11.2022

Sukces Sunreef 80 Eco

Sunreef 80 Eco wygrał prestiżową nagrodę 2022 Gussies Electric Boat Awards.
17.11.2022

Molslinjen testuje technologię kół zamachowych

Duński operator promowy zawarł strategiczne porozumienie technologiczne i inwestycyjne z rodzimym przedsiębiorstwem WattsUp Power, produkującą koła zamachowe służące do wytwarzania zielonej, zeroemisyjnej energii.
15.11.2022

Instalacja łożysk firmy Thordon Bearings na platformie offshore ADNOC

Na jednej z morskich platform wiertniczych, obsługiwanych przez Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) zainstalowano polimerowe łożyska, które mają być bardziej trwałe niż wykonane z węglika krzemu.
08.11.2022

FLIBS 2022: Sunreef Yachts prezentuje nowy model

Tegoroczna edycja Fort Lauderdale International Boat Show zgromadziła najważniejszych reprezentantów w branży nautycznej na spektakularnym pokazie najlepszych jednostek na świecie. Firma Sunreef Yachts zorganizowała ekskluzywną premierę nowego modelu i podzieliła się ekscytującymi wiadomościami na temat najnowszych osiągnięć firmy w dziedzinie eko-jachtingu.
03.11.2022

Słodko! Gumisie z turbin wiatrowych - nowy poziom recyklingu

Czy nauka może uczynić farmy wiatrowe hot spotami z gumisiami? Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie materiałów kompozytowych używanych do produkcji łopat turbin wiatrowych do produkcji tych popularnych owocowych cukierków.
26.08.2022

Markos w służbie polskiej obronności. Tu powstawały łodzie dla słynnego Ślązaka

W swojej 30 – letniej historii MARKOS zdążył już zapisać się również w historii polskiej marynarki wojennej. W lipcu minęło siedem lat od chwili zwodowania jednostki ORP Ślązak – sztandarowego projektu krajowego przemysłu zbrojeniowego, w którym uczestniczyła firma z Głobina. To właśnie tutaj wyprodukowane zostały dwie łodzie typu RIB, które trafiły na wyposażenie Ślązaka. Jednak historia ich stworzenia wymagała zastosowania zaawansowanych na tamten czas rozwiązań, które sprawiły, że żadna inna firma w kraju nie odważyła się im s
28.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

Damen Shipyards buduje siedem patrolowców dla szwedzkiej straży przybrzeżnej

Kustbevakningen (KBV), czyli szwedzka straż przybrzeżna zamówiła w Damen siedem statków patrolowych. Seria KBV 320 zostanie wykonana z kompozytu z włókien węglowych, dzięki czemu będą lekkie i szybkie.
14.07.2022

Poduszkowiec PRC-650 nadzorowany przez PRS w kolejnej fazie. Zobacz film

Mowa o nowej generacji poduszkowcu PRC-650, nad którym nadzór prowadzi Polski Rejestr Statków.
09.07.2022

Tysięczny egzemplarz łodzi dla światowego giganta wyprodukowany przez Markos

O sile i dynamice produkcji mieszczącej się w Głobinie firmy Markos najlepiej świadczy fakt, że mury zakładu opuścił właśnie tysięczny egzemplarz łodzi produkowanej dla fińskiej marki Axopar! W ciągu ostatnich trzech lat kooperacja obydwu firm zaowocowała nasyceniem światowego rynku łodzi motorowych o luksusowe modele stanowiące synonim perfekcji, staranności wykończenia i komfortu.
30.06.2022

Rozwiązania Roxtec upraszczające naprawy statków

Wraz z postępem technologii oraz unikania korozji i zmniejszenia ciężaru na statkach zamienia się tradycyjne rury stalowe na rury z materiałów takich jak stal nierdzewna, miedź, CuNi, tytan, wielowarstwowych (PE-Alu-PE), a także wykonane z tworzyw termoplastycznych i kompozytowych.
22.06.2022

AGH i 2loop Tech pracują nad recyklingiem urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i spółka badawczo-rozwojowa 2loop Tech będą prowadzić wspólne badania dotyczące recyklingu łopat turbin wiatrowych. Oba podmioty współpracują już przy opracowaniu rozwiązań dotyczących wykorzystania zużytych paneli fotowoltaicznych.
21.06.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Bez wsparcia, bez nabywców. Polski inżynier sam stworzył nowatorską platformę batymetryczną [WIDEO]

Oto Sharky. Ma łatwo rzucający się w oczy, fluorescencyjny żółty kolor, długość 100 cm i zamontowaną do niego echosondę. Stworzył go polski konstruktor pojazdów latających i pływających, Michał Szczodrowski.
03.06.2022

Globalna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie 330 GW do 2030 roku

Morska energetyka wiatrowa może stać się jedną z kluczowych technologii napędzających proces dekarbonizacji gospodarki światowej. Technologia ta jest sprawdzona, a inwestorzy mają do niej zaufanie. W latach 2015-2020 koszty spadły o 50 proc. i oczekuje się, że trend będzie kontynuowany. Tylko w tej dekadzie inwestycje sięgną poziomu 1 biliona dolarów - szacuje w najnowszej analizie uznany ośrodek doradczy Wood Mackenzie.
23.05.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

Polski Enprom zakończył remont linii wysokiego napięcia, który zintegruje offshore z systemami elektroenergetycznymi

Polska firma Enprom zakończyła trwający trzy lata remont linii wysokiego napięcia Diemen-Lelystad w Holandii. Jak podkreślił Enprom, była to pierwsza tego typu inwestycja, którą niderlandzki operator przesyłowy TenneT powierzył zagranicznemu wykonawcy.
21.04.2022

Kolejny ekologiczny katamaran w gdańskiej stoczni. Sunreef Eco 60 zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts niedawno zwodowała jacht żaglowy Sunreef 60, który łączy w sobie know-how firmy w zakresie projektowania luksusowych katamaranów z najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi Sunreef Yachts Eco.
14.04.2022

Fincantieri dostarczyła okręt patrolowy Marynarce Wojennej Włoch

Stocznia Fincantieri w Muggiano przekazała Marynarce Wojennej Włoch okręt patrolowy. Paolo Thaon di Revel to pierwszy z siedmiu zakontraktowanych w krajowych stoczniach wielozadaniowych okrętów patrolowych.
08.04.2022

Nowej generacji poduszkowiec PRC-650 nadzorowany przez PRS [WIDEO]

Polski Rejestr Statków S.A. od wielu lat prowadzi działalność badawczo-rozwojową mającą na celu wspieranie nowych technologii na morzu i lądzie. Jednym z przykładów jest nadzór nad nowej generacji poduszkowcem PRC-650.
02.04.2022

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaśpiewa na zamku

W ramach charytatywnego spotkania, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, wykonane zostanie poruszające Lacrimorium "Miejsce łez" autorstwa Piotra Brody.
01.04.2022

Zobacz elektryczny jacht Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju

Sunreef Yachts z dumą prezentuje pierwsze zdjęcia elektrycznego jachtu Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju. Ten luksusowy katamaran jest w pełni autonomiczną jednostką, wykorzystującą rewolucyjną technologię do bezemisyjnych rejsów w całkowitej ciszy i luksusie.
28.03.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 8-11/2022)

Wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej w dniu 24 lutego zapewne nie pozostanie bez znaczenia dla międzynarodowych rynków frachtowych. W pierwszej kolejności może odbić się przede wszystkim na przewozach masowych, a także zbiornikowcowych, ale również i na omawianych w niniejszej analizie segmentach. Również one mogą zostać dotknięte efektami sankcji, zmianami szlaków handlowych oraz innymi szeroko pojętymi zawirowaniami rynku związanymi z konfliktem i jego długofalowymi skutkami.
25.03.2022

Chór Akademii Morskiej zaśpiewa obok gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został zaproszony do jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce. Artystów zobaczymy już w niedzielę 20 marca, w Łodzi, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert „Razem z Ukrainą”. Cel to zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Transmisję koncertu będzie można oglądać na antenie TVN oraz w Playerze.
16.03.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 4-7/2022)

Czy rynek żeglugowy czeka dalszy intensywny rozwój? Wiele z parametrów rynku frachtowego i czarterowego większości segmentów żeglugi wskazuje, że tak właśnie będzie. Nadal mocno wzrasta rynek warunków frachtowych i czarterowych dla statków wielozadaniowych. Segment kontenerowców po drobnych korektach i krótkoterminowej stagnacji czeka obecnie na dalszy rozwój sytuacji. Jednak jak na razie analizy wskazują, iż znaczących zmian na tym rynku nie będzie.
24.02.2022

Zatwierdzona do użytku wraz z komponentami hybrydowa platforma pływająca [WIDEO]

Prototyp hybrydowej, zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami, innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy, został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
03.02.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 51.2021-3/2022)

Wydawałoby się, że końcówka roku to moment pewnego rodzaju korekty i zawieszenia rynku. Jednakże pierwsze tygodnie nowego roku dla wielu z jego segmentów pokazują, iż była to chwila zawieszenia przed dalszą kontynuacją trendów wzrostowych. Zatem w początek nowego roku zarówno branża żeglugowa jak i stoczniowa wkracza z umiarkowanym optymizmem. Czy będzie się działo w nowym roku?
24.01.2022

Przełom w zrównoważonej żegludze: wodowanie Sunreef 80 Eco

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno najbardziej zaawansowany technologicznie luksusowy eko-katamaran. Sunreef 80 Eco jest w pełni elektrycznym jachtem, bazującym na odnawialnych źródłach energii, przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Pionierska jednostka została stworzona do dalekomorskich podróży w harmonii ze środowiskiem naturalnym.
11.01.2022

Rosyjska korweta spłonęła w stoczni [WIDEO]

W petersburskiej stoczni doszło do pożaru na powstającej tam korwecie Prowornyj. Okręt został poważnie uszkodzony.
20.12.2021

Oceanbird – bezemisyjny statek z żaglami nowej generacji

Oceanbird to koncepcja tradycyjnych statków napędzanych wiatrem, które są w stanie zredukować emisję zanieczyszczeń jednostek pływających nawet o 90 proc.
14.12.2021

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie znany na świecie. Grają covery Niemena, Bon Jovi, współpracują z gwiazdami [WIDEO]

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk- Makuch, istnieje na scenie muzycznej już 18 lat. Czynnie uczestnicząc w życiu miasta i regionu, a także reprezentując Szczecin na największych scenach świata (m.in. Tokio, Tajpei, Kanada, Ekwador, Rosja), zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami.
13.12.2021

Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich

Firma Strohm, pierwszy na świecie i wiodący producent w pełni zespolonych termoplastycznych rur kompozytowych (TCP), podpisał porozumienie (MoU) z Siemens Gamesa Renewable Energy, światowym liderem na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca będzie koncentrować się na opracowaniu rozwiązań w zakresie transportu wodoru z morskich farm wiatrowych w stronę lądu.
08.12.2021

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Sunreef 70 Candy. Zobacz pierwsze zdjęcia luksusowej jednostki

Nowy Sunreef 70 dołączył niedawno do floty. Ten luksusowy katamaran żaglowy wyróżnia się wyrafinowanym wnętrzem oraz bimini wyposażonym w zintegrowane z kompozytem panele słoneczne Sunreef Yachts.
06.12.2021

Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum

W Szczecinie zagościła wystawa "Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin". Uroczystego jej otwarcia dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej - Marek Gróbarczyk.
19.11.2021

Markos z rekordową sprzedażą do Holandii

Październik był rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży na rynek holenderski łodzi produkowanych przez firmę Markos. Tylko w ciągu miesiąca trafiło tam 40 jednostek łodzi turystycznych.
10.11.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
25.10.2021

Zatwierdzono prototyp hybrydowej platformy morskiej farmy wiatrowej

Prototyp zbudowanej z betonu oraz tworzyw sztucznych, wraz z komponentami -innowacyjnej hybrydowej pływającej platformy został zatwierdzony jako jedna z technologii do pozyskiwania energii wiatrowej na pełnym morzu.
15.10.2021

Markos zwiększy produkcję

Nową halę produkcyjną o powierzchni ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych otworzy już wkrótce firma MARKOS na terenie swojego zakładu w Głobinie. Wyposażona w nowoczesny sprzęt ma zapewnić firmie jeszcze większe możliwości produkcyjne oraz umożliwić ofensywę na rynek związany z budową morskich farm wiatrowych.
24.09.2021

Materiały termoplastyczne mogą poprawić wytrzymałość zmęczeniową turbin wiatrowych

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) od kilku lat badają możliwość wykorzystania termoplastycznych materiałów kompozytowych w turbinach wiatrowych, ale dopiero teraz zaczęli sprawdzać jak zachowują się one pod wpływem wody. Po raz pierwszy w historii, łopaty wykonane z kompozytów termoplastycznych, które mogą zrewolucjonizować przemysł energetyki morskiej, są testowane na dużą skalę w turbinie pływowej.
18.09.2021

Mors demoluje brytyjskie wybrzeże. Zobacz, jak Wally zatapia luksusowe... jachty [WIDEO]

Norweski mors arktyczny, który wypłynął wiosną ze Spitsbergenu, latem pojawił się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, gdzie zatapia drogie luksusowe jachty i motorówki.
14.09.2021

Siemens Gamesa wprowadził na rynek łopatę wiatrową w pełni nadającą się do recyklingu

Potentat energetyczny Siemens Gamesa wprowadził na rynek RecyclableBlade, czyli pierwszą na świecie łopatę turbiny wiatrowej nadającą się do pełnego recyklingu. Rozwiązanie jest gotowe do komercyjnego użytku na morzu.
09.09.2021

Ebury: Rynki czekają na czwartkowe sygnały z EBC

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek będzie w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego. W centrum uwagi znajdą się nowe projekcje makroekonomiczne oraz sygnały dotyczące perspektyw prowadzonego programu skupu aktywów.
09.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Gulf Craft przedstawia największy na świecie superjacht kompozytowy: Majesty 175

Gulf Craft, stocznia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaprezentowała swój flagowy superjacht Majesty 175 o długości 54,37 m. Projekt po raz pierwszy ogłoszony na Monaco Yacht Show w 2016 roku, po czterech latach został zrealizowany w zakładzie produkcyjnym Gulf Crafts w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
24.05.2021

Żagle wracają na morskie szlaki handlowe

Co jakiś czas armatorzy, inwestorzy lub fani ekologii informują, że na statkach zamontują żagle albo wprowadzą do regularnej żeglugi statki handlowe napędzane wiatrem.
09.05.2021

Sunreef Yachts otrzymuje dwie prestiżowe nagrody

Sunreef Yachts, światowy lidere w projektowaniu i konstrukcji katamaranów żaglowych, motorowych oraz super jachtów typu “custom made”, otrzymał dwie prestiżowe nagrody.
06.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Pierwsze zdjęcia nowego systemu paneli słonecznych Sunreef Yachts Eco

Dział badań i rozwoju Sunreef Yachts Eco ujawnił pierwsze zdjęcia opracowanego przez firmę systemu paneli słonecznych. Stocznia, jako pierwsza w branży integruje ultra cienkie, odporne na wstrząsy i wysoce wydajne ogniwa słoneczne z kompozytowymi elementami konstrukcyjnymi jachtu.
29.04.2021

Tony stali rdzewieją na morzach. Koszty naprawy możesz chronić ubezpieczeniem

Według brytyjskich analityków co 1,5 minuty w wodach światowych akwenów koroduje 1000 kilogramów stali. Rdzewieją pokrycia wszelkich statków, od kontenerowców do jachtów. Położone na jednostkach farby tracą swoje właściwości, łuszczą się albo pękają. A ich właściciele lub stocznie, które te pokrycia kładły… narażają się na straty. Choć wszystkie te ryzyka można ubezpieczyć, o czym opowiadają eksperci z Zespołu Ubezpieczeń Morskich STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.
24.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

W Filharmonii Gorzowskiej muzyczna opowieść o tajemnicach Morza Czerwonego

Muzyka Pawła Steczka, głos Krystyny Czubówny i fascynująca opowieść o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone – w piątek (5 lutego br.) Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Discovery & Movie” – poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.
02.02.2021

Morze ekologicznych rozwiązań: katamarany elektryczne

Degradacja środowiska naturalnego wymaga bardziej zrównoważonego podejścia do zarządzania jego zasobami. Morza i oceany, będące jednym z głównych elementów ekosystemu na Ziemi, potrzebują naszej ochrony. Jednym ze sposobów ochrony cennych zasobów wodnych jest poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnych łodzi, którymi mogą być katamarany elektryczne.
14.01.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

W Szczecinie powstanie ośrodek projektowania jachtów

Hanseyachts AG, jedna z największych stoczni jachtowych na świecie, posiadająca fabryki w Polsce, Niemczech i Francji, oraz jej spółka córka Technologie Tworzyw Sztucznych Sp. z o.o., jedna z najnowocześniejszych w Europie firm specjalizujących się w dziedzinie kompozytów dla łodzi rekreacyjnych, zlokalizowana pod Szczecinem, zakładają nowy ośrodek badawczo-rozwojowy w Szczecinie – BALTICDESIGN INSTITUTE.
15.12.2020

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki

W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.
03.12.2020

World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award - oddaj głos na proekologiczną inicjatywę

W imieniu World Sailing zachęcamy do głosowania w konkursie World Sailing 11th Hour Racing Sustainability Award. Nagroda przyznana zostanie za podejmowanie działań realnie wpływających na poprawę stanu środowiska. Głosować można do 4 grudnia, zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia.
30.11.2020

Sunreef Yachts prezentuje 60 Sunreef Power Eco

60 Sunreef Power Eco to ultranowoczesny ekologiczny jacht motorowy, oferujący pełną swobodę personalizacji. Luksusowy katamaran wyposażono w technologie najnowszej generacji, aby uzyskać maksymalną wydajność energetyczną i osiągi.
17.11.2020

Drony to przyszłość wojskowości

Drony są bezpieczniejszą, tańszą i często bardziej wydajną alternatywą dla załogowych samolotów wojskowych. Używane jako wabiki docelowe, do misji bojowych czy nadzoru strefy operacji, są nieodłączną częścią sił zbrojnych. Obecnie szacuje się, że już 95 krajów na całym świecie posiada jakąś formę technologii wojskowych dronów. Zmienia się też rola bezzałogowych statków powietrznych. Wyposażone w sztuczną inteligencję kontaktują się z żołnierzami i umożliwiają podjęcie decyzji na podstawie obrazowania terenu w czasie rzeczywistym.
16.10.2020

Morskie gąbki inspiracją dla następnej generacji drapaczy chmur i mostów [wideo]

Architektura inspirowana biologią może utorować drogę dla mocniejszych i lżejszych konstrukcji. Kiedy mówimy o gąbkach, zwykle myślimy o czymś miękkim. Jednak naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) używają szkieletów gąbek morskich jako inspiracji dla następnej generacji silniejszych i wyższych budynków, dłuższych mostów i lżejszych statków kosmicznych.
24.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do Czajki zbudowane z nieodpowiednich materiałów

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni "Czajka" zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Zamiast planowanych pierwotnie rur stalowych, użyto kompozytowych – powiedział ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni, inż. Janusz Waś.
17.09.2020

Szwedzkie firmy pokazaly największy na świecie samochodowiec z napędem żaglowym (wideo)

W miarę jak światowy przemysł żeglugowy pracuje nad stworzeniem nowej generacji ekologicznych statków, przedstawiono szeroki wachlarz koncepcji. Najnowsza, zaprezentowana w Szwecji, wykorzystuje innowacyjne, zaawansowane technologie, aby po raz kolejny wykorzystać wiatr, tworząc rewolucyjną i zrównoważoną kategorię żeglugi.
15.09.2020

Konfederacja apeluje do rządu, by nie wprowadzać kolejnego lockdownu

Apelujemy do rządu o niewprowadzanie kolejnego lockdownu; jeżeli rząd potrzebuje pieniędzy, to niech szuka ich gdzie indziej np. w ograniczeniu wydatków i zostawi w spokoju małych, polskich przedsiębiorców - zaapelował dziś Michał Wawer (Konfederacja).
04.09.2020

Ekologiczny jacht przyszłości: Sunreef 80 Eco

Sunreef 80 Eco to model należący do gamy luksusowych katamaranów Sunreef Yachts Eco, oferującej zrównoważoną żeglugę i najwyższy poziom komfortu.
26.08.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Euro w trakcie kryzysu radzi sobie coraz lepiej

W związku z ogólną poprawą sentymentu rynkowego, różnicą w koronawirusowych statystykach pomiędzy USA i Europą i akceptacją pakietu stymulacyjnego Unii Europejskiej, euro rośnie w siłę. W parze z dolarem amerykańskim znalazło się ostatnio najwyżej od maja 2018 roku i sądzimy, że jeszcze się umocni.
09.08.2020

Ebury: W czwartek Bank Anglii wyśle rynkom istotny sygnał

Bank Anglii (BoE) swoje decyzje ws. polityki pieniężnej standardowo ogłasza w czwartki. Ten najbliższy będzie „superczwartkiem”, co oznacza, że oprócz decyzji i „minutek” ze spotkania, tego dnia opublikowany zostanie kwartalny Raport dot. Polityki Pieniężnej (Monetary Policy Report), zawierający projekcje PKB oraz inflacji i odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezesa BoE, Andrew Bailey’a. Zapowiada się, że będzie to jedno z istotniejszych wydarzeń dla rynku walutowego w najbliższych dniach.
05.08.2020

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

Projekt RAMSSES wszedł w kluczową fazę. 18 lipca, w lokalizacji Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen-East w Holandii, partnerzy projektu odsłonili niedawno zmontowaną, pełnowymiarową, kompozytową sekcję kadłuba statku, nad którą pracowali przez ostatnie trzy lata.
03.08.2020

Radni PiS sceptycznie o ekspertyzie ws. awarii "Czajki"

Jestem rozczarowany konkluzjami ekspertyzy ws. zeszłorocznej awarii kolektora, trzeba poczekać na pogłębione wnioski NIK - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS). Z kolei Maciej Binkowski z tego ugrupowania ocenił, że "ruszyła operacja zamiatania tematu pod dywan".
28.07.2020

Ekspert Politechniki Warszawskiej nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą: jednego winnego nie ma

Jednego winnego nie ma - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej przedstawiając wyniki ekspertyzy nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą, która miała miejsce 28 sierpnia ubiegłego roku.
28.07.2020

Polska zapleczem dla recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, jachtów i przyczep kampingowych?

Zakład recyklingu wyspecjalizowany w przetwarzaniu materiałów kompozytowych to pomysł dla odważnych i operatywnych. Kto pierwszy, ten lepszy, a Polska mogłaby wypełnić niszę na rynku europejskim - przekonuje prof. dr. hab. Zenon Foltynowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
28.07.2020

Ebury: Para EUR/USD kontynuuje wzrost

Kluczowym tematem rynkowym pozostaje słabość dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w ostatnim czasie wzrósł do najwyższego poziomu od września 2018 roku, kontynuując wzrost na początku tego tygodnia. Nie liczymy na zmianę tego trendu w dłuższym terminie, niewykluczone jednak, że po silnym spadku, dolar doświadczy krótkoterminowego odbicia.
27.07.2020

NCBR: Coraz bliżej mobilnego zasobnika wodoru. Program Magazynowanie Wodoru wkracza w ostatnią fazę

16 lipca rozpoczęła się trzecia, finalna faza programu Magazynowanie Wodoru, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach środków Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dwóch wykonawców – Stako Sp. z o.o. oraz Instytut Wysokich Ciśnień „Unipress” zostało zakwalifikowanych do trzeciej fazy, której wynikiem ma być demonstracja działającego prototypu.
21.07.2020

Dźwiękowy Szlak Odry (wideo)

W najbliższy weekend (4 i 5 lipca) odbędą się koncert i premiera płyty "Dźwiękowy Szlak Odry" Michała Zygmunta w ramach wystawy „Narodziny Polskiego Szczecina”.
03.07.2020

Patent Akademii Morskiej w Szczecinie znajdzie zastosowanie w branży recyklingowej

Porozumienie o sprzedaży patentu naszych naukowców podpisali we wtorek w Szczecinie Jacek Kolanko, prezes zarządu firmy oraz prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS.
28.02.2020

Konopie włókniste mają 50 tys. zastosowań w przemyśle. Mogą zastąpić plastik?

Do 1883 roku nawet 90 proc. papieru na świecie było produkowane z konopi. Na papierze konopnym spisano m.in. Biblię Gutenberga i dwa pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji niepodległości. To tylko jeden z przykładów przemysłowego wykorzystania konopi, a jest ich nawet 50 tys. Mają one najsilniejsze włókno roślinne na świecie i mogą niemal całkowicie zastąpić plastik. Konopie włókniste można uprawiać niemal na każdej glebie, dlatego areał ich upraw rośnie, także w Polsce
17.02.2020

Inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem

Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
16.01.2020

Pokaz filmu o Stoczni Gdańskiej rozpocznie obchody Dni Belgijskich w Warszawie

W środę w Warszawie rozpoczynają się obchody Dni Belgijskich, w ramach których będzie można zobaczyć film dokumentalny o Stoczni Gdańskiej. To wyjątkowe obchody, bo w tym roku celebrujemy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską - powiedział ambasador Belgii Luc Jacobs.
13.11.2019

Wydrukowana w 3D łódź z trzema rekordami Guinnessa

Zaawansowane Centrum Struktur i Kompozytów z amerykańskiego Uniwersytetu w Maine ustanowiło 10 października trzy rekordy Guinnessa za największą na świecie prototypową polimerową drukarkę 3D, największy solidny obiekt wydrukowany w 3D i największą łódź wydrukowaną w 3D.
15.10.2019

Lexus wkracza do branży jachtowej. Cena pierwszego modelu zwala z nóg (foto, wideo)

Luksusowa marka Lexus prezentuje swój pierwszy jacht. 20-metrowa jednostka LY 650 jest najlepszym przykładem ambicji marki, aby dostarczać innowacyjne rozwiązana i niesamowite wrażenia również poza światem motoryzacji.
22.09.2019

Rusza 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pod hasłem „Europa jutra. Silna czyli jaka?” w Krynicy-Zdroju rozpocznie się we wtorek 29. Forum Ekonomiczne, zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Co roku w debatach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach Forum bierze udział ponad 4 tys. osób.
03.09.2019

Przywracanie pamięci. Film o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Chyba nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju. Film "Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu" w reżyserii Mirosława Borka przywraca pamięć o jego życiu i dokonaniach. To jemu port i Gdynia zawdzięczają swój rozwój. Dokument został pokazany z udziałem reżysera, kompozytora Marka Kuczyńskiego i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w Gdyńskim Centrum Filmowym 19 sierpnia. Będzie można go obejrzeć na antenie TVP1 w środę, 11 września, o godz. 22.25.
02.09.2019

Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki

Od trzech lat NCK organizuje projekt pt. „Wisła niejedno ma imię” podczas Festiwalu Wisły, zlotu fanów łodzi i rzecznego żeglowania. Festiwal, który odbędzie się od 12 do 15 sierpnia 2019 w miastach na trasie spływu - od Torunia do Włocławka, zawsze gromadzi kilkutysięczną publiczność. Na gdańskim galarze odbywać się będą koncerty, warsztaty i spotkania z poezją.
06.08.2019

Szczecin: 12. Festiwal Pyromagic – 9 i 10 sierpnia

Widowiskowe pokazy sztucznych ogni przygotowane przez firmy z całego świata, pokazy akrobatyczne na rzece i koncerty – m.in. te atrakcje przygotowano na szczeciński festiwal Pyromagic. Dwunasta edycja wydarzenia odbędzie się 9 i 10 sierpnia.
01.08.2019

Włoski temperament na muzycznym wycieczkowcu. Costa Pacifica zawinęła do Gdyni (foto, wideo)

290 metrów długości, miejsce dla 3780 gości i prawdziwie muzyczny wystrój - do Gdyni zawinął wyjątkowy wycieczkowiec Costa Pacifica. Ta piękna jednostka zdumiewa zastosowaniem wielu stylów architektonicznych i przepychem. Przez wielu jest nazywana "muzycznym statkiem", bo to właśnie muzyka jest motywem przewodnim we wszystkich kolorowych wnętrzach, ozdobionych nutami i instrumentami. Nasi dziennikarze odwiedzili Costę Pacificę i nagrali specjalną relację z jej pokładu.
11.07.2019

Gdańskie plaże przyjazne dla osób z niepełnosprawnością

Kąpieliska w Gdańsku są nie tylko bezpieczne, ale także przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienia funkcjonują na gdańskich Stogach i przy Molo Brzeźno.
02.07.2019

Festiwal N-Day w ramach obchodów Dnia Stoczniowca w Gdańsku

W gdańskiej stoczni sztuka i inżynieria w jednym stoją doku. Teren gości inżynierów i artystów od dawna. Biuro projektowe Nava Ship Design, pracując w bezpośrednim sąsiedztwie, codziennie obserwuje to miejsce. Stąd pomysł na organizację festiwalu N-Day, który w ramach obchodów Dnia Stoczniowca odbędzie się już w najbliższą sobotę.
28.06.2019

Praktyka studentów AMW w stoczni Saab Kockums

Podchorążowie z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej odbyli praktykę specjalistyczną, technologiczno-remontową w stoczni Saab Kockums w Karlskronie w Szwecji.
10.06.2019

Szczecin: Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” - w sobotę

"Stabat Mater" Marka Jasińskiego i "Sunrise Mass" Oli Gjeilo zabrzmią w sobotę na szczecińskim Cmentarzu Centralnym w hołdzie marynarzom, którzy nie powrócili z morza. Orkiestrze Opery na Zamku będzie towarzyszyć chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
03.06.2019

Morawiecki: Śmigłowce AW101 podniosą potencjał polskiej Marynarki Wojennej

Śmigłowce AW101 w znaczny sposób podniosą potencjał polskiej Marynarki Wojennej i możliwości obrony jednego z naszych największych skarbów - Morza Bałtyckiego - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki w twitterowym wpisie.
26.04.2019

Kancelaria Premiera: śmigłowce AW101 mają być dostarczone do 2022 r.; wartość umowy - 1,65 mld zł

Cztery śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych i działań poszukiwawczo-ratowniczych zostaną dostarczone do końca roku 2022; wartość podpisanego w piątek kontraktu to 1,65 mld zł brutto wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.
26.04.2019

27 lat stosunków dyplomatycznych Kazachstanu i Polski

27. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Kazachstanu a Rzeczpospolitą Polską przypadał 6 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

We wtorek podpisanie umów na szlak kajakowy we Władysławowie i przystań żeglarską w Malborku

Marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Władysławowa i Malborka podpiszą we wtorek, 26 lutego, kolejne umowy, dzięki którym rozwinie się turystyka na Pomorzu.
22.02.2019

Opozycja krytykuje 3 lata rządów PiS w MON; Skurkiewicz: odbudowaliśmy potencjał obronny

Trzy lata rządów PiS to zwiększenie nakładów na armię, modernizacja techniczna wojska, umacnianie relacji z NATO, a zwłaszcza z USA, odbudowa potencjału obronnego - ocenił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Posłowie opozycji zarzucali MON pozbycie się doświadczonej kadry, zatrzymanie przetargów.
20.02.2019

Akcelerator Space3ac szuka 60 startupów tworzących rozwiązania dla dużych firm

Rozpoczynająca się właśnie piąta już edycja akceleratora Space3ac organizowana jest przez gdańską firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski.
07.02.2019

Zobacz, jak witają Nowy Rok na Maderze. W rolach głównych fajerwerki i wycieczkowce (wideo)

Na Maderze to już tradycja. Co roku tę portugalską wyspę odwiedzają tysiące osób, by podziwiać niezwykły pokaz fajerwerków. Widowisko trafiło nawet do Księgi Rekordów Guinessa. W roli głównej nie tylko sztuczne ognie, ale też wycieczkowce.
31.12.2018

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Dolar kieruje się na północ

Zeszły tydzień zakończyliśmy obserwując wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Jastrzębi ton Rezerwy Federalnej, jak i spadek indeksów giełdowych okazały się dla inwestorów istotniejsze od wątpliwości związanych z wynikiem wyborów do Kongresu - większość Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów może ograniczyć możliwości prezydenta Trumpa do przeprowadzenia kolejnych reform fiskalnych.
13.11.2018

Płock: Wybrano wykonawcę remontu mola nad Wisłą - wkrótce mają ruszyć prace

Jeszcze we wrześniu powinny rozpocząć się prace związane z remontem mola spacerowego przy nabrzeżu Wisły w Płocku (Mazowieckie). Urząd Miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na tę inwestycję. Jej koszt ma wynieść ponad 3,2 mln zł.
05.09.2018

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera - pracują nad tym naukowcy z Łodzi

Jak skutecznie pozyskiwać paliwo wodorowe z wody czy ograniczyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, włączając go jednocześnie w proces przemysłowej recyrkulacji np. do produkcji metanu? Pracują nad tym naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy opracowują nanokatalizatory plazmowe nowej generacji.
24.08.2018

Smutny koniec promu Boomerang, dawnej dumy PŻB

W wenezuelskim porcie Puerto de Guanta w stanie Anzoátegui w nocy z 5 na 6 sierpnia zatonął katamaran "Tallink Autoexpress 2", który przed laty jako "Boomerang" miał być wizytówką PŻB.
13.08.2018

Płock chce wyremontować molo spacerowe na Wiśle

Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) ogłosił ponownie przetarg na remont mola spacerowego przy tamtejszym bulwarze nad Wisłą. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione z końcem lipca z uwagi na proponowane przez oferentów ceny, wyższe niż planowane nakłady.
08.08.2018

Łódź solarna z AGH trzecia w międzynarodowych wyścigach w Monako

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami. Studenci AGH zakończyli sezon we wspaniałym stylu, zajmując trzecie miejsce w Yacht Club de Monaco.
24.07.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.