• <
nauta_2024

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

PMK

03.08.2020 05:41
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

Partnerzy portalu

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych - GospodarkaMorska.pl

Projekt RAMSSES wszedł w kluczową fazę. 18 lipca, w lokalizacji Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen-East w Holandii, partnerzy projektu odsłonili niedawno zmontowaną, pełnowymiarową, kompozytową sekcję kadłuba statku, nad którą pracowali przez ostatnie trzy lata.

Projekt będzie teraz kontynuował serię testów, których celem jest wykazanie żywotności dużych statków kompozytowych jako zrównoważonego rozwiązania żeglugowego.

Zbiornik kompozytowy, taki jak ten, nad którym pracują partnerzy RAMSSES, ważyłby do 40% mniej niż jego stalowy odpowiednik. Lżejsze statki zużywają mniej paliwa i wytwarzają mniej emisji.

- Statek kompozytowy może zaoferować redukcję współczynnika ocieplenia globalnego, potencjału tworzenia się aerozoli, potencjału eutrofizacji, potencjału zakwaszenia i zużycia paliwa nawet o 25% - powiedziała firma.

Obecnie jednak, wobec braku zatwierdzonych wytycznych, przepisy dotyczące budowy statków kompozytowych obejmują tylko statki do 500 ton - około 25 metrów długości.

RAMSSES ma na celu rozwiązanie tego problemu poprzez rozwój technologii kompozytowej i możliwości projektowania, produkcji i sprzedaży statków kompozytowych o długości do 85 metrów w pełnej zgodności z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa życia na morzu (SOLAS) i przepisami klasowymi.

Ta część projektu jest prowadzona przez DSNS i Damen Shipyards Gorinchem (DSGo), które opracowały podstawowy projekt.

Inżynieria została wykonana przez Airborne UK i InfraCore Company, które wniosły do ​​projektu swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie kompozytów. Firma Evonik opracowała żywicę do nasycania kompozytów.

Po montażu TNO wykona teraz testy na pełną skalę w celu walidacji projektu, zarządzania jakością i wydajności strukturalnej. Bureau Veritas Towarzystwa Klasyfikacyjnego zapewniło konsultacje i porady, które doprowadzą do inteligentnej ścieżki do zatwierdzenia.

Proces zatwierdzania został opracowany w ścisłej współpracy z Instytutami Badawczymi Szwecji (RISE), Holenderską Fundacją Technologii Morskich i Bureau Veritas.

RISE i Bureau Veritas przeprowadziły już test Hazld (identyfikacji zagrożeń) w celu uwzględnienia wszystkich zagrożeń pożarowych. Zdefiniowane kryteria odporności ogniowej zostaną przetestowane i zatwierdzone w obiektach RISE.

Projekt RAMSSES otrzymał dofinansowanie z programu badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.