• <
nauta_2024

PHT zamówił dwie jednostki do instalacji turbin wiatrowych w CMHI

PMK

03.08.2020 05:44
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PHT zamówił dwie jednostki do instalacji turbin wiatrowych w CMHI

Partnerzy portalu

PHT zamówił dwie jednostki do instalacji turbin wiatrowych w CMHI - GospodarkaMorska.pl

Norweski OHT zawarł umowę z China Merchants Heavy Industry (CMHI) w sprawie budowy dwóch statków instalacyjnych do turbin wiatrowych, z opcją na dwie dodatkowe jednostki.

OHT zawarł umowę poprzez swoją spółkę zależną VIND Offshore Installation AS, będącą w całości jej własnością.

Będą to jednostki samopodnośne (jack-up) konstrukcji GustoMSC i będą przygotowane do obsługi turbin wiatrowych nowej generacji, wyposażonych w żuraw teleskopowy o maksymalnym udźwigu 2500 ton i maksymalnej wysokości podnoszenia około 165 metrów.

Jack-upy będą w stanie zainstalować turbiny wiatrowe na wodzie o głębokości do 65 metrów. Statki będą wyposażone w hybrydowe rozwiązania akumulatorowe, a także wyrafinowany układ elektryczny i sterowania, zmniejszający emisję CO2 o 20 procent w porównaniu z podobnymi jednostkami.

W przyszłości statki będą mogły również być wykorzystane do zainstalowania ogniw paliwowych zasilanych wodorem. Pierwsza jednostka zostanie dostarczona na początku 2023 roku.

- Dzięki tej inicjatywie OHT mocno ugruntowuje swoją pozycję jako wiodąca, w pełni zintegrowana firma transportowo-instalacyjna (T&I) dla morskiej energetyki wiatrowej. W ten sposób odpowiadamy na obawy klientów dotyczące braku odpowiedniej pojemności statków na dynamicznie rozwijającym się rynku morskiej energetyki wiatrowej. Słyszymy, jak klienci pochwalają rozwój zdolności naszej firmy do obsługi T&I fundamentów i turbin nowej generacji - powiedział Torgeir E. Ramstad, dyrektor generalny OHT.

Dwa lata temu OHT podpisał kontrakt na budowę największego na świecie statku do montażu fundamentów - Alfa Lift - w CMHI.

Ten statek, który ma być dostarczony w przyszłym roku, jest przeznaczony do instalowania monopali i płaszczy ze statku pływającego w trybie dynamicznego pozycjonowania.

16 miesięcy po zamówieniu Alfa Lift, OHT ogłosił przyznanie kontraktu Dogger Bank A & B, w ramach którego Alfa Lift będzie transportować i instalować fundamenty pod największą morską farmę wiatrową na świecie od 2022 roku.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.