• <
siemens_gamesa_2022

Niderlandy - morska farma wiatrowa z fabryką wodoru

01.08.2020 11:55 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Niderlandy - morska farma wiatrowa z fabryką wodoru

Partnerzy portalu

Niderlandy - morska farma wiatrowa z fabryką wodoru - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Crosswind - konsorcjum Shella i Eneco wygrało aukcję na budowę u brzegów Niderlandów morskiej farmy wiatrowej o mocy ponad 750 MW, oferując dodatkowo budowę wytwórni wodoru w Rotterdamie. O wynikach aukcji decydowały właśnie dodatkowe inwestycje oferentów.

Na obszarze Hollandse Kust Noord o powierzchni 125 km kw., leżącym ok. 20 km od brzegów Holandii Crosswind chce postawić 69 turbin Siemesa Gamesy o mocy 11 MW każda. Farma ma być gotowa w 2023 r.

Aukcja odbywała się jednak w formule „konkursu piękności”, ponieważ poziom oferowanego inwestorom publicznego wsparcia był równy zero. Liczyła się jakość oferowanych przez chętnych projektów, co w praktyce oznacza dodatkowe inwestycje w elementy takie jak integracja z siecią, magazyny energii czy właśnie technologie „zielonego” wodoru.

Przed rozstrzygnięciem Crosswind ogłosił, że wyprodukowanej na farmie energii elektrycznej użyje do produkcji wodoru w instalacji do elektrolizy o mocy 200 MW, która powstanie w porcie w Rotterdamie. Produkcja wodoru była wysoko punktowana w systemie ocen jakości projektu w aukcji.

Shell zamierza użyć wytwarzanego w Rotterdamie wodoru m.in. do procesów chemicznych w swojej rafinerii w Pernis.

Jak przypomniało przy tej okazji Wind Europe, największe europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej, w swojej strategii wodorowej z czerwca 2020 r. Komisja Europejska wskazała, że wodór będzie odgrywał główną rolę w dekarbonizacji takich sektorów, które nie mogą być bezpośrednio zelektryfikowane. To m.in. ciężki transport morski i drogowy czy niektóre procesy przemysłowe.

Niderlandy planują, że w 2023 r. 16 proc. produkowanej energii elektrycznej będzie pochodziło z morskich farm wiatrowych, a w 2030 r. udział ten wzrośnie do 40 proc.(PAP)

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.