• <
konferencj_platforma_lng_2023

Płock: Wybrano wykonawcę remontu mola nad Wisłą - wkrótce mają ruszyć prace

ew

05.09.2018 12:44 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Płock: Wybrano wykonawcę remontu mola nad Wisłą - wkrótce mają ruszyć prace

Partnerzy portalu

Płock: Wybrano wykonawcę remontu mola nad Wisłą - wkrótce mają ruszyć prace - GospodarkaMorska.pl

Jeszcze we wrześniu powinny rozpocząć się prace związane z remontem mola spacerowego przy nabrzeżu Wisły w Płocku (Mazowieckie). Urząd Miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na tę inwestycję. Jej koszt ma wynieść ponad 3,2 mln zł.

Remont mola będzie polegać m.in. na wymianie drewnianej nawierzchni spacerowej oraz drewnianej konstrukcji elewacji budynku gastronomicznego, a także na zabezpieczeniu antykorozyjnym filarów i znajdującej się w sąsiedztwie zapory przeciwlodowej.

Jak poinformował w środę płocki Urząd Miasta, w ogłoszonym w sierpniu przetargu wybrano jako najkorzystniejszą ofertę firmy Kompres Roman Pacholczyk z siedzibą w Warszawie-Wesołej z ceną 3 mln 241 tys. 302 zł. W postępowaniu tym złożono w sumie trzy oferty, w tym z cenami ponad 3,8 mln zł oraz ponad 4,3 mln zł.

„Mamy zabezpieczone środki na inwestycję. Liczymy, że wybrany w przetargu oferent jeszcze we wrześniu rozpocznie prace. Sprzyja temu niski poziom Wisły. To doskonała okazja, aby wykonać prace antykorozyjne” – powiedział PAP Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta. Zaznaczył, że termin realizacji pełnego zakresu inwestycji to cztery miesiące. Zastrzegł jednak, że ostatecznie uzależniony on będzie od bieżących warunków atmosferycznych.

„W przyszłorocznym sezonie wyremontowane molo będzie już funkcjonowało” – zapewnił Woźniak.

Molo na Wiśle w Płocku wybudowano w latach 2010-11 za 17 mln zł. Wychodząc w nurtu rzeki, biegnie ono niemal równolegle do nadrzecznego bulwaru na długości ok. 357 metrów. Rozpoczyna się rozległym pomostem, a kończy tarasem widokowym wokół kawiarni. Obecny stan desek pokrywających molo oraz prowadzący do niego pomost jest zróżnicowany - np. widoczne są powstałe na skutek zmiennych warunków pogodowych spękania powierzchniowe i strukturalne.

W rozstrzygniętym obecnie przetargu zakres planowanych robót zakłada m.in. rozbiórkę dotychczasowej drewnianej nawierzchni mola i drewnianej konstrukcji elewacji budynku gastronomicznego oraz dostawę i montaż nowego pokładu mola o powierzchni prawie 3,5 tys. m kw., a także nowego oszalowania elewacji budynku gastronomicznego o powierzchni niespełna 229 m kw. - w obu przypadkach z desek kompozytowych.

Inwestycja nie obejmuje remontu balustrad oraz zabezpieczenia antykorozyjnego całej konstrukcji mola, co było częścią zamówienia w poprzednim przetargu, który Urząd Miasta Płocka unieważnił z końcem lipca z uwagi na proponowane przez oferentów ceny, wyższe niż planowane nakłady. W postępowaniu tym wpłynęły wówczas trzy oferty - najniższa cena przekraczała 4 mln 175 tys. zł, a najwyższa wynosiła ponad 4 mln 690 tys. zł.

Molo przy płockim nadwiślańskim bulwarze to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc wypoczynku przez mieszkańców miasta i turystów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się stalowo-betonowa zapora przeciwlodowa, która zimą chroni konstrukcję obiektu przed naporem spływających rzeką kry i śryżu.

Jesienią 2017 r. w Płocku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja nabrzeża Wisły, w ramach której powstanie tam m.in. promenada, „skwer biznesu” z fotelami i ławkami wyposażonymi w przyłącza USB oraz nowy port jachtowy. Inwestycję, której wartość to 31,8 mln zł, a termin zakończenia to grudzień tego roku, realizuje spółka PORR. W ostatnim czasie zarząd województwa mazowieckiego przyznał przedsięwzięciu blisko 20 mln zł unijnego dofinansowania.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.