• <

Wynik wyszukiwania - "dług" - Wiadomości

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Maersk przewiduje długotrwałe zaburzenia globalnej sieci dostawczej

Ataki na statki na Morzu Czerwonym i pogoda w Europie północnej spowodowały tłok w terminalach kontenerowych, oceniła w czwartek duńska firma logistyczna Maersk. Ostrzegła, że zaburzenia są znaczące i mogą trwać przez dłuższy czas.
18.01.2024

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

Firma NYK przeprowadzi długoterminowe próby wprowadzenia biopaliw na pełną skalę

Począwszy od 2024 roku, firma NYK przeprowadzi na pełną skalę testy długoterminowego wykorzystania biopaliw, które są uważane za charakteryzujące się zerową emisją CO2 netto, w żegludze swoich istniejących statków opalanych ciężkim olejem.
28.12.2023

Raport BGK: długie trasy importu, krótsze eksportu

Od 2020 roku państwa zachodnie importują towary z coraz bardziej odległych regionów, wysyłają jednak towary coraz bliżej - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego "Jak daleko wędrują towary? Zjawisko deglobalizacji handlowej w XXI wieku".
04.11.2023

Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka Długiego Pobrzeża

Dzisiaj rozpoczynają się prace na kolejnym odcinku Długiego Pobrzeża. Wykonawca robót, firma Doraco, wejdzie na środkowy odcinek, od rejonu Bramy Mariackiej do Żurawia. Remont ma się zakończyć na początku 2024 roku.
18.09.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Ze stoczni Damena do Portu Gdańsk zmierzają holowniki, które niedługo rozpoczną tam pracę

Zaprojektowane i zbudowane przez podmioty należące do holenderskiego koncernu holowniki już za kilka tygodni mają rozpocząć działalność w Porcie Gdańsk. Obecnie są w trakcie podróżny z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty.
27.07.2023

"The Shagang Giant" (2022) – miejsce dostawy statku według MOA

Umowa sprzedaży statku, wskazuje, między innymi, miejsce dostawy („place of delivery”), do którego statek musi dopłynąć, aby transakcja kupna-sprzedaży mogła zostać zrealizowana. A co w sytuacjach, w których pomiędzy zawarciem umowy a datą, w której ma nastąpić sprzedaż, nastąpiła zmiana okoliczności, uniemożliwiająca dotarcie statku do umownego miejsca? Niektóre umowy, przewidują, na taką okoliczność, odrębne postanowienia umowne. Ale nawet one nie zawsze pozwalają na rozwiązanie wszystkich trudności i wątpliwości praktycznych.
20.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Kanał Panamski opóźnia ograniczenie głębokości po długo oczekiwanym deszczu

Władze Kanału Panamskiego poinformowały, że opóźnią datę wprowadzenia ograniczeń dotyczących głębokości, które miały dotyczyć największych statków przepływających przez tę kluczową drogę morską. Na decyzję tę wpływ miał bardzo potrzebny deszcz, który przyniósł ulgę w napiętej sytuacji na tym morskim szlaku.
26.06.2023

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz branży turystycznej w Świnoujściu, na czas długiego weekendu czerwcowego (8-11 czerwca) właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM, zapewnia bezpłatny dojazd dla mieszkańców i turystów do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Spółka została także sponsorem pikniku osiedla Przytór-Łunowo, który odbędzie w dniu 10 czerwca.
08.06.2023

Szwecja. 21-latek oskarżony o zepchnięcie Ukraińca do morza, według mediów to imigrant z Bliskiego Wschodu

21-letni mężczyzna został oskarżony na początku maja o zepchnięcie Ukraińca do lodowatej wody w porcie w Malmoe na południu Szwecji. Według mediów podejrzanym jest imigrant z Bliskiego Wschodu, znany z filmu na TikToku, na którym uczy szwedzkiego policjanta arabskiego tańca.
11.05.2023

Gospodarka morska w Polsce w 2022 roku według Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec kwietnia raport dotyczący gospodarki morskiej w Polsce w 2022 roku. 23,1% wynosi wzrost obrotów ładunkowych w stosunku do 2021 r.
04.05.2023

Już niedługo VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023

Już 15 czerwca br. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami konferencji są Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A.
19.04.2023

Wiceszef Rafinerii Gdańskiej: Polska ważnym rynkiem dla Aramco, a PKN Orlen niezwykle cenionym partnerem długoterminowym

Polska jest ważnym rynkiem dla Aramco, a PKN Orlen jest niezwykle cenionym partnerem długoterminowym - powiedział Mohammed Al Hindas, wiceprezes ds. finansowych Rafinerii Gdańskiej w wywiadzie opublikowanym w kwietniowym wydaniu Magazynu GO!, wewnętrznego periodyku Grupy Orlen.
13.04.2023

Finnlines – kurs na innowacyjne statki ro-ro z długą linią ładunkową. Port Gdynia i OT Gdynia już się przygotowują

Dobrze znany w Polsce Finnlines w okresie styczeń – wrzesień 2022 osiągnął wzrost sprzedaży o 31%. Przychody wyniosły 558,4 mln euro. W tym czasie statki armatora przewiozły 572 tys. jednostek ładunkowych, 99 tys. samochodów ciężarowych oraz 514 tys. pasażerów. Swój udział w dobrych wynikach operatora ma również połączenie Polska-Finlandia z serwisem ro-ro sześć razy w tygodniu między Gdynią a Hanko.
24.02.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

Putin wydał dekret zezwalający odbiorcom zagranicznym na opłacenie w walucie długów za gaz

Rosja pozwoli odbiorcom zagranicznym na uregulowanie zaległości za dostawy gazu ziemnego z Rosji w obcej walucie - podała agencja Reutera, powołując się na dekret podpisany przez Władimira Putina.
31.12.2022

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę

W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji - oświadczył w sobotę prezes koncernu Daniel Obajtek.
31.12.2022

Otwarcie niemieckiego terminalu LNG już niedługo. Przybywa jednostka FSRU

Niemiecka firma energetyczna Uniper potwierdziła 15 grudnia przybycie Höegh Esperanza, wyznaczonego jako FSRU dla terminalu LNG w Wilhelmshaven, którego otwarcie planowane jest na 17 grudnia tego roku.
16.12.2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.
01.12.2022

Według agencji należącej do ONZ globalna żegluga jest krok przed spadkami z powodu spowolnienia gospodarczego

UNCTAD uważa, że tempo globalnej aktywności morskiej straci na sile w 2023 roku, co ma wynikać z zawirowań gospodarczych, konfliktu na Ukrainie i utrzymującego się wpływu pandemii. Osłabia to, jej zdaniem, perspektywy dla handlu.
30.11.2022

EST-Floattech podpisuje umowę z Rolls-Royce Power Systems na długoterminową współpracę

Niemieckie przedsiębiorstwo coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję na rynku morskim i niedawno podpisało długoterminową umowę ramową z Rolls-Royce Power Systems na moduł baterii "Green Orca 1050" na pokładzie dziesięciu nowo wybudowanych statków.
25.11.2022

Na okupowanym Krymie rozległy się wystrzały. Według Rosjan doszło do ataku ukraińskich dronów

Nad Sewastopolem i koło Eupatorii zauważono latające obiekty, do których siły okupacyjne otworzyły ogień z użyciem obrony przeciwlotniczej.
23.11.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Morawiecki: W długoterminowej perspektywie opowiadam się za wszystkimi strategiami morskich farm wiatrowych, natomiast w tej chwili najważniejsza jest niedroga energia

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
30.08.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
06.07.2022

Bułgaria zaczęła otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową

Bułgaria zaczęła od piątku otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową, na mocy której dostawy mają wynosić 1 mld m. sześc. rocznie - poinformował bułgarski operator Bułgargaz.
01.07.2022

Morawiecki: dzięki inwestycjom gospodarczy środek kraju niedługo przeniesie się na północ kraju

Dzięki inwestycjom w portach morskich, przekopowi Mierzei Wiślanej, budową gazociągu Baltic Pipe, gospodarczy środek ciężkości kraju niedługo przeniesie się na północ Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zwracając się do uczestników odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju.
20.06.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

Długa kolejka tirów na granicy z Ukrainy do Polski; transportują głównie zboże

W związku z blokadą ukraińskich portów zwiększył się ostatnio ruch towarowy na granicy polsko-ukraińskiej. W Dorohusku (Lubelskie) na wjazd do Polski czeka obecnie tysiąc tirów, tj. 82 godziny oczekiwania. Najczęściej kierowcy transportują w ciężarówkach zboże, głównie kukurydzę i soję.
31.05.2022

PGNiG na Gazterm 2022: kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.
27.05.2022

Minister klimatu: ruszyły testy na całej długości gazociągu między Polską a Słowacją

Ruszyły testy na całej długości gazociągu łączącego Polskę i Słowację; połączenie pozwoli na przesył gazu LNG, który dociera do polskich portów - przekazała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
27.05.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
26.05.2022

UBS: wojna w Ukrainie przyczynia się do długoterminowego ryzyka wzrostu cen ropy Brent

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.
29.03.2022

DCT: długofalowe skutki wojny w Ukrainie dla terminalu nie do przewidzenia

Dyrektor generalny terminalu DCT Charles Baker potwierdził, że terminal obsługiwał wiele połączeń do i z portów rosyjskich, ale stwierdził także, że długofalowe skutki wojny w Ukrainie dla DCT i portów na Bałtyku są nie do przewidzenia.
13.03.2022

Uniper nie zawrze nowych długoterminowych kontraktów na gaz z Rosji

Niemiecki koncern energetyczny Uniper ogłosił, że nie zamierza zawierać nowych długoterminowych kontraktów na zakup rosyjskiego gazu, choć zrealizuje do końca zakupy, przewidziane obowiązującymi kontraktami. Firma spisuje też na straty zaangażowanie w Nord Stream 2.
08.03.2022

Gdańsk. Rusza remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża

Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie prac związanych z remontem Długiego i Rybackiego Pobrzeża w centrum Gdańska. Prezydent miasta zapewnia, że nie będą one uciążliwe dla turystów i restauratorów.
17.02.2022

Raport: długi transportu wzrosły w pandemii o 27 proc.

W pandemii długi firm transportowych wzrosły o 27 proc. i przekraczają 1,2 mld zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Rekordowe zobowiązania, 11 mln zł, ciążą na spółce z Warszawy, która zalega m.in. w opłatach za energię.
14.12.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
03.10.2021

Baltexpo 2021 powraca po długiej przerwie. Znamy program największych targów branży morskiej

Na finiszu są przygotowania do XXI Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo, największego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Od 6 do 8 września na targach pojawi się ponad połowa wystawców z ostatniego wydarzenia w 2019 roku. Co w programie tegorocznej imprezy?
07.07.2021

Adamczyk: tunel pod Świną ma już 305 m długości; przejedziemy nim jesienią 2022 r.

Drążony tunel pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, ma już 305 metrów długości - poinformował w czwartek na antenie radiowej Jedynki minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przejazd tunelem będzie możliwy jesienią przyszłego roku - dodał.
29.04.2021

Bloomberg: Wyższe koszty frachtu morskiego kontenerów utrzymają się jeszcze przez długi czas

Wysokie koszty frachtu morskiego kontenerów będą stałym składnikiem ceny kontraktów przez kolejne 12 miesięcy, co zmusi firmy do przeniesienia tych wydatków na konsumenta.
14.04.2021

"Tak długo jak nie zacznie płynąć gaz przez Nord Stream 2, trzeba zwalczać ten projekt"

Tak długo jak gaz przez Nord Stream 2 nie zacznie płynąć, trzeba ten projekt zwalczać - powiedział we wtorek europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jak ocenił, Nord Stream 2 szkodzi Europie, ale również wspólnocie transatlantyckiej.
02.03.2021

Winnicki o transformacji energetycznej według PEP2040: nierealna w tak krótkim horyzoncie czasowym

Patrząc na harmonogram wygaszania kopalń i realny plan na budowę elektrowni jądrowej, będziemy mieli ok. 20-letnią lukę, jeśli chodzi o dostawy energii z zasobów krajowych - mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki w piątek, oceniając przyjętą przez rząd "Politykę energetyczną Polski do 2040 r.".
05.02.2021

Niemiecki lockdown nazywany już "longdownem", czyli długotrwałą blokadą

Mimo lekkiej poprawy sytuacji epidemicznej - liczba nowych infekcji spada - rząd federalny i rządy krajów związkowych zdecydowały we wtorek, po blisko ośmiogodzinnej dyskusji, o przedłużeniu lockdownu w Niemczech. Niemiecka prasa termin "lockdown" zamienia w środę na "longdown", mając na myśli długotrwałą blokadę kraju (od ang. słowa long - długi).
20.01.2021

Według Merkel lockdown w Niemczech może potrwać do początku kwietnia

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła na spotkaniu swojej partii CDU przed dramatycznym wzrostem liczby infekcji spowodowanych przez wykryty w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa i powiedziała, że potrzeba jeszcze 8-10 tygodni twardych ograniczeń - pisze we wtorek "Bild".
12.01.2021

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.
04.12.2020

Już niedługo nowe połączenie ze Świnoujścia do Szwecji i Norwegii

Już za parę tygodni firmy transportowe będą miały możliwość skorzystania z nowego połączenia towarowego pomiędzy Szwecją (port Göteborg) a Norwegią (Stavanger, Bergen, Sunndal i Ålesund).
02.12.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Premier: nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to możliwe

Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednocześnie, że rząd przygotowuje kraj na czarny scenariusz.
29.10.2020

Zwiększenie długu publicznego pozwoli na odbudowę gospodarki i jej transformację

Zwiększenie długu publicznego to szansa na odbudowę gospodarki po pandemii, a także jej transformację energetyczną i cyfrową - powiedział główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.
10.10.2020

Będzie długi spór sądowy ws. grzywny dla Gazpromu?

Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji. Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.
08.10.2020

Rząd zajmie się budżetem na 2021 r. i strategią zarządzania długiem publicznym do 2024 r

Projekt ustawy budżetowej na 2021 r., strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej - to niektóre z projektów, którymi zajmie się rząd na poniedziałkowym posiedzeniu.
27.09.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

Niedługo neutralizacja jednej z największych bomb lotniczych II wojny światowej

W połowie października nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przystąpią do neutralizacji bomby Tallboy, leżącej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. To jedna z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej.
11.09.2020

Brak siły roboczej zjawiskiem długookresowym w Polsce

Pracodawcy starają się przechować pracowników, zdając sobie sprawę, że systemowe problemy polskiego rynku pracy nie zniknęły i brak siły roboczej jest i będzie zjawiskiem długookresowym - ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
28.08.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Premier: możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długo

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ani w sobotę, ani w niedzielę nie dojdzie do ostatecznych uzgodnień ws. budżetu UE i funduszu odbudowy; możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długie miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu UE.
18.07.2020

Globalny dług publiczny w 2020 roku będzie rekordowo wysoki

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.
10.07.2020

Długi firm na skutek koronawirusa wzrosły do 33,7 mld zł

W kwietniu, pełnym miesiącu lockdownu, zaległości przedsiębiorstw wzrosły do 33,73 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Najwięcej nieopłaconych kredytów i faktur przybyło w kultury, rozrywki i rekreacji.
24.06.2020

Ameryka stała się dla Polski najważniejszym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. Według ekspertów można już mówić o uzależnieniu

Cztery dni przed wyborami w Polsce prezydent Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem i będzie to pierwsza wizyta zagranicznej głowy państwa w USA od początku globalnej pandemii koronawirusa. Rozmowy mają dotyczyć głównie rozwoju współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych, a także handlu, energetyki i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.
24.06.2020

Według IMiGW, KWB Turów nie ma istotnego wpływu na zasoby wodne po stronie czeskiej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy przygotował niezależne opracowanie naukowe, w którym wskazano, że główny wpływ na zasoby wodne przy czeskiej granicy mają warunki meteorologiczne, a nie działalność Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE GiEK z Grupy PGE.
23.06.2020

Umowa na projekt przebudowy Długiego i Rybackiego Pobrzeża

Kolejny krok w kierunku modernizacji pobrzeża Motławy. W marcu przyszłego roku powstanie projekt przebudowy Długiego i Rybackiego Pobrzeża. Właśnie podpisano umowę na opracowanie dokumentacji, której koszt wyniesie ponad 407 tys. złotych.
18.06.2020

Odszedł Andrzej Szwarc, długoletni pracownik stoczni CRIST i NAUTA

Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że w dniu 1 czerwca 2020 roku odszedł mgr inż. Andrzej Szwarc.
03.06.2020

BIG InfoMonitor: Polacy wchodzą w kryzys z długiem sięgającym ok. 80 mld zł

W kryzys spowodowany koronawirusem Polacy wchodzą z długami wynoszącymi za I kwartał br. ok. 80 mld zł - podało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Kłopoty wynikające z zamrożenia gospodarki będą widoczne w zaległościach najwcześniej w danych za kwiecień - dodano.
20.05.2020

PGNiG odebrało 3. ładunek LNG z kontraktu długoterminowego z Cheniere

PGNiG odebrało trzeci ładunek amerykańskiego LNG w ramach długoterminowego kontraktu z koncernem Cheniere. Kontrakty z USA nawet w czasach pandemii dają gwarancję dostaw i bezpieczeństwa - podkreślił we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
28.04.2020

Niedługo biegun północny może być latem bez lodu

Jeszcze przed 2050 rokiem Ocean Arktyczny może latem być pozbawiony lodowca. Od skali zmian klimatu będzie zależało, jak często będzie się to działo i jak długo będzie trwało.
28.04.2020

Główny ekonomista PKN Orlen: nadpodaż ropy nie utrzyma się długo

Ujemna cena ropy WTI była efektem kombinacji wysokiej nadpodaży i mechanizmów samego kontraktu - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Jego zdaniem sytuacja tak dużej nadpodaży na rynku ropy nie utrzyma się długo i podaż dostosuje się do popytu.
22.04.2020

Liczba kontenerowców bez pracy niedługo osiągnie rekordowy poziom w historii

Łączna pojemność wycofanych ze służby kontenerowców w ciągu najbliższych tygodni osiągnie rekordową liczbę 3 mln TEU – przewiduje agencja Alphaliner.
09.04.2020

KRD: w ciągu miesiąca długi branży transportowej wzrosły o niemal 100 mln zł

Zadłużenie branży transportowej, które na początku lutego tego roku wynosiło 843 mln zł sięga obecnie 927,9 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Obecnie blisko 25 tys. firm przewozowych ma ponad 142 tys. zobowiązań finansowych.
26.03.2020

Plan spłaty długów CMA CGM zagrożony z powodu epidemii koronawirusa

Wybuch koronawirusa zagraża operacji refinansowania długu trzeciemu co do wielkości armatorowi kontenerowemu na świecie.
24.02.2020

Abu Dhabi Ports podpisał długoterminową umowę cumowania z MSC Cruises

Operator portu Abu Dhabi Ports podpisał długoterminową umowę ze szwajcarskim MSC Cruises, na mocy której przyznałby prawa do cumowania linii rejsowej w terminalach w Abu Zabi i Sir Bani Yas Cruise Beach.
12.02.2020

BIG InfoMonitor: sektor transportowy ma ok. 1,5 mld zł długów

Ponad 1,5 mld zł wynosiły zaległości firm transportowych na koniec III kwartału 2019 r. wobec banków i partnerów biznesowych zapisane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w BIK. Rekordowy dług, ok. 24,5 mln zł, ma firma z Dolnego Śląska.
04.02.2020

Sankcje mogą na długo sparaliżować projekt Nord Stream 2

Amerykańskie sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2 mogą na długo sparaliżować cały projekt - mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. energii z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (FUB) Thomas O’Donnell.
31.12.2019

Dług Gazpromu wobec Naftohazu może być częścią porozumień gazowych

Elementem porozumień gazowych między Rosją i Ukrainą może się stać wypłacenie Ukrainie przez rosyjski Gazprom długu w wysokości ok. 3 mld USD, zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Sztokholmie - podały w piątek media w Moskwie.
20.12.2019

Długodystansowy lot bombowców Tu-95 nad morzami Japońskim i Wschodniochińskim

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad 10 godzin planowy lot nad międzynarodowymi wodami mórz Japońskiego i Wschodniochińskiego - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji
27.11.2019

OT Logistic zmniejsza długi dzieki sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu

RCI jako podmiot odpowiedzialny w Grupie OT Logistics za zarządzanie nieruchomościami zawarł warunkową umowę sprzedaży gruntów oraz wybranych składników majątku ruchomego znajdujących się we Wrocławiu, o łącznej wartości 54 mln zł netto, informuje OT Logistics.
13.11.2019

Stena Europe po długiej przerwie wraca na regularną trasę

Należący do Stena Line prom Stena Europe znów na trasie. Jednostka przeszła rozległą modernizację, która prowadzona była w stoczniach w Turcji oraz Liverpoolu
11.10.2019

Niedługo testy modelowe semi-autonomicznego statku zaprojektowanego przez polski Nelton

Projekt semi-autonomicznego statku towarowego żeglugi morskiej typu coaster przejdzie niedługo test modelu. Jednostka została zaprojektowana przez polskie biuro Nelton we współpracy ze Stocznią Szczecińską, JPP Marine, Akademią Morską w Szczecinie i Centrum Techniki Okrętowej z Gdańska.
10.09.2019

PKN ORLEN przedstawia długofalową strategię rozwoju innowacji

​Zaawansowane tworzywa i biopaliwa, systemy magazynowania energii, elektromobilność, zagospodarowanie poprodukcyjnego dwutlenku węgla i automatyzacja procesów produkcyjnych – to tylko niektóre z trzydziestu programów badawczych, które znalazły się w Strategicznej Agendzie Badawczej PKN ORLEN. Koncern opracował dokument, definiujący strategiczne obszary inwestycji w innowacje, nowe technologie i modele biznesowe, kluczowe dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w horyzoncie 2030+.
04.09.2019

Kontenerowce-wodoloty? Już niedługo może stać się to faktem (wideo)

Boundary Layer Technologies chce budować małe, szybkie wodolotowe statki towarowe, aby konkurować z samolotami w transporcie ładunków o dużej wartości.
19.08.2019

RCB: W długi weekend utonęło 13 osób

W długi sierpniowy weekend w Polsce utonęło 13 osób; od początku czerwca to już 231 ofiar – podało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB apeluje, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
19.08.2019

Rzecznik niemieckiego rządu: Spotkanie Merkel i Johnsona już niedługo

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował w piątek, że niedługo dojdzie do planowanego spotkania kanclerz RFN Angeli Merkel i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
16.08.2019

Naimski: Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
14.08.2019

Podróżnik z Walii przeszedł wzdłuż całej długości rzeki Jangcy

Pochodzący z Walii podróżnik Ash Dykes jako pierwszy na świecie ukończył w poniedziałek samotną pieszą wyprawę wzdłuż całej długości chińskiej rzeki Jangcy. Jego trekking trwał 352 dni. Jangcy, trzecia pod względem długości rzeka świata, ciągnie się na prawie 6 400 km.
12.08.2019

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować statki o długości 400 m

Port w Świnoujściu dzięki terminalowi kontenerowemu będzie przystosowany do przyjmowania największych statków na świecie o długości 400 m - mówił w środę w Szczecinie prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś.
07.08.2019

Woźniak: drugi transport LNG z USA w ramach długoterminowego kontraktu w 2020 r.

Drugi transport amerykańskiego LNG - w ramach długoterminowego kontraktu - trafi w przyszłym roku do gazoportu w Świnoujściu - powiedział PAP wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
07.08.2019

Ceny ropy pod presją - niedźwiedzie na rynku paliw mogą długo porządzić

Notowania ropy naftowej na globalnych giełdach paliw są pod presją, a niedźwiedzie mogą długo porządzić, bo pokój w handlu pomiędzy USA a Chinami będzie trudny do osiągnięcia - taka sytuacja wpływa na ograniczenie popytu na surowce - podają maklerzy.
07.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może zyskać do euro, a rentowności SPW spadną na długim końcu krzywej

Złoty może zyskać wobec euro i oscylować na poziomie 4,26-4,28 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną stabilne na krótkim końcu krzywej, zaś na długim końcu będą spadać, dążąc do poziomu 2,0 proc.
03.08.2019

Największy hybrydowy prom pasażersko-samochodowy w historii Szwecji niedługo rozpocznie pracę

Największy w Szwecji prom pasażersko-samochodowy o napędzie hybrydowo-elektrycznym, Tellus, niedługo rozpocznie służbę. Prom o długości 100 metrów, zbudowany i dostarczony przez stocznię Baltic Workboats, będzie w stanie przewieźć do 297 pasażerów i 80 samochodów na trasie o długości 1,8 km łączącej Uddevalla z Lysekil.
22.07.2019

MF szacunki wstępne: Dług Skarbu Państwa na koniec czerwca br. wyniósł ok. 975,1 mld zł

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca 2019 r. wyniosło ok. 975,1 mld zł - wynika z opublikowanych w poniedziałek wstępnych szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.
22.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

Chińskie media po spotkaniu Xi-Trump: Do porozumienia jeszcze długa droga

Przed Chinami i USA jest jeszcze długa droga do porozumienia w sprawie sporu handlowego – ocenia w niedzielę chińska prasa w kontekście wznowienia dwustronnych rozmów, uzgodnionego w sobotę przez przywódców obu krajów w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.
30.06.2019

Trump: Nie chcę wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nie chce wojny z Iranem, ale gdyby do niej doszło, nie trwałaby długo. Podkreślił też, że ma "nieograniczoną ilość czasu", by próbować osiągnąć porozumienie z Teheranem.
27.06.2019

Niedługo ruszy przetarg na budowę niemieckiego terminalu LNG

Spółka German LNG Terminal rozpocznie w tym miesiącu proces przetargowy w wyborze wykonawcy dla terminalu LNG w niemieckim Brunsbuettel. Do ostatecznego przetargu mają zostać zaklasyfikowane cztery firmy.
23.06.2019

Posłowie PiS proponują, by klasy mundurowe działały według wytycznych określonych przez MEN i MON

Grupa połów PiS złożyła w Sejmie projekt zmierzający do tego, by klasy mundurowe w szkołach ponadpodstawowych działały według wytycznych określonych przez MEN i MON, tak by kształcenie w tych klasach było zorganizowane systemowo, jak ma to miejsce w przypadku klas sportowych.
20.06.2019

54. Długodystansowe Regaty na Wiśle - powrót do tradycji

W tym roku Wisła pokrzyżowała nieco plany organizatorom najstarszych w Polsce regat rzecznych. Miały się odbyć na początku czerwca, jednak wówczas przez regatowy odcinek Wisły przechodziła fala powodziowa i obowiązywał zakaz pływania po rzece. Wyznaczono drugi termin i skrócono trasę. Impreza odbędzie się w dniach 19 i 20 czerwca.
17.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać; na długim końcu krzywej rentowności spadają

Złoty może w najbliższych dniach osłabiać się, a kurs EUR/PLN testować majowe maksima na 4,314 - oceniają ekonomiści. Dodają, że na rynku długu jest tendencja do umocnienia papierów z długiego końca krzywej, ale większa podaż na aukcjach zamiany w czerwcu może wywołać korektę.
30.05.2019

Największy na świecie półzanurzalny dźwig pływający niedługo rozpocznie próby morskie

Holenderska firma, Heerema Marine Contractors i singapurski Sembcorp Marine, pokazali światu największą na świecie jednostkę SSCV (półzanurzalny dźwig pływający). Będzie ona służyła do likwidacji morskich instalacji naftowych i gazowych.
27.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

Złoty może utrzymać obecny poziom kursu wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują wzrostu rentowności SPW.
10.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić wobec euro, rentowności długu skarbowego w dół

Złoty może osłabić się powyżej 4,30 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu oczekiwany spadek rentowności SPW maksymalnie o 1 pb.
09.05.2019

Meyer Werft niedługo zwoduje nowy wycieczkowiec dla Saga Cruises

Spirit of Discovery, pierwszy z dwóch wycieczkowców budowanych dla Saga Cruises, zostanie zwodowany 12 maja w stoczni Meyer Werft w niemieckim Papenburgu.
09.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego bez zmian

Kurs EUR/PLN może oscylować wokół poziomu 4,29 do czasu rozstrzygnięcia amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego oczekiwana stabilizacja rentowności.
08.05.2019

Awaria fragmentu nawierzchni Długiego Pobrzeża (wideo)

Tuż przed północą na wysokości budowy obrotowej kładki na Wyspę Spichrzów doszło do awarii fragmentu chodnika. Teren zabezpieczono wyłączając z ruchu pieszego fragment deptaka. O zdarzeniu poinformowany został Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Urząd Morski. Rzeczoznawca wyjaśni przyczynę i określi sposób naprawy.
07.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty osłabi się wobec euro; na rynku długu możliwy nieznaczny spadek rentowności

W perspektywie najbliższego miesiąca złoty może się osłabić do 4,31-4,32 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują oni, maksymalnie kilkupunktowego, spadku rentowności na długim końcu krzywej przy jednoczesnej stabilizacji na krótkim końcu.
07.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może lekko umocnić się wobec euro; na rynku długu oczekiwany wzrost rentowności

W najbliższej perspektywie złoty może się umocnić do 4,27 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewany jest wzrost rentowności, zwłaszcza na długim końcu krzywej.
02.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; na rynku długu oczekiwany spadek rentowności

W najbliższej perspektywie złoty może osłabić się do 4,29 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewana korekta wtorkowych wzrostów rentowności.
01.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Ryzyko dalszego umacniania się dolara; na rynku długu oczekiwana stabilizacja

W najbliższej perspektywie złoty może zmierzać ku 4,30 za euro lub nawet bardziej się osłabić - uważają ekonomiści. Na rynku długu, polskiego i bazowego, spodziewana stabilizacja rentowności.
29.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może spadać wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

W najbliższej perspektywie złoty powinien osłabiać się wobec euro - uważają ekonomiści. Na wzrost rentowności polskich SPW może mieć wpływ lepszy od oczekiwanego odczyt amerykańskiego PKB.
26.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Spodziewana realizacja zysków na PLN; rentowności polskiego długu mogą rosnąć

W najbliższej perspektywie złoty może się osłabić do 4,31 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu niewykluczony jest wzrost rentowności, w związku z pojawiającymi się jastrzębimi wypowiedziami członków RPP.
23.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty blisko limitu umacniania się; rentowności polskiego długu nieco wzrosną

W najbliższej perspektywie złoty powinien przestać się umacniać - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mogą zwyżkować, lecz o 5-10 pb.
18.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się umocnić; rentowności długu będą stabilne

W perspektywie najbliższych dni złoty może się umocnić do 4,2650 wobec euro - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mają się stabilizować.
15.04.2019

Dług CMA CGM ma wciąż rosnąć w tym roku

Dług czołowej linii kontenerowej, CMA CGM, ma wzrosnąć z 9,19 do 15 mld dolarów w 2019 roku – wynika z danych Alphaliner.
15.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; rentowności długu mogą pójść w dół

Złoty może się osłabić do 4,29 zł wobec euro - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mogą spadać.
12.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty się umacnia; jest szansa na spadek rentowności na długim końcu

Złoty może się umocnić do 4,26-4,27 wobec euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem jest szansa na spadek rentowności SPW na długim końcu krzywej i zawężenie spreadu do bunda.
10.04.2019

Gaz-System: jesteśmy zdeterminowani, by zrealizowac Baltic-Pipe według planu

Gaz system jest zdeterminowany, żeby zrealizować inwestycję Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem - poinformował we wtorkowym komunikacie Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.
09.04.2019

Stopy procentowe jeszcze długo pozostaną bez zmian. Prezes Glapiński pozytywnie ocenia plany rządu

Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w kwietniu podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Zgodnie z retoryką prezesa NBP stopy procentowe, które pozostają stabilne od marca 2015 r., powinny pozostać na niezmienionym poziomie również w kolejnych kwartałach.
04.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty nie powinien mocno się wahać, dług zależny od danych z Niemiec

Kurs złotego do euro nie powinien notować większych ruchów, a w średnim terminie EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35 - ocenił Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że dla krajowych obligacji w najbliższych dniach ważne będą dane z Niemiec, a także z USA.
04.04.2019

Niedługo ruszy budowa rekordowego gazowca LNG o pojemności 270 tysięcy m3

Stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding, jedyny konstruktor gazowców LNG w Chinach, połączył siły z norweskim towarzystwem kwalifikacyjnym DNV GL w celu budowy największej na świecie jednostki tego typu.
03.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

Złoty pozostanie blisko 4,30 za euro w najbliższych dniach, a wahania nie powinny przekroczyć 2 groszy - oceniają ekonomiści. Dodają, że inwestorzy na rynku długu czekają na wyklarowanie się kierunku, o czym mogą zdecydować ewentualne ustalenia ws. brexitu.
27.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do umocnienia złotego nie jest duża, dług będzie stabilny

Ostatnie umocnienie złotego wynika ze wzrostu globalnego apetytu na ryzyko, jednak przestrzeń do aprecjacji polskiej waluty nie jest duża - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowność krajowych obligacji pozostanie stabilna.
22.03.2019

Polska i Niemcy podpisały wspólną deklarację ws. długoterminowej strategii przemysłowej

Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po podpisaniu polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej. W Berlinie podczas pierwszego polsko-niemieckiego forum gospodarczego spotkali się przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji obu państw.
18.03.2019

Agencja Moody's podwyższyła długoterminowy rating Kanału Panamskiego

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła rating 20-letnich obligacji o wartości 450 mln dolarów wyemitowanych przez Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) do oceny A1, ze stabilną perspektywą.
12.03.2019

Alphaliner: Dług CMA CGM może wzrosnąć do 15 mld dolarów w tym roku

Dług czołowej linii kontenerowej, CMA CGM, ma wzrosnąć z 9,19 do 15 mld dolarów w 2019 roku – wynika z danych Alphaliner.
07.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spadać; dług odreagował część przeceny, ale ryzyka pozostały

Złoty, który we wtorek zszedł poniżej poziomu 4,33 za euro, może w najbliższych dniach kontynuować umocnienie dzięki sprzyjającym nastrojom na świecie - oceniają ekonomiści. Dodają, że choć rentowność krajowych obligacji odbiła po silnej poniedziałkowej przecenie, to ryzyka dla rynku długu się nie zmieniły.
26.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN stabilny; konsolidacja także na długu

Na horyzoncie nie ma w tej chwili czynników mogących umocnić złotego - oceniają eksperci. Ich zdaniem, stabilizacja wycen na rynku długu wspierana jest przez sytuację na rynkach bazowych i niskie poziomy rentowności SPW.
22.02.2019

Długo wyczekiwane elektryczne auta dopłynęły do Europy. Robią wrażenie (foto)

Długo wyczekiwane elektryczne samochody Tesla Model 3 są już w Europie. 5 lutego przypłynęły do Zeebrugge na pokładzie samochodowca Glovis Captain. Jak podaje TESLARATI, entuzjaści nowego modelu Tesli śledzili rejs statku od momentu jego wypłynięcia z San Francisco aż do zawinięcia do belgijskiego portu.
11.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie długu po aukcji, w przyszłym tygodniu uwaga na dane

Piątkowa sesja na rynku długu przyniosła korektę notowań po aukcji MF, a w kolejnych dniach na wyceny SPW mogą wpływać publikacje ważnych danych makro i minutes NBP. EUR/PLN pozostanie w konsolidacji - uważają analitycy.
25.01.2019

Prototyp największej turbiny wiatrowej na świecie już niedługo w Porcie Rotterdam

Prototyp największej turbiny wiatrowej na świecie, 12 MW Haliade-X, zostanie zainstalowany na terenie Portu Rotterdam w połowie 2019 roku. Oznacza to koniec pięciu lat testów tego obiektu.
21.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w konsolidacji; dług czeka na EBC i aukcję MF

Eurozłoty pozostaje w konsolidacji, co w najbliższym czasie nie powinno się zmienić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostają pod wypływem czynników globalnych, a te nie są korzystne. Dodają, że najważniejsze dla rynku długu będą czwartkowe posiedzenie EBC i piątkowa aukcja MF.
21.01.2019

Rekordowo długie zawieszenie działania amerykańskiej administracji rządu nie przełoży się na dolara

Tzw. shutdowny nie są w amerykańskiej polityce i gospodarce niczym nowym. Obecny jest jednak o tyle wyjątkowy, że trwa rekordowo długo, gdyż piątek będzie 28. dniem funkcjonowania administracji na zwolnionych obrotach. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Pekao SA Marcina Mrowca obecna sytuacja zostanie wkrótce zakończona, by gospodarka nie poniosła zbyt dużych strat. Ameryka i świat i tak wchodzą w okres wolniejszego wzrostu.
18.01.2019

Handelsblatt: według MSZ RFN list ambasadora USA w sprawie Nord Stream 2 to prowokacja

List ambasadora USA Richarda Grenella, grożący sankcjami firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2, odebrany został przez niemieckie MSZ jako prowokacja i kolejna próba wtrącania się w krajową politykę - pisze dziennik gospodarczy "Handelsblatt".
14.01.2019

Transport kontenerów ultra szybkim tunelem? Już niedługo może to stać się rzeczywistością w Porcie Hamburg (wideo)

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) oraz Hyperloop Transportation Technologies (HTT) założyły spółkę joint venture w celu stworzenia systemu, który pozwolił by na transport kontenerów z i do Portu Hamburg za pomocą specjalnego tunelu Hyperloop.
10.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN do końca roku blisko 4,30; dług pozostaje mocny

Eurozłoty do końca roku utrzyma się około poziomu 4,30, jednak dane o PMI i inflacji w przyszłym tygodniu mogą negatywnie wpłynąć na polską walutę - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem polskie obligacje pozostają mocne, dzięki dobrej sytuacji fiskalnej i ograniczonej podaży długu.
28.12.2018

Według Japonii chiński statek odpłynął z jej inspektorami na pokładzie

Japonia poinformowała w czwartek, że złożyła protest w Pekinie w związku z tym, że podejrzany o dokonywanie połowów na jej wodach chiński trawler odpłynął z kontrolującymi go japońskimi inspektorami na pokładzie.
28.12.2018

PGNiG zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego z firmą Port Arthur LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło wiążącą umową długoterminową na dostawy gazu skroplonego LNG z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC - poinformowała w środę spółka. Dodano, że umowa zakłada zakup przez PGNiG ok. 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.
19.12.2018

EDP Renováveis zabiezpieczyło długoterminowy kontrakt typu CfD na farmę wiatrową o mocy 15 MW na greckiej aukcji energetycznej

EDP Renováveis zabezpieczyło 20-letni kontrakt różnicy kursowej (CfD) na greckiej aukcji w celu sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW zlokalizowana w północnej Grecji.
18.12.2018

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jako wkład w długofalową politykę klimatyczno-energetyczną EU

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) z zadowoleniem przyjmuje ambitną propozycję Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku ze strony Ministerstwa Energii w kontekście długoterminowej strategii UE w sprawie ograniczania emisji.
27.11.2018

Nowoczesna rosyjska fregata rozpocznie niedługo próby morskie

Nowoczesna fregata Admirał Kasatonow w grudniu ma rozpocząć próby morskie. Okręt jest budowany na potrzeby rosyjskiej marynarki przez stocznię Sewernaja Verf Shipyard z Sankt Petersburga.
22.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/EUR; dług stabilny

Złoty umocnił się do 4,30 za euro i w okolicach tego poziomu powinien pozostać w najbliższych dniach - oceniają ekonomiści. Dodają, że nie należy się spodziewać większych zmian rentowności polskich obligacji.
21.11.2018

Chiny/ MSZ: Państwa nie wpadną w długi z powodu współpracy z Pekinem

Żaden kraj rozwijający się nie będzie miał problemów z długami z powodu współpracy z Chinami - poinformowała w niedzielnym oświadczeniu rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. To odpowiedź na sobotnie komentarze wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.
18.11.2018

UE i Wielka Brytania mają ustalić przed szczytem długość okresu przejściowego

Choć porozumienie w sprawie Brexitu zostało ogłoszone, negocjatorzy z obu stron nie kończą prac. Przed zaplanowanym na 25 listopada szczytem UE mają uzgodnić maksymalną długość okresu przejściowego, w którym Zjednoczone Królestwo znajdzie się po Brexicie.
16.11.2018

Już niedługo Chiny skończą złomować zagraniczne statki

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach od początku 2019 roku.
12.11.2018

Niedługo zacznie działalność nowa spółka offshore Maerska

Niedługo ruszy nowa spółka koncernu Maersk do rozbiórki platform wiertniczych – Maersk Decom.
11.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Wybory w USA istotne dla złotego; na rynku długu konsolidacja

W najbliższych dniach kluczowe dla złotego będą czynniki zewnętrzne m.in. wybory w USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem, scenariuszem bazowym dla polskich obligacji jest stabilizacja wycen w okolicy bieżących poziomów.
07.11.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.