• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Polska i Niemcy podpisały wspólną deklarację ws. długoterminowej strategii przemysłowej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polska i Niemcy podpisały wspólną deklarację ws. długoterminowej strategii przemysłowej
Polska i Niemcy podpisały wspólną deklarację ws. długoterminowej strategii przemysłowej - GospodarkaMorska.pl

pc

18.03.2019 Źródło: PAP

Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po podpisaniu polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej. W Berlinie podczas pierwszego polsko-niemieckiego forum gospodarczego spotkali się przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji obu państw.

Wspólną deklarację dotyczącą przyjęcia długoterminowej strategii przemysłowej, dostosowanej do wyzwań globalnej konkurencji, podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier. Chodzi m.in. o inwestycje w innowacje, opracowanie wspólnych celów strategicznych polityki przemysłowej, usprawnienie otoczenia regulacyjnego biznesu na poziomie krajowym i unijnym czy obronę polityki handlowej UE. Zaznaczono, że muszą być one realizowane z uwzględnieniem realiów budżetowych oraz globalnej konkurencji.

Deklarację podpisano podczas poniedziałkowego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego w Berlinie, w którym uczestniczyło niemal 400 przedstawicieli polskich i niemieckich firm.

"Nasze relacje gospodarcze są w bardzo dobrej kondycji. Trwa jednak globalny wyścig. By nie zostać w tyle, nasze gospodarki muszą wejść na wyższy poziom rozwoju, a nasza współpraca opierać się na podstawach odpowiadających wyzwaniom przyszłości" - mówiła minister Emilewicz. Jak powiedziała, ważne jest określenie od nowa zasad partnerstwa. "Na zrozumieniu, że największą wartością dodaną w obliczu światowej konkurencji są wspólne, innowacyjne projekty z takich dziedzin, jak przemysł oparty na rozwiązaniach cyfrowych, zaawansowane technologie, sektor kosmiczny czy produkcja zrównoważonej energii" – zaznaczyła.

O podpisanej w poniedziałek deklaracji Emilewicz powiedziała, że będzie to na pewno "inspiracja dla kolejnej Komisji Europejskiej". "Będzie to pewnie jeden z głównych tematów, którymi nowa Komisja będzie musiała się zająć" - powiedziała szefowa MPiT. "Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - to zostało zapisane w naszej wspólnej deklaracji" - dodała. Podkreśliła też znaczenie budowy niemieckich centrów badawczo-rozwojowych.

"W masie Niemcy są naszym pierwszym partnerem, ale w jakości oczekiwalibyśmy więcej. Tak się składa, że to nie nasz największy partner gospodarczy ma najwięcej centrów badawczo-rozwojowych w Polsce, tylko znajdujące się poza dziesiątką Stany Zjednoczone" - powiedziała.

Zarówno polska minister, jak i szef niemieckiego resortu gospodarki i technologii podkreślali znaczenie rozwoju przemysłu bateryjnego. "Także w tym zakresie staramy się nieco wyprzedzić czas, nie mając własnych tradycyjnych sektorów motoryzacyjnych w Polsce, tym chętniej przystąpiliśmy do inicjatywy bateryjnej i mamy nadzieję w najbliższym czasie rozwinąć - wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi - rozwój własnych technologii" - powiedziała. Dodała, że pierwszym krokiem były zgłoszenia firm do uczestnictwa w konsorcjum.

"Drugi krok to okrągły stół, który zrobiliśmy w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie, gdzie zaprosiliśmy podmioty, które już dzisiaj mają cokolwiek wspólnego z produkcją komponentów do baterii oraz recyklingu" - powiedziała Emilewicz. Dodała, że "jest kilka podmiotów", które "już dzisiaj ze sobą współpracują" i oczekują na "jasną decyzję" dotyczącą wysokości środków oraz sposobu ich dystrybucji.

"Zbliżyliśmy się do celu samodzielnej produkcji ogniw bateryjnych w Europie, w Niemczech" - powiedział minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmeier. Dodał, że w Niemczech 1 mld euro zostanie wyasygnowany na wsparcie najlepszych konsorcjów. "Tu potrzebne jest nam wsparcie europejskich organów do spraw konkurencji" - powiedział Altmeier. Zaznaczył, że możliwe jest, iż "w następnych miesiącach uda się uczynić kolejne kroki w tym zakresie tak, aby badanie, rozwój i produkcja zostały szybko podjęte".

Według GUS polski eksport do Niemiec w 2018 r. osiągnął wartość 62 mld euro. Według niemieckich danych, Polska znajduje się na 8. miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec i 7. największym na świecie partnerem handlowym Niemiec.

Niemcy zainwestowały w Polsce do końca 2017 r. 34 mld 954 mln euro. W Polsce zarejestrowano 4917 podmiotów z udziałem kapitału niemieckiego. Łącznie firmy z kapitałem niemieckim zatrudniały w Polsce w 2016 r. ok. 366 tys. pracowników.

Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji w Niemczech na koniec 2017 r. wyniosła 1,337 mld euro. Według danych niemieckich, na rynku niemieckim zainwestowało dotąd 1800 firm z Polski, które zatrudniają 20,6 tys. pracowników.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.