• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

pc

10.05.2019 15:22 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę - GospodarkaMorska.pl

Złoty może utrzymać obecny poziom kursu wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują wzrostu rentowności SPW.

"Inwestorzy uwzględniali w swoich decyzjach głównie dwa kluczowe czynniki związane z uwarunkowaniami zagranicznymi – piątkowy odczyt amerykańskiego CPI oraz sytuację w rozmowach handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami" – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.

Zgodnie z piątkowym odczytem Departamentu Pracy wskaźnik CPI w USA w kwietniu wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr o 2,0 proc. Konsensus rynkowy zakładał wzrost o 0,4 proc. mdm i 2,1 proc. rdr.

"Inflacja bazowa wzrosła, co może wpływać na zmniejszenie oczekiwań inwestorów co do obniżek stóp procentowych za oceanem. To zresztą jest zbieżne z wypowiedzią szefa Fed, że jego zdaniem spadek inflacji był przejściowy. W takim scenariuszu dolar powinien się umacniać wobec euro” – powiedział Jaworski.

Uwaga inwestorów jest też skierowana na negocjacje handlowe amerykańsko-chińskie. Mimo podniesienia w nocy taryf celnych z 10 proc. do 25 proc. na towary chińskie przez administrację amerykańską i zapowiedzi odwetowej przez stronę chińską, negocjacje trwają.

"Rozmowy z Chinami toczą się w bardzo przyjemny sposób – nie ma zupełnie powodów do pośpiechu – po tym, gdy cła są teraz płacone przez Chiny na rzecz Stanów Zjednoczonych według 25 proc. stawki od towarów wartych 250 mld dolarów. Te potężne płatności płyną bezpośrednio do amerykańskiego Skarbu Państwa (…)” – napisał prezydent USA Donald Trump w piątek na Twitterze.

W przyszłym tygodniu na krajowym rynku istotnym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP.

"Pytanie, jak się Rada odniesie do najnowszego odczytu inflacji, czy uzna, że jest to zjawisko przejściowe, czy też zacznie dostrzegać potrzebę podwyżek stóp procentowych” – powiedział Krystian Jaworski.

Jego zdaniem RPP „będzie studzić oczekiwania rynku dotyczące ewentualnego podwyższania stóp procentowych w 2020 roku, co może przełożyć się na stabilizację kursu EUR/PLN na obecnych poziomach”.

Uwaga inwestorów może też koncentrować się na odczycie GUS co do zmiany importu i eksportu za marzec, który zostanie upubliczniony we wtorek, 14 maja. Ponadto tego dnia NBP opublikuje informacje o miesięcznym bilansie płatniczym za marzec, saldzie obrotów towarowych za marzec i wielkości eksportu/importu za marzec.

Z kolei 15 maja GUS poda szybki szacunek PKB za I kw. 2019 i pełny odczyt CPI za kwiecień.

RYNEK DŁUGU

"Spodziewam się wzrostu rentowności polskich SPW" – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole.

Jednocześnie dodał, że w jego ocenie może dojść „do delikatnego wypłaszczania krzywej na krótkim końcu (obligacje dwuletnie) ze względu na oczekiwania inflacyjne inwestorów”.

"Spread pomiędzy naszymi dziesięciolatkami a niemieckimi ze względu na podwyższoną awersję do ryzyka może się rozszerzać” – powiedział Jaworski.

Na rynkach bazowych rentowność niemieckich 10-latek rośnie do -0,039 proc., a amerykańskich idzie w dół do 2,448 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.