• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

pc

27.03.2019 04:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie blisko 4,30/ EUR; rynek długu szuka kierunku - GospodarkaMorska.pl

Złoty pozostanie blisko 4,30 za euro w najbliższych dniach, a wahania nie powinny przekroczyć 2 groszy - oceniają ekonomiści. Dodają, że inwestorzy na rynku długu czekają na wyklarowanie się kierunku, o czym mogą zdecydować ewentualne ustalenia ws. brexitu.

"EUR/PLN w najbliższym czasie pozostanie blisko 4,30, pasmo wahań to plus-minus 2 grosze. Decydować będzie sentyment na światowych rynkach. Na koniec miesiąca złoty może się umocnić" - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.

"Wtorkowa sesja jest spokojna. EUR/USD waha się wokół 1,13. Nastroje są dobre, widać to po giełdach, ropa drożeje, jen osłabia się do dolara - bezpieczne przystanie oddają część zysków" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Wiele się nie dzieje, ruchy są niewielkie. Rynek przygotowuje się na to, że aukcji będzie więcej, ale dzisiejsze wypowiedzi premiera nie są zaskoczeniem" - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.

"Ważniejszy jest brexit, coraz bliżej do terminu wyjścia, a ciągle nie wiadomo co będzie. Rynek jest ostrożny, inwestorzy nie zajmują zdecydowanych pozycji i czekają aż wyklaruje się jakiś kierunek" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że Ministerstwo Finansów wyemituje "nowy dług" w związku z pakietem fiskalnym. Po tej wypowiedzi rentowność obligacji 2-letnich poszła w górę o 2 pb.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w poniedziałek za przeprowadzeniem w środę serii orientacyjnych głosowań ws. brexitu, które pozwolą na zbadanie poparcia posłów wobec rządowego porozumienia ws. wyjścia z Unii Europejskiej i modeli relacji ze Wspólnotą, w tym prawdopodobnie także drugiego referendum. Przegłosowanie żadnej z opcji w środowym głosowaniu nie będzie wiążące prawnie dla rządu May, ale będzie stanowić wyraz politycznej woli Izby Gmin.

W piątek Rada Europejska postanowiła, by przesunąć termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 22 maja, jeśli brytyjska premier zdoła do 29 marca przekonać parlament do zaaprobowania umowy w sprawie brexitu. Jeśli nie, rząd w Londynie będzie musiał przedstawić do 12 kwietnia alternatywne rozwiązanie ws. brexitu oraz potwierdzić czy zamierza brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na rynkach bazowych osłabienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek idzie w górę o 1 pb do minus 0,01 proc., a amerykańskich zwyżkuje o 3 pb do 2,45 proc. 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.