• <

Wynik wyszukiwania - "Portugalia" - Wiadomości

Duże zgrupowanie rosyjskich okrętów przemieszcza się z Morza Śródziemnego na Bałtyk

Siły Morskie Portugalii śledziły na swoich wodach rosyjskie okręty, które opuściły Morze Śródziemne i zdaniem specjalistów kierują się na Bałtyckie. Aktywność floty Federacji Rosyjskiej budzi wiele emocji i kontrowersji z racji na napięcia międzynarodowe, w tym trwającą od lutego 2022 roku wojnę na Ukrainie.
20.05.2024

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą - powiadomiła w środę lizbońska telewizja CNN Portugal.
09.05.2024

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.
02.05.2024

Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

Mary Kay Inc. na czele wysiłków na rzecz ochrony oceanów podczas 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów

Mary Kay Inc., wiodąca marka propagująca upodmiotowienie kobiet na całym świecie, która niezmiennie wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, po raz kolejny staje na czele globalnych wysiłków na rzecz ochrony oceanów. Marka kosmetyczna miała przyjemność wziąć udział w 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów, który odbył się w Lizbonie (Portugalia) w dniach 11-13 marca.
04.04.2024

Portugalskie okręty śledziły trzy podejrzane, rosyjskie statki

Marynarka Wojenna Portugalii od 15 do 16 marca śledziła obecne na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej państwa trzy statki należące do Rosji. Choć były to oficjalnie jednostki cywilne, stale istnieje podejrzenie, że Moskwa wykorzystuje takie do operacji wywiadowczych a także transportu ładunków objętych sankcjami.
18.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Portugalia. Policja przejęła 1,3 tony kokainy ukrytej w mrożonych rybach

Funkcjonariusze portugalskiej policji rozbili grupę mafijną, która od dłuższego czasu przerzucała z Ameryki Południowej kokainę ukrytą w mrożonych rybach. Służby przejęły 1,3 tony narkotyków.
05.03.2024

W Lizbonie przeprowadzono testy systemu ostrzegania przed tsunami

Służby obrony cywilnej Portugalii przeprowadziły w piątek w Lizbonie, przy Placu Handlowym, przylegającym do stołecznej starówki, testy systemu ostrzegania przed tsunami.
02.03.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę

Do bezprecedensowego połowu doszło przy brzegu portugalskiej wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, gdzie samotnie łowiący rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę wielką, gatunek niezwykle rzadki w północnej części Atlantyku.
05.02.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.
28.12.2023

Portugalia. Trzy rosyjskie okręty wojenne na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii skierowała dwie fregaty w pobliże trzech okrętów rosyjskiej floty wojennej, które pojawiły się na wodach pod portugalską jurysdykcją, podało w piątek dowództwo marynarki w Lizbonie.
16.12.2023

Marynarka Wojenna Portugalii zamówiła wyjątkowy okręt przeznaczony do działań we współpracy z dronami

Portugalska marynarka wojenna zleciła firmie Damen Shipyards Group zaprojektowanie, budowę i wyposażenie najnowocześniejszego okrętu wielozadaniowego. Umowę podpisali dyrektor ds. okrętów kadm. Jorge Pires i dyrektor handlowy Damen Shipyards Group Jan Wim Dekker. Jednostka ma połączyć w sobie działalność badawczą, zwiadowczą i możliwość rozmieszczania pojazdów bezzałogowych.
24.11.2023

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.
07.11.2023

Portugalskie władze testują systemy ostrzegania przed tsunami

W trzech miastach Portugalii przeprowadzono w poniedziałek testy systemu alarmowego przed falami tsunami w związku z coraz liczniejszymi ostrzeżeniami sejsmologów dotyczących możliwego silnego trzęsienia ziemi w tym kraju.
07.11.2023

Portugalska marynarka wojenna uratowała na Atlantyku rannego samotnego żeglarza z Polski

Ratownicy marynarki wojennej Portugalii uratowali rannego żeglarza z Polski około 240 km od północno-zachodniego wybrzeża tego kraju. W środę po południu został on przetransportowany do Lizbony.
18.10.2023

W pobliżu Portugalii poruszają się dwa rosyjskie okręty, w tym jeden podwodny

Portugalska marynarka wojenna (Marinha Portuguesa) podała, że w trakcie regularnego monitoringu wybrzeża zaobserwowała dwie rosyjskie jednostki. Były to holownik ATS Siergiej Balk oraz okręt podwodny typu Kilo II Krasnodar. Zarówno okręt, jak i holownik przeszły przez portugalską strefę ekonomiczną rankiem 15 października.
16.10.2023

Polscy marynarze sprawdzali swoje umiejętności podczas międzynarodowego ćwiczenia REPMUS 23 w Portugalii

Od 11 do 12 września na portugalskim wybrzeżu odbywało się ćwiczenie REPMUS 23, skupiające się na integracji morskich systemów bezzałogowych, wykorzystaniem ich podczas operacji, a także kwestii szkolenia i gotowości wykorzystującego je personelu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaangażowani także polscy marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
25.09.2023

Rząd Portugalii gotów przyjąć część migrantów z Lampedusy

Rząd Portugalii wyraził we wtorek gotowość do przyjęcia przybywających w ostatnich dniach na Lampedusę nielegalnych imigrantów z Afryki. Gestowi solidarności z Włochami gabinetu premiera Antonia Costy towarzyszy apel o zwalczanie przemytu ludzi do UE.
20.09.2023

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.
23.08.2023

Portugalia wysłała dwa okręty za rosyjskim statkiem handlowym

Marynarka wojenna Portugalii monitoruje płynący w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjski statek handlowy - podała w sobotę portugalska armia. Sprecyzowała, że misję obserwacyjną prowadzą dwa okręty.
23.07.2023

Portugalia. Żeglarze w obawie przed orkami zabierają w rejs ładunki wybuchowe

W związku z nasilającymi się atakami orek na jachty u brzegów Półwyspu Iberyjskiego coraz więcej użytkowników jednostek pływających zabiera w rejs ładunki wybuchowe, aby odstraszyć te zwierzęta - poinformowała w niedzielę portugalska organizacja Orca Atack Iberia, grupująca żeglarzy.
17.07.2023

Portugalskie służby wydały alert w związku z pojawieniem się przy plażach niebezpiecznej meduzy

Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA) wydał alert dotyczący dużych rozmiarów meduz z gatunku Rhizostoma luteum, które licznie pojawiły się u brzegów popularnego wśród turystów regionu Algarve, na południu tego kraju.
07.07.2023

Typowa dla portugalskiej kuchni sardynka stała się trudno dostępna oraz droższa

Inflacja i mniejsza dostępność w sprzedaży sardynki sprawiła, że ta typowa dla portugalskiej kuchni ryba staje się rarytasem. W wielu miejscach Portugalii, szczególnie w Lizbonie i Porto, trudno jednak wyobrazić sobie lokalne imprezy w plenerze bez tej tradycyjnej ryby.
16.06.2023

Portugalia. Brakuje 1000 ratowników morskich, alternatywą cudzoziemcy

Rozpoczynający się na plażach Portugalii sezon stoi pod znakiem desperackich poszukiwań ratowników morskich. Krajowy Urząd Morski (AMN) wezwał rząd Antonia Costy do pilnego znalezienia aż 1000 ratowników.
16.05.2023

Portugalia wysłała fregatę do monitorowania dwóch rosyjskich statków szpiegowskich

Marynarka Wojenna Portugalii (Marinha Portuguesa) wysłała na początku maja na Ocean Atlantycki okręt w celu obserwacji przemieszczających się w sąsiedztwie jej wód terytorialnych dwóch jednostek rosyjskiej floty wojennej, poinformowały w sobotę portugalskie media.
07.05.2023

Portugalskie siły zbrojne: we współpracy z Hiszpanami monitorujemy ruchy rosyjskich okrętów wojennych

Siły zbrojne Portugalii we współpracy z hiszpańską Marynarką Wojenną monitorują ruchy rosyjskich okrętów u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Od kilku dni obserwowane są trzy rosyjskie jednostki bojowe i tankowiec.
28.04.2023

Portugalia. Media: stan wojska zatrważający, a rosyjskie okręty coraz częściej u naszych wybrzeży

Stan sił zbrojnych Portugalii jest zatrważający, a w obliczu coraz częstszego pojawiania się u wybrzeży kraju rosyjskich okrętów wojennych niezbędne są pilne zakupy systemów obrony przeciwrakietowej - twierdzą w poniedziałek lizbońskie media.
27.03.2023

Portugalia ma problem. Brakuje jej sprawnych okrętów do prowadzenia operacji morskich

Powołując się na źródła w siłach zbrojnych Televisão Independente (TVI) podała, że portugalska marynarka wojenna jest praktycznie niezdolna do prowadzenia działań w związku z obronnością kraju. To efekt wieloletnich zaniedbań w resorcie sił zbrojnych, oszczędności oraz sytuacji gospodarczej kraju.
21.03.2023

Portugalia. Ekspert ds. obrony: rosyjskie okręty prowadzą u naszych wybrzeży akcje szpiegowskie

U wybrzeży Portugalii rosyjskie okręty wojenne prowadzą akcje szpiegowskie, zbierając m.in. informacje o podwodnych sieciach transferu danych teleinformatycznych - poinformował w poniedziałek prof. Bruno Cardoso Reis, wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie.
20.03.2023

Marynarze, którzy odmówili obserwowania rosyjskiego okrętu wojennego oskarżeni o nieposłuszeństwo

Prokuratura wojskowa Portugalii oskarżyła o odmowę wykonania rozkazu 13 marynarzy, którzy w sobotę nie zgodzili się na udział w misji wypłynięcia w morze na jednostce NRP Mondego w celu monitorowania rosyjskiego okrętu wojennego.
15.03.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku

W czwartym kwartale 2023 roku Portugalia ogłosi pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.
26.01.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.
21.01.2023

Ponad tysiąc interwencji w związku z ulewami w Portugalii

Ponad tysiąc razy interweniowały służby Portugalii od niedzielnego wieczora w związku z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wśród dotkniętych podtopieniami obszarów są rejony aglomeracji największych miast: Lizbony, Porto i Coimbry.
09.01.2023

Uratowano siedmiu kadetów porwanych przez falę; jedna osoba jest wciąż poszukiwana

Służby ratownicze Portugalii prowadzą w piątek poszukiwania słuchaczki szkoły kadetów, która wraz z siedmioma kolegami została porwana przez wysoką falę w rejonie miejscowości Aver-o-Mar koło miasta Povoa de Varzim, w północnej części kraju.
26.11.2022

Portugalia. Wysoka fala zabiła pracownika portu w Sines

Jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna wskutek wypadku spowodowanego przez nagłe uderzenie wysokiej fali oceanicznej w porcie w Sines na zachodnim wybrzeżu Portugalii. Obaj poszkodowani to pracownicy portu.
24.11.2022

Portugalia. Rząd wydał zgodę na wsparcie produkcji zielonego wodoru pod Lizboną

Rząd Portugalii Antonio Costy wydał w poniedziałek zgodę na wsparcie finansowe budowy zakładu produkcji zielonego wodoru. Obiekt ten powstanie pod Lizboną, stolicą kraju.
14.11.2022

Portugalskie porty towarowe w aglomeracji Lizbony i Porto zmodernizuje turecki Yilport

Turecka firma Yilport zainwestuje około 168 mln euro w modernizację portów w aglomeracji Lizbony i Porto. Przedsięwzięcie ma usprawnić handel morski pomiędzy Portugalią a resztą Europy, Afryką i obiema Amerykami.
11.11.2022

Portugalia. Ponad 1000 interwencji służb po przejściu wichur i ulewnych deszczach

Ponad 1000 razy interweniowały portugalskie służby od niedzielnego wieczora w związku z przechodzącymi przez Portugalię wichurami i ulewnym deszczem. Zgłoszenia dotyczyły głównie podtopień budynków mieszkalnych i piwnic, a także usuwania blokad dróg.
24.10.2022

Portugalia. Rząd: Hiszpania ograniczyła ilość przesyłanej wody

Rząd Portugalii potwierdził, że w 2022 r. doszło do ograniczenia ilości wody w rzekach płynących z Hiszpanii, w tym szczególnie na dwóch największych łączących oba kraje: Tagu i Douro.
21.10.2022

Premier Sanchez: jest porozumienie, będzie gazociąg z Portugalii przez Pireneje do Francji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w czwartek, że jego rząd osiągnął porozumienie z władzami Francji i Portugalii dotyczące budowy nowego połączenia gazowego przez Pireneje do Europy Zachodniej.
20.10.2022

Media: za ograniczeniem dostaw LNG z Nigerii do Europy może stać Rosja

Władze Nigerii mogą wykorzystywać nawiedzające ten kraj powodzie jako pretekst, by ograniczyć dostawy LNG metanowcami do państw UE i doprowadzić do wzrostu cen gazu w Europie. Działania te mogą być motywowane przez Rosję - uważają eksperci telewizji CNN Portugal.
20.10.2022

Portugalskie media: wybuchy Nord Stream to nowa odsłona konfliktu energetycznego Rosji z Zachodem

Potwierdzone przez szwedzkie służby wybuchy, które uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, to nowa odsłona energetycznego konfliktu Rosji z Zachodem o linie przesyłu gazu biegnące po dnie Bałtyku - twierdzi w środę portugalski dziennik “Jornal de Noticias”.
28.09.2022

Przez wojnę w Ukrainie Portugalia polega na gazie z Nigerii

Wojna na Ukrainie zwiększyła uzależnienie Portugalii od gazu zimnego sprowadzanego z Nigerii. Udział tego afrykańskiego państwa w imporcie surowca sięga już 55 proc.
12.09.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Portugalia. Rekordowa wartość inwestycji w magazyny logistyczne – 563 mln euro

Rekordowe środki zostały w Portugalii w 2022 r. zainwestowane w zakup magazynów logistycznych. Łączna wartość tych inwestycji to 563 mln euro - wynika z szacunków konsultingowej spółki CBRE przytaczanych przez lizbońskie media.
24.08.2022

Dwa rosyjskie okręty płyną na Morze Śródziemne przez wody Portugalii

Marynarka wojenna Portugalii zaobserwowała dwa rosyjskie okręty na wodach należących do wyłącznej strefy ekonomicznej tego kraju - podało we wtorek lizbońskie radio Observador w oparciu o informację Sztabu Generalnego portugalskich sił zbrojnych. Według portugalskiego dowództwa rosyjskie jednostki płyną z Zatoki Biskajskiej w kierunku Morza Śródziemnego.
23.08.2022

Żeglarz uratowany po 16 godzinach w wywróconej łodzi na Atlantyku [WIDEO]

Hiszpańska straż przybrzeżna uratowała żeglarza, który po wywrotce jachtu przeżył 16 godzin na Oceanie Atlantyckim dzięki bańce powietrza uwięzionej pod pokładem - poinformowała w czwartek BBC.
04.08.2022

Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii

Służby obrony wybrzeża Portugalii uratowały we współpracy z rybakami w okolicach portu Sines, na zachodzie kraju, pięcioosobową załogę jachtu zaatakowanego przez orki. Jednostka zatonęła po tym jak agresywne zwierzęta wyrządziły liczne szkody jednostce, m.in. urwały ster.
02.08.2022

Hiszpania, Portugalia. Zatrzymano 71 przemytników narkotyków; szmuglowali je łodziami

Żandarmeria Hiszpanii (Guardia Civil) zatrzymała we współpracy z portugalską policją 71 przemytników narkotyków, którzy łodziami przerzucali do tego kraju narkotyki z Maroka oraz Portugalii.
24.06.2022

Polska i Portugalia wspólnie po LNG?

Portugalski premier Antonio Costa zapowiedział, że jego kraj chce wykorzystać port w Sines do przeładunków LNG z dużych tankowców na mniejsze, które mogłyby operować na Morzu Północnym i Bałtyku. Współpracą zainteresowana jest Polska.
23.05.2022

Zełenski prosi Portugalię o broń przeciwokrętową

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas czwartkowego przemówienia w portugalskim Zgromadzeniu Republiki, zwrócił się do władz Portugalii o przekazanie ukraińskiej armii czołgów Leopard, transporterów opancerzonych oraz pocisków przeciwokrętowych Harpoon, aby Ukraina mogła bronić się przed rosyjską agresją.
21.04.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Portugalia przeprowadzi pierwszą aukcje dla pływających farm wiatrowych

Latem Portugalia planuje przeprowadzić pierwszą aukcję na pływające morskie farmy wiatrowe. Liczy, że dzięki niej powstaną instalacje o mocy od 3 do 4 GW w perspektywie do 2026 roku.
22.03.2022

Portugalska polityk nawołuje do wywarcia presji na Berlin ws. embarga na paliwa z Rosji

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.
14.03.2022

Na Atlantyku zaginął wioślarz

Francuski wioślarz Jean-Jacques Savin, który podjął się wyzwania samotnego przepłynięcia kajakiem przez Atlantyk, zaginął.
25.01.2022

Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.
18.01.2022

Obowiązek szczepień w marynarce wojennej Portugalii

Dowództwo portugalskiej marynarki wojennej wprowadziło obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dla swoich żołnierzy jednostek operacyjnych. Jak podkreślono, chodzi o uniknięcie zakażeń podczas misji na pełnym morzu.
17.01.2022

Zakażeni z uziemionego wycieczkowca AIDANova na kwarantannie w hotelach

Do poniedziałkowego wieczora służby medyczne Portugalii potwierdziły 77 przypadków zakażenia na niemieckim wycieczkowcu AIDANova, który od piątku objęty był kwarantanną w porcie w Lizbonie. Chorzy trafili do kilku hoteli w portugalskiej stolicy.
04.01.2022

Wycieczkowiec objęty kwarantanną w Lizbonie zakończył rejs; stwierdzono nowe infekcje

Niemiecki wycieczkowiec AIDANova, który w piątek wieczorem został objęty w porcie w Lizbonie kwarantanną w związku z ogniskiem zakażenia koronawirusem, zakończył w niedzielę rejs z powodu stwierdzenia nowych infekcji. Statek udawał się na hiszpańską wyspę Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
02.01.2022

Hiszpania. Kilkaset ataków orek na statki i jachty; biolodzy nie znają przyczyn

W okresie pandemii Covid-19 zwiększyła się liczba ataków orek na jednostki pływające u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Nagły wzrost agresji tych zwierząt zaobserwowany podczas ponad setki incydentów nie znajduje naukowego wytłumaczenia.
31.12.2021

Portugalskie regiony przygotowują się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Trudno znaleźć dziś kraj z dostępem do wód morskich i oceanicznych, którego władze rządowe i lokalne nie planują rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wielkie ambicje ma region Alto Minho w Portugalii, ale także inwestorzy chcący przeznaczyć nawet miliard euro na projekty związane z rozwojem sektora energetyki morskiej.
11.08.2021

Portugalia: Nastolatek znalazł butelkę z listem wrzuconą do Atlantyku w USA w 2018 r.

Prawie trzy lata trwała podróż listu w butelce, którą 13-letni Amerykanin wrzucił przy jednej z plaży Rhode Island do Atlantyku w listopadzie 2018 r. W czerwcu 2021 r. nietypową wiadomość odebrał inny nastolatek na portugalskim archipelagu Azorów.
22.06.2021

Portugalia: Zainaugurowano podmorski światłowód między Europą a Ameryką Łacińską

W miejscowości Sines w zachodniej Portugalii uruchomiono we wtorek pierwsze połączenie do szybkiego przesyłu danych między Europą a Ameryką Łacińską. Światłowód EllaLink biegnie po dnie Oceanu Atlantyckiego.
01.06.2021

Portugalia: Policyjna rewizja na rosyjskim statku handlowym

Portugalska policja przeprowadziła w piątek rewizję na rosyjskim statku handlowym w porcie w Viana do Castelo, na północnym zachodzie tego kraju. Jednostka została przeszukana po informacji przekazanej przez jedną z zagranicznych służb.
23.04.2021

Przed nami mistrzostwa świata klasy 470 i mistrzostwa Europy klasy RS:X

Przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio wkraczają w decydującą fazę. Już w nadchodzącym tygodniu polscy żeglarze i żeglarski rywalizować będą o medale mistrzostw świata i Europy. O te pierwsze, w klasie 470 powalczy załoga Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, a w czempionacie Starego Kontynentu w klasie RS:X swoją formę zweryfikują Zofia Klepacka, Piotr Myszka, Maja Dziarnowska i Radosław Furmański. Gospodarzem obu mistrzowskich imprez jest Vilamoura w Portugalii.
06.03.2021

Maersk Elba stracił moc po pożarze u wybrzeży Portugalii

Duński kontenerowiec stracił możliwość poruszania się po wybuchu pożaru w jego siłowni. Do incydentu doszło 26 grudnia u wybrzeży Portugalii – podał tamtejszy Krajowy Urząd Morski (AMN).
29.12.2020

Na Półwyspie Iberyjskim chaos komunikacyjny wskutek sztormu Dora

Utrzymujący się od piątku nad Półwyspem Iberyjskim sztorm Dora doprowadził do poważnych utrudnień w ruchu w północno-wschodniej Portugalii oraz w środkowej i północnej części Hiszpanii. Jedna osoba zginęła w wypadku na oblodzonej jezdni w pobliżu hiszpańskiego miasta Leon.
05.12.2020

Surferzy stawiają czoła gigantycznym falom w Portugalii - policja rozpędza tłumy gapiów [wideo]

Policja z Portugalii zablokowała wczoraj kilka dróg dojazdowych do popularnego kurortu Nazare, na środowym wybrzeżu kraju. Akcja miała na celu powstrzymanie tysięcy ludzi, którzy łamiąc restrykcje epidemiczne, gromadzą się by podziwiać wysokie fale oceaniczne i odważnych surferów.
30.10.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
03.09.2020

Chleb z glonów? Nadmiar alg przy plażach użyteczny dla przedsiębiorców

Algi morskie, bardzo liczne przy popularnych portugalskich plażach, choć utrudniają miłośnikom kąpieli poruszanie się w wodzie, to inspirują przedsiębiorców do nowych zastosowań, m.in. wyrobu biokosmetyków, a nawet produkcji pieczywa.
19.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.