• <
escort_980x120_gif_2020

Chleb z glonów? Nadmiar alg przy plażach użyteczny dla przedsiębiorców

19.08.2020 11:45 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Chleb z glonów? Nadmiar alg przy plażach użyteczny dla przedsiębiorców

Partnerzy portalu

Chleb z glonów? Nadmiar alg przy plażach użyteczny dla przedsiębiorców - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Algi morskie, bardzo liczne przy popularnych portugalskich plażach, choć utrudniają miłośnikom kąpieli pływanie w morzu, przedsiębiorców inspirują do nowych zastosowań, m.in. wyrobu biokosmetyków, a nawet produkcji pieczywa.

Zamknięcie podczas weekendu kilku plaż środkowego wybrzeża Portugalii z powodu nadmiaru zanieczyszczeń nie miało związku z nadmierną podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego obecnością alg, ale ograniczeniami Covid-19 i pogorszeniem się jakości wody.

Tegoroczne wakacje to kolejny sezon wakacyjny z licznymi algami u brzegów Portugalii.

Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje tymczasem, że choć nadmiar alg może utrudniać wczasowiczom korzystanie z kąpielisk, to z roku na rok przybywa firm oraz sposobów wykorzystania tych glonów morskich w przemyśle.

“Z alg morskich korzystają dziś niektóre firmy w wyrobie kremów i innych kosmetyków bazujących na naturalnych substancjach” - powiedział PAP Monteiro.

Ekspert przypomniał, że po wielu latach wykorzystywania alg przez mieszkających przy turystycznych kurortach rolników jako naturalnego nawozu, częściej goszczą one obecnie w przemyśle spożywczym i branży gastronomicznej.

Od ponad dwóch lat zastosowanie w gastronomii alg upowszechnia m.in. Politechnika w Leirii, której inżynierowie produkcji wprowadzili już na rynek m.in. chleb z dodatkiem alg, a także kefir oraz lody na bazie tych glonów.

W ostatnich latach przepisy dotyczące wyrobu produktów spożywczych na bazie alg morskich, opracowane przez Politechnikę w Leirii, zdobyły kilka nagród w portugalskich konkursach na innowacyjność produkcji spożywczej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.