• <

Wynik wyszukiwania - " 420" - Wiadomości

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze z udziałem śmigłowców marynarki wojennej

W pierwszy, kwietniowy weekend załogi dyżurne z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze.
10.04.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Wyjątkowy projekt hybrydowej elektrowni we Włoszech, który połączy moc wiatru, słońca i morza

SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments podejmują współpracę w celu rozwijania hybrydowej farmy wiatrowo-słonecznej na morzu u wybrzeży Corigliano. Farma OFPV o mocy 120 MWp zintegrowana z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW jest kamieniem milowym w rozwoju technologii Offshore Floating Solar Photovoltaic.
01.03.2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.
28.02.2024

Offshore wind cała naprzód! Inwestycja goni inwestycję

Sytuacja w europejskim sektorze offshore wind nabiera rumieńców. Oddawane są nowe moce produkcyjne, zakłady produkcyjne powstają na kontynencie jak grzyby po deszczu, zaś w Polsce realizowane są kolejne inwestycje.
01.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Samba do Brasil polskich żeglarzy. Dwa złota w mistrzostwach świata

Stanisław Trepczyński w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska w klasie 29er ze złotymi medalami Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Bardzo dobrze spisali się też inni biało-czerwoni zajmując miejsca w czołówce. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska uplasowała się na wysokim 5 miejscu. Regaty odbyły się w Buzios w Brazylii.
17.12.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Medale mistrzostw Europy nie dla Polaków

W poniedziałek w Gdyni zakończyły się mistrzostwa Europy juniorów w klasach 420 i 470. Była to pierwsza impreza rangi mistrzowskiej podczas tegorocznej edycji Gdynia Sailing Days. Polacy zakończyli rywalizację bez medali, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W obu klasach na starcie stanęło 208 załóg z ponad 20 krajów.
11.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

Niebezpiecze manewry okrętów chińskiej straży wybrzeża na Morzu Południowochińskim

Bardzo groźne akcje prowokowane przez jednostki morski Chin miały miejsce w rejonie filipińskiej, wyłącznej strefy ekonomicznej. Jak podały służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin, dochodziło do blokowania ruchu jej statków i okrętów, a także innych incydentów.
05.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

„Dzień otwarty” Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

350 osób, głównie młodzież szkół średnich, odwiedziło Komendę Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas zorganizowanego 14 czerwca „Dnia otwartego” Straży Granicznej.
18.06.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

Polscy żeglarze otwierają sezon w Krynicy Morskiej

Przez dwa najbliższe weekendy Krynica Morska, jedno z najmniejszych polskich miast, będzie stolicą polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj odbędą się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w których udział weźmie ponad 600 polskich żeglarzy i żeglarek rywalizujących w 16 klasach regatowych.
18.05.2023

MSR "Gryfia" szuka nabywców na doko-pontony, barkę i holownik

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” szuka nabywców na kolejne elementy wyposażenia. Tym razem ogłoszone zostały przetargi na sprzedaż zespołu dwóch doko-pontonów i podnośnika, holownika oraz barki.
20.04.2023

Pierwszy wycieczkowiec w Porcie Gdańsk oznaką początku sezonu

Do Gdańska wpłynął statek wycieczkowy Hamburg, będąc pierwszym z ok. 50, jakie mają pojawić się w tamtejszym porcie w trakcie sezonu. Coraz częstsze wizyty dużych jednostek są znakiem jego rosnących możliwości w zakresie ich przyjmowania oraz obsługi.
20.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Rekordowe, styczniowe załadunki rosyjskiej ropy na statki

Załadunek rosyjskiej ropy Urals metodą ze statku na statek (ship-to-ship, STS) osiągnął w styczniu rekordowy poziom, ponieważ traderzy zaczęli przenosić ładunki na większe jednostki, aby długodystansowe wysyłki do Azji były bardziej opłacalne.
08.02.2023

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego natrafiono na 40 min

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono około 40 min wojskowych, podały w sobotę rumuńskie siły zbrojne.
10.12.2022

Poznaliśmy zwycięzców mistrzostw Polski klas nieolimpijskich [ZDJĘCIA]

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek.
13.09.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

RWE przejęło polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów. Ruch ten dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW.
25.08.2022

Dolnośląskie. Strażacy odłowili ponad 420 kg martwych ryb z Odry

Ponad 420 kg martwych ryb z Odry odłowili w piątek dolnośląscy strażacy. Przy neutralizacji skutków masowego śnięcia ryb na dolnośląskim odcinku tej rzeki pracowało 23 zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej.
20.08.2022

RWE wybrało partnera certyfikującego dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II

RWE wybrało UL Solutions do certyfikacji założeń projektowych farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Certyfikacja będzie prowadzona zgodnie ze światowymi standardami i w porozumieniu z Polskim Rejestrem Statków, niezależną i uznaną instytucją rzeczoznawczą. Jako drugi co do wielkości gracz w światowej branży offshore i jeden z pięciu największych krajowych operatorów onshore, RWE wzmacnia swoją obecność i kontynuuje proces zielonej transformacji energetycznej w Polsce.
18.08.2022

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.
01.08.2022

Nowa morska farma wiatrowa w Niemczech połączy produkcję energii i wodoru

Nordsee Two, niemiecki projekt morskiej farmy wiatrowej, którego właścicielami są spółki RWE (51 proc.) i Northland Power (49 proc.), ma uwzględniać instalację elektrolizera. Projekt ma na celu sprawdzenie ekonomicznej opłacalności produkcji zielonego wodoru na obszarze morskich farm wiatrowych.
28.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Żeglarzy ciągnie na Górki. Regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 już w ten weekend

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. Przekonamy się, że żeglowanie to sport dla każdego - od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.
22.06.2022

Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.
11.04.2022

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już w niedzielę w Porcie Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.
06.04.2022

Ukraińskie siły zbrojne: wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
30.03.2022

Ukraiński MSZ twierdzi, że miny w Morzu Czarnym są rosyjskie

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.
30.03.2022

Turecki resort obrony: w Morzu Czarnym znaleźliśmy kolejną minę; została zneutralizowana

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
28.03.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Czy w obliczu wojny na Ukrainie i sankcji Niemcy opóźnią odejście od atomu?

Możliwe, że wojna na Ukrainie oraz międzynarodowe sankcje spowodują, że Niemcy opóźnią odejście od energetyki jądrowej. Niemiecki minister ds. energii i ochrony klimatu Robert Habeck wskazał, że rząd nie wyklucza możliwości utrzymania elektrowni jądrowych przy pracy przez dłuższy czas, niż pierwotnie wskazywano.
06.03.2022

Rosyjski eksport kolejowy przez porty morskie wzrósł o 5,8% r/r w 2021 roku

Transport towarów koleją przeznaczonych na eksport przez rosyjskie porty morskie wyniósł w 2021 r. 351,1 mln ton. To oznacza wzrost o 5,8% rok do roku. To rekord wszechczasów – informują Koleje Rosyjskie.
17.02.2022

CMA CGM wprowadza nowe opłaty w Oceanii

Francuski przewoźnik liniowy CMA CGM ogłosił nowe opłaty za przewozy ładunków z oraz i do Oceanii.
03.02.2022

Dobry rok dla Liebherr. Nowe dźwigi w portach na całym świecie

Liebherr, wiodący producent dźwigów portowych, poinformował, że 2021 rok był w tym segmencie rekordowy. Do portów na całym świecie popłynęło ponad 80 nowych dźwigów. Dobrze funkcjonowała także sprzedaż używanych urządzeń.
26.01.2022

Największy na świecie obszar rozrodu ryb odkryto na Antarktydzie

Największy na świecie obszar rozrodu ryb odkryli naukowcy w pobliżu Lodowca Szelfowego Filchnera w południowej części Morza Weddella w zachodniej Antarktydzie - podało czasopismo „Current Biology”.
16.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Niemiecki koncern RWE jest jednym z globalnych liderów rynku OZE oraz „numerem 2” w branży morskiej energetyki wiatrowej. Spółka posiada na terenie Polski znaczne aktywa wiatrowe na lądzie oraz realizuje pierwsze projekty fotowoltaiczne. Obecnie deweloper rozwija także morski projekt wiatrowy F.E.W Baltic II o mocy 350 MW. Zespół projektowy pracuje m.in. nad wyłonieniem kluczowych dostawców usług oraz komponentów, a także przygotowaniem portu serwisowego w Ustce. Jakie są najbliższe plany RWE w Polsce?
06.01.2022

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.
18.12.2021

Włochy. 420 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

420 migrantów uratowała w sobotę włoska Straż Przybrzeżna z dwóch łodzi na Morzu Śródziemnym. W operacjach w trudnych warunkach atmosferycznych wsparcia udzieliły załogi samolotu unijnej agencji Frontex oraz czterech statków handlowych, które były w pobliżu.
21.11.2021

UE chce ograniczyć import towarów związanych z wylesianiem

W środę Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie importu towarów związanych z wylesianiem i wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym firmy musiałyby udowodnić, że ich globalne łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów.
17.11.2021

Pętla Mazurska z dwoma tunelami pod wzniesieniem, koszty – 167 mln zł

Najbardziej optymalnym wariantem stworzenia Mazurskiej Pętli tj. połączeniem kilku osobnych teraz jezior tak, by weszły one w skład Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jest zbudowanie m.in. dwóch tuneli we wzniesieniu oddzielającym jeziora Tyrkło i Buwełno. Stworzenie tzw. Mazurskiej Pętli umożliwi przepłynięcie mazurskich jezior wkoło.
27.10.2021

Oczekiwania eksporterów: euro, wsparcie krajowych inwestycji i walka z protekcjonizmem [WIDEO]

Wprowadzenie euro, udzielanie wsparcia nie tylko zagranicznym, ale i krajowym inwestorom w Polsce oraz przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym w Unii Europejskiej to najważniejsze działania i decyzje oczekiwane przez polski biznes od polityków – takie głosy padały podczas debaty poświęconej sytuacji polskich eksporterów.
13.09.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

Port Long Beach kończy nowy terminal kontenerowy o pojemności 3,3 mln TEU

Ponad 10 lat po rozpoczęciu prac, Port Long Beach ogłosił zakończenie budowy terminalu kontenerowego w Middle Harbor, jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie i przyjaznych środowisku obiektów ładunkowych na świecie.
22.08.2021

Ustka Charlotta Sailing Days 2021

W Ustce wystartowały regaty Ustka Charlotta Sailing Days 2021. Uczestnicy najpierw ścigają się o Puchar Polski. Od piątku natomiast rozpoczną się otwarte mistrzostwa Polski dla klas 505 oraz Hobie Cat 16 i 14.
05.08.2021

Zawodniczka YKP Gdynia trzecia na świecie

Paulina Rutkowska, młoda żeglarka Yacht Klubu Polski Gdynia z brązowym medalem mistrzostw świata po regatach we włoskim San Remo! 16-latka startując w zmaganiach klasy 420 w parze z Igą Wielczyk z MOS Iława zajęła 3. miejsce w kategorii wiekowej do lat 17.
15.07.2021

Rostock – raport z bałtyckiego rynku portowego

Niemiecki port morski w Rostocku to jeden z ważniejszych morskich węzłów transportowych we wschodnich Niemczech. W 2020 roku przeładowano tutaj 25,08 mln ton towarów, z czego większość została obsłużona dzięki licznie zawijającym do tego portu promom i statkom ro-ro.
01.07.2021

Jutro startuje Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w Polsce odbędzie się w Gdyni w dniach 2-18 lipca.
01.07.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – młodzież zdała egzamin

Trzy dni ściągania w przeważnie silnym wietrze, sporo emocji i przede wszystkim nauki dla młodych żeglarzy – tak można podsumować pierwszą część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które dzisiaj zakończyły się w Krynicy Morskiej. Na starcie stanęli żeglarze i żeglarski w klasach 29er, 420, Europa, L’Equipe, Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class.
23.05.2021

Technologia lotnicza rewolucjonizuje turbiny pływowe

Mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii firma Sustainable Marine wykorzystuje najnowocześniejsze technologie stosowane w lotnictwie i energetyce wiatrowej w swoim projekcie, aby zrewolucjonizować działanie turbin pływowych.
11.05.2021

Żegluga kontenerowa zanotowała w zeszłym roku najlepszy kwartał w swojej historii. Obecny rok może być jeszcze lepszy

Przewoźnicy oceaniczny zanotowali najlepszy kwartał w historii żeglugi kontenerowej w czasie trzech ostatnich miesięcy 2020 roku. A wszystko wskazuje na to, że znacząco pobili ten rekord w pierwszym kwartale tego roku.
12.04.2021

Transport morski dochodowy ale ryzykowny dla operatorów i firm ubezpieczeniowych

Analiza odszkodowań za statki, towary i wypadki na rynku offshore pozwala wnioskować, że biznes morski to wciąż dochodowa, ale ryzykowna działalność.
10.04.2021

Stocznia Meyer Werft z nowym zamówieniem na statek wycieczkowy

Niemiecka stocznia specjalizująca się w budowie statków wycieczkowych Meyer Werft zdobyła kontrakt na budowę nowej jednostki. To pierwsza umowa od początku pandemii, która spowodowała globalny kryzys na rynku wycieczkowców.
01.04.2021

Czas na skrubery. Nie dać się wypłukać z rynku. 5200 statków z płuczkami w 2024 to szansa dla polskich stoczni

Rynek transportu morskiego przechodzi rewolucję w napędach. Armatorzy ograniczają emisję szkodliwych substancji do powietrza na coraz większej ilości statków. Utrzymuje się popyt na instalację płuczek. To szansa dla polskich stoczni remontowych.
22.03.2021

Polak faworytem żeglarskich mistrzostw Europy? Wygrał regaty Portugal Grand Prix

Piotr Myszka wygrywa regaty Portugal Grand Prix będące generalnym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 7 marca mistrzostwami Europy w klasie RS:X. Reprezentant Polski i zawodnik KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska wszystkie osiem wyścigów kończył w pierwszej trójce - cztery wygrał, trzy razy był drugi i raz trzeci.
04.03.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

Michelin zobowiązuje się do wysyłki opon na statkach towarowych napędzanych żaglami

Producent opon Michelin zgodził się na wysyłkę części swojego asortymentu przy użyciu dwóch statków towarowych z napędem żaglowym, zaprojektowanych przez francuskiego armatora Neoline.
16.02.2021

Możliwa akcja lodołamania na Wiśle - lodołamacze czekają na odpowiednie warunki

Wody Polskie przygotowują się do akcji lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka (Mazowieckie). Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, lodołamacze miałby wyruszyć z Włocławka w weekend, płynąc w górę rzeki, w kierunku Płocka. Obecnie poziom Wisły powoli tam opada, ale nadal przekracza stany alarmowe.
12.02.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Niemieckie wraki z II wojny światowej na dnie Bałtyku. Jest komentarz MSZ RFN

Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu zanieczyszczenia ekosystemów morskich m.in. przez wraki statków z II wojny światowej" - odpowiedziało PAP niemieckie MSZ na pytanie, czy podejmie się oczyszczania polskiego morza z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych. Chodzi tu o statki jak np. rdzewiejący w wodzie Franken, czyli niemiecki tankowiec pełen paliwa.
29.01.2021

PKN Orlen kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową

W roku 2021 PKN ORLEN kontynuuje współpracę z Giżycką Grupą Regatową! Żeglarstwo to sport, pasja i radość - treningi, starty, emocje, to również fantastyczny sposób na wychowanie dzieci i młodzieży. Giżycka Grupa Regatowa wspólnie z PKN ORLEN realizuje sportowe marzenia młodych żeglarzy!
21.01.2021

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie.
13.01.2021

Wrak Golden Ray: sekcja rufowa już usunięta [foto, wideo]

Wielki statek dźwigowy VB-10000 podniósł rufową część statku Golden Ray na barkę, po wykonaniu drugiego z siedmiu cięć, w ramach operacji usuwania zatopionego wraku.
07.01.2021

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy zainicjowanej w 2020 roku i ogłosiło wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020 na dzień 23.12.2020 o godzinie 12.00. Ze względu na obecną sytuację - ceremonia zostanie zrealizowana w formie transmisji on-line.
18.12.2020

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z
25.11.2020

Zatwierdzenie protokołów dotyczących bezpiecznej wymiany załóg podczas pandemii COVID-19

Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) podczas 102 sesji, która odbyła się w dniach 4-11 listopada 2020 w trybie zdalnym, podjął praktyczne działania wspierające żeglugę i marynarzy w czasie pandemii. MSC zatwierdził okólnik zawierający protokoły dotyczące zapewnienia bezpiecznej wymiany załóg i ich podróży podczas pandemii COVID-19. Opracowane przez przemysł morski protokoły określają ogólne środki i procedury służące temu celowi.
19.11.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska kończą przygodę z klasą 420. Czas na nowe wyzwania! [wywiad]

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska zakończyły swoją przygodę z klasą 420. Mistrzynie Europy juniorek wspominają swoje żeglarskie początki, opowiadają o trzech latach wspólnego pływania i o tym, jak będzie wyglądał kolejny etap ich kariery.
18.11.2020

Biden zwyciężył w wyborach. Uwaga rynków przenosi się na rozstrzygnięcia wokół Senatu

Joe Biden wygrał tegoroczne wybory prezydenckie w USA. Nie wszystko jest jednak rozstrzygnięte. Ze szczególną uwagą czekamy na rezultat drugiej tury wyborów do Senatu w Georgii, których wynik zdecyduje o tym, kto będzie kontrolował wyższą izbę amerykańskiego Kongresu. A to ma istotne znaczenie dla rynków finansowych.
16.11.2020

Walka o kontrakt na master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego

Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała PAP spółka. Jak dodano, umowa z wykonawcą ma być podpisana przed końcem roku.
12.11.2020

Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia wchodzi w kluczowy etap [wideo]

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. formalnie uruchomił procedurę na wybór partnera prywatnego dla projektu „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego – najbardziej optymalnej formie prowadzenia zamówienia przewidzianego w ustawie Prawa Zamówień Publicznych i Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, dla dużych projektów infrastrukturalnych.
06.11.2020

Kosmalski i Lewandowski zwycięstwem w San Remo kończą pływanie w klasie 420

To był polsko - włoski pojedynek zakończony zwycięstwem biało - czerwonych. Załoga Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (420KosmalskiLewandowski), po niedawnym triumfie w Kieler Woche, tym razem wygrała regaty 420 Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand rozegrane w San Remo. W regatach wystartowały 22 załogi - 13 z Włoch i 9 z Polski. Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) w trzech wyścigach meldowali się pierwsi na mecie.
06.11.2020

Gigantyczny ciężarowiec podniesie wrak samochodowca Golden Ray (foto, wideo)

Ciężarowiec VB10000 przybył do St. Simons Sound w stanie Georgia w celu wykonania wysoce oczekiwanej operacji cięcia i podnoszenia wraku Golden Ray.
30.10.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Podchorążowie "osłodzili" życie dzieciom

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej podarowali słodycze dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.
26.10.2020

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.
15.10.2020

Wsparcie Rządu w planach rozwojowych Portu Gdynia

17 września 2020r. Sejm zdecydował o dokapitalizowaniu portów kwotą obligacji w wysokości 1 mld zł, w celu zwiększenia kapitału zakładowego portów oraz budowę strategicznych elementów infrastruktury zapewniającej dostęp do portów (m.in. falochronów zewnętrznych). Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ma otrzymać papiery wartościowe w wys. 150 mln euro. Środki przeznaczone zostaną na budowę falochronu zewnętrznego, który jest elementem niezbędnym dla poprawy warunków nawigacyjnych w Porcie Gdynia. Budowa nowego falochronu daje perspe
08.10.2020

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.
21.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich - dzień 1

W gdańskich Górkach Zachodnich rozpoczęły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 w klasach nieolimpijskich. Bierze w nich udział prawie 300 żeglarzy i żeglarek.
19.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

Regaty Kieler Woche – dziewiąta lokata Łukasza Lesińskiego w klasie Finn

Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) zajął w regatach Kieler Woche dziewiąte miejsce w klasie Finn. To najwyższa lokata wywalczona w gronie seniorów przez polskich żeglarzy podczas tradycyjnych zawodów w Kilonii, które odbyły się po raz 126.
13.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich coraz bliżej

W dniach 18-20 września w Górkach Zachodnich odbędą się żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Gospodarzem mistrzostw będą Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz ośrodek AZS COSA Gdańsk.
08.09.2020

Gdańskie kąpieliska morskie podsumowały lato: interwencje ratowników w wodzie i na plaży, 114 odnalezionych dzieci

Pracowało prawie 150 ratowników wodnych, którzy w ciągu sezonu letniego podjęli łącznie 143 interwencje - 57 w wodzie i 86 na plaży. To dzięki ich pracy można powiedzieć, że kolejny sezon dla mieszkańców Gdańska i turystów korzystających z miejskich Kąpielisk Morskich był udany i bezpieczny. Sprawa podstawowa: nikt nie utonął.
04.09.2020

Maciej Streubel prowadzi po pierwszych wyścigach Pucharu Trenerów VGSD 2020

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days ruszyły na dobre! Z powodu braku wiatru w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B, ale drugiego dnia 21. edycji tej imprezy najmłodsi żeglarze dwa razy stanęli na starcie. Te zmagania zakończą się w środę, a na czele 116 zawodników do 13 lat znajduje się Maciej Streubel.
19.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Kolejne regaty sportowe już w sierpniu!

W tym roku sezon żeglarski stał pod znakiem zapytania z powodu epidemii koronawirusa, ale mamy dobre wieści! Druga edycja regat żeglarskich Ustka Charlotta Sailing Days odbędzie się zgodnie z planem w dniach 5-9 sierpnia 2020 roku. To będzie najważniejsza impreza w polskim kalendarzu żeglarskim dla katamaranów Hobie Cat oraz jachtów jednokadłubowych klasy 505 i Latający Holender, których załogi zmierzą się w walce o tytuł Mistrza Polski.
23.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

USA: Spadki na Wall Street

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Inwestorzy analizują najnowsze przypadki koronawirusa w USA oraz dane i prognozy gospodarcze. Indeks S&P 500 spadł pierwszy raz od sześciu dni.
08.07.2020

Ogromny statek dźwigowy VB-10000 przygotowuje się do wydobycia wraku Golden Ray

Dwukadłubowy statek VB-10 000 z podwójnym kadłubem przybył do portu w Fernandina na Florydzie, aby wprowadzić ostatnie modyfikacje, przygotowując się do cięcia i usuwania przewróconego samochodowca Golden Ray z St. Simons Sound w stanie Georgia.
07.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Vector Sails Cup 2020. Morskie wyzwanie dla Optimistów zakończone [wideo]

W dniach 30 czerwca-2 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 odbywały się regaty Vector Sails Cup dla najmłodszych żeglarzy. W przeciwieństwie do poprzednich startujących klas zawodnicy startujący na Optimistach mieli więcej szczęścia. Nie zabrakło wiatru, momentami nawet niemal sztormowego, ale dzieci nawet wtedy poradziły sobie świetnie.
02.07.2020

Sportowa rywalizacja na Zatoce Gdańskiej trwa [foto, wideo]

Zakończył się drugi etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Mimo słabego wiatru przez cały weekend na Zatoce Gdańskiej toczyła się sportowa bitwa. Od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka w nocnym, długodystansowym Orvaldi B8 Race ścigały się jachty pełnomorskie.
29.06.2020

Aż 600 jachtów, 15 klas, 17 dni wyścigowych. Od środy regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W środę, 24 czerwca, rozpoczynają się żeglarskie regaty LOTOS Nord Cup. To już piętnasta edycja imprezy odbywającej się na wodach Zatoki Gdańskiej. Tym razem, aby w czasie pandemii zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy do 17 dni wyścigowych. Żeglarzy będzie można obserwować z plaży w Stogach, Brzeźnie i Górkach Zachodnich.
23.06.2020

Żeglarze spragnieni rywalizacji - LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W najbliższą środę 24 czerwca startują regaty LOTOS Nord Cup organizowane w Gdańsku już po raz piętnasty. Tym razem, aby w czasie pandemii koronawirusa zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy i czeka nas aż 17 dni wyścigów.
18.06.2020

Duda: w budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej

W budżecie obronnym powinna być zagwarantowana część na modernizację Marynarki Wojennej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
09.06.2020

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.
06.06.2020

Premier: polski program pomocowy największy w regionie, ale też najbardziej innowacyjny

Polski program pomocy dla gospodarki - w związku z epidemią koronawirusa - był nie tylko największy w regionie, ale także najbardziej innowacyjny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę do uczestników konferencji Impact w Krakowie.
03.06.2020

Klubowe Mistrzostwa Polski zainaugurują żeglarski sezon regatowy

Klubowe Mistrzostwa Polski PZŻ zainaugurują żeglarski sezon regatowy. Pierwsza z czterech zaplanowanych rund ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się podczas tego weekendu w Szczecinie, natomiast pierwsza liga rozpocznie zmagania 11 lipca w Sopocie.
03.06.2020

Filip Fajfer zwycięzcą Super Pucharu PZŻ w e-sailingu

Filip Fajfer zwycięzcą pierwszej edycji Super Pucharu PZŻ w e-sailingu. Żeglarz MKS Dwójka Warszawa wygrał 3 z pięciu wyścigów, które zostały rozegrane na platformie Virtual Regatta. W zawodach udział wzięło 12 zawodników, którzy rywalizowali na wirtualnym akwenie olimpijskim w Sydney. Transmisja na żywo przeprowadzona została na kanale Polskiego Związku Żeglarskiego w serwisie YouTube.
03.05.2020

PZŻ realizuje webinary. Zobacz plan na nadchodzący tydzień

W czasie kwarantanny żeglarzom najbardziej brakuje wiatru i wody. Konieczność narzuconej izolacji daje jednak możliwości pogłębiania wiedzy w warunkach domowych. Polski Związek Żeglarski w czasie kwarantanny realizuje cykl regularnych webinarów prowadzonych przez trenerów kadr narodowych, trenerów poszczególnych klas, trenerów przygotowania motorycznego, psychologów, sędziów. W ich trakcie zawodnicy nabywają cenną wiedzę.
29.04.2020

COVID-19 - Wytyczne IMO dotyczące opóźnienia dostawy statku

Z powodu problemów wynikających z pandemii COVID-19, dnia 3 kwietnia 2020 r. Międzynarodowa Organizacja Morska („IMO”), wydała w ramach okólnika nr. 4204/Add. 7 Wytyczne odnoszące się do nieprzewidzianych opóźnień w budowach i dostawach statków. Wytyczne są skierowane do wszystkich państw członkowskich IMO, organizacji międzyrządowych i pozarządowych posiadających status doradczy w ramach IMO i są szczególnie istotne dla armatorów, stoczniowców, inspektorów, inżynierów serwisowych, a także dostawców sprzętu.
24.04.2020

MR: już ponad 1,29 mln złożonych wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej

Już ponad 1,29 mln wniosków złożono do ZUS oraz wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy o wsparcie w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.
18.04.2020

CMA CGM zamknęło sprzedaż ośmiu terminali za kwotę 815 dolarów

Francuska firma spedycyjna i logistyczna CMA CGM zakończyła pierwszą transakcję dotyczącą sprzedaży ośmiu terminali portowych na rzecz Terminal Link, spółki joint venture między CMA CGM a operatorem portów China Merchants Port Holdings (CMP).
26.03.2020

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa (foto, wideo)

Dziś rano, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Zakłada ono m.in. wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku.
05.03.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo w klasie 420

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo. Polska załoga klasy 420 okazała się bezkonkurencyjna, dziewczyny praktycznie zdominowały te regaty wygrywając 3 z 7 wyścigów i 3 razy przypływając na drugim miejscu.
26.02.2020

Z powodu brexitu firmy chętnie przenoszą się z Wielkiej Brytanii do Holandii

Niepewność związana z brexitem spowodowała, że w zeszłym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba firm, które otworzyły lub przeniosły swoje siedziby z Wielkiej Brytanii do Holandii - poinformowała w środę Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA).
19.02.2020

MON: ponad 49 mld na wydatki obronne

Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt budżetu na rok 2020 przedstawiony w czwartek przez MON sejmowej komisji obrony i pozytywnie przez nią zaopiniowany. To 2,1 proc. PKB.
17.01.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wicemistrzami Europy juniorów w klasie 49er

Załoga Mikołaj Staniul / Jakub Sztorch (YKP Gdynia) ze srebrnym medalem mistrzostw Europy juniorów (U-23) w klasie 49er. Regaty odbyły się w portugalskiej Villamourze. Druga polska załoga Paweł Jakubowski / Adam Głogowski zakończyła regaty na miejscu 15.
20.12.2019

Polacy w mistrzostwach Europy juniorów klas 49er i Nacra 17

15 grudnia w portugalskiej Villamourze rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Juniorów klas 49er, 49erFX i Nacra 17. Na liście startowej są dwie polskie załogi w 49er – Mikołaj Staniul/Jakub Sztorch i Paweł Jakubowski/Adam Głogowski oraz załoga w klasie Nacra 17 – Mikołaj Chłopek/Maja Micińska.
16.12.2019

Karstensens Shipyard Poland zwodował kadłub drugiego statku rybackiego [foto, wideo]

9 grudnia tego roku w gdyńskim zakładzie produkcyjnym stoczni Karstenses zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Havskjer(M-400-A) o numerze budowy 451.
10.12.2019

Polska Spółka Gazownictwa rozszerza współpracę z PZŻ

Polski Związek Żeglarski rozszerza współpracę partnerską z Polską Spółką Gazownictwa. Narodowy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce, oprócz kadry juniorów klasy 470 będzie też wspierał kadrę narodową juniorów klasy 420. Podpisana w Warszawie umowa obowiązuje do 31.10.2020 roku.
05.12.2019

Port w Marsylii będzie bunkrował LNG dla jednostek CMA CMG

Marsylia-Fos zostanie strategicznym centrum Morza Śródziemnego dla dostaw LNG - ogłosił dyrektor generalny grupy CMA CGM podczas konferencji Francuskiej Gospodarki Morskiej w Montpellier.
04.12.2019

Belgijski gigant ogłasza współpracę z największym malezyjskim portem

Belgisjki operator tankowców Euronav podpisał umowę o świadczenie usług z portem Linngi w Malezji - stającym się największą bazą magazynową paliw o niskiej zawartości siarki w regionie.
12.11.2019

RS:X żegna się z igrzyskami. W Paryżu ściganie na foilach!

Klasa iFoil zamiast RS:X na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku! To już pewna i oficjalna decyzja władz światowego żeglarstwa. Podjęto ją podczas World Sailing Annual Conference. Konferencja odbyła się w Fairmont Southampton na Bermudach.
04.11.2019

Zakończyła się budowa gazociągu Lwówek-Odolanów. To kluczowa inwestycja dla uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu

Terminal LNG w Świnoujściu, statek typu FSRU w porcie gdańskim oraz gazociąg Baltic Pipe pozwolą zwiększyć import gazu do Polski z nowych źródeł dostaw. Zakończyła się właśnie budowa gazociągu relacji Lwówek-Odolanów, który jako pierwszy rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. To jeden z projektów GAZ-SYSTEM budujących bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju.
24.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Umowa na dostawę nowych regazyfikatorów dla terminala LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG podpisała w czwartek z niemiecką firmą Selas-Linde umowę na zakup dwóch regazyfikatorów SCV (Submerged Combustion Vaporiser). To element rozbudowy mocy terminala do mocy 7,5 mld m sześc. gazu rocznie.
10.10.2019

MIiR: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wdrożona w ok. 50 proc.

Na koniec kadencji rządu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest wdrożona w ok. 50 proc., a 1 bln zł z pieniędzy publicznych z planowanych 1,5 bln zł pracuje już w gospodarce - poinformował w poniedziałek resort inwestycji i rozwoju.
30.09.2019

Sprzątanie Świata. Gdańszczanie zebrali prawie 2 tony odpadów

"Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy" - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania Świata, do której ponownie dołączyli gdańszczanie i gdańszczanki. Frekwencja uczestników wydarzenia była większa niż w roku ubiegłym, dzięki temu udało się zebrać aż 600 kg więcej śmieci niż w 2018 roku. Brawo!
25.09.2019

Akademia Rozwiń Żagle

Mając na względzie rozwój zainteresowań sportowych zawodników, posiadających warunki fizyczne do żeglowania w klasach dwuosobowych, zapraszamy do uczestnictwa w akademii, której celem jest prezentacja szkolenia prowadzonego przez Polski Związek Żeglarski w klasach przygotowawczych: 420, 29er, Nacra 15. Dodatkowo podczas akademii zostaną przekazane informacje na temat ośrodków prowadzących szkolenie, trenerów, sprzętu jak i możliwości jego pozyskania z Polskiego Związku Żeglarskiego.
06.09.2019

Japonia: policjanci pomogą bronić spornych wysp

Japonia powoła specjalną jednostkę policji uzbrojoną w broń automatyczną, by wzmocnić ochronę kontrolowanych przez nią bezludnych wysp na Morzu Wschodniochińskim, do których pretensje zgłasza również ChRL – podała w poniedziałek japońska telewizja NHK.
02.09.2019

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski za nami. Wiatr nie był łaskawy

W Górkach Zachodnich rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas nieolimpijskich. O medale rywalizują także juniorzy w klasie RS:X. Pierwszy dzień przywitał żeglarzy piękną, słoneczną pogodą, ale też słabymi warunkami wiatrowymi, niemniej udało się rozegrać większość zaplanowanych wyścigów.
30.08.2019

Rynek magazynowy nie boi się projektów spekulacyjnych

Sektor magazynowy w Polsce ma za sobą kolejne udane półrocze. Wysoki, stabilny popyt na poziomie 1,8 mln mkw. był efektem wysokiej aktywności branży logistycznej. Po stronie podaży deweloperzy budują na potęgę nie bojąc się inwestować w projekty spekulacyjne. W ciągu 6 miesięcy tego roku oddanych do użytku zostało blisko 1 mln mkw., a kolejne 2,3 mln mkw. było w budowie na koniec czerwca. To główne wnioski płynące z najnowszego raportu „Rynek magazynowy w I połowie 2019 r.” przygotowanego przez firmę doradczą AXI IMMO.
21.08.2019

Z dna Zatoki Gdańskiej wydobyto kuter rybacki Hel-103 (foto)

Hel-103 znów na wodzie. W środę z dna Zatoki Gdańskiej wydobyto kuter rybacki, który zatonął 14 kwietnia ubiegłego roku, ok. 6 mil morskich od ujścia Wisły. W tym czasie na jej pokładzie znajdowało się 6 osób. Nikomu nic się nie stało.
16.08.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.