• <
escort_980x120_gif_2020

Klubowe Mistrzostwa Polski zainaugurują żeglarski sezon regatowy

ew

03.06.2020 11:02 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Klubowe Mistrzostwa Polski zainaugurują żeglarski sezon regatowy

Partnerzy portalu

Klubowe Mistrzostwa Polski zainaugurują żeglarski sezon regatowy - GospodarkaMorska.pl

Klubowe Mistrzostwa Polski PZŻ zainaugurują żeglarski sezon regatowy. Pierwsza z czterech zaplanowanych rund ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się podczas tego weekendu w Szczecinie, natomiast pierwsza liga rozpocznie zmagania 11 lipca w Sopocie.

„W poniedziałek Polski Związek Żeglarski wznowił wydawanie licencji na organizację regat i tego dnia złożyliśmy swój wniosek. Jesteśmy szczęśliwi, że wracamy do ścigania i rozpoczynamy rywalizację tuż po odmrożeniu sportowej rywalizacji. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam wiele planów, ale w terminarzu musieliśmy przesunąć tylko start pierwszej ligi, natomiast harmonogram ekstraklasy pozostał bez zmian. Ten sezon będzie wyjątkowy i trudny, ale pomimo wielu problemów mamy rekordową listę uczestników. I to jest budujące” – powiedział PAP dyrektor rozgrywek Maciej Cylupa.

Ekstraklasa zainauguruje zmagania w sobotę i niedzielę na jeziorze Dąbie w Szczecinie, a kolejne rundy zaplanowano w Gdyni (18-19 lipca), Sopocie (15-16 sierpnia) oraz Świnoujściu (12-13 września).

Z kolei żeglarze pływający w pierwszej lidze rozpoczną rywalizację 11 i 12 lipca w Sopocie, a następnie muszą szykować się do zawodów w Gdyni (8-9 sierpnia) oraz Szczecinie (29-30 sierpnia i 26-27 września).

W szóstej edycji Polskiej Ligi Żeglarskiej rywalizować będą 24 teamy – po 12 na obu poziomach. W zeszłym roku w ekstraklasie ścigało się 12, a na jej zapleczu dziewięć jachtów.

Triumfator ekstraklasy zostanie klubowym mistrzem Polski i razem z trzema kolejnymi zespołami znajdzie się w eliminacjach Ligi Mistrzów. Do pierwszej ligi zdegradowane zostaną cztery najsłabsze ekipy, a ich miejsce zajmą cztery najlepsze drużyny pierwszej ligi.

W minionym sezonie triumfowali zawodnicy Giżyckiej Grupy Regatowej, a kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Legii Warszawa i Yacht Clubu Jeziorak.

Podczas najbliższego weekendu odbędą się jeszcze dwie żeglarskie imprezy – Sopot Catamaran Cup oraz Regaty Konstytucyjne na Jeziorze Charzykowskim koło Chojnic. W tych drugich rywalizować będą młodzi zawodnicy w klasach Open Skiff, Optimist i 420.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.