• <

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski za nami. Wiatr nie był łaskawy

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Pierwszy dzień Mistrzostw Polski za nami. Wiatr nie był łaskawy
Pierwszy dzień Mistrzostw Polski za nami. Wiatr nie był łaskawy - GospodarkaMorska.pl

pc/PZŻ

30.08.2019 Źródło: własne

W Górkach Zachodnich rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas nieolimpijskich. O medale rywalizują także juniorzy w klasie RS:X. Pierwszy dzień przywitał żeglarzy piękną, słoneczną pogodą, ale też słabymi warunkami wiatrowymi, niemniej udało się rozegrać większość zaplanowanych wyścigów.

Na terenie Narodowego Centrum Żeglarskiego panuje atmosfera sportowego święta. Na brzegu mnóstwo młodych, uśmiechniętych ludzi, łódki czekające na slipowanie, a na akwenie jak w miejskiej dżungli. Nie może być jednak inaczej, skoro na liście startowej regat organizowanych przez Polski Związek Żeglarskich mamy prawie 300 zawodników i zawodniczek.

Pierwszego dnia zmagań wiatr jakby się obraził, wiało w kratkę, czasami nie wiało wcale, sędziowie co rusz sprawdzali prognozy, a zawodnicy czekali w gotowości do startu. W efekcie ostatni zawodnicy kończyli rywalizację o godzinie 20 w pięknych okolicznościach zachodzącego słońca. 

W klasie 29er udało się rozegrać wszystkie trzy zaplanowane wyścigi, a smaku dodaje rywalizacja załóg męskiej i damskiej. Gustaw Miciński/Mateusz Gwóźdź mają tyle samo punktów co Magdalena Chyła/Oliwia Jekiel (Nauticus Yacht Klub Olsztyn). Czy dziewczyny utrą nosa chłopakom? Czy do walki o zwycięstwo włączy się ktoś trzeci? Wszystko jest możliwe, wszak do rozegrania jeszcze kilka wyścigów.

W Górkach Zachodnich rywalizują też katamarany. W klasie Hobie Cat 16 klasą dla siebie jest załoga Zuzanna Szadziul/Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot), która wygrała wszystkie trzy wyścigi, wyprzedzając za każdym razem Aleksandrę Soczyńską i Filipa Kokota (UKS Navigo Sopot). W klasie Nacra 15 walka jest bardzo wyrównana i wszystko wskazuje na to, że kwestię złotego medalu rozstrzygną między sobą załogi Maja Niemira/Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) i Tymoteusz Cierzan/ Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot). Na razie minimalnie lepsza jest ta pierwsza.

Klasa 420 to dominacja załogi Zofia Korsak/Karolina Cendrowska (MKS Dwójka), w klasie Europa wszystkie trzy wyścigi wygrał Jan Pic (ŻMKS Poznań), a drugie miejsce w „generalce” zajmuje jego siostra Katarzyna Pic. Po pierwszym dniu zaznaczyła się też wyraźna czołówka w klasie OK Dinghy – dwa wyścigi wygrał Radosław Droździk (KŻ LOK Dryf), drugi jest Marek Bernat (KKS Warmia Olsztyn), a trzeci Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników OK Dinghy).

Najwięcej problemów z rozegraniem wyścigów było w najliczniej obsadzonych klasach, czyli Laser Radial i RS:X. W tej pierwszej rozegrano tylko jeden wyścig, drugi przerwano, gdyż ustał wiatr. Na prowadzeniu znajdują się zawodnicy MKS Dwójka, Przemysław Machowski i Łukasz Machowski. W windsurfingowej klasie RS:X mężczyzn oba rozegrane wyścigi wygrał Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot), wśród kobiet na prowadzeniu jest Karina Filip (Gdański Klub Żeglarski).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Górki Zachodnie i Miastem Gdańsk. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ziaja i D.A.D. Członków kadry Narodowej Seniorów PZŻ wspiera Garmin Polska a Kardy Narodowej Juniorów PZŻ w klasie 470 Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym jest Żeglarski.info.Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.