• <

W niedzielę 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

pc/3. FO

30.08.2019 04:00 Źródło: własne
Strona główna W niedzielę 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
W niedzielę 80. rocznica wybuchu II wojny światowej - GospodarkaMorska.pl

W niedzielę, 1 września, Marynarka Wojenna w niedzielę, 1 września, wystawi asystę honorową na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W miejscach pamięci marynarze wystawią posterunki honorowe, a delegacje MW złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom.

Główne uroczystości, w asyście kompanii honorowej KPW Gdynia i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, odbędą się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte o godzinie 04:45.

Ponadto, w garnizonie Gdynia zostaną zorganizowane uroczystości w miejscach pamięci „Września 1939”.

Program uroczystości:

Sopot

    10:00 – 10:20 złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki;

Kosakowo

    12:00 – 12:20 złożenie wiązanek kwiatów w kwaterze „Żołnierzy Września 1939 r.” w Kosakowie;

Gdynia

    12:30 – 12:50 złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Głównym Cmentarza Wojennego Gdynia Redłowo.

***

Marynarka Wojenna we wrześniu 1939 roku


Wybuch II wojny światowej zastał naszą Marynarkę Wojenną w fazie rozbudowy. Wobec przeważających sił niemieckich nasze okręty mogły wyłącznie wykonywać zadania defensywne. Dwa największe polskie okręty wojenne: stawiacz min ORP Gryf oraz kontrtorpedowiec Wicher zdążyły stoczyć pierwszą w historii bitwę powietrzno-morską oraz pojedynek artyleryjski z dwoma kontrtorpedowcami niemieckimi. Jednakże już w trzecim dniu wojny, w wyniku ataków lotniczych, zostały zatopione. Polskie trałowce wspierały ogniem swoich dział pododdziały walczące na lądzie. Lądowa Obrona Wybrzeża broniła Kępy Oksywskiej aż do 19 września, a Rejon Umocniony Hel poddał się dopiero 2 października. Marynarze, którzy wywodzili się głównie z Flotylli Pińskiej, walczyli także pod Kockiem, o utrzymanie przepraw i mostów na Wiśle. Brali również udział w największej bitwie września – nad Bzurą. Kiedy działania na lądzie jeszcze trwały okręt podwodny ORP Wilk wydostał się z Bałtyku i bezpiecznie dotarł do Wielkiej Brytanii. W jego ślady w niedługim czasie poszedł ORP Orzeł – uciekając z Tallinna. Pozostałe okręty podwodne zostały internowane w Szwecji. W działaniach wojennych na wybrzeżu nie wzięły udziału nasze główne siły morskie – trzy kontrtorpedowce: ORP Błyskawica, ORP Burza i ORP Grom. Okręty te otrzymały bowiem zadanie, aby przed wybuchem wojny przedostać się do Wielkiej Brytanii w celu dołączenia do floty aliantów. Miały tam realizować zadania konwojowania statków z zaopatrzeniem wojennym idących do Polski. Okręty te stały się zaczątkiem tworzącej się Polskiej Marynarki Wojennej na zachodzie. To dzięki tym okrętom państwo polskie zachowało swoją ciągłość. Chociaż cały kraj został zajęty przez wojska niemieckie i sowieckie, to pokłady naszych okrętów stanowiły cały czas integralną część terytorium wolnej Polski.

Rozpatrując działania morskie we wrześniu 1939 r. należy podkreślić, że hitlerowska Krigsmarine zaangażowała poważny potencjał swoich sił do przeprowadzenia uderzenia na Polską Marynarkę Wojenną. Z punktu widzenia strategicznego nie pozwoliło to Niemcom na efektywne prowadzenie jednoczesnych walk morskich na innych akwenach europejskich.

Dziękujemy za wysłane grafiki.