• <

Wynik wyszukiwania - "śródlądowej" - Wiadomości

Arkadiusz Marchewka: rozwój żeglugi śródlądowej jednym z priorytetów Ministerstwa Infrastruktury

Wiceminister i sekretarz stanu Arkadiusz Marchewka podkreślił w mediach społecznościowych, że władze planują rozwijać żeglugę śródlądową na Odrze, zwłaszcza w kontekście drogi wodnej do portu Szczecin-Śwnioujście.
12.05.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Kacper Płażyński został przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Kacper Płażyński (PiS) został we wtorek wybrany przewodniczącym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów, nikt nie głosował przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
21.11.2023

Concordia Damen: próba pierwszego na świecie statku żeglugi śródlądowej napędzanego wodorem przebiega pomyślnie

Holenderska firma żeglugowa Lenten Scheepvaart przejdzie do historii jako właściciel pierwszej na świecie barki śródlądowej napędzanej wodorem. To ważny krok w kierunku bezemisyjnego transportu na holenderskich śródlądowych drogach wodnych. Wodorowo-elektryczny statek towarowy "Antonie" (WEVA) został zrealizowany przez Concordia Damen. 23 października odbyły się techniczne próby morskie, podczas których statek został skontrolowany przez Lloyd's Register i otrzymał tymczasowy certyfikat dopuszczający go do eksploatacji.
16.11.2023

Rząd za rozwojem żeglugi śródlądowej w Polsce

Zapewnienie stabilnych głębokości tranzytowych śródlądowych szlaków żeglugowych oraz dostępności śluz - przewiduje uchwała rządu ws. "Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030". W programie wskazuje się na Odrzańską Drogę Wodną oraz odcinek Wisły od Torunia do Gdańska.
03.10.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Posłowie poparli w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
07.07.2023

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić zgodne z regulacjami międzynarodowymi ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
06.07.2023

Innowatorzy na szerokie wody. NCBR ogłasza II konkurs HYDROSTRATEG

220 mln zł na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie ogłoszonym w ramach Rządowego Programu Strategicznego HYDROSTRATEG. Wnioski konsorcjów z udziałem jednostek naukowych, przedsiębiorstw lub innych podmiotów będą przyjmowane w dniach 31 lipca - 31 października 2023 roku.
03.07.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat w czwartek zaproponował ponad 30 poprawek do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Zmiany miały charakter porządkujący i uściślający.
23.06.2023

Ustawa o żegludze śródlądowej - senacka Komisja Infrastruktury wniosła poprawki

We wtorek senacka Komisja Infrastruktury poparła nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej; zaproponowała do niej poprawki.
20.06.2023

Komisja sejmowa rozpatrzyła projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa komisja gospodarki morskiej wprowadziła w czwartek techniczne poprawki do projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowela wdroży unijne przepisy w zakresie kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
13.04.2023

Rekordowo niski poziom niemieckiej żeglugi śródlądowej

W 2022 r. żeglugą śródlądową w Niemczech przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. Odnotowano jedynie wzrost o 12,1 procent w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.
04.04.2023

Szkoła Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią pod skrzydłami Ministra Infrastruktury

W Nakle nad Notecią, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podpisano 15 marca 2023 br. porozumienie, zgodnie z którym organem prowadzącym Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego zostanie Minister Infrastruktury.
16.03.2023

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrywała informacje na temat sytuacji spółek z udziałem portów morskich

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w czwartek informacje na temat sytuacji spółek z udziałem portów morskich. Chodziło m.in. o cel ich istnienia oraz plany na przyszłość.
09.03.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Niemcy szukają pracowników żeglugi śródlądowej; przyszli marynarze za 3,5 roku nauki dostaną do 76 tys. euro

By zachęcić młodych ludzi do pracy w żegludze śródlądowej niemiecki rząd finansuje szkolenia dla marynarzy i kapitanów. Za 3,5-letnią naukę zawodu przyszli pracownicy otrzymają 76 tys. euro. W niemieckiej żegludze śródlądowej brakuje pracowników, a branża jest kluczowa dla osiągnięcia celów klimatycznych - podkreśla niemiecki rząd.
21.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Spotkanie wiceministrów ds. transportu Polski i Czech. Są plany na rozwój żeglugi śródlądowej

Kolejowe korytarze humanitarne dla uchodźców z Ukrainy, budowa kolei dużej prędkości (KDP) oraz rozwój żeglugi śródlądowej były głównymi tematami rozmów wiceministrów infrastruktury Polski, Andrzeja Bittela, Marcina Horały i Marka Gróbarczyka z wiceministrami transportu Czech, Janem Sechterem i Václavem Bernardem. Spotkanie w Warszawie odbyło się 30 marca 2022 r.
31.03.2022

NIK: Nieprawidłowości w zadaniach Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w latach 2018-2020

Na 21 przeanalizowanych przez NIK obszarów funkcjonowania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie 12 (60 proc.) było realizowanych częściowo, 6 - w ogóle, a jedynie 3 były wykonywane w całości – wynika z przedstawionej we wtorek informacji Najwyższej Izby Kontroli.
16.11.2021

GUS: w 2020 r. o 14,7 proc. mniej ładunków w żegludze śródlądowej niż rok wcześniej

W 2020 r. nastąpił 14,7 proc. spadek przewozów ładunków w porównaniu z 2019 r., a udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem zmniejszył się w skali roku z 0,21 proc. do 0,15 proc. - podał GUS w środę w informacji sygnalnej o transporcie wodnym śródlądowym w 2020 r.
28.07.2021

Sejmowa komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła dezyderat ws. rybołówstwa

Sejmowa komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w piątek dezyderat opisujący problemy rybołówstwa rekreacyjnego i wzywający do podjęcia dialogu z rządem.
23.07.2021

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania dotyczące m.in. rozwoju, funkcjonowania i bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej - wynika z projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
15.07.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

W żegludze śródlądowej więcej statków pasażerskich

Zmalała liczba pchaczy, holowników oraz barek używanych w żegludze śródlądowej w ubiegłym roku. Przybyło natomiast statków pasażerskich wykorzystywanych do celów turystycznych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
10.10.2020

Regulacja dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej - katastrofa za miliardy dolarów?

Koalicja Ratujmy Rzeki wystosowała petycję do Komisji Europejskiej przeciwko przeznaczaniu pieniędzy podatników na regulację dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Koalicjanci wskazują, że inwestycja ta ma odbyć się pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, choć w praktyce nie ma z nią nic wspólnego.
09.10.2020

Stanowisko Północnej Izby Gospodarczej w sprawie likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ocena polityczna funkcjonowania Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej leży poza obrębem zainteresowania Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie – nie jesteśmy po to, by oceniać kompetencji polityków. Nie da się jednak ukryć, że gospodarka morska, przemysł stoczniowy i branża offshore to bardzo istotne gałęzie rozwoju Pomorza Zachodniego.
01.10.2020

Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W wyniku rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W rządzie pojawiły się też nowe nazwiska, w tym: wicepremier Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda. Zlikwidowano między innymi Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kierowane przez Marka Gróbarczyka.
30.09.2020

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na Wydziale Nawigacyjnym UMG

W piątek 25 września 2020 r. JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit spotkał się z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem w budynku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Minister Marek Gróbarczyk odwiedził Gdynię w związku z udziałem w uroczystym podniesieniu bandery na nowej, wielozadaniowej jednostce Zodiak II należącej do Urzędu Morskiego w Gdyni.
28.09.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

ISR: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do likwidacji?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
27.07.2020

HHLA i Port Brunszwik połączą siły nad promocją ekologicznej żeglugi śródlądowej

W zeszłym tygodniu operator terminala kontenerowego Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i Hafenbetriebsgesellschaft Braunschweig mbH (spółka operacyjna portu w Brunszwiku) podpisały strategiczną umowę o partnerstwie w celu promowania przyjaznego dla środowiska transportu między Hamburgiem a portem śródlądowym w Dolnej Saksonii.
24.07.2020

Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej młodzi okrętowcy prezentowali swoje osiągnięcia

W czasach konieczności zachowania dystansu społecznego zorganizowana została, po raz pierwszy w Europie, międzynarodowa konferencja młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich „KORAB CEMT Young 2020”. Generalnym patronem medialnym konferencji była GospodarkaMorska.pl
28.04.2020

Obowiązek odbycia kwarantanny przez marynarzy, rybaków oraz innych członków załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej

Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pojawiły się najnowsze informacje o obowiązku odbycia kwarantanny przez marynarzy, rybaków oraz innych członków załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
16.04.2020

MGMiŻŚ proponuje zwolnienia z obowiązku kwarantanny załóg statków żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw w czasie epidemii koronawirusa proponuje m. in. zwolnienie z obowiązku 14-dniowej kwarantanny załóg statków żeglugi śródlądowej - poinformował we wtorek resort.
24.03.2020

Holandia inwestuje w modernizację sektora żeglugi śródlądowej

Rząd holenderski zainwestował 250 mln euro w celu poprawy i modernizacji sektora żeglugi śródlądowej
29.01.2020

Ogromne wsparcie finansowe jednej z grup rybackich od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" otrzymała półtora miliona złotych z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektów związanych z szeroko rozumianą akwakulturą.
14.01.2020

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma zarządzać 19 spółkami

Z projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wynika, że Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 19 spółkach. Są to przede wszystkim spółki stoczniowe.
06.12.2019

Marek Gróbarczyk ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Andrzej Adamczyk na ministra infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski na ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
15.11.2019

Sejm wybrał składy osobowe komisji. Znamy skład Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W środę w głosowaniu wybrane zostały składy osobowe sejmowych komisji. W IX kadencji Sejmu pracować będzie 29 komisji stałych. Inauguracyjne posiedzenia większości komisji, na których mają zostać wybrane ich prezydia, odbędą się w czwartek. Znamy skład Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
14.11.2019

Dziś sejm wybierze składy osobowe komisji sejmowych w tym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Sejm, który wznowi obrady w środę o godz. 17.30, wybierze składy osobowe komisji - poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) po wtorkowym posiedzeniu Prezydium izby. W środę ma być też znany termin expose premiera Mateusza Morawieckiego.
12.11.2019

Marek Gróbarczyk kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk, dotychczasowy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jest kandydatem PiS do ponownego objęcia funkcji szefa tego resortu.
09.11.2019

Ogłoszono ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym

8 października w Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawę z dnia 31 lipca 2019 r. o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Senat przyjął tę ustawe bez poprawek.
10.10.2019

Zakończył się II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolu w dniach 17-19 września odbywał się II Kongres Żeglugi Śródlądowej. Ponad 700 uczestników – głównie przedsiębiorców i samorządowców – zgromadziła jego główna część - konferencja pod hasłem „W stronę korzyści”.
24.09.2019

Współpraca Polski i Czech ws. żeglugi śródlądowej

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i czeski minister transportu Vladimir Kremlik podpisali deklarację w sprawie włączenia Odrzańskiej Drogi Wodnej do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Do podpisania dokumentu doszło w Warszawie 28 sierpnia 2019 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych.
30.08.2019

Najważniejsze wydarzenie żeglugi śródlądowej w Polsce już w przyszłym miesiącu

Druga edycja Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu, organizowanego przez Opolski Urząd Wojewódzki wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przy merytorycznym wsparciu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, odbędzie się w dniach 17-19 września.
30.08.2019

Bydgoszcz: Temat żeglugi śródlądowej podzielił uczestników politycznej debaty o przyszłości regionu

Żegluga śródlądowa, „kłopot” z zakładami chemicznymi „Zachem”, smog i zmiana klimatu – to główne tematy drugiej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Do udziału w debatach Fundacja zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W bydgoskiej debacie uczestniczyli: Kosma Złotowski (PIS), Sylwester Jankowski (Zieloni), Wanda Nowicka (Wiosna), Paweł Skutecki (Kukiz ’15). Na sali, w roli eksperta
21.05.2019

O żegludze śródlądowej podczas konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie

Ekonomia, transport, turystyka i ochrona środowiska w kontekście rozwoju żeglugi śródlądowej. To tylko niektóre tematy poruszane na konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie. Dwudniowe spotkanie zakończyło się w piątek.
17.05.2019

Bydgoszcz: Adam Szumlas nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej

Adam Szumlas został nowym dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. Ta instytucja po reformie żeglugi śródlądowej będzie zajmowała się większością dróg wodnych w Polsce - wskazał wiceszef resortu gospodarki morskiej Grzegorz Witkowski.
08.05.2019

Prezydent podpisał ustawę o żegludze śródlądowej

Podniesienie poziomu polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej - to cel noweli ustawy, którą podpisał prezydent.
26.03.2019

Naukowcy: Kanał Śląski szansą rozwoju żeglugi śródlądowej (wideo)

Kanał Śląski, który ma połączyć Wisłę z Odrą, to szansa rozwoju nowoczesnego, opłacalnego i przyjaznego dla środowiska transportu wodnego – przekonywali zgromadzeni w piątek w Sosnowcu (Śląskie) eksperci.
23.03.2019

Sejm przyjął poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, ustawy o organizacji rynku rybnego oraz ustawy o rybołówstwie morskim. Poprawki mają charakter redakcyjny.
15.03.2019

Senat zaproponował poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zaproponował we wtorek poprawki do rządowej noweli ustawy o żegludze śródlądowej, która ma m.in. umożliwić armatorom odnawianie dokumentów bezpieczeństwa. Poprawki mają charakter głównie redakcyjny.
27.02.2019

W Senacie m.in. nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zbierze się we wtorek na jednodniowym posiedzeniu. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
26.02.2019

Sejm uchwalił nowelę ustawy o żegludze śródlądowej

Sejm uchwalił rządową nowelę ustawy o żegludze śródlądowej, który ma m.in. umożliwić armatorom odnawianie dokumentów bezpieczeństwa. Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa przepisy unijne.
21.02.2019

Partnerstwo dla rozwoju żeglugi śródlądowej

Dobiega końca realizacja międzynarodowego projektu EMMA, którego efektem jest między innymi wspólne opracowanie przez samorząd województwa i władze Bydgoszczy Studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski. Urząd Marszałkowski przystępuje do udziału w kontynuacji tego przedsięwzięcia, w którym planuje organizację kolejnych rejsów promujących korzyści płynące z rozwoju żeglugi śródlądowej. Uczestniczymy też w międzynarodowym projekcie dotyczącym rozwoju transportu kombinowanego, czyli wykorzystując
19.02.2019

Sejmowa komisja za rządowym projektem noweli o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we wtorek opowiedziała się za projektem noweli ustawy o żegludze śródlądowej, który ma m.in. umożliwić armatorom odnawianie dokumentów bezpieczeństwa.
15.01.2019

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
11.12.2018

Rząd ma zająć się nowelą ustawy o żegludze śródlądowej

We wtorek rząd ma zająć się projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej. Wprowadzenie nowych przepisów ma stworzyć zgodny z regulacjami międzynarodowymi system nadzoru nad statkami żeglugi śródlądowej.
10.12.2018

Przekazanie stoczni do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – podpisano umowę przedwstępną

Umowa przedwstępna, która rozpoczyna proces przenoszenia aktywów stoczniowych do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, została podpisana w miniony czwartek. Na jej mocy należące do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS szczecińskie stocznie MSR Gryfia oraz Stocznia Szczecińska zmieniły właściciela. Został nim Fundusz Rozwoju Spółek.
26.11.2018

Minister Witkowski o żegludze śródlądowej i portach morskich na Konferencji nt. Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu

21 listopada wiceminister Grzegorz Witkowski wziął udział w konferencji konsultacyjnej poświęconej projektowi Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. wraz z jego prognozą oddziaływania na środowisko.
23.11.2018

Wrocław: Uroczyste ślubowanie uczniów technikum żeglugi śródlądowej

Uczniowie reaktywowanego we Wrocławiu technikum żeglugi śródlądowej złożyli w piątek uroczyste ślubowanie. Obecny w szkole minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, że rząd będzie rozwijał tę branżę.
20.10.2018

O promocji żeglugi śródlądowej i połączeniu Dunaj-Odra-Łaba rozmawiano na I Kongresie Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w środę miały miejsce wydarzenia związane z I Kongresem Żeglugi Śródlądowej „W kierunku połączenia z siecią TEN-T”.
21.09.2018

Opole: I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w Opolu

W Opolu rozpoczął się dwudniowy, I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Tematem dyskusji specjalistów z różnych branż będą m.in. inwestycje na polskich rzekach, których celem jest przywrócenie im cech szlaków komunikacyjnych.
19.09.2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
13.08.2018

I Kongres Żeglugi Śródlądowej już 19 i 20 września

19 i 20 września w Opolu po raz pierwszy odbędzie się Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie jest organizowane przez Opolski Urząd Wojewódzki, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.08.2018

I Kongres Żeglugi Śródlądowej

Wojewoda Opolski Adrian Czubak zaprasza do udziału w I Kongresie Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie odbędzie się w Opolu w dniach 19-20 września 2018 r. i będzie okazją do pogłębionej dyskusji na temat stanu polskich śródlądowych dróg wodnych oraz wykorzystania ich potencjału w celu rozwoju gospodarczego kraju. Dodatkowo uczestnicy kongresu będą mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi planowanych inwestycji oraz posłuchać przedstawicieli sektora biznesu działającego w sektorze transportu wodnego śródlądowego.
09.08.2018

Senatorzy nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

Senatorzy nie zgłosili w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
27.07.2018

Posłowie za nowelizacją ustawy o żegludze śródlądowej

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej, która zakłada m.in. zmniejszenie liczby centralnych urzędów żeglugi śródlądowej z ośmiu do trzech. Posłowie odrzucili poprawki zgłoszone m.in. przez PO.
20.07.2018

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie skierowany do komisji

Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do noweli, która ma wprowadzić reformę urzędów żeglugi śródlądowej poprawki zaproponowali m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
18.07.2018

Projekt noweli o żegludze śródlądowej ws. poziomu bezpieczeństwa żeglugi

Zmiany przepisów technicznych, mające zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa żeglugi, zakłada projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej, który opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacji.
13.07.2018

Komisja rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów ma nastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.
02.07.2018

Światowe Dni Morza 2018 – przesłanie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka

Światowe Dni Morza to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych. Jestem zaszczycony, że decyzją IMO tegoroczne obchody wydarzenia odbędą się w Polsce, w Szczecinie. Jest to tym większe wyróżnienie, gdyż po raz pierwszy w historii Światowe Dni Morza zostaną zorganizowane w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.
07.06.2018

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej ze względu na planowany intensywny rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce, w szczególności na Wiśle i Odrze - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej, który przyjęła Rada Ministrów - podało we wtorek CIR.
05.06.2018

Rząd ws. reorganizacji administracji żeglugi śródlądowej

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, zakładającym reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej. Przepisy mają wzmocnić urzędy żeglugi śródlądowej.
04.06.2018

W czerwcu rusza rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu rozpoczyna się 1 czerwca. Placówka po ponad 10-letniej przerwie wznowiła działalność. Nauka w technikum będzie trwała cztery lata.
14.05.2018

Polskie plany rozwoju żeglugi śródlądowej na największej imprezie transportowej w UE

Tegoroczna edycja TEN-T Days, konferencji dedykowanej rozwojowi transeuropejskiej sieci transportowej, odbyła się w dniach 25-27 kwietnia 2018 roku w Ljublanie. Ze wzgledu na zbliżające się negocjacje ram finansowych na kolejny okres programowania, wśród tematów i konkluzji z konferencji dominowały kwestie kolejnego budżetu Unii Europejskiej na transport.
30.04.2018

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej (wideo)

We Wrocławiu w dniach 18-19 kwietnia odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
20.04.2018

Kolejny krok w zrównoważonym rozwoju e-usług publicznych dla sektora żeglugi śródlądowej

4 kwietnia na wniosek Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Komitet Sterujący RIS COMEX podjął decyzję o włączeniu do prac w ramach projektu, w charakterze partnera-obserwatora, MGMiŻŚ oraz Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.
13.04.2018

Kwiecień pod znakiem żeglugi śródlądowej [foto,wideo]

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiedziano dwa kwietniowe wydarzenia dotyczące rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Podczas spotkania Minister Marek Gróbarczyk zaprezentował również bieżące działania w obszarze żeglugi śródlądowej oraz plany na przyszłość.
04.04.2018

Wrocław: Po ponad 10 letniej przerwie ponownie rusza Technikum Żeglugi Śródlądowej

Od września, po ponad 10-letniej przerwie, rozpoczną naukę uczniowie dwóch klas szkoły, której tradycje sięgają 1946 r. "Reaktywacja szkoły pokazuje, jak ważna jest odrzańska droga wodna" - powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
04.04.2018

O ekologii, żegludze śródlądowej i Światowych Dniach Morza we francuskim ministerstwie transportu

W poniedziałek 26 stycznia Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk wziął udział w konferencji zorganizowanej przez ministerstwo transportu Republiki Francuskiej na temat niskoemisyjnego transportu morskiego. Marek Gróbarczyk w swoim wystąpieniu mówił o polskich praktykach w tym temacie, o żegludze śródlądowej, a także zaprosił wszystkich uczestników na Światowe Dni Morza w Szczecinie.
27.03.2018

Zmiany na najwyższym szczeblu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jerzy Materna – wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został dziś odwołany ze stanowiska.
12.03.2018

Kwalifikacje zawodowe w żegludze śródlądowej – nowa unijna regulacja

Transport wodny śródlądowy jest tym rodzajem transportu, który przynosi oszczędność kosztów i energii. Może, więc być skutecznie wykorzystywany w dążeniu do osiągania celów Unii Europejskiej, związanych z efektywnością energetyczną, wzrostem gospodarczym i rozwojem przemysłowym. Transport wodny śródlądowy z mocą przewozową rzędu 150 mld tonokilometrów rocznie odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu multimodalnych łańcuchów logistycznych w Unii Europejskiej.
07.03.2018

Polska i Francja podjęły współpracę w zakresie żeglugi śródlądowej

Jak informuje MGMiŻŚ, Élisabeth Borne, minister transportu Republiki Francuskiej odwiedziła dziś Warszawę na zaproszenie Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Głównymi tematami rozmów był wodny transport śródlądowy, inwestycje na polskich rzekach, dekarbonizacja transportu morskiego oraz zaproszenie Francji do udziału w Światowych Dniach Morza w Szczecinie.
02.03.2018

Wiceszef MGMiŻŚ o pracownikach żeglugi śródlądowej delegowanych do pracy w krajach UE

Jeśli chodzi o pracowników żeglugi śródlądowej delegowanych do pracy w krajach UE, przepisy Niemiec i Francji o wynagrodzeniu minimalnym wprowadzają niewspółmierne obciążenia - uważa wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.
28.02.2018

Zmiany w rozporządzeniu ws. kwalifikacji i składu załóg w żegludze śródlądowej

Minister właściwy ds. żeglugi śródlądowej będzie powoływał i odwoływał przewodniczących i zastępców centralnej komisji egzaminacyjnej - wynika z projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. kwalifikacji zawodowych i składu załóg statków żeglugi śródlądowej.
22.02.2018

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy zajmie się całą Wisłą

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy będzie zajmował się całą wiślaną drogą wodną, w tym inwestycjami o szczególnym znaczeniu transportowym - poinformował w poniedziałek w Bydgoszczy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
29.01.2018

Rząd ws. reorganizacji terenowej administracji żeglugi śródlądowej

Projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej i ustawy Prawo wodne, zakładającym reorganizację terenowej administracji żeglugi śródlądowej, ma zająć się we wtorek rząd. Nowe przepisy mają wzmocnić urzędy żeglugi śródlądowej.
29.01.2018

Nie żyje prof. Jan Kulczyk, popularyzator żeglugi śródlądowej

Nie żyje prof. Jan Kulczyk, wykładowca, popularyzator żeglugi śródlądowej. Ostatnio zajmował stanowisko kierownika Wydziału Mechanicznego w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą środę.
02.01.2018

Koniec roku z ważnymi przetargami dla polskich portów i żeglugi śródlądowej

Dwa kluczowe przetargi dla rozwoju portów i żeglugi śródlądowej zostały ogłoszone w końcówce tego roku. Pierwszy ogłosił Urząd Morski w Szczecinie na modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Drugi ogłosił Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ws. studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły.
31.12.2017

Odrodzone Technikum Żeglugi Śródlądowej rusza od września we Wrocławiu

Technikum Żeglugi Śródlądowej ponownie we Wrocławiu. Placówka ma ruszyć od września. Początkowo naukę w niej rozpocznie 26 uczniów. – Gdyby jednak okazało się, że dobrych kandydatów jest więcej, to niewykluczone, że zwiększymy liczbę miejsc – zapowiada Paweł Zapart, pełnomocnik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ds. powołania we Wrocławiu Technikum Żeglugi Śródlądowej, cytowany przez tamtejszy UŻŚ.
27.12.2017

Westerplatte – prezent na Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej (foto)

Wielki statek Westerplatte, na którym w czasach świetności odrzańskiej żeglugi szkolono załogi, dziś stoi zapomniany w dawnej stoczni Zacisze w pobliżu ul. Kwidzyńskiej i niszczeje. Miasto chce sprzedać statek za minimum siedemset tysięcy złotych – tak jeszcze w ubiegłym roku na temat statku Westerplatte pisał portal naszemiasto Wrocław.
12.12.2017

OT Logistics o żegludze śródlądowej podczas Kongresu 590 (wideo)

W Jasionce koło Rzeszowa w dniach 16-17 listopada 2017 r. odbyła się druga już edycja Kongresu 590. OT Logistics brała aktywny udział w panelu poświęconym żegludze śródlądowej pt. „Kiedy i gdzie popłyniemy – nowe motory rozwoju żeglugi śródlądowej”.
22.11.2017

Kongres590: Nowe motory rozwoju żeglugi śródlądowej

W Jasionce k. Rzeszowa drugiego dnia Kongresu 590 odbył się panel poświęcony żegludze śródlądowej pt. Kiedy i gdzie popłyniemy – nowe motory rozwoju żeglugi śródlądowej.
19.11.2017

Gróbarczyk: do końca roku ustawa ws. funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej

Przygotowanie do końca roku specjalnej ustawy w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce trzeba ok. 70 mld zł.
06.11.2017

MGMiŻŚ nie wyklucza żadnych form finansowania rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie wyklucza żadnej z możliwości finansowania programu rozwoju żeglugi śródlądowej, począwszy od dotacji UE, środków zwrotnych międzynarodowych instytucji finansowych czy udziału partnerów prywatnych - podała wiceminister tego resortu Anna Moskwa.
02.11.2017

Wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Tolkmicku

W Sali konferencyjnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku przy ul. Świętojańskiej 1 w czwartek odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
18.10.2017

Spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, otworzył drugie spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej.
17.10.2017

Baltexpo 2017: Powrót do żeglugi śródlądowej to największe wyzwanie gospodarki morskiej

Tymi słowami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej otworzył kolejną edycję targów Baltexpo 2017. W ceremonii otwarcia udział wziął m.in. J.E. Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti, minister transportu i komunikacji Kataru. Podczas uroczystości podpisano memorandum w sprawie współpracy między Portem Gdańsk a katarskim Portem Hamad.
11.09.2017

Prezydent ratyfikował Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda 28 sierpnia 2017 r. ratyfikował Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej sporządzoną w 1966r. w Genewie oraz wypowiedział Konwencję dotyczącą pomierzania statków żeglugi śródlądowej, podpisaną w Paryżu w 1925 r.
06.09.2017

Na statkach żeglugi śródlądowej coraz więcej turystów

Coraz więcej turystów decyduje się na rejs statkami żeglugi śródlądowej. W ubiegłym roku w ruchu turystycznym statki pasażerskie przewiozły łącznie po polskich rzekach i jeziorach ponad 1,2 mln pasażerów, czyli o 16,5 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
02.09.2017

Od 6 czerwca 2017 r. nowe przepisy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej

6 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, implementująca do polskiego porządku prawnego dyrektywę Rady 2014/112/UE z dnia 19 grudnia 2014 r., wykonującą Umowę europejską dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy w transporcie śródlądowym, zawartą przez Europejskie Stowarzyszenie Żeglugi Śródlądowej (EBU), Europejską Organizację Kapitanów (ESO) i Europejską Federację Pracowników Transportu (ETF).
29.08.2017

Niemcy widzą przyszłość w żegludze śródlądowej

HHLA, niemiecka spółka zależna od CTD Container-Transport-Dienst, która prowadzi znaczną część transferów kontenerowych między różnymi terminalami i składami w porcie w Hamburgu, coraz częściej korzysta ze statków żeglugi śródlądowej. W maju 2017 r. przewiozła w ten sposób 1 058 ze swoich 14 469 kontenerów.
25.08.2017

Szczecińska Akademia Morska otwiera wydział żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu

Nowa oferta edukacyjna Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia w Kędzierzynie-Koźlu otwiera wydział żeglugi śródlądowej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w Opolu.
13.07.2017

Przedstawiciele Europejskiej Platformy Innowacji w Zakresie Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie

7 czerwca na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie gościli przedstawiciele Europejskiej Platformy Innowacji w Zakresie Żeglugi Śródlądowej (ang. The European Inland Barging Innovation Platform - EIBIP), którzy z ramienia Dyrektoriatu Generalnego ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej (DG MOVE EU) koordynują prace związane z konsolidacją innowacyjnych centrów żeglugi śródlądowej na potrzeby rozwoju tego sektora w Europie.
20.06.2017

POLFISH 2017 – Puchar Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dla MIR-PIB

MIR-PIB uczestniczył w 14. Międzynarodowych Targach Przetwórstwa i Produktów Rybnych, prezentując prototyp maszyny do mechanicznego odłuszczania ryb, która otrzymała Puchar Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za najciekawszy produkt prezentowany na targach POLFISH 2017. Autorami nagrodzonej maszyny są dr. inż. Mariusz Kosmowski i prof. dr hab. inż. Andrzej Dowgiałło.
14.06.2017

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu podpisał umowę z Grupą Azoty

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w uroczystości podpisania umowy patronackiej pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie – Koźlu.
12.06.2017

Ustawa regulująca czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Rządowa ustawa zakłada, że pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku będzie wliczane do czasu pracy.
16.05.2017

Jerzy Materna na posiedzeniu komitetu wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Portów Żeglugi Śródlądowej

W drugim dniu wizyty członków Europejskiego Stowarzyszenia Portów Żeglugi Śródlądowej (The European Federation of Inland Ports- EFIP), w siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. odbyło się posiedzenie grupy roboczej komitetu wykonawczego tej organizacji.
28.04.2017

Senat za ustawą regulującą czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej

Pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku będzie wliczane do czasu pracy - zakłada rządowa ustawa regulująca czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej, za którą opowiedział się w czwartek Senat.
27.04.2017

ZMPSiŚ: Będziemy europejską stolicą żeglugi śródlądowej

Już za dwa dni, 27 i 28 kwietnia, Szczecin będzie europejską stolicą żeglugi śródlądowej. W siedzibie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbędzie się posiedzenie grupy roboczej komitetu wykonawczego międzynarodowej organizacji EFIP - Europejskiego Stowarzyszenia Portów Żeglugi Śródlądowej (ang. EFIP - The European Federation of Inland Ports). ZMPSiŚ jest jego członkiem od września ub. r. Stąd m.in. decyzja o organizacji tego wydarzenia właśnie w szczecińskim porcie.
25.04.2017

Anna Moskwa podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Anna Moskwa odebrała nominację na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zastąpi tam Pawła Brzezickiego, który objął funkcję komisarza w Polskiej Żegludze Morskiej.
25.04.2017

Spotkanie Rady ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej w nowym składzie

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej otworzył pierwsze spotkanie nowej Rady ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej. Podczas spotkania zostały uroczyście wręczone nominacje członkom Rady.
19.04.2017

Już dziś konferencja Kadry dla gospodarki morskiej

Na konferencję pt. „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania” zapraszają „Pracodawcy Pomorza” oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Wydarzenie, nad którym patronat objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Minister Edukacji Narodowej, odbędzie się 11 kwietnia w Auli Gmachu Głównego PG.
10.04.2017

Sejm przyjął ustawę regulującą czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej

Pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku będzie wliczane do czasu pracy - zakłada rządowa ustawa regulująca czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą przyjął w piątek Sejm.
09.04.2017

Sejm RP po drugim czytaniu ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej

W Sejmie RP odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej. Przewiduje się, że jeszcze w kwietniu ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta RP.
22.03.2017

Konferencja „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”

„Pracodawcy Pomorza” oraz Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zapraszają na konferencję „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
22.03.2017

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W poniedziałek, 20 marca w siedzibie Urzędu Morskiego przy pl. Stefana Batorego 4 w Szczecinie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie sejmowej KGMiŻŚ. Posiedzenie poprowadzi przewodnicząca Komisji, pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk. W obradach weźmie udział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
19.03.2017

Komisja gospodarki morskiej za regulacją czasu pracy na statkach żeglugi śródlądowej

Pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku będzie wliczane do czasu pracy - zakłada projekt ustawy, regulującej czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej, który zaakceptowała w czwartek po pierwszym czytaniu sejmowa komisja gospodarki morskiej.
09.03.2017

WWF przeciwko rozwojowi żeglugi śródlądowej w Polsce

3 marca 2017 prezydent Andrzej Duda uroczyście ratyfikował europejskie porozumienie o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym. To zielone światło dla zniszczenia przyrody największych polskich rzek, w tym Wisły, pod pozorem wypełniania unijnych zobowiązań odnośnie ograniczania emisyjności transportu – alarmuje WWF.
07.03.2017

Niemiecki port rzeczny przeładowuje więcej kontenerów od wszystkich polskich portów. Oto potencjał żeglugi śródlądowej

Port rzeczny w Duisburgu przeładował w zeszłym roku 3,7 mln TEU, o 100 tys. TEU więcej niż w 2015 roku. To więcej niż obroty kontenerowe we wszystkich polskich portach morskich.
07.03.2017

Rewal. Wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W najbliższy poniedziałek 27 lutego odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obrady rozpoczną się o godz. 13:30 w sali konferencyjnej Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych „Bażyna” przy ul. Wojska Polskiego 15 w Pogorzelicy.
26.02.2017

Rząd przyjął projekt ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy regulującej czas pracy na statkach żeglugi śródlądowej, który zakłada, że pozostawanie w gotowości do wykonywania pracy na statku żeglugi śródlądowej będzie wliczane do czasu pracy – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
14.02.2017

Ministrowe państw Grupy Wyszehradzkiej o żegludze śródlądowej

We wtorek, 31 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie będące elementem Prezydencji RP w grupie V4 jest organizowane z inicjatywy Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Tematem rozmów będą doświadczenia i perspektywy rozwoju żeglugi śródlądowej w państwach V4. Zagadnienie przywrócenia żeglowności w tych krajach jest jednym z priorytetów Prezydencji RP.
29.01.2017

Nowe otwarcie dla żeglugi śródlądowej w Polsce – co ratyfikacja Konwencji AGN może zmienić w transporcie

Na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2016 r., Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (dalej zwanego Konwencją AGN). Na spotkaniu sejmowej komisji, w ramach którego odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna podkreślał, że przystąpienie do Konwencji AGN wpisuje się w realizację strategii związanej z rozwojem całego sektora żeglugi śródlądowej, a w sz
09.01.2017

W Sopocie o żegludze morskiej i śródlądowej w ramach Inicjatywy Bałtyckiej

W Sopocie rozpoczęła się międzynarodowa debata dotycząca rozwoju basenu Morza Bałtyckiego oraz żeglugi śródlądowej. To druga edycja Inicjatywy Bałtyckiej, organizowana przez Sekretarza Generalnego Global Compact w Polsce przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei.
01.10.2016

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może przejść pod nadzór 'superministra'

Według źródeł zbliżonych do rządu, po zmianach, jakie planuje premier Beata Szydło, wiepremier Mateusz Morawiecki może stać się superministrem, który sprawował będzie nadzór nad wszystkimi resortami związanymi z gospodarka i finansami, w tym nad Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
28.09.2016

Grzegorz Witkowski podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Grzegorz Witkowski 9 września odebrał nominację na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W Ministerstwie zastąpi Krzysztofa Kozłowskiego, który objął funkcję wojewody zachodniopomorskiego.
12.09.2016

Powstaje komitet kierujący inwestycjami w żegludze śródlądowej

Wiceministrowie środowiska, rozwoju, energii oraz infrastruktury i budownictwa, marszałkowie i wojewodowie, prezesi zarządów portów, firm sektora transportowego i logistycznego, energetycznego, finansowego oraz samorządu gospodarczego wzięli udział w spotkaniu przygotowującym powołanie Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Odbyło się w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poprowadził je Jerzy Materna, sekretarza stanu w tym resorcie.
17.07.2016

Port Gdańsk już dziś gotowy do obsługi żeglugi śródlądowej

Żegluga śródlądowa, gospodarka wodna, potencjał rynku, stan infrastruktury portowej przystosowanej do obsługi żeglugi śródlądowej oraz szanse na zwiększenie konkurencyjności gospodarki Polski poprzez integrację międzynarodowych dróg wodnych w międzynarodowe korytarze transportowe, to tylko kilka z wybranych tematów na jakie dyskutowano w ubiegłym tygodniu w Warszawie podczas odbywających się tam Międzynarodowych Targów i Konferencji Waterways.
20.06.2016

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć rolę żeglugi śródlądowej w transporcie

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć udział śródlądowego transportu wodnego w przewozie towarów tak, aby po 15 latach był na poziomie 14-15 proc. Obecnie wynosi on 0,4 proc.
16.06.2016

Konwencja AGN - kierunek rozwoju żeglugi śródlądowej w Europie

Obecnie coraz częściej mówi się o kompleksowej modernizacji stanu polskiej żeglugi śródlądowej. Statystyki nie napawają optymizmem. Jak wskazują analizy przygotowane przez ONZ, drogi wodne na terenie Polski, z wyjątkiem krótkich odcinków na dolnej Odrze i dolnej Wiśle, nie spełniają minimalnych międzynarodowych warunków żeglowności (IV klasa żeglowności).
12.06.2016

Ramy prawne międzynarodowej żeglugi śródlądowej w Polsce – cz. II

Pomimo iż Polska przystąpiła do szeregu umów międzynarodowych kompleksowo normujących poszczególne gałęzie transportu, w tym transport morski, szynowy czy drogowy, ten stan rzeczy nie dotyczy żeglugi śródlądowej. Polska nie ratyfikowała bowiem dotychczas żadnej z konwencji międzynarodowych regulujących międzynarodową żeglugę śródlądową, tak w odniesieniu do aspektów dotyczących umowy przewozu jak i kwestii administracyjnych. Taki stan rzeczy uznać należy za dalece niepożądany już choćby z tego względu, iż istotna część z o
29.05.2016

Ramy prawne międzynarodowej żeglugi śródlądowej w Polsce – cz. I

Polska nie ratyfikowała dotychczas żadnej z konwencji międzynarodowych regulujących międzynarodową żeglugę śródlądową, tak w odniesieniu do aspektów dotyczących umowy przewozu jak i kwestii administracyjnych. Taki stan rzeczy uznać należy za dalece niepożądany już choćby z tego względu, iż istotna część z ok. 3655 km śródlądowych dróg wodnych w Polsce stanowi odcinki szlaków międzynarodowych.
22.05.2016

Rejs Odrą ze Śląska nad Bałtyk - na rzecz promocji żeglugi śródlądowej

Niemal 700 km z Gliwic do Świnoujścia przepłyną żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu. Start tego nietypowego rejsu po Odrzańskiej Drodze Rzecznej - jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych - zaplanowano na 18 czerwca. Ma on m.in. promować żeglugę śródlądową.
14.05.2016

Delegacja Arabii Saudyjskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ spotkał się z delegacją z Arabii Saudyjskiej, w ramach III posiedzenia Polsko-Saudyjskiej Komisji ds. Współpracy Dwustronnej. Celem wizyty Panów: Jamal Farahat AlGhamdi i Mohammad AL-Jandoul z Generalnej Komisji ds. Portów jest pogłębienie współpracy, przede wszystkim na poziomie gospodarczym, pomiędzy krajami.
12.05.2016

Partnerstwo publiczno-prywatne w rozwoju żeglugi śródlądowej

Z inicjatywy Global Compact w Polsce odbyło się spotkanie konsultacyjne przedstawicieli ministerstw i zarządów Spółek Skarbu Państwa, dotyczące strategii rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce.
28.04.2016

Rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce

W Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstw i zarządów Spółek Skarbu Państwa, które są zainteresowane rozwojem żeglugi śródlądowej w Polsce. Uczestniczył w nim wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Organizatorem była Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce.
27.04.2016

Fatalny stan żeglugi śródlądowej w Polsce

Coraz więcej mówi się w ostatnim czasie o przywróceniu świetności polskiej żeglugi śródlądowej, wzmocnienia szkolnictwa zawodowego i co najważniejsze, przywrócenia żeglowności na największych rzekach. Sprawa nie jest jednak prosta.
31.03.2016

WaterWays EXPO 2016 – tematyka konferencji towarzyszących targom gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej

Są już znane założenia programowe konferencji towarzyszących tegorocznym międzynarodowym targom żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej WaterWays EXPO
23.03.2016

O rozwoju żeglugi śródlądowej z udziałem portów Szczecin-Świnoujście

„Rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce” to tytuł i motyw przewodni sesji zorganizowanej przez Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza, w ramach trzydniowej międzynarodowej konferencji TRANSPORT WEEK 2016, odbywającej się w dniach 8-10.03.2016 w Sopocie.
09.03.2016

III Międzynarodowe Targi i Konferencje Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej WaterWays EXPO 2016

16-18 czerwca 2016 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się III Międzynarodowe Targi i Konferencje Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej WaterWays EXPO 2016.
18.02.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.