Są już znane założenia programowe konferencji towarzyszących tegorocznym międzynarodowym targom żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej WaterWays EXPO – największemu (i jedynemu w Polsce organizowanemu w formule targowo-konferencyjnej) wydarzeniu stworzonemu specjalnie dla prezentacji i zapoznania się z różnorodnymi aspektami gospodarczego wykorzystania wód śródlądowych: z planami inwestycyjnymi, potencjałem inwestycyjnym regionów, koncepcjami planistycznymi i urbanistycznymi, możliwościami przedsiębiorstw oraz technologiami dla budownictwa inżynieryjnego, żeglugi śródlądowej, marin i portów śródlądowych, stoczni rzecznych, armatorów, energetyki wodnej i turystyki. Portal gospodarkamorska.pl jest patronem medialnym WaterWays EXPO 2016.
Najbliższa edycja WaterWays Expo 2016, która odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2016 w Warszawie, będzie bez wątpienia nie tylko kolejną okazją do pogłębionego dialogu wszystkich środowisk oraz zapoznania się z najnowocześniejszymi krajowymi i zagranicznymi rozwiązaniami technologicznymi, ale także pierwszą edycją tej imprezy wpisującą się w nowy etap rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce.
Pan Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Program konferencji organizowanych w ramach WaterWays EXPO 2016 pod zbiorczym tytułem „WIZJA, NOWOCZESNOŚĆ, INNOWACYJNOŚĆ – inwestycje na śródlądowych drogach wodnych największym polskim projektem cywilizacyjnym XXI wieku” dotykał będzie różnorodnych zagadnień związanych z gospodarczym wykorzystaniem wód śródlądowych, takich jak:
• Mała i duża retencja – kaprys, czy rzeczywista potrzeba wynikająca ze zmian klimatycznych w Europie. Optymalne rozwiązania dla retencji w polskich warunkach.
• Jak poprawić bilans i bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego naszych rzek. Szansa na rozwój i większą konkurencyjność Polski w gospodarce światowej. Ile powinien płacić korzystający z wody?
• Potencjał rynku, technologie i możliwości produkcyjne na rzecz odbudowy i modernizacji śródlądowej floty transportowej i pasażerskiej.
• Infrastruktura portowa – jak zadbać o efektywność procesów przeładunkowych i konkurencyjność?
• Współpraca portów morskich z portami zaplecza?
• Nowoczesne technologie w żegludze śródlądowej – RIS.
• Transport wodny śródlądowy jako integralny element multimodalnych sieci transportowych. Szansa na zwiększenie konkurencyjności gospodarki Polski poprzez integrację międzynarodowych dróg wodnych w międzynarodowe korytarze transportowe. Znaczenie porozumienia AGN i programów TEN-T.
• Infrastruktura dla systemu transportu wodnego i połączenie go z innego rodzaju transportami – kolej, rurociągi i drogi.
• Nowe technologie i rozwiązania dla integracji rzek i zbiorników wodnych w przestrzeni miejskiej rozwiązania małej architektury, turystyka i transport pasażerski, przystanie wielofunkcyjne do celów turystycznych, nowoczesne systemy wodne, zapewnienie odpowiedniej jakości wody w mieście.
• Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zarządzanie przeciwkryzysowe - technologie i rozwiązania, znaczenie planów zagospodarowania terenów, System ISOK – doświadczenia, uruchomienie, sposób wykorzystania, plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla dorzeczy Wisły i Odry.
Szczegółowe informacje o międzynarodowych targach i konferencji gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Waterways Expo 2016 są dostępne na stronie internetowej www.waterways.ztw.pl
Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu
Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023
Współpraca Portu Gdańsk i mieszkańców dzielnic miasta na rzecz poprawy jakości życia
Terminal LNG w Świnoujściu – kolejna dostawa gazu z USA i wizyta ambasadora
Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa
Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu