• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecińska Akademia Morska otwiera wydział żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu

pc/PAP

13.07.2017 12:39 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szczecińska Akademia Morska otwiera wydział żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu
Szczecińska Akademia Morska otwiera wydział żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu - GospodarkaMorska.pl

Nowa oferta edukacyjna Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia w Kędzierzynie-Koźlu otwiera wydział żeglugi śródlądowej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w Opolu.

Nowy wydział AM to nowość na polskim runku edukacyjnym. Studenci mają otrzymać wiedzę przydatną operatorom floty śródlądowej oraz menadżerom, a po ukończeniu studiów zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu w żegludze światowej. Zaplanowano także powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego. To tam specjaliści będą mogli się przebranżowić lub podnieść kwalifikacje z zakresu żeglugi śródlądowej i morskiej.

Kadrę szczecińskiej uczelni na nowym wydziale uzupełnią naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Opolskiej.Ma on zostać uruchomiony w budynku nalężacym obecnie do samorządu. Prof. Wojciech Ślączek, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, nie określił jeszcze terminu pierwszego naboru. "Wszystko zależy od czasu, gdy wejdziemy do budynku. Liczymy, że pierwszy nabór może mieć miejsce w 2019 roku" - wyjaśniał rektor.

Zdaniem Anny Moskwy, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podpisana w Opolu deklaracja jest kolejnym etapem przywrócenia roli żeglugi śródlądowej na terenie Polski. "To historyczny moment i kolejny dowód na przywrócenie przez obecny rząd roli transportowej naszym rzekom. Jednak, żeby istniała żegluga, ktoś musi tym się zajmować w profesjonalny sposób. Dzięki tej umowie młodzież na Śląsku będzie mogła zdobywać kwalifikacje na poziomie akademickim bez konieczności wyjazdów do Szczecina lub Gdańska. Biorąc pod uwagę tradycje kędzierzyńskiego portu i działającej w mieście szkoły żeglugi śródlądowej, opolskie może stać się znaczącym ośrodkiem kształcącym kadry dla całego kraju" - powiedziała wiceminister.

Zdaniem posła Jerzego Polaczka, który zwrócił uwagę na historyczną rolę Odry jako ważnego szlaku transportowego (port rzeczny w Koźlu był jednym z największych portów rzecznych w Europie) podkreślił konieczność ponownego wprowadzenia do świadomości społeczeństwa znaczenia Odry. "Kształcenie specjalistów żeglugi i marynarzy w Kędzierzynie-Koźlu to rzecz oczywista. Przywracamy to, co przez dziesięciolecia było traktowane jako coś normalnego".

Wydział żeglugi śródlądowej AM powstaje we współpracy z Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Zgodnie z planem, na Opolszczyźnie mają zostać zorganizowane studia inżynierskie, które na poziomie magisterskim będzie można ukończyć w Szczecinie.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.