• <

Wynik wyszukiwania - "stocznia remontowa shipbuilding" - Wiadomości

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Już 31 stycznia położenie stępki pod pierwszą fregatę programu "Miecznik"

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbędzie się ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik", przyszły ORP Wicher.
30.01.2024

Uroczystość położenia stępki drugiego okrętu SIGINT dla Polski

23 stycznia 2024 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki dla drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Saab, Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, firmy Remontowa Holding oraz szereg zaproszonych gości.
27.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Polscy uczniowie z wizytą w stoczni brytyjskiego partnera programu "Miecznik"

Do szkockiej stoczni w Rosyth, należącej do Babcock International, przybyła wycieczka uczniów i absolwentów polskiej szkoły Poloniusz. Była to okazja do zapoznania się z historią polsko-brytyjskich relacji a także działalnością stoczniowców.
24.11.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Co nowego w sprawie "Miecznika"? PGZ prezentuje realizacje i zapowiedzi

W formule śniadania prasowego odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej z udziałem dziennikarzy. Tematem wydarzenia był aktualny status realizacji budowy trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
16.07.2023

Zmiana w składzie konsorcjum programu "Miecznik" potwierdzona

Podczas trzeciej sesji VIII Forum Bezpieczeństwo Morskiego pt. Wkład przemysłu obronnego w zapewnienie bezpieczeństwa morskiego RP" padły kluczowe wyjaśnienia dotyczące aktualnego stanu składu konsorcjum odpowiedzialnego za budowę trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
19.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej RP

W ramach trzeciej sesji wydarzenia odbył się panel z udziałem przedstawicieli polskich stoczni i brytyjskich koncernów zbrojeniowych, a tematem przewodnim było przedsięwzięcie budowy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, które powstają w ramach programu "Miecznik".
15.06.2023

Zmiany kadrowe w Remontowa Shipbuilding S.A.

Nastąpiły zmiany w zarządzie gdańskiej stoczni. Jak wynika z jej opisu na stronie, Marcin Ryngwelski nie jest już prezesem zarządu, a obecnie jest nim Dariusz Jaguszewski
16.05.2023

"Miecznik" zagrożony? Zamieszanie wokół zmian w składzie konsorcjum

W mediach pojawiły się informacje odnośnie zmian w składzie konsorcjum PGZ-Miecznik. Według niepotwierdzonych informacji gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. miała się z niego wycofać, co według wielu komentatorów budzi spore obawy wobec przyszłości kluczowego programu budowy okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego Kormorana

We wtorek 28 marca 2023 roku o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się uroczystość cięcia pierwszych blach do budowy czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II.
26.03.2023

Rodzeństwo razem. Pierwsze wyjście w morze trzech niszczycieli min typu Kormoran II

Pierwszy raz w morze wyszły wspólnie najnowocześniejsze polskie okręty przeciwminowe proj. 258. Była to nie tylko okazja do wspólnych zdjęć, ale też sprawdzenia umiejętności, przed przyszłymi, potencjalnie również wspólnymi operacjami i ćwiczeniami morskimi. W przyszłym tygodniu obędzie cię ceremonia cięcia blach pod budowę czwartego niszczyciela min.
21.03.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. gotowa na nowe Kormorany. Niebawem rusza budowa

W Sali Narad budynku zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA zebrało się osiemnastu najlepszych spawaczy. Prezes zarządu Marcin Ryngwelski pogratulował im i podziękował za dotychczasową współpracę/ Podkreślił, że kolejne lata w stoczni będą równie pracowite, m.in. ze względu na rozpoczynającą się niebawem budowę kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran 2.
13.03.2023

Marynarze doskonalą znajomość obsługi systemów przeciwminowych

Wejście do służby nowych niszczycieli min proj. 258, ORP Albatros i ORP Kormoran wzmacnia możliwości operacyjne sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie okręty przechodzą badania eksploatacyjno-wojskowe, w ramach których załogi przygotowują się do zadania programowego O2, po których zostaną dopuszczone do udziału w operacjach morskich i patrolach w ramach regularnej służby. W ostatnim czasie marynarze doskonalili obsługę systemów Ukwiał oraz Głuptak.
11.03.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał 25 listopada br. umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, produkcję i wsparcie dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) dla Polski. Całkowita wartość zamówienia odpowiada około 620 milionom euro z dostawami planowanymi na rok 2027.
25.11.2022

Mewa się dozbraja

Na niszczycielu min typu Kormoran 2, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.
12.11.2022

„Kormorany” na półmetku

Do końca tego roku gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. ma przekazać ostatni z trzech zaplanowanych niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II, przyszły ORP Mewa. Jednocześnie przygotowuje się do budowy trzech kolejnych jednostek, zatwierdzonych w czerwcu tego roku przez MON.
02.11.2022

Niszczyciel Albatros już w Porcie Wojennym w Gdyni [ZDJĘCIA]

W środę 17 sierpnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros – drugi z sześciu tego typu okrętów, które wejdą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka została już przekazana Marynarce Wojennej, a oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery.
18.08.2022

Drugi z niszczycieli min typu Kormoran II odebrany przez marynarkę

Marynarka Wojenna RP otrzymała ORP Albatros, drugi nowoczesny niszczyciel min typu Kormoran II. Okręty służą m. in. do zwalczania min morskich i prowadzenia rozpoznania torów wodnych - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
16.08.2022

Umowa na trzy niszczyciele min Kormoran II dla Marynarki Wojennej zatwierdzona

- Miałem sposobność zatwierdzić umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej; to dobre okręty, zbudowane w polskiej stoczni - powiedział szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak w Świnoujściu.
26.06.2022

Marynarka Wojenna RP zamawia trzy niszczyciele min Kormoran II

Marynarka Wojenna RP otrzyma trzy niszczyciele min typu Kormoran II; umowę na dostarczenie okrętów podpisze w niedzielę w Świnoujściu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak - poinformował w piątek resort obrony.
24.06.2022

Prom Salish Heron już w Kanadzie. Wkrótce zacznie pracę

Jak poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku z grupy kapitałowej Remontowa Holding, kolejny prom z napędem gazowym został przekazany kanadyjskiemu Armatorowi BC Ferries. Mowa o jednostce Salish Heron.
30.03.2022

Miecznik. Wstępny wybór projektu koncepcyjnego: najkorzystniejsze propozycje niemieckich i brytyjskich partnerów

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu, 10 lutego br., Siły Zbrojne RP dokonały wstępnego wyboru projektu koncepcyjnego fregaty MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP.
15.02.2022

Bunkierki LNG a łańcuch dostaw. Optymalne projektowanie to konieczność

Transport morski stanowi dominujący element międzynarodowego łańcucha dostaw. Według raportu przedstawionego w tym roku przez Europejską Agencję Środowiskową wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu, transport morski odpowiada za 77 proc. handlu zewnętrznego UE oraz 35 proc. handlu wewnętrznego państw unijnych. Z tego względu wywiera globalny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również (i być może przede wszystkim) na środowisko.
21.12.2021

ORP Albatros rozpocznie służbę w listopadzie

ORP Albatros zostanie przekazany do służby Marynarki Wojennej pod koniec listopada – zapewnił Dariusz Jaguszewski, członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding SA realizującej projekt "Kormoran II", podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jaguszewski zaznaczył, że prace związane z budową okrętów typu "Kormoran II" zbliżają się ku końcowi.
10.09.2021

Prezydent: budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wraca do polskich stoczni

To wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni; to ważny moment - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w stoczni Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku, która jest częścią Grupy Remontowa Holding SA.
01.07.2021

Ostatni z serii holowników dla MW opuścił stocznię Remontową Shipbuilding

W poniedziałek 24 maja podpisano protokół zdawczo-odbiorczy ostatniego, szóstego, z serii holownika H-13 Przemko. Tym samym dobiegła końca realizacja podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Stocznię Remontową Shipbuilding w czerwcu 2017 roku kontraktu na budowę sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2021

PGZ: wstępna oferta na fregaty Miecznik złożona

Konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Inspektoratowi Uzbrojenia wstępną ofertę realizacji programu nowych fregat Miecznik; zaproponowano sześć wariantów z wykorzystaniem platform od partnerów zagranicznych – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.
17.05.2021

PSV Cooper Viking przekazany armatorowi Borealis Maritime

W sobotę, 1 maja z Gdańska wypłynął statek Cooper Viking. Oznacza to, że stocznia Remontowa Shipbuilding ostatecznie zakończyła budowę serii wielozadaniowych jednostek specjalistycznych typu PSV (Platform Supply Vessel), początkowo zamówionych przez Siem Offshore.
05.05.2021

Podpisano list intencyjny na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

W marcu 2021 roku opublikowano Raport pn. "Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby morskich farm wiatrowych". Dokument spotkał się z szerokim zainteresowaniem i licznymi komentarzami. W związku z czym Polski Rejestr Statków zorganizował webinarium, którego retransmisję audio można znaleźć tutaj.
21.04.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała norwegom prom elektryczny FODNES

W środę, 3 lutego br. w Stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się przekazanie norweskiemu armatorowi Norled czwartego promu hybrydowego o napędzie elektrycznym Fodnes (619/4).
05.02.2021

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Chrzest i podniesienie bandery na „Planecie I” (wideo)

Państwo o tak długiej linii brzegowej (jak Polska) nie może być pozbawione nowoczesnych jednostek sprzętowych – powiedział w sobotę w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości chrztu i podniesienia bandery na wielofunkcyjnym statku Planeta I.
14.11.2020

Mannheller – prom hybrydowy o napędzie elektrycznym na próbach morskich [wideo]

25 października br. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku na próby morskie wypłynął kolejny prom hybrydowy o napędzie elektrycznym dla norweskiego armatora Norled – Mannheller. To trzecia z serii czterech jednostek zamówionych w polskiej stoczni w 2018 roku.
28.10.2020

O nowych okrętach dla Marynarki Wojennej RP [wideo]

W Kielcach w dniach 8-10 września 2020 r. odbyła się 28. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
14.09.2020

Pierwszy prom elektryczny dla Norled przekazany (wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding przekazała armatorowi pierwszy (B619/1) z czterech dwustronnych promów pasażersko-samochodowych o napędzie elektrycznym zasilanych z baterii – prototypowy prom Festøya. W pełni wyposażone jednostki budowane są w stoczni dla przewoźnika promowego Norled, jednego z największych w Norwegii.
27.06.2020

Trzeci dwustronny prom elektryczny dla Norled zwodowany (wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano dziś trzeci dwustronny prom elektryczny dla norweskiego armatora Norled. Tym razem było to wodowanie boczne.
31.03.2020

Zaawansowane wyposażenie statków PSV w stoczni Remontowa Shipbuilding

W październiku ubiegłego roku stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała umowę sprzedaży dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych statków typu PSV przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego firmie Borealis Maritime współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
20.02.2020

Royal Arctic Line kupuje arktyczny kontenerowiec ze stoczni Remontowa Shipbuilding

Jak poinformował w komunikacie prasowym armator Royal Arctic Line z Grenlandii, 20 grudnia została podpisana umowa na zakup nowego kontenerowca, który obsłuży połączenie między wschodnią Grenlandią a Islandią. Co ciekawe, kontrakt dotyczy jednego z dwóch statków typu B203, które zostały zamówione oraz zbudowane w stoczni Remontowa Shipbuilding i nieodebrane przez tego samego armatora.
27.12.2019

W Gdańsku ruszyła budowa dwóch lodołamaczy

Rozpoczęło się cięcie blach dla dwóch lodołamaczy, które w 2020 r. mają zasilić flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Nowe jednostki będą pracowały na polsko-niemieckim pograniczu w celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej.
06.11.2019

Remontowa Shipbuilding podpisała kontrakt na budowę kolejnego promu dla kanadyjczyków

1 listopada 2019 roku Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała kontrakt na budowę nowego, w pełni wyposażonego promu klasy „Salish” dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Statek ma być przekazany do eksploatacji w 2021 roku.
05.11.2019

Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.10.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora (foto, wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Kolejne próby nowych lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie na basenie lodowym w Hamburgu (foto)

Postępują prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W czerwcu odbyły się w Hamburgu kolejne próby na basenie lodowym. Wnioski z prób znane będą na początku lipca.
27.06.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano częściowo wyposażony trawler (wideo)

Wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding. W środę na wodę spłynął częściowo wyposażony kadłub trawlera o numerze budowy B 704/2 zamówiony przez duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft AS. To druga z tej serii jednostka budowana dla tego odbiorcy.
19.06.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler pelagiczny (foto)

Gunnar Langva w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony trawler pelagiczny wypłynął we wtorek ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Armatorem jednostki będzie norweska firma rodzinna Gunnar Langva.
29.05.2019

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding (wideo)

1 018 wodowanie w historii stoczni Remontowa Shipbuilding. We wtorek w Gdańsku zwodowano częściowo wyposażony trawler pelagiczny Gunnar Langva. Jednostka powstaje na zamówienie norweskiej stoczni Westcon Yards AS, która dokończy jej budowę.
09.04.2019

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne (foto, wideo)

Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.
25.02.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano trawler dla duńskiego klienta (foto,wideo)

Trawler Odd Lundberg już na wodzie. Techniczne wodowanie kadłuba statku odbyło się we wtorek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. To już trzecia jednostka z tej serii budowana dla Karstensens Skibsværft A/S z Danii.
12.02.2019

Gróbarczyk: Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu

Przemysł stoczniowy ma szczególne znaczenie dla naszego rządu, dlatego został wpisany jako jeden z filarów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział w sobotę w Gdańsku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.02.2019

Karczewski: Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. VII Konwent Morski (foto, wideo)

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
09.02.2019

Marcin Ryngwelski nowym prezesem Remontowa Shipbuilding

Stocznia Remontowa Sipbuilding z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding ma nowego prezesa. Został nim Marcin Ryngwelski, który do tej pory pełnił funkcję prezesa spółki Remontowa Electrical Solutions. Zastąpił on na stanowisku dotychczasowego prezesa Remontowa Shipbuilding Piotra Dowżenkę.
07.01.2019

Zakończyły się badania modelowe lodołamaczy dla RZGW Szczecin (foto, wideo)

Zakończyły się badania modelowe lodołamaczy dla Regionalnego Związku Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Ostatni ich etap przeprowadzono w Hamburgu w lodzie na basenie modelowym HVSA (Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt GmbH). Pierwsze badania lodołamacza B 105 zostały wykonane w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, kolejne na Jeziorze Wdzydze – poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding na facebookowym profilu.
30.12.2018

Kontroler-22 za kilka dni rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Jest nowoczesna, szybka i już za kilka dni na stałe rozpocznie pracę w Porcie Gdynia. Mowa o Kontrolerze-22 – nowej jednostce Urzędu Morskiego w Gdyni, która 5 grudnia przypłynęła do Polski ze stoczni w Finlandii. Z naszą kamerą zwiedziliśmy pokład statku. Robi wrażenie.
14.12.2018

Lodołamacze RZGW Szczecin przejdą remont

Lodołamacze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie przejdą remont. Mowa o jednostkach: Dzik, Odyniec, Żbik i Ogar. Zgodnie z wynikami przetargu ogłoszonego w tej sprawie, prace wykonają Morska Stocznia Remontowa Gryfia oraz JPP Marine ze Szczecina.
05.12.2018

Rozpoczęły się prace projektowe lodołamaczy dla RZGW Szczecin

Rozpoczęły się prace projektowe lodołamaczy dla RZGW Szczecin – poinformowała stocznia Remontowa Shipbuilding na facebookowym profilu. Nowoczesne jednostki, które powstaną w Gdańsku, mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Szczecina i regionu. Wartość kontraktu to 30,25 mln złotych.
30.11.2018

Zmiany w Zarządzie CENZIN

Rada Nadzorcza CENZIN 30 października odwołała prezesa zarządu Wojciecha Tyla oraz członka zarządu Sławomira Marcina Czura. Jednocześnie do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Rada delegowała Waldemara Humięckiego, wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CENZIN.
31.10.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę wielozadaniowego statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie (foto, wideo)

Skok w XXI wiek, jeżeli chodzi o jednostki, a co za tym idzie, wykonywanie naszych statutowych obowiązków – powiedział o wielozadaniowych statkach dla urzędów morskich Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. W poniedziałek w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę pierwszej wielozadaniowej jednostki B 618 przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Podpisany w marcu kontrakt zakłada budowę dwóch takich statków – drugi trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni.
29.10.2018

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę czwartego holownika dla MW

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę czwartego holownika dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach odbyła się w czwartek. Łącznie powstanie sześć takich jednostek.
26.10.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler dla duńskiego klienta (foto, wideo)

Strand Senior w drodze do Danii. Częściowo wyposażony trawler opuścił stocznię Remontowa Shipbuildnig w czwartek. Statek będzie służył do połowu ryb dennych za pomocą włoków dennych i pelagicznych ciągnionych za statkiem.
05.10.2018

Cięcie blach na ORP Albatros, drugi z serii niszczycieli min dla MW

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Remontowa Shipbuilding zbuduje dwa elektryczne promy dla norweskiego operatora

Stocznia Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa Holding, zbuduje ekologiczne promy dla norweskiego operatora Norled. Kontrakt został podpisany 11 lipca. Jak poinformowała stocznia z Gdańska, zakłada on budowę dwóch dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid.
19.07.2018

BC Ferries zamówi nowe promy. Komu przypadnie kontrakt?

Firma BC Ferries przygotowuje się do złożenia dużego zamówienia na nowe promy. Inwestycja planowana przez jednego z największych przewoźników promowych na świecie to oczywiście łakomy kąsek dla zakładów stoczniowych na całym świecie.
10.07.2018

Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę drugiego holownika dla MW

Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położyła stępkę pod budowę drugiego holownika dla Marynarki Wojennej. Łącznie powstać ma sześć takich jednostek. Wartość kontraktu to 283,4 mln zł brutto.
17.05.2018

Prom Spirit of British Columbia dopłynął z Gdańska do Kanady

Spirit of British Columbia już w Kolumbii Brytyjskiej. Prom kanadyjskiego armatora BC Ferries, który przechodził modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowa, dotarł do Richmond w sobotę. Zgodnie z zapowiedziami, jednostka ma wrócić do eksploatacji latem.
07.05.2018

ORP Kormoran z tytułem TOP Produkt Pomorskie 2018!

TOP Produkt Pomorskie 2018 to plebiscyt Dziennika Bałtyckiego na najpopularniejszy wyrób i usługę, będący wizytówką województwa. Zwycięzcą plebiscytu zostaje propozycja, która zbierze najwięcej głosów. Prezentacje zgłoszonych produktów i usług ukazywały się na łamach gazety oraz w jej serwisie internetowym. Głosowanie trwało do 24 kwietnia a w zaciętej rywalizacji wygrał ORP Kormoran.
30.04.2018

Lodołamacze dla RZGW Szczecin zbuduje stocznia Remontowa Shipbuilding

Remontowa Shipbuilding zbuduje lodołamacze dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Stocznia z Gdańska wygrała ze stocznią Potramp Yard ze Świnoujścia oraz konsorcjum firm PGZ Stocznia Wojenna i Stocznia Remontowa Nauta z Gdyni. Termin realizacji zamówienia na dwa lodołamacze przeciwpowodziowe liniowe upływa 31 października 2020 r.
28.04.2018

TOP Produkt Pomorskie 2018: Prowadzi ORP Kormoran!

TOP Produkt Pomorskie to plebiscyt na najpopularniejszy wyrób i usługę, będący wizytówką województwa. Zwycięzcą plebiscytu zostaje propozycja, która zbierze najwięcej głosów. W tym roku, na liście znalazł się ORP Kormoran i szybko objął prowadzenie. Głosowanie kończy się dzisiaj!
24.04.2018

1 010 wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

1 010 i pierwsze w tym roku wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiego armatora. Uroczystość widowiskowego wodowania bocznego odbyła się we wtorek.
27.03.2018

Prom kanadyjskiego armatora wypłynął ze stoczni Remontowa na próby morskie (foto)

Spirit of British Columbia na próbach morskich. Prom kanadyjskiego armatora BC Ferries wypłynął na Zatokę Gdańską w czwartek rano. Jednostka przechodzi obecnie modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Prace wykonywane są w ramach prestiżowego kontraktu opiewającego na kwotę aż 140 mln dolarów.
22.03.2018

Szczecin: Podpisano umowę na budowę statków wielozadaniowych dla urzędów morskich

W Szczecinie podpisano umowę na budowę dwóch statków wielozadaniowych dla urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni. Statki wybuduje stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.
05.03.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę pierwszego holownika dla MW (foto, wideo)

Marynarka Wojenna w przyszłym roku z nowym holownikiem. We wtorek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę pierwszej z serii sześciu nowoczesnych jednostek B 860 dla MW. Wartość podpisanego w ubiegłym roku kontraktu to 283,4 mln zł brutto.
23.01.2018

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

ORP Kormoran z systemem walki opracowanym w grupie PGZ

28 listopada 2017 roku w Gdyni odbyło się uroczyste podniesienie bandery na nowym polskim niszczycielu min, ORP „Kormoran”. Okręt jest wyposażony w Zintegrowany System Walki wytworzony i dostarczony przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
05.12.2017

ORP Kormoran wprowadzony do służby. Macierewicz: Polska musi być silna na Bałtyku (foto, wideo)

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON, MW była „przez wiele lat, z różnych powodów, zaniedbana”.
28.11.2017

Szef MON na rocznicy odtworzenia MW RP i wcieleniu ORP „Kormoran”

We wtorek 28 listopada br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystości z okazji 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP i wcielenia do służby najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP „Kormoran”.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Jeszcze nie podnieśli bandery, a już chcą go kupić. Kormoran stał się hitem

Pięć krajów chce kupić polskiego niszczyciela min typu Kormoran II – podało Radio Gdańsk. Piotr Dowżenko, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding potwierdził tę informację.
21.11.2017

Niszczyciel min Kormoran II gotowy do służby

Kilka tygodni temu, na wodach Zatoki Gdańskiej, pomyślnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy badania kwalifikacyjne nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. Potwierdziły one wymagania kontraktowe okrętu do realizacji jego głównych zadań, tj. poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania jednostek morskich przez akweny zagrożone minami oraz obrony przeciwminowej okrętów i statków podczas przejścia morzem. Okręt budowany przez konsorcjum, którego trzon tworzą stocznia Remontow
20.11.2017

Kormoran gotowy. Niszczyciel min w piątek opuścił gdańską stocznię (wideo)

Kormoran gotowy do działania. Niszczyciel min w piątek wypłynął ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Obecnie cumuje w gdyńskim porcie, gdzie czeka na poniesienie bandery. Uroczystość zaplanowano na 28 listopada.
17.11.2017

Palenie blach na budowę holownika dla MW w stoczni Remontowa Shipbuilding

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę holowników dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach jednostki B 860/1, pierwszej z sześciu, odbyła się w czwartek w Gdańsku. Pierwszy holownik ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r.
16.11.2017

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę holowników dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach jednostki B 860/1, pierwszej z sześciu, odbyła się w czwartek w Gdańsku. Pierwszy holownik ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r.
16.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim

Uroczyste podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran planowane jest na 28 listopada przy nabrzeżu Pomorskim. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo. Jest to 99. rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej w Polsce, na mocy dekretu wydanego przez Józefa Piłsudskiego. To również 390. rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą będącej największym osiągnięciem floty z czasów I Rzeczypospolitej.
16.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran

Uroczystość podniesienia bandery na ORP Kormoran jest planowana na 28 listopada - nieoficjalnie dowiedziało sie Tvn24.pl. To rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej (MW) w Polsce, jak również rocznica bitwy pod Oliwą z 1627 roku, najsłynniejszego osiągnięcia floty z czasów I Rzeczypospolitej.
11.11.2017

Kormoran pozytywnie przeszedł wszystkie testy. Jeszcze w tym miesiącu ma trafić do Marynarki Wojennej (wideo)

Najważniejsze egzaminy już za nim. Kormoran pozytywnie przeszedł próby morskie i stoczniowe oraz testy kwalifikacyjne. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia prowadzi odbiory nowoczesnego niszczyciela min. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jednostka jeszcze w tym miesiącu trafić ma do Marynarki Wojennej.
04.11.2017

Dwie stocznie z Trójmiasta chcą wybudować nowe statki dla UM w Szczecinie

Dwie stocznie z Trójmiasta chcą wybudować wielozadaniowe jednostki dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. To Remontowa Shipbuilding oraz Stocznia Remontowa Nauta. Oferty przetargowe zostały otwarte w piątek.
22.10.2017

ORP „Kormoran” na ostatnich próbach. W listopadzie wejdzie do służby?

Na Bałtyku przeprowadzono kolejne próby jednostki ORP „Kormoran”. Tym razem testowano między innymi strzelanie i poszukiwanie min. Eksperci sprawdzali również działanie silników oraz sprawność systemów na głównym stanowisku dowodzenia. Państwowe badania kwalifikacyjne ORP „Kormoran” dobiegły końca. Wkrótce jednostka trafi do marynarki wojennej - informuje portal polska-zbrojna.pl
18.10.2017

Historyczna chwila: Dwa zbudowane w Gdańsku żaglowce w konfrontacji na morzu (foto, wideo)

Dar Młodzieży i El-Mellah. Dwa zbudowane w Gdańsku żaglowce zaprojektowane przez Zygmunta Chorenia w poniedziałek na wysokości Helu postawiły żagle. A wszystko w ramach prób morskich nowej fregaty, zbudowanej dla Marynarki Wojennej Algierii, oraz szkolenia jej przyszłej załogi. Po zakończeniu wspólnego pływania obie jednostki zawinęły do Gdyni. El-Mellah po raz pierwszy.
21.08.2017

Hybrydowy prom ze stoczni Crist już na próbach morskich

W poniedziałek, 24 kwietnia innowacyjny prom P310 zbudowany w gdyńskiej stoczni Crist wypłynął na próby morskie. Jednostka typu "double-ended ferry”, wyposażona w hybrydowy napęd, na początku maja zostanie przekazana fińskiemu armatorowi – Finferries. Prom będzie pływał pomiędzy Nauvo a Parainen. Na swój pokład weźmie 90 pojazdów i maksymalnie 372 osób.
24.04.2017

Unieważniono postępowanie na budowę sześciu holowników dla MW

Inspektorat Uzbrojenia MON unieważnił postępowanie na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej. Kilka miesięcy temu przetarg o wartości ok. 220 mln zł wygrała stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Stocznia zapowiada odwołanie się do KIO.
04.04.2017

Morska Stocznia Remontowa Gryfia zbuduje lodołamacze dla RZGW Gdańsk

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ze Szczecina wykonawcą lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jej oferta uznana została za najkorzystniejszą. Cena to 70 mln złotych.
26.03.2017

„Kormoran” prawie gotowy. Nie wiadomo, czy RSB zbuduje kolejne

Stocznia Remontowa Shipbuilding obawia się, że straci wojskowe kontrakty na kolejne „Kormorany” – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. To wynik ostatnich działań rządu przechwytującego wojskowe kontrakty i kierującego je do stoczni z państwowym kapitałem, czyli do kontrolowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową grupy Mars, w której skład wchodzą m.in. Stocznia Remontowa Nauta, Morska Stocznia Remontowa Gryfia i Stocznia Marynarki Wojennej. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się gazeta, i w tym przypadku może być podobni
26.03.2017

Salish Eagle dopłynął z Gdańska do Kanady

10 440 mil morskich w 38 dni. Ekologiczny prom Salish Eagle dopłynął do Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Teraz statek będzie przygotowywany do pracy na trasie Tsawwassen-Southern Gulf Islands.
21.03.2017

MON potwierdziło unieważnienie przetargu na budowę holowników dla MW

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło doniesienia „Gazety Wyborczej Trójmiasto” o zerwaniu przetargu na holowniki dla Marynarki Wojennej. Miała je zbudować stocznia Remontowa Shipbuilding za ponad 200 milionów złotych. Jako oficjalny powód MON podało „nieusuwalną wadę”.
15.03.2017

Salish Eagle dotarł na Wyspy Kanaryjskie

Coraz bliżej do Kanady. Prom Salish Eagle dla BC Ferries, który zbudowała w Gdańsku stocznia Remontowa Shipbuilding w oparciu o projekt Remontowa Marine Design & Consulting, dopłynął do Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich. Tam został zaopatrzony w paliwo. Do Kolumbii Brytyjskiej ma dotrzeć w kwietniu.
23.02.2017

Kolejny prom dla BC Ferries wypłynął z Gdańska do Kanady

Salish Eagle gotowy. Druga jednostka dla kanadyjskiego armatora w sobotę opuściła gdański port. Ekologiczny pasażersko-samochodowy prom ma do pokonania 10 440 mil morskich.
13.02.2017

Stocznia Nauta i Gafako przebudują statek PSV dla włoskiego armatora

Remont Ievoli Cobalt. Zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego (PSV) włoskiego armatora Marnavi zostanie przebudowany w stoczni Nauta w Gdyni. Dzięki temu będzie mógł m.in. prowadzić lekkie podwodne prace konstrukcyjne oraz przeprowadzać naprawy podmorskich kabli.
08.02.2017

Promy dla londyńczyków gotowe w 2018 r.

Nowoczesne, ekologiczne i z Polski. Stocznia Remontowa Shipbuilding, która zbuduje dwa promy pasażersko-samochodowe dla londyńskiego przedsiębiorstwa transportu publicznego Transport for London, ujawniła więcej szczegółów tego kontraktu. Promy dla londyńczyków będą najbardziej ekologiczne na Tamizie.
18.12.2016

ORP „Kormoran” wejdzie do służby w przyszłym roku

Mimo że Ministerstwo Obrony Narodowej powiadomiło o czteromiesięcznym opóźnieniu przy budowie najnowocześniejszego niszczyciela min ORP „Kormoran”, jego wykonawca, czyli stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, stanowczo zaprzecza tym doniesieniom.
03.11.2016

Opóźnienia przy budowie ORP „Kormoran”

Jak podaje Radio Gdańsk, najnowszy polski okręt z opóźnieniem wejdzie do służby w Marynarce Wojennej. Zdaniem MON, powodem jest „realizacja pracy rozwojowej”.
30.10.2016

Kolejne testy ORP Kormoran na Zatoce Gdańskiej

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran”. Testy tego nowoczesnego niszczyciela już po raz czwarty rozpoczęły się na Zatoce Gdańskiej. Ich celem jest przetestowanie okrętu w różnych warunkach i dla różnych scenariuszy operacyjnych.
26.09.2016

Próby morskie Kormorana wchodzą w decydującą fazę

W lipcu 2016 roku na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęły się próby morskie nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. W ich trakcie, sprawdzane będą urządzenia, instalacje i systemy ogólnookrętowe, wyposażenie specjalistyczne oraz system dowodzenia i kierowania środkami walki, którego integratorem jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), Spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
10.08.2016

Specjalistyczny statek Avalon Sea już przekazany armatorowi

12 maja 2016 stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. członek grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING, przekazała armatorowi specjalistyczny, wielozadaniowy statek typu AHTS – Avalon Sea.
13.05.2016

Zbliża się rozpoczęcie negocjacji ws. zakupu okrętów dla Marynarki Wojennej. Partner strategiczny wybrany przed terminem złożenia ofert przez dostawców

Za kilka tygodni mają rozpocząć się negocjacje dotyczące programów Miecznik i Czapla, które zakładają budowę łącznie sześciu okrętów nawodnych. Zgodnie z podjętymi w ubiegłym roku decyzjami kluczową rolę w budowie ma odgrywać Stocznia Marynarki Wojennej. SMW ogłosiła, że jej partnerem strategicznym będzie niemiecka stocznia TKMS. Ze względu na sposób, w jaki się to odbyło, wybór ten budzi wątpliwości ekspertów.
16.02.2016

Opóźnione szkolenie Algierczyków, których żaglowiec powstaje w Remontowej

Szkolenie Algierczyków, dla których Remontowa buduje żaglowiec jest opóźnione. Rozpocznie się w przyszłym roku. W lutym i marcu 2017 r. załoga odbędzie zajęcia teoretyczne.
19.01.2016

Żaglowiec dla Algierii powstaje w Gdańsku

Kolejny wielki żaglowiec powstaje w Gdańsku. Trzymasztową fregatę szkolną dla marynarki wojennej Algierii buduje stocznia Remontowa Shipbuilding. Otwarte dla publiczności wodowanie zaplanowano na 7 listopada.
21.10.2015

Polska źródłem innowacyjności w przemyśle stoczniowym. Rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie okręty

Polskie stocznie inwestują w rozwój. Jeden z liderów na tym rynku, Remontowa Shipbuilding, co roku przeznacza na nowe technologie nie mniej niż 30 proc. zysków. Pod względem innowacyjności polski przemysł wypada bardzo dobrze na tle konkurencji. Tym bardziej że rośnie zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane technologicznie okręty.
26.06.2015

Czy polska stocznia zbuduje nowe promy dla CalMac Ferries?

Czy stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska przygotuje nowe promy dla CalMac Ferries? Wybór oferty przez szkockiego armatora nastąpi najpóźniej we wrześniu tego roku.
15.06.2015

Jonathan Arctica zwodowany w stoczni Remontowej Shipbuilding (wideo z lotu ptaka)

Dzisiaj, 22.04.2015 roku w stoczni Remontowej Shipbuilding odbyło się wodowanie arktycznego statku zaopatrzeniowego przeznaczonego do obsługi portów wokół Grenlandii.
23.04.2015

Modernizacja Marynarki Wojennej RP: Najpierw holowniki później okręty bojowe

Zakupy nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej RP rozpoczną się od holowników. Ministerstwo Obrony Narodowej nadal więc odsuwa w czasie decyzje odnośnie o wiele ważniejszych okrętów bojowych: korwet, patrolowców i okrętów podwodnych, wykorzystując do tego między innymi dialogi techniczne.
29.12.2014

Remontowa Shipbuilding zbuduje 2 nowoczesne promy dwustronne dla Estończyków

Kolejny kontrakt na budowę dwóch dwustronnych nowoczesnych promów podpisała stocznia Remontowa Shipbuilding. Jednostki powstaną dla estońskiego armatora „Port of Tallin”. Jest to już drugie duże zamówienie podpisane w tym roku, które zrealizuje największa polska stocznia produkcyjna, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding.
02.11.2014

Remontowa Shipbuilding zbuduje statek do pracy w arktycznych warunkach

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska zbuduje specjalistyczny statek do obsługi platform wiertniczych w trudnych warunkach arktycznych. Statek zamówił armator z Kanady. Jednostka będzie eksploatowana przez jedną z największych spółek paliwowych ExxonMobil.
12.05.2014

Hugin AUV w służbie Marynarki Wojennej RP

Stocznia Remontowa Shipbuilding powierzyła koncernowi Kongsberg Maritime dostawę autonomicznego pojazdu podwodnego oraz sprzętu łączności podwodnej i systemu pozycjonowania stosowanego przy zwalczaniu min. Hugin 1000 MR będzie częścią wyposażenia budowanego przez stocznię Remontową Shipbuilding niszczyciela min Kormoran II. Kontrakt na system Hugin został wynegocjowany przy udziale firmy Escort i przedstawiciela Kongsberg Maritime w segmencie produktów subsea.
21.02.2014

M/S Bergensfjord – 6 marca inauguracyjny rejs promu zbudowanego w Gdańsku

Fjord Line, norweski armator promowy, ogłosił, że już 6 marca br. prom Bergensfjord zwodowany na pochylni B1 na terenie Stoczni Gdańsk rozpocznie codzienne rejsy na trasie pomiędzy Hirtshals (Dania) a Langesund, Stavanger i Bergen w Norwegii. Prom chwilowo zastąpi w eksploatacji swoją bliźniaczą jednostkę M/S Stavangerfjord, również zbudowaną przez Stocznię Gdańsk i zwodowaną w kwietniu 2012 roku a będącą obecnie w remoncie. Po 17 marca 2014r. trasę między Danią a Norwegią będą regularnie obsługiwały obydwa promy.
20.02.2014

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA zawarła umowę z armatorem Siem Offshore na budowę czterech podwójnie zasilanych statków typu PSV

Zamówione statki będą wyposażone w innowacyjny podwójny napęd paliwowy. Tradycyjny napęd Marine Diesel Oil będzie wspomagany napędem LNG. Nowa seria jednostek PSV Siem Offshore wykorzystując najnowsze technologie w ramach podwójnego zasilania i konstrukcji kadłuba, pozwala na mniejsze zużycia paliwa i niższe koszty oraz niższą emisję i poprawę stanu środowiska naturalnego.
31.12.2013

Remontowa Shipbuilding przekazała Norwegom pierwszy prom napędzany wyłącznie gazem ziemnym

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA przekazała do eksploatacji pierwszy dwustronny prom fiordowy „Ryfylke” napędzany wyłącznie gazem ziemnym (LNG i CNG) dla norweskiego operatora. W czwartek 28 listopada prom wypłynał z Gdańska do Stavanger.
02.12.2013

Doskonałe wyniki i perspektywy biura RMDC

Po upadku dwóch największych polskich stoczni w Szczecinie i Gdyni oraz w obliczu kłopotów kłopoty Stoczni Gdańsk powszechnie uważa się, że polski przemysł okrętowy praktycznie nie istnieje. Nic bardziej mylnego. W rejonie Trójmiasta przemysł ten radzi sobie dobrze. Na przykład 27 spółek Holdingu Remontowa rozwija się dynamicznie i ma doskonałe wyniki finansowe. W skład Holdingu wchodzą między innymi dwie znane stocznie a mianowicie Gdańska Stocznia Remontowa oraz Remontowa Shipbuilding. Sukcesy Holdingu nie byłyby możliwe bez bi
14.11.2013

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

PRS będzie nadzorować budowę pierwszego „Kormorana”

W poniedziałek 23 września br. podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a konsorcjum, którego liderem jest gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. na budowę niszczyciela min typu „Kormoran 2” dla Marynarki Wojennej RP. Pozostali członkowie konsorcjum to Stocznia Marynarki Wojennej i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
27.09.2013

Umowy na dostawę 3 niszczycieli min i patrolowca podpisane

Z udziałem premiera Donalda Tuska i szefa MON Tomasza Siemoniaka w poniedziałek w Gdyni podpisano umowy na dostawę trzech niszczycieli min i dokończenie prac nad okrętem patrolowym. Zamyka to okres niepewności co do przyszłości Marynarki Wojennej - ocenił premier.
23.09.2013

Wielki kontrakt na razie bez firm ze Szczecina

Firmy z Pomorza Zachodniego nie skorzystają na razie na zapowiedzianej przez rząd wielkiej odbudowie polskiej Marynarki Wojennej. Przedsiębiorstwa z regionu są za słabe i za małe - zauważa prof. Leonard Rozenberg z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.
10.09.2013

MON: wkrótce zawarcie umów na niszczyciele i patrolowiec

Wkrótce zostaną podpisane umowy na dostawę trzech niszczycieli min i dokończenie prac nad okrętem patrolowym; prace wykonają polskie konsorcja - powiedział w poniedziałek odpowiadający w MON za uzbrojenie i modernizację wiceminister Waldemar Skrzypczak.
10.09.2013

Remontowa Shipbuilding ma kolejny kontrakt na dwa statki

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska podpisała kontrakt na budowę dwóch statków o wartości prawie 100 mln euro. Specjalistyczne jednostki będą przeznaczone do obsługi platform wiertniczych i wydobywczych.
09.07.2013

W Remontowa Shipbuilding zwodowano kolejny statek offshore dla Szkotów

We wtorek, 16 kwietnia 2013 roku Gdańska Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zwodowała kolejny statek dostawczy przeznaczony do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. Jest to już druga jednostka z aktualnie budowanej serii B 850, zamówionej przez jednego z największych szkockich armatorów operujących statkami typu Offshore Support Vessel na Morzu Północnym.
16.04.2013

Rzeczpospolita: Stocznie biorą na cel wojskowe zamówienia

Marynarka Wojenna zleciła Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni remonty dwóch okrętów. Cywilne stocznie coraz częściej sięgają po wojskowe zamówienia- informuje dziennik Rzeczpospolita
26.02.2013

Nowoczesny katamaran naukowo-badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego zbuduje konsorcjum Stoczni Crist i Stoczni Nauta

Budowa statku "Oceanograf" kosztować będzie 37 mln zł z czego 36 mln zł uczelnia otrzyma w ramach programu wspierania infrastruktury badawczej od Funduszu Nauki i Technologii Polskiej. Uniwersytet będzie musiał dołożyć do budowy zaledwie 1 mln zł.
09.01.2013

Gdańska Stocznia „Remontowa”- jesteśmy lustrzanym odbiciem potrzeb rynku

Grupa „Remontowa” należy do grona największych prywatnych pracodawców w północnej Polsce. Realizowane przez nią projekty z dziedziny offshore i nowych technologii nie tylko wpływają na wzrost potencjału przedsiębiorstwa, ale też przyczyniają się do przeorientowania produkcji polskiej branży stoczniowej. O genezie aktualnej polityki przedsiębiorstwa oraz jego standardach jakości opowie Zbigniew Andruszkiewicz, członek Zarządu ds. Handlowych i Produkcyjnych Gdańskiej Stoczni „Remontowej” im. J. Piłsudskiego.
10.09.2012

Stocznia w Gdańsku zwodowała statek. Będzie wykonywał skomplikowane operacje morskie

Wielozadaniowy statek typu PSV (Platform Supply Vessel) dla amerykańskiego armatora zwodowano w piątek w stoczni Remontowej Shipbuilding SA w Gdańsku.
23.04.2012

Gdańsk: Stocznia Remontowa Shipbuilding ma zamówienia na 2 lata

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku ma zamówienia na budowę specjalistycznych statków na najbliższe dwa lata. Trwa kontraktacja na 2014 rok. Obecnie w stoczni budowanych jest 19 jednostek dla armatorów z Ameryki, Singapuru i Norwegii.
02.04.2012

W Gdańsku rozpoczęto budowę statku do obsługi platform wiertniczych

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku we wtorek rozpoczęto budowę nowoczesnego statku do obsługi platform wiertniczych. Jednostka jest budowana dla jednego z największych armatorów z USA operujących na Morzu Północnym.
11.01.2012

Wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku (w dawnej Stoczni Północnej) odbyło się w środę wodowanie pierwszego z serii, wielozadaniowego statku "Lewek Andes" budowanego dla firmy z Singapuru.
29.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.