• <

Kolejne testy ORP Kormoran na Zatoce Gdańskiej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolejne testy ORP Kormoran na Zatoce Gdańskiej
Kolejne testy ORP Kormoran na Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

Patrycja Cybulska

26.09.2016 Źródło: własne

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran”. Testy tego nowoczesnego niszczyciela już po raz czwarty rozpoczęły się na Zatoce Gdańskiej. Ich celem jest przetestowanie okrętu w różnych warunkach i dla różnych scenariuszy operacyjnych.

– Tym razem sprawdzamy systemy łączności, nawigację okrętu i jego system napędowy – mówi Bartłomiej Pomierski, dyrektor ds. projektów specjalnych Remontowa Shipbuilding.

Próby morskie rozpoczęły się tuż po 8:00. Okręt Martwą Wisłą wypłynął na wody Zatoki Gdańskiej. Do jego głównych zadań należeć będą: zwalczanie i poszukiwanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Polskie pomysły

Najważniejsze z punktu widzenia realizowanych przez okręt zadań bojowych systemy opracowali polscy inżynierowie. To: system minimalizacji i monitorowania sygnatur okrętowych, system wspomagania dowodzenia, ładunki do niszczenia min oraz stacja hydrolokacyjna. Odpowiedzialny za ich dostawę jest gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran” odbędą się za miesiąc. Wtedy specjaliści mają sprawdzić współpracę niszczyciela z innymi okrętami. Poprzednio testowano m.in. system dowodzenia i kierowania środkami walki oraz zwrotność.

Umowa na budowę nowoczesnego niszczyciela min została podpisana we wrześniu 2013 roku pomiędzy konsorcjum, w którego skład wchodzą Stocznia Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Stocznia Marynarki Wojennej, a Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Kontrakt obejmuje dostawę okrętu w czwartym kwartale 2016 roku oraz w późniejszym okresie – kolejnych dwóch jednostek seryjnych.

ORP "Kormoran" ma działać na Bałtyku, Morzu Północnym i innych akwenach podczas misji sojuszniczych. Zapewnienie optymalnej i efektywnej realizacji głównych zadań z wykorzystaniem ww. podsystemów i środków walki, jak również podsystemów łączności, nawigacji i środków obserwacji technicznej oraz obrony biernej, zabezpieczy polski System Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.