• <

Próby morskie Kormorana wchodzą w decydującą fazę

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Próby morskie Kormorana wchodzą w decydującą fazę
Próby morskie Kormorana wchodzą w decydującą fazę - GospodarkaMorska.pl

PMK

10.08.2016 Źródło: własne

W lipcu 2016 roku na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęły się próby morskie nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. W ich trakcie, sprawdzane będą urządzenia, instalacje i systemy ogólnookrętowe, wyposażenie specjalistyczne oraz system dowodzenia i kierowania środkami walki, którego integratorem jest Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), Spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Należy podkreślić, że kluczowe z punktu widzenia realizowanych przez  okręt zadań bojowych systemy, tj.: system wspomagania dowodzenia, system minimalizacji i monitorowania sygnatur okrętowych (w tym ochrony przeciwudarowej), stacja hydrolokacyjna oraz ładunki do niszczenia min, są rozwiązaniami opracowanymi przez polskich inżynierów, a odpowiedzialny za ich dostawę jest gdyński CTM. Celem rozpoczynających się prób jest przetestowanie sprzętu i uzbrojenia w różnych warunkach hydrolokacyjnych i dla różnych scenariuszy operacyjnych.

Głównym zadaniem okrętu jest poszukiwanie i zwalczanie min morskich, przeprowadzanie jednostek morskich przez akweny zagrożenia minowego, rozpoznanie torów wodnych, zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi oraz stawianie min. Okręt ma działać na Bałtyku, Morzu Północnym i innych akwenach podczas misji sojuszniczych. Zapewnienie optymalnej i efektywnej realizacji głównych zadań z wykorzystaniem ww. podsystemów i środków walki, jak również podsystemów łączności, nawigacji i środków obserwacji technicznej oraz obrony biernej  zabezpieczy polski System Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki.


Umowa na budowę nowoczesnego niszczyciela min została podpisana we wrześniu 2013 roku pomiędzy konsorcjum, w którego skład wchodzi Stocznia Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz Stocznia Marynarki Wojennej, a Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Kontrakt obejmuje dostawę okrętu w czwartym kwartale 2016 roku oraz w późniejszym okresie kolejnych dwóch jednostek seryjnych.

- Nowo budowany niszczyciel min, wyposażony w dedykowane systemy i urządzenia opracowane w CTM, będące podsumowaniem zdobywanego przez Ośrodek od ponad trzydziestu lat doświadczenia, stanie się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa morskiego państwa. Warto zaznaczyć, że już dzisiaj CTM dysponuje wiedzą, kompetencjami i zapleczem technicznym, które powinny zostać wykorzystane przy realizacji jeszcze bardziej skomplikowanych jednostek ujętych w programie operacyjnym „Zwalczanie zagrożeń na morzu”. Mam na myśli przede wszystkim okręty obrony wybrzeża „Miecznik” i okręty patrolowe z funkcją zwalczania min „Czapla” – stwierdził Prezes Zarządu‐Dyrektor Naczelny CTM dr inż. Andrzej Kilian.

- Marynarka Wojenna to jeden z priorytetowych obszarów rozwoju naszych sił zbrojnych. Dlatego Polska Grupa Zbrojeniowa chce być aktywnym partnerem Ministerstwa Obrony Narodowej także w zakresie programu modernizacyjnego „Zwalczanie zagrożeń na morzu” – powiedział Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko. – Wierzymy, że ten sukces zaowocuje kolejnymi kontraktami morskimi spółek z Grupy PGZ. Jest to także przykład dobrej współpracy przemysłu państwowego z polskim przemysłem prywatnym – dodał Prezes Siwko.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.